• <

Wynik wyszukiwania - "seminarium" - Wiadomości

Posidonia 2024 z wszechstronnym programem konferencji

Posidonia 2024, najbardziej prestiżowa wystawa żeglugi na świecie, rozpocznie się 3 czerwca i potrwa do 7 czerwca w Ateńskim Expo Metropolitan. To tydzień pełen seminariów i konferencji, na których liderzy branży omówią spektrum kluczowych tematów kształtujących przyszłość żeglugi. Nie zabraknie tam również polskiego akcentu.
08.05.2024

Bezpieczeństwo morskie: klucz do stabilności. Międzynarodowe seminarium w Brukseli

W Królewskiej Akademii Wojskowej w Brukseli odbyło się 16 kwietnia seminarium na temat bezpieczeństwa morskiego. Wydarzenie zorganizowała prezydencja Belgii w Radzie Unii Europejskiej we współpracy z Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem i Obronnością (Studiecentrum voor Veiligheid en Defensie, SCVD). Eksperci omówili kilka kluczowych obszarów morskich, w których należy zabezpieczyć interesy UE: Morze Północne, Morze Śródziemne, Zatokę Gwinejską i Morze Czarne.
19.04.2024

PIMEW Akademia Offshore powered by Orlen Neptun – nowa odsłona, stary, dobry standard

Za nami IX Seminarium odnowionego formatu Polskiej Izby Morskiej Energetyki Wiatrowej - Akademii Offshore powered by Orlen Neptun. Tematem wydarzenia, które odbyło się 10.04.2024 w ARCHE Dworze Uphagena, było: „Układanie i serwis kabli podmorskich”. IX Seminarium odbyło się pod patronatem merytorycznym NKT S.A.
12.04.2024

XI Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego w Kołobrzegu już za nami

W dniach 4-6 kwietnia 2024 roku w Seaside Park Hotel w Kołobrzegu odbyło się XI Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego. W trakcie wydarzenia odbyły się debata z udziałem ekspertów oraz wykłady prelegentów. Była to okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz rozwijania współpracy w branży morskiej.
08.04.2024

Trendy i innowacje w morskiej energetyce wiatrowej: przegląd rynku i przykłady z Norwegii

W 2020 roku Norwegia otworzyła pierwsze morskie obszary produkcji energii odnawialnej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Był to początek realizacji planu inwestycyjnego w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, którego celem jest utworzenie do 2040 roku farm wiatrowych o mocy 30 GW na Morzu Północnym. Dla polskich firm, będących ważnym wykonawcą norweskiego przemysłu stoczniowego, jest to to szansa, aby stać się zaufanym partnerem technologicznym, także w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.
04.03.2024

Rozpoczynają się wielkie, międzynarodowe manewry pod auspicjami sił morskich Indii pk. "Milan 2024"

Marynarka Wojenna Indii jest gospodarzem największych, krajowych ćwiczeń pk. "Milan 2024". Do udziału w tym ogromnym, międzynarodowym przedsięwzięciu zaproszono 58 krajów, a kontrowersje wzbudza fakt, że swój udział zatwierdziły w nim Chiny, Iran, Rosja, ale też USA. Z racji na to, że hasło przewodnie ćwiczeń to „Mosty przyjaźni przez morza” można je więc traktować dosadnie.
19.02.2024

Norweski Klaster Morski na eksportowym kursie. Włączają napęd jądrowy

Norweski Biznes Morski zapewnia pracę bezpośrednio około 90 tys. osobom oraz generuje rocznie produkty i usługi o wartości około 500 mld NOK – informuje na portalu społecznościowym Ivar Engan, Daglig leder z Maritimt Forum. Znaczna część przychodów zapewnia eksport towarów i usług. Szacuje się, że około 70% przychodów norweskiego biznesu morskiego pochodzi z eksportu.
01.02.2024

Dariusz Klimczak ministrem infrastruktury, Arkadiusz Marchewka wiceministrem

Prezydent RP Andrzej Duda powołał w skład Rady Ministrów Dariusza Klimczaka na urząd ministra infrastruktury. Zastąpił on na tym stanowisku pełniącego ten urząd od 27 listopada Alvina Gajadhura. Znamy również pierwszego wiceministra w resorcie. Będzie to Arkadiusz Marchewka, który prawdopodobnie zostanie sekretarzem stanu ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej czyli następcą Marka Gróbarczyka.
13.12.2023

X Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego. Gdzie gospodarkę morską prowadzi offshore wind?

Dziesiąta edycja Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego, która odbyła się w zeszłym tygodniu w Kołobrzegu, stanowiła dobrą okazję do sprawdzenia, na jakim etapie rozwoju offshore wind jesteśmy, jak odnajduje się w rodzącym sektorze rynek stoczniowy i czego w związku z nim oczekują przedsiębiorcy.
07.12.2023

Żegluga w 2024 bez kompasu (moralnego). Niepewny scenariusz dla żeglugi liniowej i terminali kontenerowych

Nie czarny piątek, nie czarny tydzień, a nawet nie miesiąc, lecz czarny rok szykuje się w transporcie kontenerowym. I to nie jeden. Taki wniosek wynika z najnowszych informacji firm analitycznych i zapowiedzi niektórych operatorów. Klienci Xeneta pytają wprost: Czy żegluga morska straciła swój kompas moralny?
22.11.2023

15 mld EUR dla Siemens Energy. Niemiecki rząd interweniuje w kryzysie producenta turbin

Niemiecki rząd, pod przewodnictwem kanclerza Olafa Scholza, intensyfikuje naciski na koncern Siemens w celu udzielenia wsparcia finansowego kłopotliwej spółce Siemens Energy, będącej największym producentem turbin wiatrowych w kraju. Na specjalnym seminarium w Berlinie kanclerz Scholz wyraził przekonanie, że porozumienie zostanie osiągnięte, podkreślając konieczność sprawiedliwego podziału ciężaru finansowego między rząd, banki a sam koncern.
15.11.2023

30% portów nie jest gotowych do uruchomienie "Maritime Single Window 2024”. Polskie porty mają PCS od połowy 2023 r.

Prawie jedna trzecia portów na całym świecie jest nieprzygotowana do wprowadzenia zalecenia IMO wprowadzenia obsługi informatycznej klientów w formie "Maritime Single Window 2024” – wynika z badania 200 portów przez New Kale.
04.11.2023

Halloween na oceanie. Flota „duchów” coraz większa

Technologie satelitarne wspomagają w śledzeniu zbiornikowców z nielegalną ropą. Windward w najnowszych statystykach podaje, że zidentyfikował już około 1100 statków, które stanowią „ghost ships”. Rosnąca ilość „statków duchów” w światowej flocie skoncentrowana jest na obsłudze nielegalnego handlu ropą naftową i zbożami.
01.11.2023

Norweskie porty w biznesie MEW mogą generować 8,4 miliarda NOK rocznie

Jak wynika z nowego raportu Menon Economics, norweskie porty uczestniczące w projektach związanych z morską energetyką wiatrową mogą wygenerować 8,4 miliarda NOK (około 727 milionów EUR) rocznie i zatrudnić około 6 400 osób do 2030 roku – informuje Arne Vatnøy, Communication Manager, Norwegian Offshore Wind Cluster.
23.10.2023

Jachting istotnym elementem gospodarki morskiej. Innowacje napędzają branżę

Czy rozwój technologiczny w jachtingu może iść w parze z wartościami zrównoważonego rozwoju? Jakie znaczenie dla środowiska naturalnego mają wdrażane rozwiązania w branży wodniackiej? Czy jachting jest znaczącą częścią gospodarki morskiej RP? Jakie wyzwania stoją przed branżą w perspektywie krótko i długoterminowej?
18.10.2023

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 za nami

W ostatni piątek po raz 22 w Gdyni zebrali się reprezentanci sektora gospodarki morskiej, by w szerokim gronie rozmawiać o problemach i szansach branży.
16.10.2023

Polska energetyka zmierza na północ. Wydarzenie PARP w ramach Baltexpo

Podczas drugiego dnia targów Baltexpo, na targach odbywało się także całodniowe wydarzenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Innovation Norway zatytułowane „Technologie zeroemisyjne w gospodarce morskiej”. Swoją prezentację „Polska energetyka zwraca się w kierunku morza” przedstawił w jego ramach wydawca i redaktor naczelny portalu GospodarkaMorska.pl Mateusz Kowalewski.
13.10.2023

