• <

Wynik wyszukiwania - "punkty" - Wiadomości

Czarnogórscy przemytnicy tworzą w Afryce nowe szlaki transportu kokainy

Czarnogórscy przemytnicy tworzą w Afryce nowe szlaki transportu kokainy z Ameryki Południowej do Europy - podała w sobotę czarnogórska telewizja RTCG, powołując się na dane organizacji pozarządowej Światowa Inicjatywa Przeciwko Transnarodowej Przestępczości Zorganizowanej (GI-TOC).
11.05.2024

Obfite efekty działań brytyjskiego patrolowca. Okręt zatrzymał transporty narkotyków o łącznej wartości pół miliarda funtów

Działający na Morzu Karaibskim HMS Trent (P224) zatrzymał po nocnej akcji ładunek kokainy wart 204 mln funtów. Od grudnia podczas pięciu operacji patrolowiec przejął ładunek o wartości 511 mln funtów. Dzięki temu nielegalne substancje nie trafiają na brytyjskie ulice, a przestępcy tracą możliwość zarobku.
07.05.2024

Ruszyły nawodne stacje Orlenu dla motorowodniaków i żeglarzy

Motorowodniacy i żeglarze mogą już korzystać z nawodnych stacji tankowania Orlenu na Mazurach, nad Zalewem Zegrzyńskim i nad Bałtykiem. Oprócz paliwa, w większości tych placówek dostępne są też produkty spożywcze, a w niektórych skorzystać można z nowej oferty gastronomicznej - podał koncern.
26.04.2024

Gdańsk. Tunel pod Martwą Wisłą zostanie zamknięty w nocy z soboty na niedzielę

W nocy z soboty na niedzielę zamknięty zostanie tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku. W tym czasie będą prowadzone tam prace serwisowe - poinformował GZDiZ.
20.04.2024

Trzy dekady morskich działań antynarkotykowych na Karaibach

Od 30 lat Holandia i USA wspólnie prowadzą działania wymierzone w przemytników działających na Morzu Karaibskim. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat służby zarekwirowały 50 000 kilogramów nielegalnych substancji i środków. Rocznica działań była okazją dla obu państw do podsumowań i omówienia dalszej, długoterminowej współpracy w zakresie operacji walki z przemytem narkotyków.
11.04.2024

Większe możliwości systemu CORAL – wysyła SMS o przekroczeniu poziomu alarmowego dla substancji ropopochodnych

W Porcie Gdańsk wprowadzono innowacyjny system alarmowania w ramach monitoringu środowiskowego CORAL. Powiadomienia w czasie rzeczywistym przychodzą przez SMS, e-mail oraz aplikację mobilną. Dzięki temu pracownicy portu mogą błyskawicznie reagować na zagrożenia ekologiczne i efektywnie identyfikować ich źródła
11.03.2024

Cyfrowe bliźniaki na statku i w porcie. Logistyka morska pod okiem Wielkiego Brata

"Cyfrowe bliźniaki" i wirtualne społeczności logistyczne mogą pomóc w radzeniu sobie z zakłóceniami w łańcuchu dostaw. Cyfrowe bliźniaki wypłynęły już na szerokie wody i opanowują porty morskie. Zaatakowana przez pandemię Covid-19 logistyka morska na szeroką skalę zaczęła w prowadzać narzędzia informatyczne do obsługi połączeń między kontynentami.
10.03.2024

Odprawa MON z kadrą dowódczą Wojska Polskiego. Trwa wzmacnianie bezpieczeństwa państwa

29 lutego br. w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego odbyła się odprawa kierownictwa MON, w której uczestniczyło ponad 100 dowódców Wojska Polskiego. Odprawa dotyczyła m. in. spraw bieżących w obszarze bezpieczeństwa narodowego i obronności Rzeczypospolitej.
29.02.2024

Ukraina. Ekspert: w ciągu dwóch lat wojny zmieniły się armie i oblicze konfliktu

Wojna Rosji przeciwko Ukrainie trwa już dwa lata i w tym czasie przechodziliśmy przez różne etapy: od rozpaczy przez nadzieję po euforię – mówi PAP analityk ds. wojskowości Mariusz Cielma. „Teraz jest trudny moment dla Ukrainy” – dodaje ekspert.
22.02.2024

Port Gdańsk monitoruje zawartość substancji ropopochodnych w basenach portowych

Firmy SeaData i Mobile Monitoring, specjalizujące się w innowacyjnych rozwiązaniach w monitoringu środowiska, zainicjowały projekt dedykowany kontroli zawartości substancji ropopochodnych w wodach Portu Gdańsk. Punkty monitoringu substancji ropopochodnych są zlokalizowane w trzech miejscach: przy Dworcu Drzewnym, Nabrzeżu Zbożowym i w okolicy WOC.
11.02.2024

Resort obrony W. Brytanii: Ukraina osłabia zdolność Rosji do działań powietrznych w rejonie Morza Czarnego

Ukraińskie ataki na rosyjskie punkty kontroli powietrznej na Krymie skutecznie osłabiają zdolność Rosji do koordynacji działań powietrznych w rejonie Morza Czarnego - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.
10.02.2024

Polska i Dania przechodzą od słów do czynów w przyspieszaniu transformacji energetycznej

Wybór Polski jako celu pierwszej zagranicznej podróży JW Króla Fryderyka X od objęcia w połowie stycznia tronu Danii nie był przypadkowy - jak podkreślał duński monarcha, oba kraje łączą nie tylko wspólne wartości, ale także interesy gospodarcze, zwłaszcza w obszarze tzw. zielonej transformacji. Podczas wizyty podpisano wiele listów intencyjnych dotyczących ambitnych inwestycji w zrównoważone rolnictwo, produkcję biogazu, elektrownie morskie czy dekarbonizację warszawskiego metra.
06.02.2024

WWF krytykuje kanadyjski rząd za opóźnienia w realizacji strategii ograniczenia hałasu oceanicznego

Kanadyjski oddział międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF skrytykował Parlament za brak zdecydowanych działań odnośnie ograniczania hałasu w oceanach, co jest efektem działalności człowieka. Ma to powodować coraz większe szkody dla gatunków morskich. Jak informują ekolodzy, rząd federalny początkowo zobowiązał się do opublikowania pierwszego projektu swojej strategii dotyczącej zmiany w tym zakresie już w 2021 roku, niemniej tak wciąż się nie stało.
30.01.2024

Orlen z większym załadunkiem cystern LNG w terminalu w Świnoujściu

W 2023 r. Grupa Orlen załadowała w terminalu w Świnoujściu 8423 cysterny LNG o łącznym wolumenie ponad 149,5 tys. ton. To o prawie 60 proc. więcej niż w 2022 r. Pod tym względem obecny rok, jak wskazują dane za styczeń, może być jeszcze lepszy - podał w poniedziałek koncern.
29.01.2024

Polski Rejestr Statków i Rejestr Żeglugi Ukrainy na wspólnym kursie [wideo]

Polski Rejestr Statków podpisał dziś umowę o współpracy z Rejestrem Żeglugi Ukrainy. To pokłosie zawartego w ubiegłym roku Memorandum of Agreement (MOA), w ramach którego Polskie Forum Technologii Morskich oraz Ukraiński Klaster Morski podjęły ambitną inicjatywę modernizacji przemysłu stoczniowego pogrążonego w wojnie kraju.
25.01.2024

Tunel pod Martwą Wisłą będzie zamknięty z soboty na niedzielę

W nocy z soboty na niedzielę zamknięty będzie tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku. W tym czasie zostaną prowadzone prace serwisowe.
19.01.2024

Niemcy mają wysłać fregatę na Morze Czerwone. W kraju trwa dyskusja, czy marynarka wojenna jest... za mała

Rząd w Berlinie zdecydował się wesprzeć międzynarodowe działania na rzecz bezpieczeństwa żeglugi w ramach misji pod auspicjami Unii Europejskiej. Jednocześnie w kraju rozpoczęła się debata nad stanem sił morskich państwa, które zdaniem komentatorów mogą nie być w stanie zapewnić bezpieczeństwa interesom państwa na morzu, jak i skutecznie wypełniać zobowiązania w ramach sojuszy.
15.01.2024

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] USA i Wielka Brytania zaatakowały Huti za ataki na żeglugę cywilną. Świat reaguje

