• <
mewo_2022

Norweska branża offshore wind szuka szans biznesowych w Japonii

05.07.2022 14:46
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Norweska branża offshore wind szuka szans biznesowych w Japonii

Partnerzy portalu

Norweska branża offshore wind szuka szans biznesowych w Japonii  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Arne Vatnøy/Norwegian Offshore Wind

Japonia jest wschodzącym rynkiem morskiej energetyki wiatrowej. Tu swoich szanse chce poszukać branża norweska. Organizacja branżowa Norwegian Offshore Wind organizuje specjalny program dla rodzimych firm, w ramach którego będą mogły nawiązać relacje biznesowe z japońską branżą.

W ubiegłego roku w Japonii został zatwierdzony „Szósty strategiczny plan energetyczny”, który zakłada realizację projektów wiatrowych o łącznej mocy 10 GW do 2030 roku (5,7 GW w morskiej energetyce wiatrowej) i 30-45 GW do 2040 roku. Ten kraj szczególne nadzieje postrzega w technologii pływających farm wiatrowych.

– Japońska morska energetyka wiatrowa zaczyna się rozpędzać. Japońscy deweloperzy offshore wind aktywnie poszukują międzynarodowych partnerów, którzy mają osiągnięcia i wiedzę na temat morskiej energetyki wiatrowej, a wiele norweskich firm posiada doświadczenie potrzebne na tym rynku - mówi Arvid Nesse, dyrektor Norwegian Offshore Wind.
Organizacja uruchamia roczny program Global Growth Offshore Wind Japan. 15 wybranych firm będzie mogło spotkać się z partnerami strategicznymi w Japonii. Przedstawiciele wezmą także udział w warsztatach i seminariach, które przygotują je do wejścia na rynek.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w mieście Akita w dniach 9-10 listopada. Zorganizowane zostaną wystawy i spotkania biznesowe, a uczestnicy będą wymieniać poglądy na temat rozwiązań różnych kwestii związanych z morską energetyką wiatrową w Japonii. Obecni będą też japońscy i międzynarodowi przedstawiciele branży morskiej energetyki wiatrowej.

Norwegian Offshore Wind skupia się przede wszystkim na integrowaniu firm rozwijających pływające technologie offshore wind. Norweska branża postrzega tą kwestię jako największy atut sektorowy, gdyż Norwegia ma możliwość „przeskoczenia” rozwoju offshore wind bezpośrednio do rozwoju pływających farm wiatrowych. Wielu deweloperów jak gigant energetyczny Equinor inwestuje w Norwegii w pływające projekty wiatrowe (np. Hywind Tampen).

Branża rozwijająca technologie floating może być jednym z najważniejszych sektorów generujących nowe miejsca pracy w Norwegii w 2050 roku – wynika z raportu Menon Economics. ​​Sektor może stworzyć ponad 52 000 miejsc pracy w 2050 roku. Odpowiada to około 25 proc. całkowitego zatrudnienia w przemyśle naftowym w 2019 roku.

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.