• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Odprawa MON z kadrą dowódczą Wojska Polskiego. Trwa wzmacnianie bezpieczeństwa państwa

rk

29.02.2024 13:41 Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Odprawa MON z kadrą dowódczą Wojska Polskiego. Trwa wzmacnianie bezpieczeństwa państwa

Partnerzy portalu

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

29 lutego br. w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego odbyła się odprawa kierownictwa MON, w której uczestniczyło ponad 100 dowódców Wojska Polskiego. Odprawa dotyczyła m. in. spraw bieżących w obszarze bezpieczeństwa narodowego i obronności Rzeczypospolitej.

W trakcie konferencji prasowej szef resortu obrony podkreślił, że wspólnie z kierownictwem ministerstwa uczestniczył w części odprawy rozliczeniowo-zadaniowej szefa Sztabu Generalnego. Zaznaczył też, że gdy obejmował urząd ministra obrony narodowej mówił o "rozdziale munduru od garnituru" jako ważnym w filozofii państwa, gdzie jest Wojsko Polskie ze swoimi dowódcami i cywilna kontrola nad armią

– Bezpieczeństwo jest polską racją stanu. Wspólnota narodowa, siła w sojuszach i dobrze zorganizowana i zarządzana, apolityczna armia to podstawowe punkty działania dla rządu Rzeczypospolitej, dla wszystkich organów państwa, dla wszystkich organów konstytucyjnych. Nie ma dzisiaj sprawy ważniejszej niż bezpieczeństwo wszystkich obywateli i każdego dnia działania, które prowadzimy są pod tym adresem kierowane i realizowane. Nie ma sprawy ważniejszej niż bezpieczeństwo w tych trudnych i niebezpiecznych czasach – zaznaczył wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz po odprawie z kadrą dowódczą Wojska Polskiego.

Szef MON mówiąc o wzmacnianiu bezpieczeństwa Polski, a także roli Wojska Polskiego w strukturach międzynarodowych poinformował, że podjęta została decyzja o wystawieniu polskiego kandydata na szefa Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej.

– Polska zgłasza swojego kandydata na szefa Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej - to gen. Sławomir Wojciechowski, obecnie przedstawiciel Polski przy Komitetach Wojskowych UE i NATO. (...) Wspólnie z ministrem Radosławem Sikorskim i polską dyplomacją będziemy się ubiegać o to, żeby Polacy mogli pełnić najważniejsze funkcje – zaznaczył wicepremier.

Odnosząc się do rozwoju Sił Zbrojnych RP i inwestycjach w bezpieczeństwo, wicepremier przypomniał o rekordowym budżecie zaplanowanym m. in. na modernizację Wojska Polskiego.

– Mamy najwyższy budżet w historii Rzeczypospolitej. Wydatki na armię i modernizację to ponad 3% środków budżetowych. Wspólnie z Funduszem Wsparcia Sił Zbrojnych to ponad  4% PKB na obronność. To jest pierwsze miejsce w NATO spośród wszystkich państw. Prawie 50% z tych wydatków, to wydatki na transformację, bo przechodzimy z etapu modernizacji na transformację. Transformacja to nie jest tylko wymiana sprzętu, ale to jest wzmacnianie zdolności. Liczebność armii jest bardzo ważna, ale jeszcze ważniejsze są zdolności operacyjne, które podnosimy i gotowość bojowa, gotowość operacyjna. Tu i teraz, nie tylko w roku 2035. Efekty zakupów dokonywanych przez poszczególne rządy będą widoczne za kilka, kilkanaście lat. A dzisiaj bardzo ważną rzeczą dla nas jest ta zdolność operacyjna tu i teraz. Hasło „tu i teraz bądźmy bezpieczni” jest głównym hasłem, które wynika też z dzisiejszej odprawy – zaznaczył w swoim wystąpieniu szef MON.

Odpowiedzialny za proces modernizacji Wojska Polskiego wiceminister Paweł Bejda podkreślił, że trwa audyt wszystkich umów zbrojeniowych zawartych od 2016 roku.