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
14.01.2024

Straż Wybrzeża USA gwarantuje wielomilionowe "straty" dla karteli narkotykowych

Zwalczanie przemytu nielegalnych substancji, przede wszystkim narkotyków, stało się istotnym zadaniem służb morskich na całym świecie. Zarówno US Navy, jak i US Coast Guard regularnie prowadzą działania we współpracy z innymi instytucjami oraz państwami na wielu akwenach. Choć narkobiznes wciąż jest silny, to każdy kolejne przejęty transport to zawsze mniejsze dostawy na czarny rynek i przy tym wiele uratowanych żyć.
11.01.2024

Branża wiatrowa proponuje 10 kroków dla budowy silnego przemysłu w Polsce

Branża energetyki wiatrowej proponuje 10 kroków do budowy w Polsce silnego przemysłu, pracującego na jej rzecz. Przedstawione w środę na konferencji prasowej postulaty zakładają m.in. aktualizację celów, wsparcie dla lokalnych producentów, szkolenie kadr.
10.01.2024

Mimo ukraińskich sukcesów, w tym na morzu, to Rosja utrzymuje przewagę w wojnie elektronicznej

Rosja utrzymuje przewagę nad Ukrainą w wojnie elektronicznej (EW), która pozwala na neutralizowanie działań przeciwnika i była jedną z przyczyn fiaska zeszłorocznej ukraińskiej kontrofensywy - pisze we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".
09.01.2024

Eksperci: za masowymi zakłóceniami sygnału GPS w obszarze Morza Bałtyckiego stoi Rosja

Masowe zakłócenia sygnału GPS, które odnotowuje się nad Finlandią i krajami bałtyckimi od połowy grudnia, pochodzą z systemu umieszczonego w Kaliningradzie - wskazali eksperci, cytowani w piątek przez portal telewizji ERR.
06.01.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

Kraje UE będą mogły prawnie zakazać importu gazu z Rosji

Parlament Europejski i państwa Unii Europejskiej porozumiały się w piątek po południu w Brukseli w sprawie wprowadzenia w UE pakietu gazowo-wodorowego. Nowe przepisy dadzą państwom członkowskim m.in. podstawę prawną do wprowadzenia całkowitego zakazu importu gazu z Rosji, w tym LNG. Mają przyczynić się także do zwiększenia w UE inwestycji w wodór.
10.12.2023

Wielka Brytania wysyła kolejny okręt w celu zwalczania przemytu narkotyków na Karaibach

Międzynarodowe siły morskie, w których skład wchodzą zarówno jednostki marynarek wojennych, jak i straż wybrzeża, są zaangażowane do zwalczania przemytu na Morzu Karaibskim niczym przed wiekami. W związku z tym Wielka Brytania wysyła jeden ze swoich najnowszych patrolowców, HMS Trent celem wsparcia tych działań i przejmowania kontrabandy, przede wszystkim transportów narkotyków.
08.12.2023

X Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego. Gdzie gospodarkę morską prowadzi offshore wind?

Dziesiąta edycja Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego, która odbyła się w zeszłym tygodniu w Kołobrzegu, stanowiła dobrą okazję do sprawdzenia, na jakim etapie rozwoju offshore wind jesteśmy, jak odnajduje się w rodzącym sektorze rynek stoczniowy i czego w związku z nim oczekują przedsiębiorcy.
07.12.2023

Ekspert OSW: zepchnięcie Floty Czarnomorskiej to sukces Ukrainy

Jeśli możemy mówić o sukcesach obecnej ukraińskiej operacji letnio-jesiennej, to nie będą to na pewno zdobycze terytorialne. Może to być jednak zepchnięcie przez Ukrainę rosyjskiej Floty Czarnomorskiej do narożnika, przez co przestała się liczyć jako istotny czynnik w tej wojnie, oraz ataki dokonywane za pomocą rakiet i dronów na tyły rosyjskie, które zmusiły Rosjan do zmiany systemu operowania siłami powietrznymi – ocenia w rozmowie z PAP Jakub Ber, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).
23.11.2023

Straż Wybrzeża USA ma problem z brakami kadrowymi

Zbyt mała liczba chętnych i kwestia rozbudowy formacji okazują się wyzwaniem dla największej straży wybrzeża na świecie. Potencjalnie może to oznaczać redukcję baz, a także wycofanie jednostek nawodnych ze służby.
02.11.2023

Obchody "Dnia Mechanika" na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Dzień Mechanika, czyli coroczne święto społeczności Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Celem wydarzenia jest szeroka promocja wydziału, a także prezentacja studentom rynku pracy, integracja środowiska akademickiego oraz dobra zabawa.
24.10.2023

Biało-czerwona dominacja na Atlantyku!

4 złote medale polskich żeglarzy z niepełnosprawnościami w Otwartych Mistrzostwach Świata klasy Hansa. W regatach rozegranych w Portugalii (Marina de Portimão) biało-czerwoni pokazali absolutną dominację i potwierdzili, że nie ma na świecie silniejszej nacji w tej klasie niż Polacy.
22.10.2023

Podwójny finał żeglarski w Sztynorcie

10 załóg 2. Ligi rozegra czwartą finałową rundę w ramach Polskiej Ligi Żeglarkiej, która zdecyduje o awansach do 1 Ligi, natomiast 9 kolejnych załóg wyłonionych z Lig Trójmiejskiej, Warszawskiej i Wielkopolskiej rozegra swój finał o miano Mistrza Lig Regionalnych. Podwójne regaty odbędą się w Sztynorcie w dniach 14-15 października.
13.10.2023

Ropa na wojennej ścieżce. Kto zarabia na wojnie? Producenci, operatorzy zbiornikowców i terminali

Wojna w Ukrainie wciąż napędzała w 2023 r. popyt na ropę transportowaną drogą morską. Pomimo wysokich cen ropy i ryzyka recesji gospodarczej wiele krajów kupuje ropę „na zapas” i napędza ceny. W tym roku korzystają na tym głównie operatorzy capsize. Choć i operatorzy innych zbiornikowców również na narzekają. W 2022 roku ponad 55% eksportu ropy z Europy Północno-Zachodniej zostało załadowane na statki Aframax, 34% na Suezmax, a 9% na VLCC. W 2023 r. proporcje niewiele się zmieniły.
07.10.2023

Patrolowiec sił morskich Holandii przechwycił niemal tonę kokainy na Morzu Karaibskim

Załoga HNLMS Groningen (P843), wykonująca zadania w związku z zwalczaniem przemytu narkotyków na Karaibach, dokonała zatrzymania łodzi wykorzystywanej przez przestępców do dostarczania nielegalnych substancji. To kolejny epizod trwającej od lat walki międzynarodowych sił morskich z przemytnikami.
22.09.2023

Straż Wybrzeża USA skonfiskowała narkotyki o wartości 160 mln dolarów

We wtorek załoga Coast Guard Cutter Confidence dokonała w Miami wyładunku 5669,9 ton kokainy o wartości ponad 160 milionów dolarów. Jest to element międzynarodowej operacji antynarkotykowej prowadzonej na wodach Morza Karaibskiego.
21.09.2023

Tarasiuk Mistrzem Polski, Plitko zdobywa Puchar RS21

Zwycięstwem załogi Yacht Club Gdańsk pod wodza Igora Tarsiuka zakończyły się w Sztynorcie II Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Klasie RS21. Drugie miejsce w regatach i zwycięstwo w rankingu Pucharu Polski RS21 zajęła załoga Nowy Sztynort Osada Wolności ze sternikiem Wiktorem Plitko.
21.09.2023

Europejski łańcuch dostaw dla energetyki wiatrowej w cieniu chińskiego smoka

UE chce masowo rozwijać odnawialne źródła energii i wzmacniać europejskie łańcuchy dostaw czystej energii. Jednak projektowana tzw. dyrektywa Net-Zero Industry Act jest niewystarczająca i wymaga poprawy. Jej obecne zapisy mocno ograniczają rozwój europejskiego łańcucha dostaw dla energii wiatrowej i sprawiają, że chińscy producenci turbin zaczynają pozyskiwać coraz więcej klientów w Europie.
17.09.2023

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski [REAKCJE, KOMENTARZE] [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski. Poinformowała, że od soboty Ukraina ma wprowadzić skuteczne środki kontroli eksportu czterech zbóż, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiednich państwach członkowskich Unii.
15.09.2023

Karaiby w narkotykowych szponach. Międzynarodowe siły morskie zwalczają przemyt

Brytyjski niszczyciel HMS Dauntless, wspierany przez śmigłowiec Wildcat, oddział piechoty morskiej i zespół amerykańskiej straży wybrzeża przechwycił transport ponad tony kokainy o czarnorynkowej wartości 140 mln funtów. Wpisuje się to rosnące zaangażowanie marynarek wojennych wielu państw w zakresie prowadzenia akcji przeciwko handlarzom narkotyków na Morzu Karaibskim.
11.09.2023

Rosja zatapia statki, by bronić most Krymski?