Wodorowy zawrót głowy. Wodorowe statki zamiast autobusów

Wodór w transporcie morskim ma perspektywy, nawet w Polsce. Jednak warunkiem wprowadzenie tego rozwiązania do żeglugi jest kompleksowe podjęcie zagadnienie przez operatorów statków, zarządy portów i firmy zajmujące się usługami w portach. To ogólny wniosek z dyskusji w czasie panelu „Wodór w transporcie morskim: perspektywy, wyzwania i innowacje - od projektu do pierwszego rejsu”.
09.10.2023

XXII Forum Gospodarki Morskiej startuje 13 października w Gdyni

Przed nami Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni, czyli największe wydarzenie w kraju skupiające specjalistów branży morskiej. To tutaj omawiane będą bieżące zagadnienia związane z rozwojem sektora morskiego. W jaki sposób branża radzi sobie z wyzwaniami i jakie są optymalne kierunki dla jej rozwoju? To kwestie jakie poruszone zostaną w ramach pięciu bloków tematycznych wydarzenia.
28.09.2023

Panie w oceanicznym biznesie. WISTA Poland ma 30 lat i płynie cała naprzód

Panie należące do WISTA Poland we wrześniu obchodziły 30. rocznicę działalności w Polsce. Spotkanie pań działających w Stowarzyszeniu Kobiet Gospodarki Morskiej i Handlu, w skrócie WISTA Poland, odbyło się 21 września br. Wśród gości honorowych była Magdalena Adamowicz, posłanka do Parlamentu Europejskiego oraz Dorota Lost-Siemińska, dyrektorka Wydziału Prawnego IMO, pani Nazli Selek, WISTA International, ExCo Memeber, przedstawicielki WISTA ze Szwecji, Norwegii i innych krajów.
26.09.2023

Port Gdańsk i Port Saloniki podpisały list intencyjny o współpracy

Dwa porty europejskie dążą do tego, by na trwałe wpisać Gdańsk w przebieg Via Carpatii. Dlatego też przedstawiciele Portu Gdańsk i Portu Saloniki, przy udziale Artura Lomparta, Ambasadora RP w Grecji, oraz przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury, podpisali porozumienie, które pozwoli obu stronom na rozwój, wymianę doświadczeń, a także otworzy nowe możliwości dla transportu ładunków między naszymi krajami w ramach Via Carpatii.
12.09.2023

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023. Branża spotyka się 13 października

Tegoroczne Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 będzie już 22. edycją wydarzenia. Impreza ponownie zgromadzi reprezentantów całej branży, którzy wezmą udział w licznych prezentacjach i pięciu panelach dyskusyjnych.
11.09.2023

Zbliża się 22. Forum Gospodarki Morskiej. Rusza rejestracja uczestników

Już 31 sierpnia rozpoczyna się rejestracja uczestników 22. Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni. To największe wydarzenie w kraju poświęcone zagadnieniom związanym z tym sektorem gospodarki. Spotykają się tutaj przedstawiciele świata biznesu, eksperci, przedstawiciele samorządów terytorialnych oraz środowisk naukowych, aby omówić kwestie pozwalające na rozwój branży.
30.08.2023

Reaktory na statki. W poszukiwaniu zeroemisyjności

Pod koniec lipca br. angielska firma zajmująca się technologiami jądrowymi „newcleo”, grupa stoczniowa Fincantieri i towarzystwo klasyfikacyjne RINA podpisały historyczne porozumienie. Planują wdrożyć bezpieczną technologią jądrową do transportu morskiego wykorzystując innowacyjne reaktory IV generacji. Na jednostkach wykorzystywano już reaktory jądrowe do napędu lodołamaczy i statków handlowych.
03.08.2023

Indonezja formuje własną straż wybrzeża z prawdziwego zdarzenia

Władze w Dżakarcie planują utworzenie nowej formacji straży przybrzeżnej, która przejmie i zwiększy możliwości istniejącej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego (Bakamla). Ma być to kluczem do zapewnienia ochrony żeglugi w tym wyspiarskim państwie, dla którego branża morska stanowi kluczową gałąź gospodarki. To może być przydatna nauka dla innych krajów, w tym Polski..
06.07.2023

MRiRW pracuje nad aktualizacją Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030

W Ministerstwie Rolnictwa trwają prace nad aktualizacją Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030 . Potrzeba zmiany Strategii wynika ze zmian na obszarach wiejskich spowodowanych wystąpieniem pandemii COViD-19 oraz zbrojną agresją Rosji na Ukrainę - poinformowała w środę wiceminister rolnictwa Anna Gembicka.
14.06.2023

Misja do Korei Południowej dla sektora Offshore Wind

Blue Cluster, we współpracy ze swoimi partnerami z ELBE Alliance, organizuje misję handlową do Korei Południowej dla firm działających w sektorze odnawialnej energii morskiej. Odbędzie się ona w terminie 26 do 30 listopada. Celem jest nawiązanie kontaktów z lokalnymi organizacjami i firmami z tego sektora.
14.06.2023

Nor-Shipping 2023. Partnerstwo biznesu i innowacji. Polska błysnęła wodorem

Odbywające się na początku czerwca Nor-Shipping 2023 to niewątpliwie najważniejsze wydarzenie roku w biznesie morskim. Przytłaczał ogrom około 1 000 wystawców oraz około 50 tys. uczestników - przedstawicieli biznesu i polityki, nauki i klastrów morskich, czołowych firm badawczych i eksperckich z całego świata. Polska przyjechała na Nor Shipping z wodorem.
12.06.2023

Huczny jubileusz 70-lecia Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej już od siedemdziesięciu lat opiekuje się historią polskiego oręża morskiego i zaprasza do wspólnego świętowania! Chociaż początki były skromne, dzisiaj to największe polskie muzeum, w którym można poczuć ducha służby na morzach i oceanach.
07.06.2023

Kamień milowy dla małego atomu na statkach

Losy brytyjskiej firmy Core Power i jej innowacyjnego rozwiązania dla sektora morskiego śledzimy od 2019 roku. W ostatnich tygodniach firma osiągnęła kamień milowy finansowania w wysokości 100 milionów dolarów na rozwój nowej technologii jądrowej dla przemysłu morskiego.
01.05.2023

Wizyta minister klimatu i środowiska w Kopenhadze na WindEurope. W tle m.in. temat morskich farm wiatrowych

Otwarcie polskiego stoiska wystawowego podczas konferencji WindEurope, dyskusja na temat potencjału współpracy w łańcuchu dostaw morskiej energetyki wiatrowej, a także spotkanie z ministrem klimatu, energii i gospodarki komunalnej Danii były głównymi punktami wizyty minister Anny Moskwy w Kopenhadze, która odbyła się 26 kwietnia 2023 roku.
27.04.2023

Misja polskich spółek z branży energii wiatrowej na targi Wind Europe w Kopenhadze

Podczas tegorocznej konferencji i targów branży offshore spodziewany jest mocny akcent polski. Oprócz stoiska współorganizowanego przez Polską Agencję Handlu i Inwestycji (PAIH) oraz PSEW, PAIH zorganizuje trójstronne polsko-norwesko-duńskie seminarium dotyczące potencjału na współpracę w łańcuchu dostaw, a także spotkania B2B.
19.04.2023

PSEW tworzy Polski Pawilon branży wiatrowej w Kopenhadze

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej po raz kolejny tworzy polską strefę podczas międzynarodowych targów, tym razem na konferencji Wind Europe Annual Event w Kopenhadze w dniach 25-27 kwietnia. W strefie PSEW znajdą się najwięksi giganci polskiego rynku transformacji energetycznej. Tematem dominującym tegorocznego stoiska będzie budowanie stabilnego łańcucha dostaw i współpracy z międzynarodowymi kontrahentami dla energetyki wiatrowej.
13.04.2023

XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego: "Zapobieganie zanieczyszczaniu morza przez statki: MARPOL - 50 lat i co dalej?”

