• <
mewo_2022

Ocean Winds, Navantia Seanergies podpisują umowę dotyczącą pływających morskich farm wiatrowych

zk

01.04.2023 11:41
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Ocean Winds, Navantia Seanergies podpisują umowę dotyczącą pływających morskich farm wiatrowych

Partnerzy portalu

Ocean Winds, Navantia Seanergies podpisują umowę dotyczącą pływających morskich farm wiatrowych - GospodarkaMorska.pl

Madrycka spółka Ocean Winds podpisała z Navantia Seanergies umowę dotyczącą komponentów dla przyszłych morskich farm wiatrowych, w tym struktur pływających dla przyszłych farm wiatrowych w Hiszpanii, Portugalii i innych krajach europejskich.

Umowa umożliwi firmom wykonanie dużej liczby elementów dla rynku morskiej energetyki wiatrowej w latach 2027-2031, z możliwością przedłużenia jej o kolejne dwa lata.

Produkcja będzie prowadzona głównie w zakładach Navantia Seanergies w Hiszpanii, gdzie firma już rozwija ten zakres działalności w swoich stoczniach w Fene i Puerto Real, ale będzie mogła również nadać wartość innym aktywom produkcyjnym w różnych lokalizacjach, takich jak zakład Navantia w Breście (Francja) i innych miejscach - jak porty zagraniczne w Hiszpanii lub w krajach, w których znajdują się farmy wiatrowe.

W tym pięcioletnim okresie Navantia Seanergies będzie dostarczać średnio od ośmiu do dwunastu pływających fundamentów rocznie, łącząc ten typ komponentów z innymi dla morskich farm wiatrowych, które będą realizowane przez Ocean Winds.

Tym samym umowa wygeneruje około 1000 miejsc pracy, głównie w Fene i Puerto Real.

- Od momentu powstania naszego prototypu WindFloat w 2011 roku w Portugalii, byliśmy przekonani o potencjale Półwyspu Iberyjskiego, który może stać się hubem dla sektora pływającej morskiej energetyki wiatrowej - powiedział Bautista Rodriguez, dyrektor generalny Ocean Winds.

- Dzięki tej umowie Ocean Winds kontynuuje swoje zaangażowanie w tę technologię i opracowuje, ręka w rękę z naszym historycznym partnerem Navantia, kolejne projekty w ramach przyspieszenia realizacji celów w zakresie morskiej energetyki wiatrowej ogłoszonych zarówno przez Hiszpanię, jak i Portugalię - dodał dyrektor.

Umowa ta wzmacnia współpracę pomiędzy Ocean Winds, utworzoną przez EDPR i ENGIE, oraz Navantia Seanergies.

W 2022 roku Ocean Winds przyznał konsorcjum Navantia-Windar kontrakt na dostawę 14 monopali XXL dla morskiej farmy wiatrowej Moray West w Wielkiej Brytanii oraz produkcję 62 jacketów dla farmy wiatrowej Dieppe le Tréport we Francji, oba projekty realizowane obecnie w Navantia Fene.

Ponadto Ocean Winds przyznała Navantia Seanergies swój pierwszy kontrakt "pod klucz" (EPC) obejmujący dwa płaszcze podstacji, jeden z nich dla podstacji elektrycznej Dieppe le Tréport, a drugi dla farmy wiatrowej Îles d'Yeu et Noirmoutier. Oba projekty są realizowane w Navantia Puerto Real.

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.