Opublikowane w sieci zdjęcia satelitarne mostu Krymskiego pokazują, że Rosja zatapia wzdłuż mostu statki, by uniemożliwić Ukraińcom kolejne ataki na przeprawę przy użyciu bezzałogowych dronów nawodnych.
31.08.2023

Polscy żeglarze z wicemistrzostwem Europy!

Polska drużynowym wicemistrzem Europy w klasie Optimist! Po pokonaniu w półfinale faworyzowanej Chorwacji, w finale biało-czerwoni musieli uznać wyższość Italii, ale do kraju wracają z jednym z największych sukcesów polskiego Optimista w ostatnich latach! Regaty rozegrano w Loosdrecht w Holandii.
30.08.2023

Prawie 310 mln zł zysku EBITDA i 170 mln zł zysku netto. Grupa Polenergia publikuje wyniki za pierwsze półrocze 2023 roku

Polenergia opublikowała sprawozdanie finansowe za pierwsze półrocze 2023 roku. Największa polska prywatna grupa energetyczna osiągnęła w tym okresie skorygowany wynik EBITDA na poziomie 308,9 mln zł oraz zysk netto na poziomie 169,8 mln zł. Odpowiada za to przede wszystkim wyższy wynik segmentu farm wiatrowych.
24.08.2023

Port Gdańsk gotowy na zboże

Agresja Rosji na Ukrainę przewróciła do góry nogami łańcuchy dostaw w całej Europie. Przed dużymi wyzwaniami stają w związku z tym polskie porty morskie. Najpierw, jeszcze w zeszłym roku, musiały się szybko przygotować na przyjęcie o wiele większych niż wcześniej wolumenów węgla. Następnie w górę poszybowały przeładunki zbóż. Port Gdańsk i współpracujące z nim firmy, już teraz przygotowują się do kolejnej kampanii zbożowej.
13.08.2023

Projekt przebudowy przystani rybackiej „Kąty Rybackie II”

Firma Antea Polska S.A., we współpracy z Urzędem Morskim w Gdyni tworzy projekt dotyczący modernizacji przystani rybackiej "Kąty Rybackie II" w gminie Sztutowo. Opracowanie będzie obejmowało trzy warianty realizacji przebudowy przystani wraz ze wstępną analizą nawigacyjną i analizą falowania.
09.08.2023

Trzecie miejsce polskich żeglarzy w Lidze Mistrzów

Polska załoga Yacht Club Gdańsk ze sternikiem Igorem Tarasiukiem wywalczyła brązowy medal w finałowych regatach Sailing Champions League. To pierwszy, historyczny medal polskiego żeglarstwa w żeglarskiej Lidze Mistrzów, w której rywalizują najlepsze klubowe załogi z całego świata.
26.07.2023

PFTM: razem reaktywujemy potencjał morski Ukrainy

Wyzwanie odbudowy ukraińskiej floty w obliczu trwającego konfliktu z Rosją wzbudza rosnące zainteresowanie wśród ekspertów branży morskiej. To strategiczne zadanie stanowi istotny obszar współpracy między Polskim Forum Technologii Morskich a Ukraińskim Klastrem Morskim. W ramach podpisanego Memorandum of Agreement (MOA), obie strony podjęły ambitną inicjatywę modernizacji przemysłu stoczniowego Ukrainy.
26.07.2023

Prezydent Zielonej Góry: rzeka Gęśnik zanieczyszczona wodami pogaśniczymi

Gęśnik zanieczyszczony wodami pogaśniczymi – poinformował we wtorek wieczorem prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki. Po pożarze w Przylepie inspektorzy WIOŚ w Zielonej Górze potwierdzili przedostanie się wód pogaśniczych do rzeki Gęśnik.
25.07.2023

Sześć łodzi ratowniczych trafiło do jednostek OSP z terenów nadodrzańskich

Sześć łodzi ratowniczych wraz z wyposażeniem niezbędnym do prowadzenia działań ratowniczych trafiło do jednostek OSP z terenów nadodrzańskich i Zalewu Szczecińskiego.
20.07.2023

Arktyka na bocznym kursie po MEPC 80. IMO prokrastynatorem

Sojusz Na Rzecz Czystej Arktyki wyraził zdziwienie, że Komitet Ochrony Środowiska Morskiego MEPC 80 nie podjął zdecydowanych działań aby ocalić Arktykę przed wpływem globalnej żeglugi. Żeglugowcy zdają się nie dostrzegać w pełni zagrożenia jakie płynie z coraz intensywniejszego wykorzystania w handlu i turystyce północnych szlaków morskich.
13.07.2023

Nad Jeziorem Paprocańskim powstanie marina za 23 mln zł

W ciągu dwóch lat, kosztem blisko 23 mln, zł przy Jeziorze Paprocańskim w Tychach powstanie marina dla lokalnych klubów żeglarskich. Oprócz samego budynku z częścią szkoleniową i magazynową, zaplanowano także pomosty, ścieżki piesze oraz oświetlenie.
13.07.2023

Zbieraj punkty za podróże z Polferries!

Polski operator promowy, kursujący na co dzień między Polską, a Szwecją, uruchomił program lojalnościowy MyPolferries. Rozwiązanie jest w pełni zdigitalizowane i działa wyłącznie na urządzeniach mobilnych.
13.07.2023

Polki Mistrzyniami Świata w żeglarskiej klasie Micro!

Maja Dembowska, Anna Śliwka i Karolina Skowrońska, czyli załoga Auto Podlasie z klubu Sailing Legia, mistrzyniami świata w żeglarskiej klasie Micro Cruiser. Regaty odbyły się na urokliwym alpejskim Traunsee w austriackiej miejscowości Gmunden.
11.07.2023

Komisja Europejska przyjmuje nowe ambicje klimatyczne IMO na kolejne lata i wzywa do uruchomienia transformacji

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje osiągnięte 7 lipca na forum Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) porozumienie w sprawie przeglądu jej strategii z 2018 r. dotyczącej ograniczenia emisji gazów cieplarnianych ze statków. Porozumienie to stanowi ważny krok w kierunku zmniejszenia śladu węglowego międzynarodowego transportu morskiego i zapewnienia sprawiedliwego wkładu sektora żeglugi w realizację celów porozumienia paryskiego, proporcjonalnie do jego udziału w globalnych emisjach wynoszącego 3%.
10.07.2023

IMO przyjmuje zmienioną strategię redukcji emisji gazów cieplarnianych z żeglugi

Państwa członkowskie Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), zebrane na posiedzeniu Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego (MEPC 80), przyjęły strategię na 2023 roku w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych ze statków, z ulepszonymi celami w zakresie dekarbonizacji żeglugi.
07.07.2023

Ratowniczka wodna: także w rzekach uważanych za bezpieczne czyhają niebezpieczeństwa

Nawet w rzekach uważanych za stosunkowo bezpieczne są miejsca, które stwarzają duże zagrożenia dla życia ludzi. Niektóre z nich już są oznaczone jako tzw. czarne punkty, ale wiele jest lokalizacji jeszcze nieoznakowanych – podkreśliła w rozmowie z PAP ratowniczka wodna Marta Tomczyńska.
02.07.2023

Czas na wielki finał The Ocean Race. Przed polskim jachtem WindWhisper ostatni wyścig portowy

Na ten weekend w Genui zaplanowano The Grand Finale legendarnych regat The Ocean Race. W sobotnie popołudnie wielotysięczna publiczność obejrzy wyścig portowy. Załodze polskiego jachtu WindWhisper towarzyszyć będzie szczególny gość - zwycięzca licytacji, z której środki wsparły Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
30.06.2023

ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia 2023. Trzeci raz odbył się charytatywny bieg wśród kontenerów

