• <
smartre_2023

Panie z WISTA Poland podsumowały 2022 rok. „Wiścianki” zawsze aktywne w biznesie morskim i coraz bardziej widoczne

23.01.2023 11:16
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Panie z WISTA Poland podsumowały 2022 rok. „Wiścianki” zawsze aktywne w biznesie morskim i coraz bardziej widoczne

Partnerzy portalu

Panie z WISTA Poland podsumowały 2022 rok. „Wiścianki” zawsze aktywne w biznesie morskim i coraz bardziej widoczne - GospodarkaMorska.pl
Wanda Dobrowolska, prezes WISTA Poland Elpi Petraki, prezydent WISTA International, fot. Marek Grzybowski

Spotkanie pań działających w Stowarzyszeniu Kobiet Gospodarki Morskiej i Handlu, w skrócie WISTA Poland odbyło się 19 stycznia br. Gościem honorowym była pani Elpi Petraki, prezydent WISTA International. Gospodarzem spotkania była pani Wanda Dobrowolska, prezes WISTA Poland. W spotkaniu brały udział również przedstawicielki WISTA Norway. 

Polki są dobrze rozpoznawalne w międzynarodowym biznesie morskim. Może nawet bardziej znane są w środowisku międzynarodowym niż w Polsce. Panie mówią o sobie zdrobniale „Wiścianki”. Menedżerki i businesswoman z  WISTA Poland mają silną pozycję w polskim biznesie morskim praktycznie we wszystkich branżach. Zostało to już dawno zauważone przez członków Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego, który wspiera panie w promocji kobiet na różnych polach aktywności. Bo przecież bez kobiet nie byłaby możliwa działalność operacyjna i biznesowa w polskich portach, firmach spedycyjnych, biurach konstrukcyjnych i portach, żegludze i rybołówstwie, morskiej turystyce i administracji, ekonomii, finansach, ubezpieczeniach i prawie.  

Panie od zawsze były obecne w światowej logistyce morskiej, ale dopiero w 1974 roku założyły swoją organizację pod nazwą Women’s International Shipping & Trading Association (WISTA International). 

WISTA International

– Jesteśmy globalną siecią organizacji kobiet pracujących w gospodarce morskiej  i łączymy kobiety na stanowiskach kierowniczych i decydentów na całym świecie – mówiła Elpi Petraki,  prezydent WISTA International i podkreśliła, że rola pań w gospodarce morskiej rośnie, a do WISTA International dołączają kolejne organizacje narodowe. 

Ważną inicjatywą  jest badanie kultury integracji w transporcie morskim. Jest to wspólne działanie WISTA International, Anglo Eastern, International Seafarers Welfare and Assistance Network (ISWAN) oraz ICS (International Chamber of Shipping). Na podstawie sondażu diagnostycznego opracowano drugi już „The Diversity Handbook”.

Wykorzystując ankietowanie drogą internetową zbadano, w jaki sposób marynarze postrzegają „dyskryminację” i jak przejawia się ona na pokładzie statku. Istotną wartością raportu jest to, że wnioski wyprowadzono w oparciu o osobiste doświadczenia ponad 1100 kobiet pracujących na statkach. W obszarze równego dostępu do stanowisk I równego traktowania jest jepiej, ale wciąż jest wiele do zrobienia. 

3800 businesswomen w 56 krajach

W sieci  WISTA International działa ponad 3800 kobiet aktywnych we wszystkich branżach przemysłów morskich. Organizacja szybko rośnie. Do narodowych organizacji z Europy dołączają coraz liczniej panie zajmujące się transportem i biznesem morskim z Afryki i Azji.

– W 56 krajach działają krajowe organizacje WISTA,  które tworzą  WISTA International.  Panie działające w ramach narodowych organizacji budują nie tylko regionalne sieci kontaktów ale kreują nowe możliwości biznesowe i rozwijają relacje partnerskie między w branżami gospodarki morskiej – mówiła Elpi Petraki,  prezydent WISTA International 

– W skali globalnej członkowie WISTA mają dostęp do niezwykle zróżnicowanej sieci kadry kierowniczej w dziedzinie spedycji i handlu, do której mogą dzwonić po wsparcie, kontakty, porady lub współpracę biznesową – podkreśla prezydent Elpi Petraki.   

10 lat WISTA Poland

W WISTA Poland działają przedstawicielki biznesu portowego, żeglugowego i stoczniowego, z firm spedycyjnych i szeroko pojmowanych finansów i prawa, instytucji certyfikacyjnych oraz nauk prawnych i ekonomicznych. 