W dniu 20 kwietnia 2023 r. odbędzie się XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego zatytułowana „Zapobieganie zanieczyszczaniu morza przez statki: MARPOL - 50 lat i co dalej?” organizowana przez Katedrę Prawa Morskiego WPiA UG, Centrum Badań nad Gospodarką Morską UG oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk.
07.04.2023

Jak dostosują się miasta do ekologii? Seminarium w Międzyzdrojach

Na temat miast przyszłości i ochrony środowiska dyskutowali uczestnicy seminarium "Zielone Miasto" zorganizowanej przez Burmistrza Międzyzdrojów i Gryficki Klaster Energii. W spotkaniu uczestniczyli goście z Poznania, Lublina, Szczecina czy Gryfic.
31.03.2023

XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego na Uniwersytecie Gdańskim

Katedra Prawa Morskiego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Centrum Badań nad Gospodarką Morską Uniwersytetu Gdańskiego oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk kolejny raz obdarza interesantów dawką wiedzy w tegorocznej, czyli XI edycji Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego „Zapobieganie zanieczyszczaniu morza przez statki: MARPOL-50 lat i co dalej?". Wydarzenie odbędzie się 20 kwietnia 2023 roku na terenie wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
31.03.2023

Porty i terminale promowały się w Bratysławie

Podczas seminarium „Transport i logistyka – wpływ wojny na Ukrainie, inflacja, zakłócenia w łańcuchach logistycznych” swoją ofertę logistyczną i transportową dla słowackiego biznesu przedstawili reprezentanci polskich firm, w tym terminalu kontenerowego GCT i Portu Gdynia.
20.03.2023

Port Gdynia na konferencji w Bratysławie prezentował ofertę dla słowackiego biznesu

Podczas tegorocznego seminarium „Transport i logistyka – wpływ wojny na Ukrainie, inflacja, zakłócenia w łańcuchach logistycznych”. Jak biznes radzi sobie w takich sytuacjach?” reprezentanci polskich firm, w tym Portu Gdynia, przedstawiali możliwości dla transportu i logistyki firm słowackich.
17.03.2023

Słowacja otwiera się na polskie porty. Już 15 marca konferencja o współpracy z branżą morską

Już po raz kolejny w Bratysławie odbędzie się sympozjum, podczas którego zostanie przedstawiona oferta biznesowa polskich portów morskich i terminali dla słowackiego biznesu. Konferencja jest zaplanowana na 15 marca 2023 roku. Wydarzenie organizuje Ambasada RP w Słowacji.
13.03.2023

Panie z WISTA Poland podsumowały 2022 rok. „Wiścianki” zawsze aktywne w biznesie morskim i coraz bardziej widoczne

Spotkanie pań działających w Stowarzyszeniu Kobiet Gospodarki Morskiej i Handlu, w skrócie WISTA Poland odbyło się 19 stycznia br. Gościem honorowym była pani Elpi Petraki, prezydent WISTA International. Gospodarzem spotkania była pani Wanda Dobrowolska, prezes WISTA Poland. W spotkaniu brały udział również przedstawicielki WISTA Norway.
23.01.2023

Przyszłość bezpieczeństwa elektrycznego

Uszczelnienie, wyrównywanie potencjałów i uziemianie – w jednym przepuście.
20.12.2022

Repowering farm wiatrowych - korzyści dla wszystkich

Co się dzieje, gdy turbiny wiatrowe osiągają kres swojej żywotności? Coroczna konferencja WindEurope "End of Life Issues and Strategies" (EoLIS2022) prezentuje najnowsze trendy w zakresie repoweringu, likwidacji, demontażu i recyklingu turbin wiatrowych. Najnowsze dane pokazują korzyści płynące z tych działań.
02.12.2022

Wspominając przeszłość i spoglądając w przyszłość. Seminarium z okazji 100-lecia Portu Gdynia

Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie był gospodarzem seminarium z okazji jubileuszu najważniejszej inwestycji w historii Gdyni, czyli jej portu. Wydarzenie wraz z towarzyszącą mu wystawą było efektem współpracy placówki naukowej z Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A.
25.11.2022

„We deliver, you can rely on us" – Babcock International na XXI Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni rozmawiał o programie Miecznik

Jeden z kluczowych paneli dyskusyjnych na tegorocznym Forum Gospodarki Morskiej był skupiony wokół programu budowy trzech wielozadaniowych fregat dla Marynarki Wojennej RP. Okręty Miecznik nie tylko zapewnią bezpieczeństwo Polski na Morzu Bałtyckim i ochronę infrastruktury, ale też staną się katalizatorem dla rozwoju regionu Pomorza. O tym, w jaki sposób będzie można to osiągnąć, Neil Bennett, Head of Build and Integration w Babcock International rozmawiał z przedstawicielami PGZ S.A., PGZ Stocznia Wojenna, Remontowa Shipbuilding
25.10.2022

21. Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2022: zrozumieć zmiany i być gotowym na kolejne [WIDEO]

„Zmiany” – podczas tegorocznego Forum Gospodarki Morskiej Gdynia to słowo odmieniane było przez wszystkie przypadki. W porównaniu z poprzednim rokiem cała branża morska znalazła się w zupełnie nowej rzeczywistości i o tym, co stało się w ciągu ostatnich 12 miesięcy, ale także o tym, co będzie musiało się stać w ciągu kolejnych kilkudziesięciu, dyskutowali uczestnicy konferencji.
18.10.2022

14 października branża morska spotka się w Gdyni

Trwa rejestracja na 21. Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2022, podczas którego przedsiębiorcy, eksperci z sektora morskiego, samorządowcy, ekonomiści oraz przedstawiciele świata nauki omawiać będą wyzwania i szanse sektora gospodarki morskiej w nowym otoczeniu geopolitycznym.
30.09.2022

Xeneta koryguje "mity" o zaniepokojeniu wysokimi cenami bunkru i frachtów

38% klientów Xenty spodziewa się spadku w najbliższym czasie frachtu morskiego o około 5%, 78% klientów akceptowało ceny bunkra w III kwartale br., 52% klientów renegocjowało ceny kontraktów, utrzymując umowy na transport jako nadal ważne – krótko podsumowuje wyniki badań klientów Molly Van Deursen, Marketing Coordinator w Xeneta.
14.09.2022

[WIDEO] Posidonia 2022. Polska branża morska prezentuje swoje możliwości

Drugi dzień targów Posidonia 2022 w Grecji był ważnym momentem dla polskiej delegacji. Tego dnia odbyło się seminarium o możliwościach polskiego przemysłu morskiego.
09.06.2022

Szanse Rosji na wzmocnienie sił przy granicy z Finlandią raczej słabe

„Trudno spodziewać się, aby w najbliższych latach Rosja zdołała znacząco wzmocnić swoje oddziały przy granicy z Finlandią” – oświadczył w poniedziałek szef agencji analiz wywiadowczych fińskich sił zbrojnych płk Esapekka Vehkaoja.
23.05.2022

Polsko-duńsko-szwedzkie seminarium o Baltic Pipe: agresja Rosji dowiodła, że jest projektem kluczowym dla Europy

Atak Rosji na Ukrainę oraz konsekwencje wojny, w tym wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu, pokazały, że Baltic Pipe jest projektem kluczowym dla osiągnięcia przez Europę niezależności - zgodzili się paneliści polsko-duńsko-szwedzkiego seminarium o gazociągu Baltic Pipe.
27.04.2022

X Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego w Gdańsku. Ruszyły zapisy

W dniu 21 kwietnia 2022 roku odbędzie się X Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego zatytułowana „Współczesne problemy i przyszłe wyzwania prawa morskiego” organizowana przez Katedrę Prawa Morskiego WPiA UG oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk.
02.04.2022

Unikanie spawania przejść rurowych Roxtec

Spawanie na statku jest procesem kosztownym i czasochłonnym jednak uznanym za standardowe przy instalacji przejść do rur metalowych.
01.04.2022

Statki, pociągi, terminale – polska oferta logistyczna dla Słowacji

W czwartek 31 marca odbędzie się seminarium dotyczące polskiej oferty logistycznej dla słowackiego przemysłu i potencjalnych możliwości współpracy. Wydarzenie odbędzie się online, a udział w nim jest darmowy.
26.03.2022

InnoDays '22

Fundacja Motus zaprasza 27 kwietnia 2022 r. na wydarzenie InnoDays ’22. Będzie to już szósta edycja eventu.
16.03.2022

Seminarium „Fit For 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego” – czy jesteśmy gotowi?