– W weryfikację umów włączy się Sztab Generalny Wojska Polskiego po to, by wojsko mogło mieć decydujący wpływ na to, czego potrzebuje w pierwszej kolejności.  Nie chodzi o to, by je zrywać. Chodzi o to, że są podpisane umowy ramowe do 2035 r. i Wojsko Polskie ma mieć decydujący wpływ, czego potrzebuje w pierwszej kolejności, na pierwsze 3-4 lata, kluczowe dla bezpieczeństwa RP. Będziemy duży nacisk kładli na rozwój polskich zakładów zbrojeniowych, tych które są pod Polską Grupą Zbrojeniową, ale również nie wykluczamy współpracy z zakładami, które nie są pod PGZ, a są w systemie bezpieczeństwa i mają wszelkie certyfikaty – zaznaczył wiceminister MON.

Tu należy przypomnieć, że trwają obecnie intensywne prace związane z modernizacją polskiej Marynarki Wojennej, przede wszystkim budową wielozadaniowych fregat w ramach programu "Miecznik". Ponadto trwają prace nad kolejnymi niszczycielami min typu Kormoran 2 oraz okrętami rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin". Niedawne zebranie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej potwierdziło znaczenie rozbudowy i znaczenie sił morskich dla bezpieczeństwa państwa, podkreślając też rozwój branży stoczniowej na przykładzie PGZ Stocznia Wojenna i Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni.

Odpowiedzialny m. in. za obszar cyberbezpieczeństwa w resorcie wiceminister Cezary Tomczyk zaznaczył, że Polska jest liderem pod względem rozwijania zdolności do przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni.

– Polska jest numerem jeden, jeśli chodzi o ataki w cyberprzestrzeni. Na szczęście w ciągu ostatnich lat udało się zbudować zdolności w tym zakresie. Jesteśmy w czołówce świata jeśli chodzi o zwalczanie zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa. (…) Dodatkowo utworzymy park cybernetyczny tak, żeby rozwijać nowoczesne rozwiązania – mówił wiceminister.

Wiceszef MON zapowiedział także, że w ciągu paru miesięcy w Sejmie złożony zostanie projekt specustawy, która będzie dotyczyła inwestycji strategicznych dla bezpieczeństwa państwa.

– Chcemy w ciągu najbliższych miesięcy złożyć specjalną ustawę do laski marszałkowskiej, która będzie dotyczyła inwestycji strategicznych dla bezpieczeństwa państwa tak, żeby Wojsko Polskie mogło w sposób bardzo klarowny, jasny, szybki i prosty realizować strategiczne inwestycje na terenie baz wojskowych, na terenie jednostek wojskowych – powiedział wiceminister Tomczyk.

Odnosząc się do zadań, które będą realizowane w najbliższej przyszłości wiceszef MON poinformował także o projekcie dotyczącym polskich satelitów.

– Już w przyszłym roku jako MON, jako Wojsko Polskie, chcemy wynieść na orbitę nasze pierwsze polskie satelity. To jest rzeczywiście sprawa przełomowa jeśli chodzi w ogóle o historię Rzeczypospolitej. Planujemy pozyskać satelitarny system obserwacji Ziemi, zarówno w technologii radarowej jak i optycznej; to pozwoli na obserwację ziemi bez względu na warunki atmosferyczne – powiedział wiceszef MON.

Omawiając współpracę międzynarodową wiceminister MON Paweł Zalewski zaznaczył, że Polska na nadchodzącym szczycie Sojuszu w Waszyngtonie będzie zabiegać o wzmocnienie zdolności NATO do efektywnego wypełniania misji odstraszania i obrony.

– Będziemy zabiegać o to, żeby szczyt NATO w Waszyngtonie doprowadził między innymi do wzmocnienia systemu dowodzenia Sojuszu, wzmocnienia zdolności obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz odstraszana i obrony. Ważną kwestią w Unii Europejskiej będzie wzmacnianie zdolności do szybkiego reagowania. Polska zadeklarowała, że wystawi grupę bojową, która wzmocni takie zdolności – podkreślił minister.

O szkoleniu oraz wzmacnianiu zdolności odstraszania i obrony mówił także szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła, przypominając że trwające ćwiczenia Steadfast Defender to bardzo ważne ćwiczenia, gdyż ich celem jest   "odstraszanie, pokazanie woli i zdolności do reakcji NATO na potencjalne zagrożenie ze strony Federacji Rosyjskiej" oraz "zebranie kolejnych doświadczeń, które umożliwią zdefiniowanie słabych punktów szczególnie w szybkości działania".

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.