W ostatnią niedzielę czerwca, w ramach odbywających się Dni Morza odbyła się trzecia edycja imprezy biegowej ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia. Uczestnicy mogli się zmierzyć na wyjątkowej trasie, poprowadzonej na terenie terminalu kontenerowego GCT, należącego do grupy Hutchison. Wydarzenie nie tylko służyło promocji aktywności fizycznej, ale łączyło się także z działalnością charytatywną.
27.06.2023

Forum Wizja Rozwoju: polska gospodarka ma potencjał zostać liderem wodorowym

Polska może być światowym liderem w obszarze produkcji i technologii wodorowych, jednak potrzebne są do tego duże nakłady finansowe i współpraca międzynarodowa - ocenili eksperci podczas dyskusji o polskiej gospodarce wodorowej na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Wskazali, że dwa z trzech najlepszych miejsc w Europie do produkcji wodoru znajdują się w Polsce.
21.06.2023

ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia 2023 już w tym tygodniu

Zostały już ostatnie chwile na szlifowanie formy przed biegiem ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia 2023.
19.06.2023

Powstała nowa mapa „miejscówek” nad Wartą

"Jest Życie Nad Wartą" to nowa mapa, na której znajdują się interesujące miejsca nad poznańską rzeką. Na mapie zaznaczono m.in. punkty widokowe, atrakcje, miejsca kultury i zabytki. Bezpłatne egzemplarze dostępne są w kilku miejscach na terenie Poznania.
18.06.2023

Płyną po marzenia. Polski jacht WindWhisper gotowy do decydującego etapu The Ocean Race

Legendarny wyścig The Ocean Race wkracza w decydującą fazę. Przed załogami żeglującymi w klasie VO65 ostatni i jednocześnie najdłuższy etap regat z Hagi do Genui. 2200 mil morskich walki o każdy węzeł prędkości. Czy polskiej ekipie WindWhisper uda się utrzymać pozycję lidera i świętować w mieście Krzysztofa Kolumba?
15.06.2023

Międzyzdroje i Bałtyk? Tu nie można się nudzić!

Sezon wakacyjny w pełni. Wielu z nas wybierze wypoczynek na piaszczystych plażach Bałtyku. Jednak pogoda nie zawsze rozpieszcza - jakie miejsca wybrać, by zapewnić dzieciom moc atrakcji i cieszyć się udanym pobytem?
15.06.2023

Baltic Hub na drodze do ograniczenia emisji

Przedsiębiorstwa gospodarki morskiej na całym świecie zwielokrotniają wysiłki prowadzące do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, jakie powodowane są przez ich operacje. Największy terminal kontenerowy na Bałtyku, gdański Baltic Hub, również nie zasypia gruszek w popiele.
14.06.2023

Polski jacht WindWhisper wygrywa wyścig portowy w Aarhus

W drugim wyścigu portowym tegorocznego The Ocean Race załoga polskiego jachtu WindWhisper ponownie nie dała szans rywalom i z dużą przewagą prowadzi w klasie VO65. To doskonały prognostyk przed zbliżającym się pełnomorskim etapem z Aarhus do Hagi.
05.06.2023

Czarne punkty wodne w subregionie płockim

Kolejnych 7 niebezpiecznych miejsc trafiło na listę czarnych punktów wodnych. Tym samym na Mazowszu jest ich w sumie 123, w tym 7 z nich znajduje się w subregionie płockim. Dziś o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo nad wodą, mówili władze Mazowsza oraz przedstawiciele policji i WOPR. Zostały także podpisane umowy z przedstawicielami WOPR z całego regionu. Łączna kwota dofinansowania z budżetu województwa to ponad 1,4 mln zł. Dzięki temu jednostki zakupią m.in. niezbędny sprzęt ratowniczy.
02.06.2023

WindWhisper wraca do zmagań w The Ocean Race. Polski jacht gotowy do decydujących etapów regat

Załoga WindWhisper Racing Team jest już w Aarhus, w którym trwają przygotowania do kolejnej fazy regat The Ocean Race. W niedzielę, 4 czerwca odbędzie się wyścig portowy, a cztery dni później wystartuje pełnomorski etap z metą w Hadze. Polska załoga jest liderem klasyfikacji w klasie VO65.
02.06.2023

"New York Times": topniejące lody przyśpieszyły rywalizację między NATO, Rosją i Chinami o kontrolę nad Arktyką

Topniejące lody przyśpieszyły rywalizację między NATO, Rosją i Chinami o kontrolę nad Arktyką. Wizyta amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena na północnych rubieżach NATO dowodzi, że z militarnego punktu widzenia jest to strategicznie ważny region - napisał "New York Times".
02.06.2023

NCBR podpisało Kartę Misji UE "Odbudowa oceanów i wód" do 2030 r.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zostało sygnatariuszem Karty Misji UE "Odbudowa oceanów i wód" do 2030 r. Dokument w imieniu NCBR podpisała dyrektor działu krajowego punktu kontaktowego Magdalena Bem-Andrzejewska i Marcin Sadowski z dyrekcji generalnej ds. gospodarki morskiej KE.
01.06.2023

W 2024 roku rozpoczną się pierwsze polskie wykopaliska w Indiach. Celem jest starożytny port międzykontynentalny

Starożytny międzykontynentalny port przeładunkowy, zapewne dawne Muziris w dzisiejszych Indiach, z którego wysyłano statkami produkty do Europy przez m.in. Egipt już ponad 2 tys. lat temu, będzie celem prac polskich archeologów. Badania ruszą w marcu przyszłego roku.
31.05.2023

PowerX prezentuje innowacyjny projekt statku dostarczającego i magazynującego energię elektryczną

Japońska firma rozwija projekt akumulatorowca, tj. jednostki morskiej wyposażonej w akumulatory, która mogłaby magazynować energię elektryczną i dostarczać ją tam, gdzie byłaby potrzebna.
30.05.2023

Doświadczenie kontra młodość. Regaty o Puchar PZŻ zakończone

To było starcie żeglarskich rutyniarzy z utalentowaną młodzieżą – tak można podsumować drugą część Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego. Na Zalewie Wiślanym w Krynicy Morskiej rywalizowano w klasach olimpijskich oraz w nieolimpijskiej klasie OK Dinghy. Faworyci nie zawiedli.
29.05.2023

Prawie 500 żeglarzy na otwarciu sezonu w Krynicy Morskiej

Kilkuset zawodników i zawodniczek rywalizowało w Krynicy Morskiej w regatach o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego, które tradycyjnie już otwierają sezon żeglarski w Polsce. Regaty przeprowadzono na Zalewie Wiślanym, a o medale i punkty kwalifikacyjne do regat rangi mistrzostw świata i Europy walczyli przedstawiciele klas nieolimpijskich.
22.05.2023

PŻB Offshore – nowy polski armator łapie wiatr w żagle

PŻB Offshore to nowa inicjatywa Polskiej Żeglugi Bałtyckiej – Polferries. Spółka celowa została zawiązana po to, aby świadczyć usługi floty serwisowej dla morskiej energetyki wiatrowej wraz z działaniami towarzyszącymi. O imponujących zamiarach i aspiracjach firmy rozmawiamy z prezesem nowej spółki – Radosławem Marciniakiem.
21.05.2023

Port Gdańsk przygotowuje się do wzmożonych przeładunków zbóż

Port Gdańsk przygotowuje się do zwiększonej obsługi ciężarówek ze zbożem. Powstają dodatkowe miejsca postojowe, trwają także rozmowy na temat zmiany organizacji ruchu w okolicy portu.
18.05.2023

Hanzevast Shipping rozwija współpracę z Castor Marine w zakresie rozwoju łączności na statkach

Operator masowców i inwestor Hanzevast Shipping BV oraz holenderski dostawca morskiej infrastruktury IT i SatCom Castor Marine zakończyli odnawianie wszystkich pokładowych systemów komunikacji IT na statkach Hanzevast Hanze Gdańsk, Hanze Gendt, Hanze Genua i Hanze Göteborg. Wszystkie cztery jednostki są teraz w pełni sprawne, a załoga jest wspierana przez biuro obsługi Castor Marine.
16.05.2023

Port Gdynia. Przepustowość badań i przeładunków zbóż będzie większa

W związku ze zwiększonymi przeładunkami zbóż Zarząd Morskiego Portu Gdynia w porozumieniu z terminalami i firmami zajmującymi się badaniami zbóż w porcie podjął decyzję o udostępnieniu części nowego placu manewrowo-składowego do obsługi ciężarówek z tym ładunkiem.
25.04.2023

