• <
pge_baltica_390x100_duży

Nowe lokalizacje morskich farm wiatrowych Grupy Orlen

rk

30.05.2023 23:56 Źródło: Grupa Orlen
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Nowe lokalizacje morskich farm wiatrowych Grupy Orlen

Partnerzy portalu

morska elektrownia wiatrowa

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło wyniki procesu przyznawania 6 nowych lokalizacji farm wiatrowych planowanych na polskich wodach Morza Bałtyckiego. Największą liczbę punktów w przypadku 5 lokalizacji otrzymała Grupa Orlen. W efekcie potencjał koncernu w morskiej energetyce wiatrowej może wkrótce powiększyć się o ok. 5,8 GW.

W procesie koncesyjnym oceniano między innymi wkład projektu w realizację krajowych i unijnych celów klimatycznych, doświadczenie w realizacji projektów energetycznych oraz możliwość ich finansowania. Koncesje, które zabezpieczyła Grupa Orlen znajdują się na wysokości Kołobrzegu oraz Łeby i są usytuowane około 30 kilometrów od linii brzegowej. 

– Grupa Orlen jest najlepiej przygotowanym w Polsce koncernem do realizacji wielkoskalowych inwestycji w branży offshore wind. To efekt zdobytego już doświadczenia m.in. przy realizacji projektu Baltic Power oraz budowie pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych. Nasze kompetencje wykorzystamy przy budowie kolejnych farm, w tym na pięciu nowych koncesjach, które właśnie udało się nam zabezpieczyć. Realizacja tych inwestycji może zwiększyć potencjał Grupy ORLEN w morskiej energetyce wiatrowej do ok. 5,8 GW. Planowane inwestycje na Bałtyku są kluczowe z punktu widzenia realizacji strategii biznesowej multienergetycznego koncernu, ale też bezpieczeństwa energetycznego regionu – podkreślił prezes Zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek.

Inwestycje w morską energetykę wiatrową stanowią jeden z głównych kierunków rozwoju nowoczesnej energetyki w Grupie ORLEN. Strategia koncernu zakłada uzyskanie ok. 9 GW mocy zainstalowanych w OZE do 2030 roku. Część z nich mają stanowić projekty offshore wind, dlatego koncern wystąpił z wnioskami na 11 pozwoleń lokalizacyjnych. Ostatecznie Grupa Orlen uzyskała najwyższą liczbę punktów dla 5 nowych obszarów przeznaczonych pod budowę kolejnych morskich farm wiatrowych. Wraz z ogłoszonymi przez Ministerstwo Infrastruktury wynikami potencjał wytwórczy posiadanych przez Grupę Orlen koncesji wzrośnie o ok. 5,8 GW.

Doświadczenie Grupy Orlen w sektorze morskiej energetyki wiatrowej to przede wszystkim projekt Baltic Power realizowany wspólnie z kanadyjskim partnerem Northland Power. To obecnie najbardziej zaawansowany projekt budowy morskiej farmy wiatrowej w Polsce. Spółka posiada zabezpieczone umowy na dostawę wszystkich kluczowych komponentów niezbędnych do powstania farmy. W maju 2023 roku Baltic Power rozpoczął w Gminie Choczewo budowę lądowej infrastruktury umożliwiającej dostarczenie energii elektrycznej produkowanej na morzu do sieci krajowej. Jest także pierwszą tego typu inwestycją w Polsce. Prace na morzu rozpoczną się w roku 2024, a dwa lata później farma Baltic Power ma produkować energię pozwalającą zasilić ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.

Plany koncernu związane z rozwojem sektora offshore wind dotyczą również zabezpieczenia i zagwarantowania terminowej realizacji nowych projektów. Dlatego w październiku 2022 roku Grupa Orlen podjęła strategiczną decyzję o budowie pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych. Inwestycja realizowana jest w porcie Świnoujście i po zakończeniu budowy na przełomie 2024 i 2025 roku mają stać się jednym z z najnowocześniejszych terminali w Europie. Jego nabrzeża i place składowe pozwolą na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych o mocy 15 MW i większych. Terminal posłuży w pierwszej kolejności do realizacji projektu Baltic Power, który będzie wspierał także obsługę projektów innych deweloperów oraz kolejnych inwestycji, jakie Grupa Orlen planuje zrealizować w nadchodzących latach dzięki zabezpieczeniu nowych koncesji. 

Fot. Depositphotos

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.