• <
smartre_2023

Czy amerykańskie okręty będą powodem konfliktu z Pekinem o Morze Południowochińskie?

zk

16.07.2022 09:41 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Czy amerykańskie okręty będą powodem konfliktu z Pekinem o Morze Południowochińskie?

Partnerzy portalu

Czy amerykańskie okręty będą powodem konfliktu z Pekinem o Morze Południowochińskie? - GospodarkaMorska.pl
Fot. USS Benfold/wikimedia.org

Amerykański niszczyciel USS Benfold, którego obecność w pobliżu Wysp Paracelskich wywołała w ubiegłym tygodniu gniewną reakcję Chin, w sobotę zbliżył się do archipelagu Spratly, również leżącego na spornym Morzu Południowochińskim – ogłosiła marynarka wojenna USA.

Amerykańska marynarka regularnie prowadzi na Morzu Południowochińskim tzw. operacje swobody żeglugi, a Waszyngton sprzeciwia się roszczeniom terytorialnym Pekinu na tym akwenie. W komunikacie US Navy podkreślono, że obecność USS Benfolda w pobliżu wysp Spratly była zgodna z prawem międzynarodowym.

Morze Południowochińskie oceniane jest jako jeden z najbardziej zapalnych punktów Azji Wschodniej. Chiny uznają prawie całe to morze za własne terytorium, co stoi w sprzeczności z roszczeniami Wietnamu, Filipin, Malezji, Brunei i Tajwanu do poszczególnych obszarów akwenu. W 2016 roku międzynarodowy trybunał podważył chińskie roszczenia, ale Pekin nie uznał tego orzeczenia.

Chińska armia ogłosiła w ubiegłym tygodniu, że jej okręty „przepędziły” niszczyciel USS Benfold z obszaru wokół Wysp Paracelskich, który Pekin uważa za swoje wody terytorialne. Marynarka USA informowała natomiast, że na Morzu Południowochińskim znajduje się również grupa uderzeniowa lotniskowca USS Ronald Reagan.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.