Polska ma wątpliwości dot. projektu rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych

Polska ma uzasadnione wątpliwości dot. projektu rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych - zauważyła minister klimatu Anna Moskwa.
20.04.2023

GIOŚ: w przypadku wyrzutu toksyn ze złotych alg odpowiedni alert wydamy w godzinę

Sytuacja kryzysowa, z jaką mieliśmy do czynienia w 2022 r. w Odrze, może się powtórzyć. Obecnie jednak jesteśmy lepiej do tego przygotowani, a w przypadku zagrożenia toksyną ze strony złotej algi powiadomimy o tym odpowiednie służby w ciągu godziny - mówi PAP Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski.
19.04.2023

Badania starorzecza Odry w związku z śnięciem ryb. GIOŚ przedstawił opinię

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził badania w starorzeczu Odry w województwie dolnośląskim. Pomiary mają związek z wystąpieniem śnięcia ryb w zbiorniku Czernica, niedaleko Wrocławia.
15.04.2023

Rzecznik GIOŚ: Monitoring Odry na miarę najlepszego w Europie

Jak informuje rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, na Odrze został stworzony system monitoringu rzeki na miarę najlepszego w Europie. Rzeka badana jest codziennie. W ośmiu reprezentatywnych miejscach Odry, badana jest m.in. temperatura wody czy jej natlenienie, a wyniki udostępniane są na bieżąco w sieci dla odpowiednich służb.
14.04.2023

Inteligentna sieć pozwoli na dalszy rozwój OZE w Polsce [37. EuroPOWER & 7. OZE POWER]

Jak przygotować infrastrukturę energetyczną pod rozwój OZE? – było to główne pytanie, na które starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty zorganizowanej podczas 37. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 7. OZE POWER. Patronem wydarzenia była GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Eksperci i branża podkreślali jednogłośnie, że kluczem jest rozwój inteligentnego systemu sieciowego w Polsce.
13.04.2023

Polscy żeglarze w czołówce, ale bez medali w Pucharze Świata na Majorce

4 miejsce Łukasza Przybytka i Jacka Piaseckiego w klasie 49er to najlepszy wynik polskich żeglarzy w regatach Pucharu Świata Trofeo Princesa Sofia na Majorce. Na starcie stanęło ponad 1200 żeglarzy i żeglarek z 67 krajów, w tym 36 reprezentantów Polski.
08.04.2023

ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia 2023. Ruszają zapisy na wyjątkową imprezę biegową

Bieganie stało się jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. O jego powszechności świadczą licznie organizowane biegi ulicami miast. Z czasem pojawiły się także biegi o specjalnych wymaganiach, z przeszkodami terenowymi lub z trasą przebiegającą przez niedostępne na co dzień tereny. Jedną z najciekawszych takich tras w Polsce oferuje ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia, który biegnie po terenach terminala kontenerowego GCT.
06.04.2023

Ruszył całodobowy monitoring Odry

Na Odrze wprowadzono pilotażowy, całodobowy monitoring, przy użyciu specjalnych sond badających wodę. Jak poinformował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, badania są prowadzone w ośmiu reprezentatywnych miejscach na rzece.
06.04.2023

Portugalia. Media: stan wojska zatrważający, a rosyjskie okręty coraz częściej u naszych wybrzeży

Stan sił zbrojnych Portugalii jest zatrważający, a w obliczu coraz częstszego pojawiania się u wybrzeży kraju rosyjskich okrętów wojennych niezbędne są pilne zakupy systemów obrony przeciwrakietowej - twierdzą w poniedziałek lizbońskie media.
27.03.2023

GCT i straż pożarna ćwiczą z niebezpiecznymi substancjami

Zważywszy na ilości kontenerów każdego tygodnia przeładowywanych w Gdynia Container Terminal, zdrowy rozsądek każe zakładać, że może dojść do sytuacji niebezpiecznych. Wszystkie służby powinny być zatem zawsze w gotowości operacyjnej. Dlatego też kiedy w lutym na placu z jednego kontenera z ładunkiem niebezpiecznym zaczął wydobywać się dym, czym prędzej na miejscu pojawiła się straż pożarna.
16.03.2023

Porty Morza Czerwonego. Analiza aktualnej sytuacji portowo – żeglugowej w regionie

Morze Czerwone zaliczane jest jako morze śródlądowe międzykontynentalne zlokalizowane między Afryką i Półwyspem Arabskim. Porty Morza Czerwonego to ostatnie punkty transportowe na skraju Oceanu Indyjskiego, a znajdujące się przed przejściem przez Kanał Sueski w kierunku Europy. Stąd w wielu przypadkach posiadają one dla państw, w których się znajdują strategiczne znaczenie. Region to również punkt zapalny wielu ścierających się interesów przez co obszar ten jest pod szczególną uwagą międzynarodowej społeczności.
15.03.2023

Towimor. Blisko klienta i z ogromem zamówień

Specjalizujący się w urządzeniach pokładowych Towimor to specyficzna firma – jako jedna z niewielu na polskim rynku okrętobudownictwa nie mieści się nad morzem, a w Toruniu. Ale dzięki utworzeniu spółki i fabryki w Korei Południowej jest bliżej klienta niż kiedykolwiek wcześniej. O osiągnięciach i planach firmy, a także bogatych w doświadczenia ostatnich latach, opowiada Marcin Starybrat, dyrektor handlowy w Towimorze.
13.03.2023

Armia USA inwestuje w nowe desantowce

Amerykańskie siły zbrojne planują nabyć nowe okręty przeznaczone do desantu. W ten sposób wzmocniłyby zdolności sił morskich do szybkiego transportu sił lądowych w rejon przeznaczenia.
06.03.2023

Kierunek – morze i klimat. Transport Week 2023, czyli kiedy, gdzie i dlaczego warto tam być?

Morska energetyka wiatrowa, cyberbezpieczeństwo w portach, inwestowanie w portach europejskich, zasilanie elektryczne statków z lądu (OPS) i definiowanie odpowiedzialności klimatycznej – to niektóre tematy zbliżającej się 12. edycji międzynarodowej konferencji Transport Week. Wydarzenie organizowane przez firmę Actia Forum odbędzie się w dniach 14-15 marca 2023 r. w Gdyni. W tym roku nowością będzie początek cyklu Baltic Ports for Climate Conference, organizowanego we współpracy z Baltic Ports Organization.
22.02.2023

Baza Lotos Petrobaltic ma nowe oświetlenie

Energa Oświetlenie wymieniła właśnie stare oprawy sodowe na terenie bazy lądowej spółki poszukiwawczo-wydobywczej Lotos Petrobaltic zlokalizowanej przy Nabrzeżu Flisaków w Gdańsku. Zmodernizowane zostały 83 punkty świetlne, w efekcie czego zużycie energii na potrzeby oświetlenia spadnie o ponad połowę.
09.02.2023

Indeks masowych statków towarowych tonie już piąty raz z rzędu

Główny indeks frachtu morskiego, śledzący stawki dla statków przewożących suche towary masowe, spadł piąty tydzień z rzędu, pod presją słabszych stawek w różnych segmentach statków. Ogólny indeks, który uwzględnia stawki dla statków typu capesize, panamax i supramax przewożących suche towary masowe, spadł o 19 punktów, czyli około 3%, do 621, najniższego poziomu od połowy czerwca 2020 roku.
06.02.2023

Liderzy offshore wind opracują metodę liczenia śladu węglowego morskich farm wiatrowych

Jedenastu deweloperów morskiej energii wiatrowej – bp, EnBW, Fred Olsen Seawind, Parkwind, RWE, ScottishPower Renewables, Shell, SSE, Total Energies, Vattenfall i Ørsted – współpracuje z Carbon Trust, aby przyszłość morskiej energii wiatrowej była jeszcze bardziej zrównoważona.
31.01.2023

Baltic Dry Index utrzymuje spadek czwarty tydzień z rzędu

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, śledzący stawki dla statków przewożących suche towary masowe capesize, panamax i supramax, notuje kolejny, duży spadek, utrzymując wielotygodniową, złą passę.
23.01.2023

Stena Ebba oficjalnie ochrzczona [WIDEO]

