• <
smartre_2023

Cywilny tankowiec zaatakowany przez drony

jm

25.10.2022 21:24
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Cywilny tankowiec zaatakowany przez drony

Partnerzy portalu

Cywilny tankowiec zaatakowany przez drony - GospodarkaMorska.pl
Fot. Lana P / VesselFinder.com

Należący do linii Okeanis tankowiec Nissos Kea został zaatakowany przez uzbrojone drony podczas postoju w terminalu naftowym Al-Dabba w Ash Shihr w Jemenie. Atak był nieskuteczny, nikomu nic się nie stało.

Próbę ataku potwierdził armator tankowca Nissos Kea. Według podanych przez Okeanis informacji, drony spowodowały dwie eksplozje w bliskiej odległości od statku, ale sama jednostka pozostała nienaruszona. Nie ucierpiał również żaden z członków załogi. Nissos Kea jednak ze względów bezpieczeństwa opuścił port Ash Shihr bez ładunku i skierował się na wody międzynarodowe. Tankowiec miał pobrać z terminalu naftowego około 2 miliony baryłek ropy.

Do ataku przyznały się siły Huti, ugrupowania wspieranego przez Iran, które przejęło władzę w kraju. Bojówki miały nazwać zdarzenie „atakiem ostrzegawczym”, który miał uniemożliwić siłom prorządowym wykorzystywanie terminali naftowych do eksportu ropy. Jednocześnie sam rząd Jemenu, będący w stanie konfliktu zbrojnego z Huti, poinformował o przejęciu dronów, które dokonały ataku na statek.

Atak na Nissos Kea pokazuje, że po wygaśnięciu rozejmu między walczącymi w Jemenie stronami, międzynarodowe statki handlowe przepływające przez wody terytorialne tego kraju lub cumujące w jego portach ponownie są narażone na niebezpieczeństwo.

Nissos Kea to pływający dla Okeanis Eco Tankers nowy tankowiec, oddany do eksploatacji w tym roku. Jego nośność wynosi blisko 300 000 dwt.


Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.