Niepokój związany z terminami, optymizm stoczni i firm technologicznych oraz mnóstwo możliwych wariantów do obrania – takie konkluzje można było wysnuć po pierwszym seminarium „Fit For 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego” zorganizowanym przez PRS w auli Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 10 lutego.
14.02.2022

W Porcie Gdynia pogłębiony zostanie tor podejściowy

W Porcie Gdynia pogłębiony i poszerzony zostanie tor podejściowy. Koszt inwestycji, prowadzonej przez Urząd Morski w Gdyni, wyniesie ok. 130 mln zł. Prace mają być przeprowadzone w ciągu 20 miesięcy.
10.02.2022

Gróbarczyk: dla branży morskiej Fit for 55 jest też ogromną szansą

Dla branży morskiej propozycje Komisji Europejskiej w ramach Fit for 55 to jest też ogromna szansa - powiedział w czwartek w Gdyni wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Podkreślił, że resort stawia na rozwój morskiej energetyki wiatrowej.
10.02.2022

Wymagania IACS dotyczące przepustów kablowych

Międzynarodowe Stowarzyszenie Towarzystw Kwalifikacyjnych zaktualizowało i zmieniło przepisy dotyczące kontroli, inspekcji i prowadzenia dokumentacji wodoszczelnych przejść kablowych na statkach i jednostkach pływających. Nowe wymagania IACS w zakresie UR Z28, Z23 oraz Z17 obowiązują na wszystkich jednostkach, których budowa została zakontraktowana po 01.07.2021 r.
09.02.2022

Fit for 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego

Już w czwartek (10 lutego) Polski Rejestr Statków S.A. wspólnie z Uniwersytetem Morskim w Gdyni organizują seminarium pod hasłem "Fit for 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego". Każdy może uczestniczyć w tym ważnym dla branży wydarzeniu - stacjonarnie (ilość miejsc ograniczona) oraz w formule online.
08.02.2022

Zachodniopomorski Klaster Morski w Szczecinie gotowy na offshore. Firmy z branży chcą grać do jednej bramki

Przedstawicieli sektora stoczniowego, serwisowego, transportu i konstrukcyjnego, oraz szeroko rozumianej gospodarki morskiej skupia stowarzyszenie jakim jest Zachodniopomorski Klaster Morski. W świadomości przedsiębiorców klaster jest już od dziesięciu lat. Czym zajmuje się na co dzień?
31.01.2022

PARP ogłasza wydarzenia wspierające blue growth

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości poinformowała, że wraz z Innovation Norway planuje organizację dwóch wydarzeń, które będą wspierać zrównoważone wykorzystanie wód morskich, śródlądowych i obszarów przybrzeżnych. Odbędą się w norweskim Lillestrøm i w Atenach.
28.01.2022

Ceny detaliczne napędzane frachtami. W 2022 i 2023 r. frachty będą wysokie

Stawki frachtowe w 2022 r. utrzymają się na wysokim poziomie przewoźników, ponieważ operatorzy oceaniczni planują długoterminowe stawki kontraktów na znacznie wyższym poziomie niż w 2021 r. – to główny wniosek z seminarium internetowego Xenety.
02.01.2022

Norwegia rozważa zastosowanie projektów hybrydowych w sektorze offshore wind

Norwegia jest jednym z największych światowych eksporterów surowców energetycznych. Swój sukces ekonomiczny zawdzięcza przede wszystkim wydobyciu ropy naftowej i gazu ziemnego. Naturalnym kierunkiem zainteresowań Norwegów jest rozwój morskiej energetyki wiatrowej, którzy posiadają duże doświadczenie w usługach offshore wind. Energetyka wiatrowa może wesprzeć ten kraj w dobie rosnącego zapotrzebowania na energię.
20.12.2021

Green shipping – Norwegia liderem. Polska może dołączyć do klubu innowatorów

W 2022 r. wypłynie na wody Norwegii pierwszy w świecie zeroemisyjny i autonomiczny kontenerowiec. Żegluga norweska jest liderem we wdrażaniu technologii przyjaznych środowisku – to konkluzja seminarium zorganizowanego w październiku w Oslo. Konferencji towarzyszyła prezentacja Yara Birkeland, w której uczestniczyli premier Jonas Gahr Støre oraz Bjørnar Skjæran, minister rybołówstwa i polityki oceanicznej.
14.12.2021

Startuje program „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich - Blue Growth”

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) informuje, że dzięki zwiększeniu budżetu na program „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” projekty z listy rezerwowej, w ramach schematu „Technologii przyjaznych środowisku”, zostały rekomendowane do wsparcia. Dodatkowe środki finansowe zostaną także wykorzystane na sfinansowanie nowej edycji konkursu w schemacie „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich - Blue Growth”.
13.12.2021

InnoDays 2021. Podyskutują o LNG i Bio LNG

Fundacja Motus zaprasza 28 października na wydarzenie InnoDays 2021. Obecna edycja jest organizowana przez Fundację Motus z firmą konsultingowo - eventową Actia Forum, a patronat merytoryczny objął związek pracodawców Polska Platforma LNG i bioLNG.
18.10.2021

Port Gdańsk promował się na targach w Chinach, kluczowych w branży logistyczno-transportowej w Azji

W dniach 23-25 września Port Gdańsk uczestniczył w Międzynarodowych Targach Logistyki i Transportu w Chinach (Shenzhen) – CILF 2021. Spotkanie było okazją do promocji zarówno portu jak i działających na jego terenie przedsiębiorstw.
06.10.2021

InnoDays '21

Fundacja Motus zaprasza 29 września br. na wydarzenie InnoDays ’21. Obecna czwarta edycja jest organizowana przez Fundację Motus z firmą konsultingowo-eventową Actia Forum, a patronat merytoryczny objęła organizacja portów bałtyckich „Baltic Ports Organization”.
22.09.2021

Projekt „Ocean2020” na targach MSPO w Kielcach

8 września 2021 roku, podczas drugiego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO), odbyło się seminarium podsumowujące europejski projekt "OCEAN2020”. Było ono skupione na zakończonym w sierpniu 2021 ćwiczeniu morskim, na Morzu Bałtyckim, związanym z pokazem szerokiej gamy systemów bezzałogowych. Jego celem było zapewnienie możliwości integracji i współdziałania krajów europejskich, w prowadzeniu połączonych morskich operacji wojskowych. Pokaz ten stanowił kolejny ważny kamień milowy tego międzynarodowego przedsięwzi
10.09.2021

3Bird Radar System zaprasza. Zapisz się na seminarium dotyczące migracji ptaków

Seminarium pod hasłem "Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej usługi: Morskie badania ptaków migrujących z użyciem stabilizowanego radaru ornitologicznego" otworzy projekt pod tym samym tytułem. Wydarzenie zaplanowano na 10 września.
01.09.2021

Instrukcja budowy promów wg Norwegów. Zbudujmy Bałtycki Klaster Promowy

Norwegia wysunęła się na czoło krajów modernizujących flotę promów. Polityka ekologiczna rządu i aktywność firm wywołała spodziewany efekt synergii.
20.06.2021

Polskie farmy wiatrowe na celu Japończyków. Możliwa współpraca firm z Polski i Japonii

Polscy i japońscy eksperci, przedstawiciele administracji oraz biznesu i uczelni mieli okazję wymienić się wiedzą na temat rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i Japonii. W seminarium zorganizowanym przez Ambasadę RP i Biuro Handlowe PAIH w Tokio uczestniczyło kilkadziesiąt osób.
14.06.2021

Wyjątkowa uroczystość na ORP Błyskawica

W niedzielę 27 czerwca, w dniu Święta Marynarki Wojennej, na pokładzie okrętu, córki Cecylii i Edwarda Raczyńskich, Viridianna Rey i Katarzyna Raczyńska, obejmą honorowym mecenatem ORP Błyskawica - słynnego chrześniaka Cecylii.
27.05.2021

Chiński biznesman przyznał się, że przemycał do ChRL amerykańską technologię morską

Chiński biznesman i biolog morski przyznał się w środę przed sądem federalnym w Bostonie, że nielegalnie przekazywał amerykańską technologię morską uniwersytetowi wojskowemu w Chinach. Uczelnia ta znana jest m.in. z prac nad podwodnymi dronami.
28.04.2021

Promocja polskich portów i terminali podczas seminarium na Słowacji

20 kwietnia Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Bratysławie zorganizowała seminarium on-line pod hasłem "Ships, trains, terminals – Polish offer for Slovak business expansion".
22.04.2021