Dzięki nowemu, większemu promowi Stena Line będzie mogła przewozić między Karlskroną i Gdynią jeszcze więcej pojazdów. Stena Ebba właśnie oficjalnie dołączyła do floty, a w zeszłym tygodniu na specjalnej uroczystości w Szwecji otrzymała swoje imię.
16.01.2023

Baltic Index notuje najgorszy dzień w historii, a popyt na statki maleje

Indeks frachtu morskiego ładunków masowych na giełdzie bałtyckiej zanotował we wtorek największy spadek w historii, pod presją słabnących stawek w różnych segmentach z powodu słabego popytu z Chin w związku z rosnącą tam liczbą przypadków COVID-19.
06.01.2023

Eugeniusz Kwiatkowski. Rocznicę urodzin gdynianie uczcili złożeniem kwiatów i toastem gorącą czekoladą

Złożeniem kwiatów pod popiersiem Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz toastem gorącą czekoladą 30 grudnia 2022 r. uczcili mieszkańcy Gdyni rocznicę urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego, człowieka, który walnie przyczynił się do powstania i rozwoju dynamicznego rozwoju przedwojennej Gdyni.
31.12.2022

Trasa Kaszubska otwarta

Droga ekspresowa S6 została udostepniona do ruchu między węzłami Strzebielino i Gdynia Wielki Kack. Od początku października br. kierowcy korzystają z fragmentu od Bożepola Wielkiego do Strzebielina, a teraz do ich dyspozycji jest w sumie już ok. 42 km dwujezdniowej drogi ekspresowej.
21.12.2022

Indeksy frachtowe odrabiają straty. Szanse na dalszy wzrost?

Od czasu największego spadku, jaki miał miejsce 22 listopada br., ceny frachtu zaczęły powoli rosnąć, osiągając wartość sprzed ponad miesiąca.
15.12.2022

Projekt noweli rozporządzenia ws. przeszkoleń załóg statków morskich - na RCL

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ramowych programów przeszkoleń dla członków załóg statków morskich został we wtorek zamieszczony na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Chodzi m.in. o załogi statków eksploatowanych na wodach polarnych.
29.11.2022

Drugi prom napędzany LNG dołącza do floty TT-Line

Niemiecki właściciel i operator promów odebrał dostawę swojego drugiego ekologicznego statku, Peter Pan, napędzanego LNG.
29.11.2022

Piotr Cichocki i Olga Górnaś-Grudzień mistrzami świata!

Piotr Cichocki i Olga Górnaś-Grudzień (oboje AKS OSW Olsztyn) mistrzami świata żeglarzy z niepełnosprawnościami w klasie RS Venture! W Omanie dzisiaj rozegrano serię finałową, w której polska załoga nie pozostawiła rywalom złudzeń.
27.11.2022

Baltic Dry Index utrzymuje tendencję spadkową

Po bardzo krótkim okresie wzrostowym wartość frachtu znowu zaczęła spadać, osiągając ponownie najniższą od sierpnia wartość.
17.11.2022

Ukraina. W obwodzie chersońskim wojska rosyjskie zatapiają prywatne łodzie i statki

Rosyjskie wojska okupacyjne niszczą łodzie, należące do mieszkańców; prowadzą przymusową ewakuację ludności w Berysławiu – powiadamia sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w niedzielę wieczorem.
07.11.2022

Policja będzie pilnować budowy terminali LNG w Niemczech

Rząd Niemiec nakazał policji pilnowanie budowanych terminali LNG. Zwiększono też nadzór lotniczy nad siecią kolejową. Są to szczególne rozwiązania tymczasowe, gdyż obecnie rząd przygotowuje ustawę mającą na celu wzmocnienie ochrony infrastruktury krytycznej.
31.10.2022

W. Brytania. Resort obrony: wojska rosyjskie zbudowały most barkowy w Chersoniu

Wojska rosyjskie ukończyły budowę mostu barkowego wzdłuż uszkodzonego mostu Antonowskiego w Chersoniu i jest to prawdopodobnie pierwszy raz od dziesięcioleci, by musiały użyć tego typu mostu - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.
22.10.2022

Dwa złote medale nad Balatonem

Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski mistrzami Europy juniorów U23 w klasie 49er! Marcelina Korszon i Zuzanna Mróz ze złotem w klasie 49erFX. Mistrzowskie regaty odbyły się na jeziorze Balaton na Węgrzech. Polskę reprezentowało w sumie pięć załóg.
16.10.2022

Tajna broń żeglugi

Branża żeglugowa stawia na efektywność. Dzięki wewnętrznym inicjatywom w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) oraz zewnętrznym naciskom ze strony agencji regulacyjnych, operatorzy flot zaczynają podejmować kroki w celu zmniejszenia zużycia paliwa, poprawy jakości raportowania i transformacji rejsów, aby sprostać celom dekarbonizacyjnym określonym przez United Nations Global Compact i IMO.
15.10.2022

Luki w portach. Pandemia i wojna obnażyły słabe punkty w globalnej infrastrukturze portowej i transporcie morskim

IAPH zidentyfikował luki w zakresie odporności portów na zakłócenia w łańcuchach dostaw, cyfryzacji i zaawansowania procesu dekarbonizacji w portach. Na marginesie znalazły się luki w zarządzaniu, harmonizacji działań, marketingu, bezpieczeństwie antyterrorystycznym i dzisiaj najważniejszym: odporności portów na ataki militarne.
11.10.2022

Von der Leyen: po sabotażu Nord Stream potrzebne stress testy infrastruktury energetycznej UE

Akty sabotażu przeciwko gazociągom Nord Stream pokazały, jak wrażliwa jest nasza infrastruktura energetyczna; musimy przeprowadzić stress testy tej infrastruktury; musimy przygotować się na nagłe zakłócenia - powiedziała w środę w Parlamencie Europejskim przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
05.10.2022

Portugalskie media: wybuchy Nord Stream to nowa odsłona konfliktu energetycznego Rosji z Zachodem

Potwierdzone przez szwedzkie służby wybuchy, które uszkodziły gazociągi Nord Stream 1 i Nord Stream 2, to nowa odsłona energetycznego konfliktu Rosji z Zachodem o linie przesyłu gazu biegnące po dnie Bałtyku - twierdzi w środę portugalski dziennik “Jornal de Noticias”.
28.09.2022

Szkolenie obronne dla infrastruktury krytycznej

22 września w ośrodku strzeleckim w Pucicach odbyła się konferencja szkoleniowa organizowana przez think tank Nobilis Media w ramach platformy konferencyjnej Security Forum Szczecin pod tytułem przewodnim "Bezpieczny Region - Szkolenie obronne i strzeleckie dla kadry infrastruktury strategicznej, firm i instytucji, połączona z zawodami strzeleckimi z pistoletu Glock o Puchar Przewodniczącego Sejmowej Komisji ON.
23.09.2022

Porty brytyjskie w dobie wielkich zmian. Analiza aktualnej sytuacji portowo-żeglugowej w regionie

Branża portowa w Wielkiej Brytanii to bardzo istotna i ważna gałąź całej gospodarki, co wynika nie tylko z historii i tradycji, ale również i współczesnych wymogów oraz oczekiwań biznesowych. Świadczy o tym, to że 95% towarów powiązanych z gospodarką Zjednoczonego Królestwa obsługiwanych jest właśnie drogą morską.
16.09.2022

Budimex chce budować morskie farmy wiatrowe z EDF [WIDEO]

„W partnerstwie z państwową francuską spółką energetyczną wystąpiliśmy o koncesję na stawianie wiatraków na morzu” – poinformował w Karpaczu prezes Budimeksu Artur Popko. Spółka ma też w planie zainstalowanie 100 punktów ładowania samochodów elektrycznych.
13.09.2022

Przez wojnę w Ukrainie Portugalia polega na gazie z Nigerii

Wojna na Ukrainie zwiększyła uzależnienie Portugalii od gazu zimnego sprowadzanego z Nigerii. Udział tego afrykańskiego państwa w imporcie surowca sięga już 55 proc.
12.09.2022

Porty w Sztokholmie idą śladami Kopenhagi i Kilonii. Statki pasażerskie już 2023 będą zasilane energią elektryczną z lądu

Porty Sztokholmu włączają się politykę ochrony środowiska stolicy Szwecji. Zarząd Portów skutecznie realizuje to co zapowiedział znacznie wcześniej. W krótkim czasie zbuduje dwa lądowe podłączenia do sieci energetycznej dla statków wycieczkowych. Już w najbliższym sezonie pasażery cumujące przy dwóch nabrzeżach w centrum miasta będą mogły wyłączyć agregaty prądotwórcze. Ta inicjatywa środowiskowa spowoduje znacznie niższe emisje zanieczyszczeń powietrza w Sztokholmie i na Morzu Bałtyckim – podkreśla Zarząd Portów Sztokholm w cz
09.09.2022

Nowy Port to serce Portu Gdańsk. Jakie atrakcje na 250-lecie dzielnicy?