Gospodarka Morska
Spotkanie WISTA Poland, fot. Marek Grzybowski


– WISTA Poland zaistniała w Polsce już w początkach lat 90–tych poprzedniego stulecia. Pionierką była Wanda Dobrowolska, która działając w Zakładzie Zbiornikowców PŻM delegowana była przez Krzysztofa Kremky, dyrektora Zakładu Zbiornikowców, na pierwsze spotkań pań działających w żegludze i morskiej spedycji.

– Jednak dopiero w 2013 roku zarejestrowaliśmy naszą działalność w formie stowarzyszenia – przypomniała prezes Wanda Dobrowolska zaznaczając, że „WISTA Poland stawia za cel wspieranie kobiet pracujących w gospodarce morskiej, umożliwienie im nawiązania osobistych i profesjonalnych kontaktów, prezentowania swoich osiągnięć, podnoszenia kwalifikacji i kompetencji”.

– Spotkania pań są okazją do przybliżenia specyfiki różnych obszarów branży morskiej i wymiany doświadczeń, a także poznania warunków działania firm w szerszym kontekście funkcjonowania gospodarki, czy planowania przestrzennego – mówiła prezes Dobrowolska informując o tematyce i miejscach spotkań w 2022 r. 

Aktywny 2022 rok

Były to między innymi spotkania w PRS na którym prezentowano pozaklasyfikacyjne wsparcie branży morskiej, które wspierał organizacyjnie Grzegorz Pettke, dyrektor Działu Okrętowego PRS oraz spotkanie z Markiem Tarczyńskim, prezesem Polskiej Izby Spedycji i Logistyki nt. sytuacji w spedycji międzynarodowej pod wpływem pandemii Covid-19 i napaści Rosji na Ukrainę. Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z prezes Moniką Kozakiewicz w Stoczni Nauta i możliwość  zwiedzenia stoczni, łączenie z wejściem na pokład pływającego doku i statku w remoncie. 

Gospodarka Morska
Członkinie WISTA Poland w Stoczni Nauta, fot. Marek Grzybowski


Rok 2022 r. panie zaczęły od spotkania w Konsulacie Republiki Federalnej Niemic, gdzie „Wiścianki” gościła pani Cornelia Pieper, marcowy Dzień Kobiet   czyli „Kobiecanki Wiścianek” spotkanie  w Wieniawa SPA, czy majowy   Morski Dzień Kobiet, które  panie z WISTA Poland obchodziły na Wydziale Nawigacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Ważne było również nasze letnie „garden party” – wymieniała Wanda Dobrowolska, prezes WISTA Poland. 

Inny wymiar mają spotkania na uczelniach. Prof. Dorota Pyć, kierownik Katedry Prawa Morskiego na Wydziale Prawa i Administracji UG przedstawiła w czasie jednego ze spotkań istotę planowania przestrzennego i plan zagospodarowania  polskich obszarów morskich. Członkinie WISTA Poland były również uczestniczkami seminarium z okazji 100-lecia Portu w Gdyni na Wydziale Ekonomicznym Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, konferencji naukowych i Forum Gospodarki Morskiej oraz brały udział w licznych spotkaniach branżowych polskiego biznesu morskiego. 

– Wszystkie te spotkania, seminaria i udział w konferencjach i spotkaniach branżowych przyczyniają się do integracji naszego środowiska, pokazywania  rosnącej roli pań działających w branży morskiej na różnych polach – dodała prezes Dobrowolska. 

Gospodarka Morska
Spotkanie z prezesem PISiL Markiem Tarczyńskim, fot. Marek Grzybowski


W czasie spotkania „Wiścianki” miały możliwość wysłuchania ciekawej prezentacji na temat integracji środowiska morskiego w dynamicznym wykonaniu kpt. ż.w. Kuby Szymańskiego, prezesa Seafarers Hospital Society. „Na ziemię” sprowadził uczestniczki i uczestników spotkania prof. Dariusz Filar z Wydziału Ekonomicznego UG (były członek Rady Polityki Pieniężnej),  prezentacją nt. polityki fiskalnej gospodarczej Polski na tle aktualnej sytuacji gospodarczej UE. 

Spotkanie WISTA International artystycznie uświetnił pan Rafał Zawadzki, były pracownik PŻM, najpierw chief na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej, a następnie inspektor techniczny Zakładu Zbiornikowców PŻM. Rafał Zawadzki pięknym barytonem śpiewał dla pań pieśni neapolitańskie i nie tylko. Potem był czas na wspomnienia, rozmowy, integrację i wspólne plany na kolejny rok. 

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.