• <
mewo_2022

23 miliardy euro od TenneT na 22 GW połączeń sieciowych dla offshore na Morzu Północnym

zk

01.04.2023 13:43
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas 23 miliardy euro od TenneT na 22 GW połączeń sieciowych dla offshore na Morzu Północnym

Partnerzy portalu

23 miliardy euro od TenneT na 22 GW połączeń sieciowych dla offshore na Morzu Północnym - GospodarkaMorska.pl

Holendersko-niemiecki operator systemu przesyłowego (OSP) TenneT podpisał z trzema konsorcjami wieloletnie umowy na dostawę jedenastu połączeń sieciowych o mocy 2 GW każdy w rejonie Morza Północnego, które docelowo połączą niemieckie i holenderskie morskie farmy wiatrowe z ich sieciami na lądzie.

W ramach jedenastu umów - o łącznej wartości 23 mld euro - Hitachi i Petrofac, GE i Sembcorp Marine Offshore Platforms (SMOP) oraz GE i McDermott dostarczą platformy morskie i podstacje lądowe, a także ich systemy HVDC, aby połączyć osiem holenderskich morskich farm wiatrowych  i trzy niemieckie morskie farmy wiatrowe do 2031 roku.

Partnerstwo Hitachi i Petrofac otrzymało pięć holenderskich projektów, które zostaną połączone w Borssele (IJmuiden Ver Alpha, Nederwiek 1), Eemshaven (Doordewind 1 i Doordewind 2) oraz Geertruidenberg lub Moerdijk (Nederwiek 3). Obie firmy zrealizują również niemieckie połączenie LanWin5, które zostanie podłączone w Rastede.

GE i SMOP zostały wybrane do realizacji trzech holenderskich projektów, które zostaną połączone w Maasvlakte w Rotterdamie (IJmuiden Ver Beta, IJmuiden Ver Gamma i Nederwiek 2).

We współpracy z firmą McDermott, GE będzie również odpowiedzialne za niemieckie projekty BalWin4 i LanWin1, które zostaną połączone w Unterweser.Źródło: TenneT

Jak podaje w komunikacie TenneT wybrane firmy natychmiast rozpoczną wstępne prace dotyczące realizacji projektów, aby zapewnić, że zostaną zrealizowane do 2031 roku.

Operator podał również, że oczekuje, iż wkrótce zostaną rozstrzygnięte przetargi na projekty sieci morskich BalWin3, LanWin4 (oba łączące się z siecią lądową w Wilhemshaven) oraz LanWin2 (łączący się w Heide).

TenneT rozpoczął w zeszłym roku przygotowania do "zakrojonego na szeroką skalę" przetargu na przyłączenie 40 GW nowych mocy w morskiej energetyce wiatrowej w Niemczech i Holandii, przy czym oczekuje się, że w obu krajach powstanie od 15 do 20 połączeń sieciowych.

We wrześniu 2022 roku OSP ogłosił również przetarg na połączenia kablowe sieci.

Z 40 GW nowych połączeń sieciowych na morzu, TenneT będzie odpowiadać za prawie dwie trzecie celu 65 GW morskiej energii wiatrowej do 2030 roku, uzgodnionego przez Niemcy, Holandię, Danię i Belgię w Deklaracji Esbjerg podpisanej w maju 2022 roku. OSP zbuduje 20 GW w każdym z niemieckich i holenderskich sektorów Morza Północnego w ramach nowego programu 2 GW.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.