W piątek i sobotę, 9 i 10 września na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 przy ul. Góreckiego 16 odbędą się jubileuszowe obchody Dni Nowego Portu. Jubileuszowe, gdyż dzielnica obchodzić będzie swoje 250-lecie. W programie m.in. wykłady, koncerty i strefa gastronomiczna.
08.09.2022

Regulacja rzek pogarsza ich stan. W Polsce potrzebny jest także system bieżącego monitorowania zanieczyszczeń [WIDEO]

– Aby poprawić jakość wody w polskich rzekach, trzeba przede wszystkim zaprzestać regulacji. Tym, co powinniśmy w tej chwili zrobić, to na poważnie zająć się renaturyzacją rzek – mówi dr hab. Andrzej Mikulski, hydrobiolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
07.09.2022

Dania i Niemcy będą wspólnie rozwijać infrastrukturę wodorową

Duński operator systemu przesyłowego Energinet oraz holenderska spółka Gasunie zacieśniają współpracę w zakresie rozwoju infrastruktury wodorowej. Inwestorzy wskazują, że w Danii już teraz odczuwa się duże zainteresowanie rynku możliwością zaopatrywania niemieckich klientów w ekologiczny wodór produkowany w Danii. Do tego będzie potrzebna infrastruktura przesyłowa.
06.09.2022

Morska Liga Golfa Postołowo 2022. Sprawdziliśmy, jak przebiega turniej [ZDJĘCIA]

Za nami 21 rund ligowych Morskiej Ligi Golfa Postołowo 2022. Turniej odbywa się w bardzo miłej i sportowej atmosferze oraz cieszy się coraz większą popularnością. Uczestnicy rywalizują w 5 klasyfikacjach o zwycięstwo w swojej grupie handicapowej. Golfiści są wdzięczni Komitetowi Sponsorów za reaktywowanie Ligi w Postołowie i stworzenie możliwości spotykania się co środę na łonie natury oraz sportową rywalizację. Słyszymy komentarze, że dzięki Lidze tydzień roboczy jest dużo krótszy i należy ją kontynuować.
06.09.2022

Kształcenie polskich kadr offshore. Co urzędnicy i szkoły branżowe robią w tym zakresie?

Szkolnictwo zawodowe nie otwiera się na rynek pracy i produkuje bezrobotnych, rynek pracy nie komunikuje się z przedsiębiorcami, kierunki kształcenia zawodowego nie odpowiadają aktualnym potrzebom rynku pracy – między innymi takie głosy wybrzmiewały jeszcze kilka lat temu od przedstawicieli Pracodawców Pomorza, Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza czy Lewiatana. Co dziś w tej sprawie robią urzędnicy, szczególnie w kontekście rozwoju polskiej morskiej energetyki wiatrowej, jak sprawę widzą szkoły, co podpowiada doradca zawodowy?
02.09.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

BBC: Rosja wywozi z Ukrainy nie tylko zboże, ale też słonecznik

Rosja wywozi z okupowanych terenów Ukrainy nie tylko zboże, ale też słonecznik - pisze w czwartek rosyjska redakcja BBC. W internecie poszukiwani są kierowcy do transportu nasion do zakładów w Rosji - relacjonuje serwis.
28.07.2022

EDPR osiąga zysk netto w wysokości 265 milionów euro w pierwszej połowie roku, o 87% więcej niż rok wcześniej

EBITDA wyniosła 976 mln euro (+49% r/r). Moc zainstalowana spółki wzrosła do 13,8 GW (+1,2 GW r/r). Moce w budowie osiągnęły rekordowy poziom 3,2 GW, przy 1,8 GW energii wiatrowej i 1,3 GW energii słonecznej.
28.07.2022

Siemens Energy wygrywa największą w historii transakcję przyłączenia do sieci MFW

W ramach zamówienia, złożonego przez Amprion Offshore, Siemens Energy dostarczy dwie morskie platformy konwertorowe do elektrowni wiatrowych DolWin4 i BorWin4 oraz dwie stacje towarzyszące na lądzie.
26.07.2022

Brytyjski ekspert: Rosja może zostać zmuszona do wycofania się z Chersonia

Rosjanie mogą nie być w stanie dłużej bronić ważnego strategicznie miasta Chersoń i mogą być zmuszeni do wycofania się z niego w ciągu najbliższego tygodnia - zasugerował w piątek dr Mike Martin z Departamentu Studiów nad Wojną w King's College London.
22.07.2022

UOKiK ostrzega konsumentów przed spółką z Portoryko oferującą wycieczki statkiem

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił spółce InCruises International LLC z Portoryko zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów; wydał także w tej sprawie ostrzeżenie konsumenckie - podał UOKiK. Firma oferuje konsumentom z całego świata udział w programie członkostwa w rejsach statkiem.
20.07.2022

Monitorowanie wydajności statków – przewaga nad konkurencją!

Podobnie jak wiele innych branż, żegluga stoi obecnie w obliczu znaczących wyzwań, ale ostatni raport z badań przeprowadzonych na zlecenie DTN ujawnił długoterminowe priorytety sektora. Według uczestników badania to emisje dwutlenku węgla niewynikające z regulacji, przepisy dotyczące dekarbonizacji i digitalizacja znalazły się na szczycie listy najbardziej znaczących presji.
16.07.2022

Ukraina. Dziennikarz: około 60 rosyjskich żołnierzy zaginionych po ukraińskim ataku na wiertnie gazowe

Około 60 rosyjskich żołnierzy uznaje się za zaginionych po poniedziałkowym ukraińskim ataku na zajęte przez Rosję wiertnie gazowe na Morzu Czarnym; na platformach znajdowało się co najmniej 120 osób, potwierdzono ewakuację 27 wojskowych wroga - przekazał na Facebooku ukraiński dziennikarz Roman Cymbaliuk.
22.06.2022

Praca w offshore. Gdzie znaleźć klucz do sukcesu?

Politechnika Gdańska jest bardzo mocno zaangażowana w rozwój offshore – z powodzeniem kształcąc kadry, które znajdują potem zatrudnienie w tej branży. Prowadzi studia podyplomowe na kierunku „Morska Energetyka Wiatrowa”, a także specjalność „Projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych” na kierunku oceanotechnika. Współpracuje również z przemysłem: zarówno z polskimi, jak i zagranicznymi firmami. Ponadto, wychodząc naprzeciw trendom tej prężnie rozwijającej się gałęzi gospodarki, na uczelni powstało Centrum Morskiej En
19.06.2022

Zełenski: inwazja Rosji może spowodować niebezpieczne zanieczyszczenie mórz

Rosyjska inwazja może spowodować niebezpieczne zanieczyszczenie Morza Azowskiego i Morza Czarnego, z którymi graniczy Ukraina - ostrzegł w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w zdalnym wystąpieniu podczas Rady Ministerialnej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Paryżu.
09.06.2022

ONE Terminal RUN w GCT 2022. Nowością strefa dla dzieci, trwają zapisy na ostatnie miejsca

Zbliża się druga edycja - prawdopodobnie jedynego na świecie - biegu po terminalu kontenerowym, czyli ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia. Organizatorzy zachęcają do zapisów, bowiem zostały już ostatnie wejściówki.
09.06.2022

Czas dynamicznych przeobrażeń. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 19-22/2022)

Poluzowywanie obostrzeń przeciwpandemicznych w gospodarce chińskiej coraz bardziej pobudza ją, ale zauważane są też symptomy spowolnienia gospodarczego tego państwa jak i całego świata. Na innych rynkach nadal trwa bowiem chaos. Tworzą się zupełnie nowe rynki i nowe kierunki handlu morskiego. Z drugiej strony niektóre z dotychczasowych mniej uczęszczanych szlaków są coraz bardziej wzmacniane. Chodzi na przykład o transporty węgla z dalszych kierunków do Europy, tj. z Australii, czy też Republiki Południowej Afryki.
08.06.2022

