• <
pge_baltica_390x100_duży

PGE i Orsted z pozwoleniem lokalizacyjnym dla obszaru 45.E.1 dla morskich farm wiatrowych

rk

30.05.2023 23:55 Źródło: PGE
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas PGE i Orsted z pozwoleniem lokalizacyjnym dla obszaru 45.E.1 dla morskich farm wiatrowych

Partnerzy portalu

Grupa PGE uzyskała najwięcej punktów w postępowaniu dotyczącym obszaru 45.E.1, o który ubiegała się wspólnie z Ørsted. W dotychczasowych rozstrzygnięciach dotyczących nowych pozwoleń Grupa PGE uzyskała najwięcej punktów w pięciu z ośmiu postępowań, w których brała udział.

Lokalizacja sąsiaduje bezpośrednio z obszarem, na którym PGE i Ørsted budują projekt Baltica 2. Na nowym akwenie PGE będzie mogła wraz z partnerem zbudować dodatkowe 210 MW. Obszar ma powierzchnię ok. 17 km2 i zlokalizowany jest ok. 32 km od brzegu morza.

– PGE jest liderem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, osiągając ponad 7,3 GW mocy w offshore i przekraczając strategiczny cel 6,5 GW mocy wybudowanych na Bałtyku wyznaczony na 2040 rok. Konsekwentnie pracujemy nad kompleksowym rozwojem aktualnych i nowych projektów morskich farm wiatrowych. Pozyskanie kolejnego nowego obszaru pozwoli nam na realizację tego zadania. Nowe obszary znajdą odzwierciedlenie w aktualizacji strategii Grupy PGE. Polska potrzebuje nowych własnych mocy wytwórczych, aby w perspektywie najbliższych lat możliwe było ograniczanie wzrostu kosztów energii elektrycznej, a w konsekwencji obniżenie rachunków za prąd dla odbiorców. Dlatego inwestujemy w odnawialne źródła energii, w tym w farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim –  powiedział prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski


Fot. PGE

Łącznie z wcześniejszymi rozstrzygnięciami dot. PSzW, choć jeszcze nie ostatecznymi, na pozyskanych obszarach PGE będzie mogła wybudować dodatkowo ok. 3,9 GW, osiągając łącznie ponad 7,3 GW mocy i przekraczając strategiczny cel 6,5 GW mocy wybudowanych na Bałtyku wyznaczony na 2040 rok. Jak zaznaczył również prezes, "pod tym względem rozstrzygnięcia dotyczące pozwoleń lokalizacyjnych dla nowych morskich farm wiatrowych są dla nas niezwykle ważne, ponieważ pozwolą na realizację strategicznych celów Grupy PGE i wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski". Dodał też, że energia z morskich farm wiatrowych ma być tańsza, gdyż jej wytworzenie nie wiąże się z ponoszeniem opłat za emisje CO2. 

Fot. Depositphotos

seaway7
Baltexpo2023_mały

Dziękujemy za wysłane grafiki.