Uniwersytet Morski zbuduje Centrum Offshore w Porcie Gdańsk

Dynamiczny rozwój technologii off-shorowych i rynku off-shore w Europie i na świecie zmuszają wszystkie instytucje związane z gospodarką morską do zweryfikowania swoich planów i już podjętych działań w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Również Uniwersytet Morski w Gdyni intensywnie pracuje w tym zakresie pod kierunkiem JM Rektora prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adama Weintrita, co podsumowano w zorganizowanym 15 kwietnia seminarium. Już w tym roku planowany jest również przetarg na budowę Centrum Offshore w Porcie Gdańsk.
19.04.2021

Trwają zapisy na sympozjum online "Zapomniane morze? Polska - Bałtyk"

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim zapraszają studentów, kadrę dydaktyczną, a także sympatyków spraw morskich do udziału w seminarium poświęconemu tematyce Morza Bałtyckiego.
23.02.2021

PRS: Statki autonomiczne to potrzeba rynku - relacja z seminarium "Perspektywy rozwoju żeglugi autonomicznej – MASS" [wideo]

18 lutego Polski Rejestr Statków zaprosił przedstawicieli polskiej branży morskiej do debaty nad zagadnieniami z zakresu żeglugi autonomicznej. Agenda prelekcji w formie online była całościowym spojrzeniem na zagadnienie żeglugi MASS (Maritime Autonomous Surface Ship). Uczestnicy seminarium mieli okazję zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami, wyzwaniami administracyjnymi, perspektywami rozwoju czy potencjalnym zastosowaniu systemów autonomicznej żeglugi.
21.02.2021

Rok burzliwego transportu morskiego

Pandemia koronawirusa silnie uderzyła w 2020 roku w światowy rynek logistyki. Niektóre skutki będą odczuwalne jeszcze przez kilka miesięcy tego roku, inne – nawet przez kilka lat. Mogą się zmienić łańcuchy dostaw, czyli może ulec korekcie produkcja przemysłowa na świecie.
15.02.2021

Wstępna Koncepcja Przestrzenno-Techniczna dla Odry swobodnie płynącej tematem wiodącym seminarium internetowego

Blisko 90 uczestników wzięło udział w seminarium podsumowującym prace w zakresie Wstępnej Koncepcji Przestrzenno-Technicznej dla Odry swobodnie płynącej (WKPT) przygotowanej na potrzeby projektu Programu Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej. Koncepcja opracowana została zgodnie z ideą łączenia poprawy żeglowności Odrzańskiej Drogi Wodnej ze zwiększeniem jej potencjału środowiskowego.
27.01.2021

Seminarium: Perspektywy rozwoju żeglugi autonomicznej - MASS

Autonomizacja żeglugi międzynarodowej to obok dekarbonizacji i zeroemisyjnych napędów, jeden z obszarów, w których prowadzone są intensywne prace naukowo-badawcze.
12.01.2021

Rok 2020 pod znakiem ofensywy inwestycyjnej w zespole portów Szczecin-Świnoujście [wideo]

Rok 2020 był rokiem wymagającym, który upłynął w cieniu koronawirusa, z którym mierzył się świat. Jednak pomimo tych trudnych okoliczności inwestycje w portach Szczecin-Świnoujście weszły właśnie w fazę realizacyjną w terenie i idą zgodnie z harmonogramem.
28.12.2020

Życie po COVID-19: Czy świat, jaki znamy, zmieni się na zawsze?

Po pierwszych blokadach w marcu 2020 r., w Internecie i mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia pustych miast. W niektórych miejscach, po ulicach wędrowały dzikie zwierzęta i wydawać by sie mogło, że natura bierze głęboki wdech po ciężkich doświadczeniach ze światem ludzi. Światowe rządy apelowały do obywateli o pozostanie w domach.
09.12.2020

Budowa i zasady działania systemu PCS - seminarium naukowe w AMS

Zasady działania systemu informatycznego: Port Community System były tematem seminarium naukowego, które odbyło się w piątek, 4 grudnia w Akademii Morskiej w Szczecinie.
07.12.2020

Geopolityka Bałtyku – nowy program badawczy na Uniwersytecie Gdańskim we współpracy z Uniwersytetem w Cambridge

Centre for Geopolitics, działające przy Uniwersytecie w Cambridge, uruchomiło nowy program badawczy, którego celem jest lepsze zrozumienie roli Wielkiej Brytanii w procesach geopolitycznych krajów wokół Bałtyku oraz znalezienie długofalowych rozwiązań. W ramach programu powstała sieć Baltics Programme Network, łączącą wiodące uniwersytety i instytuty badawcze z Wielkiej Brytanii oraz z regionu bałtyckiego. Członkiem-założycielem sieci jest Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego.
07.12.2020

Nowy raport środowiskowy dla europejskich portów

Dziś rano Europejska Organizacja Portów Morskich (ESPO) przedstawiła swój piąty roczny raport środowiskowy podczas specjalnego seminarium internetowego. Raport środowiskowy ESPO 2020 zawiera ponad 60 różnych wzorców efektywności środowiskowej, takich jak 10 najważniejszych priorytetów środowiskowych portów europejskich oraz dane dotyczące zielonych usług dla żeglugi (energia elektryczna pobierana z lądu, LNG i zróżnicowane pod względem środowiskowym opłaty portowe).
11.11.2020

Bezpieczny transport i składowanie materiałów niebezpiecznych w portach

Porty morskie pełnią niezwykle istotną rolę w łańcuchu operacji logistycznych na całym świecie. Dostępne przestrzenie pozwalają składować duże ilości wszelkich towarów, w tym także materiałów powszechnie uznanych za niebezpieczne. Wydarzenia z sierpnia 2020r. w Bejrucie pokazują, że brak zachowania należytych procedur oraz zabezpieczeń, może doprowadzić do katastrofy.
14.10.2020

Terminal w Małaszewiczach dobry do rozwoju transportu intermodalnego

Terminal w Małaszewiczach ma dogodne położenie, aby rozwijać w nim transport intermodalny – mówił dziś w Senacie doktorant wydziału ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, zajmujący się infrastrukturą transportu kolejowego, ks. Piotr Wulgaris.
08.10.2020

Bezpieczny transport i składowanie materiałów niebezpiecznych w portach - Seminarium PRS

Porty morskie pełnią niezwykle istotną rolę w łańcuchu operacji logistycznych na całym świecie. Dostępne przestrzenie pozwalają składować duże ilości wszelkich towarów, w tym także materiałów powszechnie uznanych za niebezpieczne. Wydarzenia z sierpnia 2020r. w Bejrucie pokazują, że brak zachowania należytych procedur oraz zabezpieczeń, może doprowadzić do katastrofy. W wyniku eksplozji zniszczony został port i wiele budynków w mieście. Co najmniej 250 tys. ludzi w wyniku eksplozji straciło swoje domy.
06.10.2020

Uroczystość nadania pośmiertnej nominacji oficerskiej bosmanowi Siei [foto]

W Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się ceremonia pośmiertnego nadania pierwszego stopnia oficerskiego bosmanowi Ignacemu Siei, połączona z seminarium poświęconym historii i teraźniejszości nurkowania w polskiej Marynarce Wojennej. Patent oficerski, podpisany przez Prezydenta Andrzeja Dudę, wręczyli wnuczce ppor. Siei Pani Wiesławie Gołębiewskiej wiceadm. Krzysztof Jaworski - Dowódca COM-DKM oraz płk Andrzej Płocha - Szef WSzW w Gdańsku.
05.10.2020

Siły morskie RP w Bałtyckim i światowym systemie bezpieczeństwa na morzu

W piątek, 25 września 2020 roku, w Bibliotece Głównej AMW, odbyło się seminarium naukowe zorganizowane przez Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich z okazji 70-lecia urodzin prof. dr. hab. Andrzeja Makowskiego. Tematem przewodnim były „Siły Morskie w Rzeczypospolitej Polskiej w bałtyckim i światowym systemie bezpieczeństwa na morzu”.
28.09.2020

Nadanie pośmiertnej nominacji oficerskiej bosmanowi Siei

2 października 2020 r. o godz. 12.00. w siedzibie Muzeum Marynarki Wojennej odbędzie się uroczystość pośmiertnego nadania pierwszego stopnia oficerskiego bosmanowi Ignacemu Siei, połączona z seminarium poświęconym Jego osobie oraz historii nurkowania w polskiej Marynarce Wojennej.
22.09.2020

