• <

Jak dostosują się miasta do ekologii? Seminarium w Międzyzdrojach

jb

31.03.2023 21:30
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Jak dostosują się miasta do ekologii? Seminarium w Międzyzdrojach

Partnerzy portalu

Fot. Gryficki Klaster Energii

Na temat miast przyszłości i ochrony środowiska dyskutowali uczestnicy seminarium "Zielone Miasto" zorganizowanej przez Burmistrza Międzyzdrojów i Gryficki Klaster Energii. W spotkaniu uczestniczyli goście z Poznania, Lublina, Szczecina czy Gryfic. 

– Jesteśmy miastem, które w sposób naturalny musi się rozwijać z poszanowanie środowiska nas otaczającego. Lasy, zalew, morze to wszystko powoduje, że nowe inwestycje muszą być przyjazne dla środowiska. Dlatego jesteśmy w trakcie prac zmieniających naszą oczyszczalnie ścieków, chcemy wykorzystywać zieloną energię – mówił Mateusz Bobek, burmistrz Międzyzdrojów. 

Szczecińska firma R# Polska przedstawiła założenia do selektywnej zbiórki opakowań. Misją firmy jest budowanie systemu Smart RVM, wspierającego proces odzysku opakowań po napojach, motywowania do ich zwrotu oraz budowania świadomości proekologicznej społeczeństwa. Produkujemy Recomaty do zbierania, kompaktowania i segregowania butelek po napojach PET, nakrętek oraz puszek aluminiowych - mówiła Małgorzata Masłowska z R3 Polska.  

Aleksander Bohdziewicz z Kensington Green Sp. z o.o. w Poznaniu przedstawił możliwości zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery przez zabezpieczenie betonu wydłużając jego trwałość. Michał Turewicz z Flixhome opowiadał o rozwiązań w budownictwie mieszkalnym, którego efektem jest szybsza realizacja inwestycji. 

Ciekawą prezentacją była ta pokazująca polskie innowacje w zakresie zielonego transportu na wodach Pomorza Zachodniego. Marcin Hołub, prezes Mpower w Szczecinie, przedstawił rozwiązania umożliwiające udostępnienie terenów wodnych do żeglugi dziś nie dostępnych ze względu na emisję hałasu i spalin. Jednostki zasilane wodorem są sposobem na rozwiązanie takich problemów. W Wałczu w maju odbędzie się prezentacja ich możliwości na jeziorach w tym malowniczym obszarze Pomorza Zachodniego. O digitalizacja usług mówiła w kontekście koncepcji "green cities" mówiła Malwina Jankowska z So fine. 

Spotkanie było dobrym momentem na przedstawienie produktów finansowych wspierających transformację energetyczną. "Ekopożyczka" w ramach usług Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Szczecinie to najtańsza obecnie oferta na rynku wspierająca przedsiębiorstwa. ZARR wspólnie z miastem Międzyzdroje otworzył ostatnio punkt konsultacyjny dla przedsiębiorców. To dowód na to, że przedsiębiorczość jest ważna dla samorządu Województwa Zachodniopomorskiego. 

Oświetlenie uliczne i budynków publicznych jako element wdrażania

transformacji energetycznej miast było elementem prezentacji Lena Lighting w Środzie Wielkopolskiej. O zielonych przystankach w Gryficach mówił Tomasz Aniuksztys z Gryfic.

W dobie szukania oszczędności przez firmy wodno - kanalizacyjne ciekawym rozwiązaniem jest propozycja polskiego startupu CleanBacter z Lublina. Na swoim doświadczeniu ma już czyszczenie jeziora w Kościerzynie. 

Olga Bujanowska, startup rezerwacji obiektów hotelowych Stayget.com,  opowiadała o rezerwacja pobytu w dobie klientów "eko" i ich oczekiwaniach.  Jak elektromobilność wpłynie na nas i jak przygotować miasta do zmiany mówił Kamil Pyclik ekspert ds. elektromobilności. Źródła finansowania ekologicznych miast i firm przedstawił Michał Karbowniczyn zz Domu Finansów w Szczecinie. 

O kształceniu kadr na potrzeby zielonej transformacji opowiadała  dr Magdalena Lazarek-Janowska z Zachodniopomorskiej Szkoła Biznesu. 

O doświadczeniach we wdrażaniu zielonej droga w pocie mówił Wiktor Popiołek, dyrektor operacyjny Zarząd Portu Morskiego w Kołobrzegu. 

W konferencji uczestniczyła Aneta Zdybel, radna Rady Miejskiej w Świnoujściu. 

Partnerami konferencji w Międzyzdrojach byli: Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego SA w Szczecinie, Flixhome, R3 Polska, Kensington Green oraz Willa 777 w Międzyzdrojach. 

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.