• <
bulk_cargo_port_szczecin

BBC: Rosja wywozi z Ukrainy nie tylko zboże, ale też słonecznik

gm

28.07.2022 21:15 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski BBC: Rosja wywozi z Ukrainy nie tylko zboże, ale też słonecznik

Partnerzy portalu

BBC: Rosja wywozi z Ukrainy nie tylko zboże, ale też słonecznik - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Rosja wywozi z okupowanych terenów Ukrainy nie tylko zboże, ale też słonecznik - pisze w czwartek rosyjska redakcja BBC. W internecie poszukiwani są kierowcy do transportu nasion do zakładów w Rosji - relacjonuje serwis.

Od wiosny ukraińskie władze oskarżają Rosję o kradzież i wywożenie z okupowanych terytoriów zboża. Ziarno trafia na anektowany Krym, a stamtąd przynajmniej część płodów jest wywożonych do Syrii i Turcji - podkreśla BBC.

Rosja wywozi jednak nie tylko zboże, ale też słonecznik. W ubiegłym roku Ukraina i Rosja były światowymi liderami pod względem eksportu oleju słonecznikowego. Teraz z ukraińskiego słonecznika robi się olej w Rosji - czytamy.

BBC dotarła do zamieszczanych w internecie ogłoszeń w sprawie poszukiwania kierowców do wywozu słonecznika. "Gwarantujemy asystę transportu. Walk i przelotów nie ma, jest spokojnie. Wszędzie są rosyjskie punkty kontrolne" - napisano w ogłoszeniu, w którym poszukiwano osób do wywozu słonecznika z miejscowości Bunczukiwka na terytorium samozwańczej tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej do obwodu biełgorodzkiego w Rosji.

"(Słonecznik) nie jest kradziony, jest pod kontrolą wojskowo-cywilnej administracji. To czyste transakcje, (...) oficjalnie kupiony słonecznik" - zapewniała na Telegramie Jelena z Kraju Krasnodarskiego, która poszukiwała ciężarówek do wywozu towaru z Tokmaku w obwodzie zaporoskim do obwodu rostowskiego w Rosji.

Jeśli rolnik nie chce współpracować z okupacyjną administracją, to płody rolne są po prostu zabierane - mówi szefowa zrzeszenia rolników obwodu zaporoskiego Wałerija Matwijenko. Jak dodaje, każdy rolnik, który chce prowadzić działalność na okupowanych terytoriach, musi zarejestrować się w tzw. wojskowo-cywilnej administracji.

"Mieliśmy w magazynach 1200 ton słonecznika i 860 ton pszenicy. I wszystko rozgrabili. Było też 240 ton grochu, ale wiem co z nim się stało" - opowiada rolnik z obwodu zaporoskiego.

Mali i średni przedsiębiorcy muszą sprzedawać słonecznik po zaniżonych cenach: 150 USD za tonę, podczas gdy przed inwazją rosyjską cena sięgała 600-700 USD - wskazuje Matwijenko.

Według BBC słonecznik jest wywożony nie tylko z południowych obwodów Ukrainy, ale też z okupowanej części obwodu charkowskiego na północny wschodzie.

W przypadku ogłoszeń analizowanych przez BBC ostatecznym odbiorcą słonecznika z Ukrainy są przedsiębiorstwa produkujące olej słonecznikowy w Rosji.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.