• <
siemens_gamesa_2022

Portugalskie media: wybuchy Nord Stream to nowa odsłona konfliktu energetycznego Rosji z Zachodem

gm

28.09.2022 13:45 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Portugalskie media: wybuchy Nord Stream to nowa odsłona konfliktu energetycznego Rosji z Zachodem

Partnerzy portalu

Portugalskie media: wybuchy Nord Stream to nowa odsłona konfliktu energetycznego Rosji z Zachodem - GospodarkaMorska.pl
Siedziba gazety Jornal de Noticias, Porto. Fot. Deiz, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Potwierdzone przez szwedzkie służby wybuchy, które uszkodziły gazociągi Nord Stream 1 i Nord Stream 2, to nowa odsłona energetycznego konfliktu Rosji z Zachodem o linie przesyłu gazu biegnące po dnie Bałtyku - twierdzi w środę portugalski dziennik “Jornal de Noticias”.

Gazeta zauważa, że eksplozje pojawiają się w okresie, kiedy zainaugurowany został biegnący z Norwegii przez Danię do Polski gazociąg Baltic Pipe.

“We wtorek zainaugurowano na Bałtyku gazociąg Baltic Pipe dostarczający norweski gaz do Polski, dla której jest to bardzo ważny krok w uniezależnieniu się (...) od rosyjskiego gazu ziemnego”, napisał “Jornal de Noticias”.

Dziennik wskazał na dziwny zbieg okoliczności i fakt, że wycieki z gazociągów Nord Stream miały miejsce po eksplozjach.

“Podmorskie wybuchy zostały wykryte przed wyciekiem gazu z Nord Stream” - odnotował portugalski dziennik zaznaczając, że informacja ta potwierdza tylko tezę, że do wycieku surowca nie doszło przypadkowo, ale w efekcie celowej detonacji. Odnotował, że kraje takie jak Polska i Ukraina winą za sabotaż obarczyły Rosję.

“Jornal de Noticias” uważa oba gazociągi Nord Stream za “punkty krytyczne” nasilającego się pomiędzy Rosją a Zachodem konfliktu energetycznego, który zdaniem gazety wyrządził szkody “zachodnim gospodarkom poprzez drastyczne podwyżki cen gazu i zmusił do poszukiwań alternatywnych źródeł energii”.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.