• <

Nowy Port to serce Portu Gdańsk. Jakie atrakcje na 250-lecie dzielnicy?

gm

08.09.2022 15:08 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Nowy Port to serce Portu Gdańsk. Jakie atrakcje na 250-lecie dzielnicy?

Partnerzy portalu

Nowy Port to serce Portu Gdańsk. Jakie atrakcje na 250-lecie dzielnicy? - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

W piątek i sobotę, 9 i 10 września na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 przy ul. Góreckiego 16 odbędą się jubileuszowe obchody Dni Nowego Portu. Jubileuszowe, gdyż dzielnica obchodzić będzie swoje 250-lecie. W programie m.in. wykłady, koncerty i strefa gastronomiczna.

W tym roku w organizację, poza Miastem Gdańsk oraz Portem Gdańsk, włączyły się liczne organizacje pozarządowe. Dni Nowego Portu podzielone zostały na dwa dni. Piątkowe popołudnie poświęcone będzie historycznemu wspomnieniu o dzielnicy, natomiast w sobotę przygotowano rozrywkę dla całych rodzin.

 - Chcieliśmy tak ułożyć program, aby każdy znalazł coś dla siebie - mówi Jarosław Sobolewski, radny dzielnicy. - Pierwszego dnia zapraszamy na wykłady i dyskusje dotyczące historii dzielnicy, które przedstawi Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Gdańska. Drugi dzień to rodzinna rozrywka dla każdego. Zaczynamy festynem, który zwieńczony zostanie jubileuszowym tortem oraz wieczornymi koncertami.

Dodatkowe atrakcje to spacery po dzielnicy organizowane przy współudziale IKM, przedstawienie teatralne oraz liczne animacje, warsztaty i zabawy dla starszych i młodszych. Punktualnie o godz. 15.00 w sobotę na gości będzie czekał tort jubileuszowy.

Nowy Port – historyczna, nadmorska dzielnica

Nowy Port ustanowiony został na mocy rozporządzenia Fryderyka Wielkiego z 1772 roku. Miał to być port konkurencyjny dla Gdańska, bowiem teren dzisiejszego Nowego Portu znajdował się pod zaborem pruskim. Jest to jedna z najbardziej morskich dzielnic, która często ze względu na swoją historię, ale także położenie nazywana była osadą rybacką.

- Jesteśmy dumni z naszej historii i chcemy ją pielęgnować - mówi przewodniczący Zarządu Dzielnicy Nowy Port Łukasz Hamadyk. - Przez wiele lat Nowy Port niszczał, ze względu na brak inwestycji. Na szczęście dzięki rewitalizacji odzyskuje on swój blask i wielu gdańszczan zmienia zdanie o tej pięknej, nadmorskiej dzielnicy.

Rewitalizacja nie tylko infrastrukturalna


Od kilku lat na terenie dzielnicy prowadzone są prace związane z Gminnym Programem Rewitalizacyjnym. Blask odzyskują kolejne ulice i budynki.

- W ostatnich dniach zakończony został kolejny etap rewitalizacji ulic Góreckiego, Strajku Dokerów i Wilków Morskich. Nowy Port pięknieje i staje się perłą w koronie naszego miasta - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Cieszymy się, że w Nowym Porcie pojawiają się nowe punkty usługowe, że napływają tutaj nowi mieszkańcy oraz docierają turyści, co pozwala na rozwój dzielnicy.

Port Gdańsk sercem Nowego Portu


Od wielu lat Port Gdańsk nierozerwalnie związany jest z życiem dzielnicy. Jest to największy, lokalny pracodawca, który m.in. zarządza infrastrukturą portową, która jest nierozerwalnym elementem Nowego Portu.

- Znajdujemy się w  pięknej dzielnicy, której czujemy się częścią. Portowy biznes ma międzynarodowy zasięg, ale serce portu bije w Nowym Porcie, co wynika bezpośrednio z jego położenia. Stąd decyzja, by wspierać lokalne inicjatywy, które jeszcze bardziej integrują nas z mieszkańcami dzielnicy, dlatego z przyjemnością włączamy się w obchody 250-lecia - mówi Anna Drozd, rzecznik prasowy Portu Gdańsk. - Port Gdańsk realizuje ogromne inwestycje, dzięki czemu zwiększa swoją konkurencyjność w rejonie Morza Bałtyckiego. Niezmiernie nas cieszy, że niektóre z nich mogą służyć również mieszkańcom Gdańska. Niedawno w ramach większej inwestycji oddane do użytku zostały dwa ogólnodostępne nabrzeża, które mieszkańcy pokochali jako miejsce spacerów - dodaje Drozd.

Szczegółowy plan wydarzeń można znaleźć w załączonych ulotkach, które otrzymali także mieszkańcy dzielnicy, zakładce dzielnicy Nowy Port na gdansk.pl lub na stronie wydarzenia na Facebooku.


okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.