Kurtyka: chcemy, by klastry były ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego

Chcemy, aby klastry stały się ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski - podkreślił dziś minister klimatu Michał Kurtyka. Zadeklarował, że resort klimatu pracuje obecnie nad rozwiązaniami, które ułatwią działanie takich klastrów.
08.09.2020

Wojskowe wynalazki w Salonie Przemysłu Obronnego

Antydron zakłócający działanie bezprawnie używanych platform latających, jeżdżących lub pływających oraz bezzałogowy śmigłowiec WABIK do misji poszukiwawczych i ratowniczych - to niektóre z wynalazków prezentowanych przez Wojskową Akademię Techniczną podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Wystawa najnowszych osiągnięć przemysłu zbrojeniowego z całego świata trwa od 8 do 10 września.
08.09.2020

ZMPSiŚ SA wziął udział w międzynarodowym seminarium internetowym na temat zmian w sektorze portowym

"Przystosowanie się do zmian. Nowa rzeczywistość sektora portowego." - to tematy przewodnie międzynarodowego seminarium internetowego Organizacji Portów Bałtyckich (Baltic Ports Organization), które odbyło się w dniach 3-4 września br.
04.09.2020

Chiny ostrzegają przed „okresem burzliwych zmian” w gospodarce

Chińska gospodarka stoi przed okresem „burzliwych zmian”, a rosnąca niepewność na rynkach zewnętrznych sprawia, że należy w większym stopniu polegać na popycie krajowym, by stymulować wzrost – ocenił przywódca ChRL Xi Jinping.
25.08.2020

Naukowcy z UAM łączą siły na rzecz klimatu

Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu powstał Zespół Roboczy do spraw zmian klimatu i kryzysu środowiskowego. Naukowcy będą przygotowywać diagnozy, rekomendacje, współpracować z otoczeniem na rzecz ochrony klimatu.
31.07.2020

Webinar: Budowa farmy wiatrowej w dobie pandemii

Jutro (3 czerwca) o godz. 13.00 odbędzie się webinarium "Budowa farmy wiatrowej w dobie pandemii", podczas którego inwestorzy, dostawcy i wykonawcy podzielą się swoimi doświadczeniami jak radzą sobie z realizacją projektów wiatrowych w czasie pandemii.
02.06.2020

55. rocznica sformowania 9.FOW

W poniedziałek 1 czerwca przypada 55. rocznica utworzenia 9. Flotylli Obrony Wybrzeża. W efekcie zmian organizacyjnych w Marynarce Wojennej RP, 28 grudnia 2006 roku związek taktyczny został rozformowany, a w miejscu jego stacjonowania utworzono Punkt Bazowania Hel.
31.05.2020

Covid-19: Portowe pojazdy autonomiczne a obowiązujące prawo cz.2

Okolicznością, która odróżnia autonomiczne roboty (w tym pojazdy autonomiczne) od znanych nam dzisiaj rozwiązań technicznych, jest to, że bezpośrednim powodem wyrządzonej szkody może być zasadniczo ich działanie. Związek przyczynowy niezbędny do zaistnienia odpowiedzialności będzie więc istniał przede wszystkim pomiędzy szkodą a działaniem robota. Istnieje bowiem ryzyko, że niemożliwe będzie ustalenie związku przyczynowego (nawet pośredniego) pomiędzy szkodą a określonym działaniem człowieka (np. twórcy algorytmu). Stanowi
28.05.2020

Webinar: Nowa rzeczywistość energetyczna dla paliwa bunkrowego

21 maja odbędzie się anglojęzyczny webinar z udziałem specjalistów, którzy poruszą ważny i aktualny temat radzenia sobie z nowymi cenami paliwa bunkrowego.
20.05.2020

Webinar: redukcja odpadów i gospodarka w obiegu zamkniętym w branży owoców morza

20 maja odbędzie się seminarium internetowego w języku angielskim na temat „Redukcja odpadów i gospodarka w obiegu zamkniętym w branży owoców morza na podstawie studium przypadku As do Mar Tuna”
19.05.2020

Archeoturystyka wokół Morza Bałtyckiego. Webinarium już w ten piątek

W piątek, 24 kwietnia, o godz. 10:00 odbędzie się anglojęzyczne seminarium internetowe poświęcone rozwojowi archeoturystyki i szlaków kulturowych w rejonie Morza Bałtyckiego. W spotkaniu z archeologami, muzealnikami i praktykami z Danii, Luksemburga, Polski oraz Szwecji będzie można wziąć udział w transmisji na YouTube, a także zadać pytania.
22.04.2020

Zapraszamy na seminaria - Kryteria stateczności statku w stanie nieuszkodzonym drugiej generacji

Podkomitet ds. Projektowania i Konstrukcji Statków (SDC Sub-committee) Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) zakończył w pierwszej połowie lutego 2020 r. prace nad nowymi kryteriami oceny stateczności statków w stanie nieuszkodzonym. Prace, trwające ponad 15 lat, zaowocowały projektowymi kryteriami, które znane są pod nazwą „Kryteria stateczności statków w stanie nieuszkodzonym drugiej generacji”.
10.03.2020

Dzień Kobiet w Narodowym Muzeum Morskim

Narodowe Muzeum Morskie zaprasza do wspólnego spędzenia Dnia Kobiet. W tym roku, przygotowano wiele atrakcji. Do pomocy zaangażowali się prawie wszyscy panowie z Muzeum aby ich koleżanki z pracy mogły miło spędzic piątek.
06.03.2020

Gdański Tydzień Zawodowca. Wszystko o szkołach zawodowych

W czwartek, 5 marca 2020 roku rusza Gdański Tydzień Zawodowca, podczas którego uczniowie zapoznają się z ofertą szkół zawodowych w Gdańsku. W programie dni otwarte szkół, porady specjalistów w Centrum Rozwoju Talentów i gala konkursu Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej.
27.02.2020

Królowe mórz na Dzień Kobiet w OKM. II edycja seminarium Dziewczyny na fali

Z takimi dziewczynami nie strach wypłynąć w najdalszy rejs! Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na drugą edycję seminarium, poświęconą roli i kobiet w szeroko rozumianej branży morskiej. Razem z naszymi wspaniałymi prelegentkami weźmiemy naprawdę głęboki wdech, zastanowimy się, jak godzić macierzyństwo z pracą naukową i poznamy smak samotności na pełnym morzu.
27.02.2020

PGNiG zawalczy o złoże gazu w Rumunii

Jak podała Agencja Reutera, rumuńskie przedsiębiorstwo Romgaz uzgodniło z OMV Petrom i PGNiG wspólna ofertę na 50 % udziałów Exxon Mobil w długoletnim projekcie wydobywczym gazu ziemnego na Morzu Czarnym, jeśli amerykańska spółka zdecyduje się na sprzedaż.
19.02.2020

Uruchomienie Klastra „Grupa Bezpieczny Bałtyk”

Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza wraz z przedstawicielami ogólnopolskich firm powołuje Klaster pod nazwą “Grupa Bezpieczny Bałtyk”. Głównym celem klastra będzie działalność na rzecz ekologii Morza Bałtyckiego poprzez rozwój innowacyjnych rozwiązań. Jego uroczyste uruchomienie nastąpi 7 lutego 2020 roku w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii w Gdyni. Klaster jest oddolną inicjatywą środowiska biznesowego, a Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza pełni w nim rolę koordynatora.
05.02.2020

Bezpieczeństwo cybernetyczne kluczowe dla bezpiecznej żeglugi - konferencja PRS (foto, wideo)

21 stycznia w siedzibie PRS w Gdańsku odbyło się seminarium "Cyberbezpieczeństwo jako element bezpiecznej eksploatacji statku". Celem spotkania było przybliżenie koncepcji cyberbezpieczeństwa oraz konieczności wprowadzenia i stosowania odpowiednich procedur w celu sprostania nowym wymaganiom IMO.
21.01.2020

Seminarium USA & China Gate

„Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości” serdecznie zaprasza na organizowany w ramach projektu Pomorski Broker Eksportowy cykl seminariów informacyjnych „USA & China Gate”, dotyczący podejmowania działań eksportowych przez firmy spedycyjno-logistyczne. Seminaria będą realizowane w formule dwudniowych zajęć w terminie 05.03.2020 – 24.04.2020 r.
20.01.2020

