• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Gazociąg Baltic Pipe. Budowa wchodzi w podmorską fazę

AK

24.05.2021 16:08 Źródło: Radio Szczecin
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Gazociąg Baltic Pipe. Budowa wchodzi w podmorską fazę

Partnerzy portalu

Gazociąg Baltic Pipe. Budowa wchodzi w podmorską fazę - GospodarkaMorska.pl
Fot. Saipem

Już w czerwcu jeden z największych statków do układania podmorskich rurociągów rozpocznie prace przy budowie morskiego odcinka Baltic Pipe na dnie Morza Bałtyckiego. Zadaniem wykonawcy, którym jest Saipem będzie położenie w morzu 270 kilometrów rur. Będą one przebiegać przez wyłączne wody terytorialne Polski i Danii oraz wyłączną strefę ekonomiczną Szwecji. 

Umowa, którą Gaz-System podpisał z włoskim koncernem Saipem opiewa na kwotę 280 mln euro. Włoska spółka wykona m.in. dwa mikro tunele na nabrzeżach Polski i Danii, a także testy przed operacyjnym uruchomieniem gazociągu.

Jak podaje Radio Szczecin, statek, który będzie układał gazociąg Baltic Pipe jest przygotowywany w Rotterdamie do rozpoczęcia prac.

Iwona Dominiak z Gaz Systemu poinformowała, że zakończenie morskiej części budowy Baltic Pipe planowane jest jeszcze w tym roku. I jak podkreśliła, Castor One, czyli jeden z największych statków włoskiej firmy Saipem, aktualnie okrętuje się i wyposaża w materiały. W czerwcu, gdy urządzenia zostaną przetestowane, a załoga skompletowana, statek wyruszy w morze.

Trzy kilometry gazociągu w morzu w ciągu doby

– Statek jest ogromny, może na nim przebywać nawet 700 osób. Tam jest cała infrastruktura potrzebna do życia na statku w czasie układania gazociągu, ponieważ układanie gazociągu odbywa się w sposób ciągły. Jak statek wyruszy w morze to już będzie w sposób ciągły układał gazociąg, spawał rury w środku na montażowni i te rury będą spuszczane etapami do morza – tłumaczy Dominiak.

Poza jednostką Castor One, w budowie Baltic Pipe wezmą udział jeszcze dwa statki. Prace będą prowadzone na głębokości od czterech do 57 metrów przy wykorzystaniu m.in. dwóch typów statków PLV (jeden, który będzie wykonywał pracę w rejonie szelfowym - o głębokości poniżej 25 metrów; inna jednostka będzie pracować na większych głębokościach).

Zgodnie z planem gazociąg ma zostać oddany do użytku 1 października przyszłego roku. 

Saipem, wykonawca gazociągu Baltic Pipe, powstał w 1957 roku. Na koncie ma ułożenie ponad 30 tys. kilometrów rurociągów podmorskich.


bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.