• <
Baltexpo2023_duży

W. Brytania. Resort obrony: wojska rosyjskie zbudowały most barkowy w Chersoniu

gm

22.10.2022 13:31 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo W. Brytania. Resort obrony: wojska rosyjskie zbudowały most barkowy w Chersoniu

Partnerzy portalu

W. Brytania. Resort obrony: wojska rosyjskie zbudowały most barkowy w Chersoniu - GospodarkaMorska.pl
Fot. Widok na okolice Chersonia. Fot. Sven Teschke, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Wojska rosyjskie ukończyły budowę mostu barkowego wzdłuż uszkodzonego mostu Antonowskiego w Chersoniu i jest to prawdopodobnie pierwszy raz od dziesięcioleci, by musiały użyć tego typu mostu - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

"Siły rosyjskie kontynuują wzmacnianie przejść przez Dniepr i ukończyły budowę mostu barkowego wzdłuż uszkodzonego mostu Antonowskiego w Chersoniu. Chociaż wykorzystanie ciężkich mostów barkowych było niemal na pewno uwzględnione w planach operacji w Europie z czasów sowieckich, to prawdopodobnie po raz pierwszy od dziesięcioleci rosyjskie wojsko musiało użyć tego typu mostu" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Wskazano, że użycie cywilnych barek prawdopodobnie zapewnia Rosji dodatkowe korzyści materialne i logistyczne, ponieważ podczas inwazji straciła ona znaczne ilości wojskowego sprzętu mostowego i personelu inżynieryjnego. "Jeśli most barkowy zostanie uszkodzony, jest niemal pewne, że Rosja będzie dążyć do szybkiej naprawy lub wymiany uszkodzonych odcinków, ponieważ jej siły i punkty przeprawy przez Dniepr znajdują się pod coraz większą presją w Chersoniu" - dodano.

Dziękujemy za wysłane grafiki.