Grupa PGE uzyskała najwięcej punktów w postępowaniu dotyczącym obszaru 45.E.1, o który ubiegała się wspólnie z Ørsted. W dotychczasowych rozstrzygnięciach dotyczących nowych pozwoleń Grupa PGE uzyskała najwięcej punktów w pięciu z ośmiu postępowań, w których brała udział.
Lokalizacja sąsiaduje bezpośrednio z obszarem, na którym PGE i Ørsted budują projekt Baltica 2. Na nowym akwenie PGE będzie mogła wraz z partnerem zbudować dodatkowe 210 MW. Obszar ma powierzchnię ok. 17 km2 i zlokalizowany jest ok. 32 km od brzegu morza.
– PGE jest liderem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, osiągając ponad 7,3 GW mocy w offshore i przekraczając strategiczny cel 6,5 GW mocy wybudowanych na Bałtyku wyznaczony na 2040 rok. Konsekwentnie pracujemy nad kompleksowym rozwojem aktualnych i nowych projektów morskich farm wiatrowych. Pozyskanie kolejnego nowego obszaru pozwoli nam na realizację tego zadania. Nowe obszary znajdą odzwierciedlenie w aktualizacji strategii Grupy PGE. Polska potrzebuje nowych własnych mocy wytwórczych, aby w perspektywie najbliższych lat możliwe było ograniczanie wzrostu kosztów energii elektrycznej, a w konsekwencji obniżenie rachunków za prąd dla odbiorców. Dlatego inwestujemy w odnawialne źródła energii, w tym w farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim – powiedział prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski
Łącznie z wcześniejszymi rozstrzygnięciami dot. PSzW, choć jeszcze nie ostatecznymi, na pozyskanych obszarach PGE będzie mogła wybudować dodatkowo ok. 3,9 GW, osiągając łącznie ponad 7,3 GW mocy i przekraczając strategiczny cel 6,5 GW mocy wybudowanych na Bałtyku wyznaczony na 2040 rok. Jak zaznaczył również prezes, "pod tym względem rozstrzygnięcia dotyczące pozwoleń lokalizacyjnych dla nowych morskich farm wiatrowych są dla nas niezwykle ważne, ponieważ pozwolą na realizację strategicznych celów Grupy PGE i wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski". Dodał też, że energia z morskich farm wiatrowych ma być tańsza, gdyż jej wytworzenie nie wiąże się z ponoszeniem opłat za emisje CO2.
Fot. Depositphotos
Gaz-System oddaje do użytku gazociąg przyłączeniowy Przywodzie – Dolna Odra
Northland Power i Mitsui inwestują 6,5 mld dolarów w morskie farmy wiatrowe u wybrzeży Tajwanu
W Ustce odbyła się wizyta studyjna na statku serwisowym morskich farm wiatrowych
Vattenfall wprowadza sztuczną inteligencję do monitoringu ptaków na morskich farmach wiatrowych
Pekao Investment Banking i Green Giraffe Advisory doradzało przy pierwszym projekcie offshore wind dla Baltic Power
Energetyka morska w UE: cele i wyzwania