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie projektów z Funduszy Norweskich

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Klimatu firmy, które będą realizowały projekty bilateralne z obszarów energii odnawialnej, efektywności energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego czy łagodzące zmiany klimatu moga otrzymać 150 tys. euro dotacji z Funduszy Norweskich i EOG.
10.01.2020

90 lat profesora Walczaka w Akademii Morskiej w Szczecinie

Dostojny jubileusz profesora, kapitana żeglugi wielkiej, „Rektora Rektorów” – aż czterokrotnie piastującego to stanowisko w Wyższej Szkole Morskiej – Aleksandra Walczaka świętowaliśmy 8 stycznia 2020 roku. Dla całej społeczności Akademii Morskiej w Szczecinie to ogromny zaszczyt.
09.01.2020

W Szczecinie podsumowano projekt badawczy mający poprawić żeglowność rzeki Odry

W dniu 28 listopada 2019 r. odbyło się seminarium podczas którego eksperci podsumowali projekt badawczy w zakresie poprawy żeglowności rzeki Odry realizowany przez Politechnikę Wrocławską pod patronatem MGMiŻŚ.
04.12.2019

Brytyjskie rozwiązania możliwe również w Polsce? Za nami kolejna edycja Akademii Offshore (foto, wideo)

W czwartek, 21 listopada odbyło się VIII Seminarium Akademii Offshore. Przedstawiciele wszystkich operujących w Polsce inwestorów, sektora przemysłu i administracji rządowej wysłuchali prezentacji Benjamina Sykes'a, przewodniczącego Offshore Wind Industry Council i zastanawiali się, czy brytyjskie doświadczenia można przenieść na rynek polski.
24.11.2019

W Singapurze odsłonięto pamiątkowy dzwon „Dar Młodzieży”

W dniach 27-30 października minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk odbył wizytę do Singapuru, gdzie wraz z ministrem transportu Singapuru Khaw Boon Wan wziął udział w uroczystości odsłonięcia pamiątkowego dzwonu z żaglowca „Dar Młodzieży”. Dzwon został podarowany przez Polskę w rocznicę pobytu żaglowca w Singapurze z okazji Rejsu Niepodległości.
31.10.2019

Koniec sezonu w Narodowym Centrum Żeglarstwa

Mimo jesiennej aury to był gorący weekend w Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS w Górkach Zachodnich w Gdańsku. W jednym czasie zbiegły się tu regaty kończące sezon oraz międzynarodowe szkolenie mierniczych World Sailing.
14.10.2019

Już 11 października kolejna edycja Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2019

Ponad 30 prelegentów, 600 gości i 4 na nowo zdefiniowane panele tematyczne. Eksperci sektora morskiego, samorządowcy, naukowcy i przedsiębiorcy z Polski i Europy, a także przedstawiciele Komisji Europejskiej spotkają się w Gdyni, żeby dyskutować o branży morskiej i jej wyzwaniach. A wszystko podczas kolejnej edycji Forum Gospodarki Morskiej Gdynia, które odbędzie się już 11 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.
30.09.2019

Conradinum – 225 lat najstarszej gdańskiej szkoły średniej

W 1794 roku Karol Fryderyk Conradi cały majątek przeznaczył na fundację swojego imienia, celem której było utworzenie instytutu szkolno-wychowawczego. Był to początek dzisiejszego Conradinum - Szkół Okrętowych i Technicznych. W piątek, 27 września, odbyły się uroczystości jubileuszowe oraz zjazd absolwentów.
30.09.2019

W Gdańsku rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO. To już 20. edycja (foto, wideo)

Ponad 250 firm i organizacji z 23 krajów bierze udział w Gdańsku w 20. edycji Międzynarodowych Targów Morskich i Konferencji BALTEXPO. To największe w Polsce i jedno z najbardziej prestiżowych w Europie wydarzeń poświęconych gospodarce morskiej. Na stoisku 5.02 10-lecie obchodzi portal GospodarkaMorska.pl, który wydarzenie objął patronatem medialnym. Targi potrwają do środy.
09.09.2019

Szkolenie Mierniczych World Sailing w Polsce!

Zapraszamy do Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS na międzynarodowe szkolenie sędziów mierniczych w dniach 11 - 13 października 2019.
04.09.2019

XX Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO 2019 już za tydzień!

Ponad 250 firm i organizacji z 23 krajów już za tydzień zaprezentuje swoje osiągnięcia, plany, ofertę i potencjał kooperacyjny na jubileuszowych, XX Międzynarodowych Targach Morskich BALTEXPO 2019.
02.09.2019

Granty Norweskie dla sektora morskiego na Baltexpo

Granty Norweskie dla sektora morskiego (tzw. „blue technologies”) to bardzo ciekawa możliwość dofinansowania projektów inwestycyjnych przyjaznych dla środowiska, w kwocie do 2 mln euro. Nabór wniosków zostanie ogłoszony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości już jesienią tego roku.
29.08.2019

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2019 już 11 października

Perspektywy rozwoju gospodarki morskiej w krajach UE na tle światowych rynków to motyw przewodni tegorocznej edycji Forum Gospodarki Morskiej Gdynia.
27.08.2019

Nowy wynalazek naukowców Akademii Morskiej w Szczecinie

Naukowcy Akademii Morskiej w Szczecinie pracują nad projektem innowacyjnych konstrukcji worka dorszowego, redukujących ilość niewymiarowych ryb przy połowach dorsza bałtyckiego (w ramach Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze 2014-2020). Kierownikiem projektu jest dr hab. inż. Piotr Nowakowski, prof. AM.
03.07.2019

Seminarium międzynarodowego projektu JOHANN w Gdańsku

Aktywizacja portów południowego Bałtyku pod kątem rozwoju turystyki morskiej przy wykorzystaniu niewielkich statków wycieczkowych – to główny cel międzynarodowego projektu Small Cruise Ships in South Baltic Destinations (JOHANN). Jego uczestnicy gościli w Gdańsku w dniach
01.07.2019

Niewielkie statki wycieczkowe szansą dla rozwoju turystyki w małych portach południowego Bałtyku. Seminarium międzynarodowego projektu JOHANN (foto, wideo)

Aktywizacja portów południowego Bałtyku pod kątem rozwoju turystyki morskiej przy wykorzystaniu niewielkich statków wycieczkowych – to główny cel międzynarodowego projektu Small Cruise Ships in South Baltic Destinations (JOHANN). Jego uczestnicy gościli w Gdańsku w dniach 26-28 czerwca na seminarium. Jednym z partnerów projektu JOHANN jest Uniwersytet Morski w Gdyni.
01.07.2019

Seminarium międzynarodowego projektu JOHANN

W Gdańsku w dniach 26-28 czerwca gościć będą uczestnicy seminarium międzynarodowego projektu JOHANN, zmierzającego do aktywizacji portów południowego Bałtyku pod kątem rozwoju turystyki morskiej przy wykorzystaniu niewielkich statków wycieczkowych. Temu właśnie celowi podporządkowane będzie czerwcowe seminarium, jego elementem będzie rekonesansowe zawinięcie do Gdańska statku wycieczkowego „Serenissima” w dniu 28 czerwca.
21.06.2019

Marszałkowie Senatów Polski, Francji i Niemiec: 20 czerwca konferencja nt. cyberbezpieczeństwa

20 czerwca w Paryżu odbędzie się konferencja międzyparlamentarna w ramach Trójkąta Weimarskiego ws. cyberbezpieczeństwa, ochrony danych i sztucznej inteligencji - zadeklarowali podczas spotkania w Paryżu szefowie Senatów Polski Stanisław Karczewski, Francji Gerard Larcher i Niemiec Daniel Guenther.
15.06.2019

W Monachium rozpoczęły się targi „Transport i Logistyka” (foto)

Targi „Transport i Logistyka” w Monachium otwarte. To największa w Europie impreza wystawiennicza, obejmująca tematyką wszystkie rodzaje transportu (lądowy, lotniczy, wodny) oraz logistykę i e-biznes. W tym roku polskie porty: Port Gdańsk, Port Gdynia oraz zespół portów Szczecin-Świnoujście, prezentują się pod wspólnym szyldem POLISH PORTS. Na targach dystrybuowany jest także najnowszy katalog „MarinePoland.com. Maritime Export Catalogue 2019/20”, który powstał w celu promocji polskich firm z branży morskiej. Publikację wydaje po
04.06.2019

