• <
smartre_2023

Baltic Dry Index utrzymuje spadek czwarty tydzień z rzędu

rk

23.01.2023 11:55 Źródło: tradingeconomics.com
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Baltic Dry Index utrzymuje spadek czwarty tydzień z rzędu

Partnerzy portalu

Baltic Dry Index utrzymuje spadek czwarty tydzień z rzędu - GospodarkaMorska.pl

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, śledzący stawki dla statków przewożących suche towary masowe capesize, panamax i supramax, notuje kolejny, duży spadek, utrzymując wielotygodniową, złą passę, sięgając poziomu niewidzianego od czasu wybuchu pandemii w 2020 roku.

W trakcie notowania podczas kolejnej sesji indeks spadł czwarty raz rzędu. Tym razem było to o około 4,7%. Teraz wynosi 764 punkty, co jest najniższym poziomem od 2,5 roku. Wynika to z utrzymującej się niskiej aktywności żeglugowej i ograniczeń w popycie na transport ładunków masowych. Na sytuację wpływa szczególnie szereg sankcji na Rosję, ale przede wszystkim utrzymujące się restrykcje antycovidowe w Chinach, gdzie z racji zachorowalności oraz umieralności na tę chorobę są one konieczne. Wpływa to również na unikanie chińskich portów przez statki z innych państw, a także obostrzenia dla jednostek pływających z Państwa Środka.

Gospodarka Morska
tradingview.com

Indeks capesize, który śledzi ładunki rudy żelaza i węgla w ilości 150 000 ton, spadł o około 11,9% do najniższego od czterech miesięcy poziomu 783 punktów; a indeks panamax, który śledzi statki przewożące 60 000-70 000 ton ładunków węgla i zboża, spadł o 11 punktów do 1060 punktów. Wśród mniejszych statków indeks supramax odnotował 21 dzień spadków z rzędu, wynosząc teraz 652 punkty, mając najniższy poziom od połowy czerwca 2020 roku. Indeks porównawczy stracił około 19,3% w trzecim tygodniu stycznia.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.