• <

Stany Zjednoczone i Japonia apelują o pokojowe rozwiązanie problemów w Cieśninie Tajwańskiej

gm

24.05.2022 08:31 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Stany Zjednoczone i Japonia apelują o pokojowe rozwiązanie problemów w Cieśninie Tajwańskiej

Partnerzy portalu

Stany Zjednoczone i Japonia apelują o pokojowe rozwiązanie problemów w Cieśninie Tajwańskiej - GospodarkaMorska.pl
Fot. Yan Da Ng / Unsplash

Przywódcy Japonii i Stanów Zjednoczonych wezwali do pokojowego rozwiązania kwestii związanych z Tajwanem - poinformował we wtorek rzecznik japońskiego rządu, cytowany przez agencję Reutera.

Główny sekretarz rządu w Tokio Hirokazu Matsuno odmówił komentarza podczas konferencji prasowej na temat wcześniejszych uwag amerykańskiego prezydenta Joe Bidena, który oświadczył, że byłby skłonny użyć siły w obronie Tajwanu przed Chinami.

Matsuno powiedział jednak, że stanowisko obu krajów w sprawie Tajwanu nie uległo zmianie, powołując się na poniedziałkowe spotkanie liderów obu państw.

Władze w Pekinie uważają demokratycznie rządzony Tajwan za część ChRL i pragną przejąć nad nim kontrolę, nie wykluczając przy tym możliwości inwazji zbrojnej. Stany Zjednoczone, podobnie jak zdecydowana większość państw świata, nie utrzymują formalnych stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, ale są postrzegane jako jego największy sojusznik i dostawca broni.

USA nie zgadzają się również na jednostronną zmianę status quo, a prawo wewnętrzne obliguje je do udzielenia Tajwanowi pomocy w przypadku samoobrony. Waszyngton od lat stosuje zasadę "strategicznej niejednoznaczności" i nie określił wprost, czy wyśle wojska do obrony Tajwanu w razie chińskiej agresji.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.