Wiceszef MON: Wkrótce możliwe pierwsze wcielenia do komponentu cybernetycznego WOT

Trwa konsolidacja struktur MON odpowiedzialnych za bezpieczeństwo cybernetyczne – powiedział wiceminister obrony Tomasz Zdzikot, wyraził też nadzieję, by pierwsi żołnierze komponentu cybernetycznego WOT zostaną wcieleni jeszcze w czerwcu.
04.06.2019

Premier złożył kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku

Od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców premier Mateusz Morawiecki rozpoczął w poniedziałek wizytę w Gdańsku, związaną z uczczeniem 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski.
03.06.2019

Wizyta Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód

21 maja, zakończyło się seminarium kierowniczej kadry Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Pólnocny-Wschód przeprowadzone na okrętach i obiektach 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.W ramach wizyty przedstawiciele WKP-W odbyli krótki rejs szkoleniowy.
22.05.2019

Seminarium: Nowelizacja ustawy o OZE - ostatnie wolne miejsca

Główną zmianą, wprowadzoną przez resort na tym etapie procedowania dokumentu, jest wykreślenie z niego zapisów dotyczących innego sposobu obliczania opłaty zastępczej. Wpływa ona w sposób pośredni na cenę zielonych certyfikatów, stanowiących – obok cen energii – jedno z głównych źródeł przychodów instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE), które powstawały do połowy 2016 r.
15.04.2019

O geologii dna Bałtyku podczas Akademii OFFSHORE

Kolejna edycja seminarium pn. „Akademia OFFSHORE”, zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW), odbyła się w Gdańsku 26 marca.
02.04.2019

II Regionalne Spotkanie Partnerów i Interesariuszy Projektu South Coast Baltic

W Elblągu 15 marca 2019 roku odbyła się kolejna konferencja poświęcona sytuacji nawigacyjnej na drogach wodnych Pętli Żuławskiej i Zalewu Wiślanego. Organizatorami spotkania byli: Spółka Pętla Żuławska, Związek Miast i Gmin Morskich oraz Politechnika Gdańska. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele środowiska użytkowników dróg wodnych i gestorów infrastruktury hydrotechnicznej i usługowej obszaru Delty Wisły.
28.03.2019

Port Gdynia gotowy na Brexit

Londyn był ostatnim przed wejściem do macierzystego portu w Gdyni przystankiem „Daru Młodzieży” podczas trwającego od maja zeszłego roku Rejsu Niepodległości. Zawinięcie do Greenwich Białej Fregaty stanowiło doskonałą okazję do zacieśnienia współpracy polsko-brytyjskiej, szczególnie w dobie Brexitu.
25.03.2019

Odbyło się prestiżowe, międzynarodowe szkolenie sędziów żeglarstwa w Gdańsku-Górkach Zachodnich

W dniach 8-10 marca 2019 roku w Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku-Górkach Zachodnich odbyło się prestiżowe, międzynarodowe szkolenie sędziów żeglarstwa, będące wynikiem owocnej współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i NCŻ AWFiS z Międzynarodową Federacją Żeglarską World Sailing. Wzięli w nich udział przedstawiciele 17 krajów.
12.03.2019

Stena Line Propeller Prize dla bezzałogowej łódki z Gdyni

Gdyńska firma Searis Technologies została wyróżniona na międzynarodowej konferencji Innovation Day w Karlskronie. Twórcy bezzałogowej łódki badawczej MUSE wracają ze Szwecji z nagrodą Stena Line Propeller Prize przyznawaną najbardziej innowacyjnym firmom z regionu Morza Bałtyckiego.
08.03.2019

Ekologiczne i inteligentne porty przyszłości. Transport Week 2019 (foto, wideo)

Wpływ innowacyjnych procesów na rozwój sektora portowego, cyfryzacja, autonomiczna żegluga i brexit. To tylko niektóre tematy poruszane podczas tegorocznej edycji Transport Week. Trzydniowa konferencja zakończyła się w czwartek w Gdyni.
08.03.2019

Gdyńskie technologie zaprezentują się w Szwecji

7 marca w szwedzkiej Karlskronie odbędzie się międzynarodowa konferencja Innovation Day. Gdynię reprezentować będą aż cztery firmy. Jedna z nich ma szansę na zdobycie prestiżowego wyróżnienia.
07.03.2019

O branży morskiej i portach przyszłości na Tranport Week w Gdyni

Jak aktualnie wygląda sytuacja na rynku portowym, na jakie inwestycje w branży morskiej można liczyć w najbliższych latach i w jaki sposób finansować oraz dbać o rozwój portów? To główne tematy konferencji Transport Week, która odbywa się w Gdyni. Biorą w niej udział eksperci z różnych branż sektora morskiego i transportowego. Wspólnie wymieniają doświadczenia i rozmawiają o planach na przyszłość. W środę, 6 marca, odbyło się oficjalne otwarcie konferencji. Zakończy się ona w czwartek, 7 marca.
07.03.2019

Dziewiąta edycja Transport Week 2019 już za trzy tygodnie w Gdyni

Już tylko trzy tygodnie dzielą nas od Transport Week 2019. Dziewiąta edycja jednego z głównych wydarzeń poświęconych branży transportowej organizowanych w regionie Bałtyku odbędzie się w dniach 5-7 marca w hotelu Courtyard by Marriott Gdynia Waterfront w Gdyni. Podczas tegorocznej edycji będziemy rozmawiać o inwestycjach i innowacjach w sektorze portowym, projektach środowiskowych i innych kwestiach istotnych dla rozwoju branży.
13.02.2019

Dziewiąta edycja Transport Week 2019 zawita do Gdyni

Transport Week 2019 to dziewiąta już edycja znanej wszystkim z wysokiej jakości prelegentów oraz zaangażowania uczestników konferencji. Tym razem przeniesiemy się do Gdyni, gdzie w dniach 5-7 marca porozmawiamy o inwestycjach w sektorze portowym, projektach środowiskowych i innych kwestiach istotnych dla rozwoju branży. Wydarzenie odbędzie się w hotelu Courtyard by Marriott Gdynia Waterfront.
08.02.2019

ME: Polskie firmy mogą pomóc w modernizacji i rozwoju górnictwa w Bangladeszu

W ciągu kilkunastu lat Bangladesz chce kilkakrotnie zwiększyć wydobycie węgla i rozwijać energetykę opartą o ten surowiec; w realizacji tych planów mogą pomóc polskie firmy - wskazują przedstawiciele resortu energii, którzy w ostatnich dniach odwiedzili Bangladesz, by rozmawiać o współpracy.
06.02.2019

Połączenie morskie Świnoujście – Ystad: poprawa ładowności i bunkrowanie LNG

Projekt „Poprawa ładowności i bunkrowanie LNG. Połączenie morskie Świnoujście – Ystad” znalazł się wśród kluczowych inicjatyw UE w ramach których prawie 700 mln. EUR zostanie zainwestowanych w zrównoważony rozwój transportu. Przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz koordynator projektu – gmina Ystad podpisali już umowę o dotację. W projekcie uczestniczą: port Ystad, Gaz System S.A., Polskie LNG S.A. oraz Polferries S.A.
10.01.2019

Działalność EUROSAF

Europejska Federacja Żeglarska EUROSAF pokazuje, że nieustannie pracuje dla dobra żeglarstwa i już na początku przyszłego roku planuje kolejne spotkanie.
25.12.2018

Minister Anna Moskwa spotkała się z tanzańskim ministrem ds. wody Kitilą Mkumbo

Minister Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, w środę spotkała się z tanzańskim ministrem ds. wody Kitilą Mkumbo.
16.11.2018

PAIH: Rusza wsparcie dla MŚP zainteresowanych wejściem na rynki ZEA i Kenii

Małe i średnie firmy zainteresowane ekspansją na rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kenii będą mogli wziąć udział w programie Polskie Mosty Technologiczne i otrzymać do 200 tys. zł dotacji - poinformowała we wtorek PAP Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
07.11.2018

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2018 za nami (foto, wideo)

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2018 za nami. Najważniejsze wydarzenie gospodarki morskiej odbyło się w piątek w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. W prezentacjach i debatach na temat wyzwań, zagrożeń i planów branży morskiej uczestniczyło około 650 osób z kraju i ze świata.
12.10.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.