Na terenie morskich farm wiatrowych powstaną punkty ładowania statków elektrycznych [WIDEO]

Pierwsze na świecie morskie punkty ładowania statków elektrycznych zostaną zainstalowane pod koniec lata na farmach wiatrowych Lynn i Inner Dowsing u wybrzeży Wielkiej Brytanii - poinformował brytyjskie ministerstwo transportu.
02.06.2022

Premier Ukrainy: międzynarodowe instytucje powinny naciskać na Rosję, by odblokowała porty

ONZ, Światowa Organizacja Handlu i inne instytucje międzynarodowe powinny wywierać nacisk na Rosję, by odblokowała porty i pozwoliła utworzyć drogę dla okrętów z ukraińskim zbożem – powiedział w środę premier Ukrainy Denys Szmyhal.
01.06.2022

Największy port świata wraca do normalności – czy łańcuchy dostaw również podążą za tym trendem? [ANALIZA RAPORTU, WIDEO]

Szanghaj powoli wychodzi z wyczerpującej blokady COVID-19, która praktycznie unieruchomiła miasto od marca. Chociaż port w Szanghaju, który obsługuje jedną piątą chińskiego transportu morskiego, działał przez cały czas, to jego przepustowość była znacznie ograniczona. Wiele przesyłek zostało odwołanych, przełożonych lub przekierowanych do innych chińskich megaportów, takich jak Ningbo-Zhousan.
29.05.2022

[WIDEO] Offshore: pierwsze na świecie punkty ładowania „morskich elektryków” zostaną zainstalowane na farmach wiatrowych u wybrzeży UK

Już tego lata, u wybrzeży Wielkiej Brytanii na farmach wiatrowych Lynn i Inner Dowsing, zostaną zainstalowane pierwsze na świecie morskie punkty ładowania statków elektrycznych - poinformował brytyjski Departament Transportu.
29.05.2022

Ekspert: Kluczowa przy doborze frachtu jest terminowość dostaw w przeszłości [RAPORT]

Jak wynika z najnowszego raportu project44 i Transport Intelligence (Ti), dla co czwartego załadowcy najważniejszym czynnikiem podczas wyboru przewoźnika jest obniżenie kosztów operacyjnych. Ponad 20 proc. firm wskazuje, że kluczowa przy doborze frachtu jest terminowość dostaw w przeszłości. Trzecim najistotniejszym kryterium wyboru okazała się widoczność w czasie rzeczywistym, czyli oprogramowanie typu Real-Time Visibility (RTV).
16.05.2022

Ministerstwo Infrastruktury: porty i przewoźnicy zainteresowani współpracą z Ukrainą

Współpraca kolejowa, transport drogowy, korytarze logistyczne oraz bieżąca sytuacja geopolityczna były tematami rozmów ministrów infrastruktury Polski i Ukrainy, które odbyły się we wtorek w Medyce - poinformowało w środę Ministerstwo Infrastruktury.
11.05.2022

Na Kanale Elbląskim będą wydłużone rejsy do pochylni Jelenie

Wody Polskie zamierzają zmodernizować istniejącą obrotnicę statków na pochylni Jelenie na Kanale Elbląskim i jednocześnie zbudować przy niej zaplecze turystyczne. Ma to spowodować mniejsze obciążenie infrastruktury kanału, ponieważ obecnie większość turystów wypływa na Kanał z Buczyńca, pokonuje trzy pochylnie i wraca do Buczyńca.
05.05.2022

Rosyjskie okręty podwodne zagrażają dostawom zachodniej broni w Ukrainie

W środę Rosja poinformowała, że z okrętu podwodnego na Morzu Czarnym wystrzelone zostały dwa pociski manewrujące Kalibr, które trafiły w nieokreślone lądowe cele w Ukrainie. Moskwa ostrzega, że będzie w ten sposób atakować konwoje z bronią dostarczaną przez kraje NATO do Ukrainy.
05.05.2022

Wirtualne spotkanie PGE i Ørsted z dostawcami największego projektu offshore

Dostawcy, podwykonawcy i inni partnerzy zainteresowani włączeniem się w budowę Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica mieli okazję wziąć udział w prezentacjach przedstawicieli inwestorów – PGE i Ørsted. W spotkaniu online udział wzięło prawie 800 uczestników.
25.04.2022

Rewolucja w rosyjskich portach Bałtyku - czy grozi im upadek?

Federacja Rosyjska posiada na Bałtyku kilka kluczowych węzłów portowych, stanowiących strategiczne punkty logistyczne w zachodniej części Rosji. To przez nie do tej pory odbywał się import oraz eksport znaczącej ilości dóbr ważnych dla dominującej na tle całego kraju jego europejskiej części. Rocznie obsługiwano w nich około kilkadziesiąt milionów ton różnorodnych ładunków, głównie masowych: suchych i płynnych. Jak wojna Rosji z Ukrainą przełoży się na kondycję portów rosyjskich na Bałtyku?
12.04.2022

Rekordowe poziomy stawek frachtowych jeszcze w 2022 roku

Zatrzymanie wzrostu światowego handlu, rosnąca inflacja i presja cenowa. Spółka Allianz Trade przedstawiła wpływ wojny w Ukrainie na globalną gospodarkę. W analizie udział wzięły światowe korporacje. Kluczowe dla Polski wyniki dotyczą przedsiębiorstw europejskich.
12.04.2022

Amerykańscy eksperci: rosyjskie wojska w Mariupolu wdarły się do portu rybackiego i przecięły linię obrony miasta

W wyniku skutecznego natarcia z centrum Mariupola w kierunku wybrzeża Morza Azowskiego rosyjskie siły opanowały w niedzielę port rybacki w tym mieście; przecięły w ten sposób linię ukraińskiej obrony, która koncentruje się obecnie w dwóch punktach – ocenił w poniedziałek amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
11.04.2022

ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia 2022. Zapisz się na bieg po terminalu

Przed nami druga edycja jedynego (prawdopodobnie) na świecie biegu po terminalu kontenerowym.
31.03.2022

Kobiety w branży morskiej. Chętnie pracują 45 metrów nad ziemią, szefują milionowym projektom [WIDEO]

Praca na gigantycznych suwnicach, przenoszenie 65-tonowych ładunków czy zarządzanie strategicznymi dla portów projektami – w tych wszystkich rolach doskonale odnajdują się przedstawicielki płci pięknej, którym z okazji ich święta zadaliśmy kilka pytań na temat pracy w branży morskiej.
08.03.2022

[AKTUALIZACJA] Rosja zaatakowała Ukrainę: ostrzał z okrętów wojennych; walki na ulicach Kijowa; blisko 200 ofiar

W sobotę rano, w trzecim dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, kontynuowano ostrzał artyleryjski Kijowa; w stolicy Ukrainy doszło do walk ulicznych. Ciężkie walki toczyły się o lotnisko w podkijowskim Wasylkowie. Ukraińska armia informuje o ostrzale z rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym. W inwazji zginęło 198 Ukraińców - podało ministerstwo zdrowia.
26.02.2022

Przekop Mierzei Wiślanej na finiszu. Jak wpłynie na turystykę? Pytamy samorządowców i ekspertów

Określana najbardziej widowiskową inwestycją w Polsce zmierza ku końcowi. Jeszcze w tym roku mają popłynąć pierwsze statki przez kanał po przekopie Mierzei Wiślanej. Nowa droga morska nie tylko skróci wiele tras, ale i znacząco wpłynie na lokalny krajobraz turystyczny. O to, jakie nadzieje w związku z inwestycją widzą dla siebie m.in. Frombork, Elbląg, Sztutowo i Krynica Morska, zapytaliśmy włodarzy miejscowości. Głos oddaliśmy również ekspertom z urzędu i naukowcom.
26.02.2022

PGE i PKP Cargo Terminale chcą powołać Konsorcjum Transportu Kombinowanego

PGE Polska Grupa Energetyczna i PKP Cargo Terminale podpisały w czwartek list intencyjny ws. powołania Konsorcjum Transportu Kombinowanego przy planowanym terminalu multimodalnym w Karsznicach (Łódzkie). Firmy chcą rozwijać sektor transportu multimodalnego.
03.02.2022

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.