• <

Wynik wyszukiwania - "Ministerstwo Obrony Narodowej" - Wiadomości

Australia odrzuciła odpowiedzialność za incydent na Morzu Żółtym z udziałem chińskiego myśliwca

Premier Australii Anthony Albanese odrzucił w środę oskarżenie Chin dotyczące sobotniego incydentu z udziałem maszyn wojskowych w międzynarodowej przestrzeni powietrznej na Morzu Żółtym – informuje AP.
08.05.2024

Kolejny etap programu "Orka" jednak dopiero od czerwca? Były rzecznik Agencji Uzbrojenia zdradza szczegóły

Od roku trwają wstępne konsultacje rynkowe w związku z "Orką", programem zakupu okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej. Z racji na znaczenie tego przedsięwzięcia dla sił morskich oraz stanu potencjału podwodnego formacji, jest to obecnie jeden z najbardziej komentowanych i kontrowersyjnych programów rozwojowych morskiego rodzaju sił zbrojnych.
30.04.2024

Do Polski przybył pierwszy z zamówionych samolotów wczesnego ostrzegania Saab 340

Ze Szwecji przyleciała pierwsza z dwóch zamówionych maszyn, które będą wykonywały zadania patrolowe nad polskim wybrzeżem oraz Morzem Bałtyckim. Nowoczesna jednostka ma wzmocnić możliwości sił zbrojnych w zakresie wczesnego ostrzegania, wykrywania zagrożeń i wspierania działań wojsk lądowych oraz marynarki wojennej.
06.03.2024

Spotkanie ministrów obrony Polski i Szwecji w Gdyni. Kluczowe rozmowy na temat bezpieczeństwa

Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak Kamysz spotkał się ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Palem Jonsonem w Porcie Wojennym Gdynia, miejscu stacjonowania 3. Flotylli Okrętów. Była to okazja do zapoznania się z działalnością morskiego rodzaju sił zbrojnych, a także jego planów modernizacyjnych. Przedmiotem spotkania była także polsko-szwedzka współpraca w zakresie obronności, której sprzyja fakt, że rozpoczęła się finalizacja drogi Szwecji do zostania pełnoprawnym członkiem NATO.
04.03.2024

Odprawa MON z kadrą dowódczą Wojska Polskiego. Trwa wzmacnianie bezpieczeństwa państwa

29 lutego br. w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego odbyła się odprawa kierownictwa MON, w której uczestniczyło ponad 100 dowódców Wojska Polskiego. Odprawa dotyczyła m. in. spraw bieżących w obszarze bezpieczeństwa narodowego i obronności Rzeczypospolitej.
29.02.2024

Szef MON: zdolności operacyjne Marynarki Wojennej będą podnoszone

Zdolności operacyjne Marynarki Wojennej będą podnoszone, to jest zobowiązanie naszego rządu - powiedział w sobotę w Pucku wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystości z okazji 104. rocznicy zaślubin Polski z morzem.
10.02.2024

Obchody 104. rocznicy zaślubin Polski z morzem w Pucku

Zdolności operacyjne Marynarki Wojennej będą podnoszone, to jest zobowiązanie naszego rządu - powiedział w sobotę w Pucku wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystości z okazji 104. rocznicy zaślubin Polski z morzem.
10.02.2024

„Miecznik” kluczem do rozwoju obronności. Wywiad z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich PGZ S.A.

Niedawna uroczystość położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik” wzbudziła niemałe emocje z racji na znaczenie tej inwestycji dla branży okrętowej oraz polskiej Marynarki Wojennej. W rozmowie z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., przybliżamy historię tego przedsięwzięcia.
07.02.2024

„Miecznik” programem ponad podziałami. Położenie stępki pod przyszły ORP Wicher w PGZ Stocznia Wojenna

To było wyczekiwane przez wielu wydarzenie, wskazujące na kolejny etap największego przedsięwzięcia zbrojeniowego w Polsce. W gdyńskiej stoczni, z udziałem przedstawicieli władz, kadry dowódczej sił zbrojnych oraz branży stoczniowej odbyła się, 31 stycznia, ceremonia położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik”. Przyszły Wicher oraz bliźniacze Burza i Huragan będą służyć w Dywizjonie Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów i stacjonowały w Porcie Wojennym Gdynia.
31.01.2024

Do Portu Gdynia dotarł kolejny transport armatohaubic K9 z Korei Południowej

W niedzielę na terenie gdyńskiego portu rozładowano kolejną dostawę uzbrojenia dla Wojska Polskiego. W transporcie znajdowało się 18 fabrycznie nowych haubic samobieżnych K9A1. W efekcie wojska lądowe będą posiadały łącznie 66 sztuk tego uzbrojenia, które ma wzmocnić zdolności obronne państwa. Znajdzie się w wyposażeniu 16. Dywizji Zmechanizowanej.
17.12.2023

Władysław Kosiniak-Kamysz przejął obowiązki na stanowisku ministra obrony narodowej

W obecności najważniejszych dowódców formacji Wojska Polskiego nowy wicepremier przejął obowiązki od swojego poprzednika na tym stanowisku, Mariusza Błaszczaka. Władysław Kosiniak-Kamysz został powołany 12 grudnia 2023 roku przez Sejm RP, a 13 grudnia zaprzysiężony na urząd Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej. 13 grudnia w Warszawie w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej odbyła się uroczystość objęcia obowiązków na stanowisku szefa resortu.
13.12.2023

Rumunia zrezygnuje z okrętów podwodnych? Premier: "Priorytety są zupełnie inne". Przestroga dla Polski?

Występujący w rumuńskiej telewizji premier Marcel Ciolacu zaskoczył wielu specjalistów ds. morskich wypowiedzią na temat inwestycji w morski rodzaj sił zbrojnych. Jego zdaniem program zakupu okrętów podwodnych "nie jest w tej chwili tym, czego Rumunia potrzebuje” i uważa, że obecne priorytety Ministerstwa Obrony Narodowej są „zupełnie inne”.
06.11.2023

MON zatwierdza nowe uzbrojenie dla Wojska Polskiego, w tym Morskich Jednostek Rakietowych

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy na uzbrojenie dla polskich sił zbrojnych. W jego ramach zostaną zakupione mosty towarzyszące MS-20 Daglezja-S, wozy dowodzenia Zawilec i pojazdy samochodowe dla Morskich Jednostek Rakietowych. Wykonano także aneks w zakresie dostawy amunicji 120 mm do moździerzy samobieżnych RAK.
11.10.2023

Hanwha z ofertą zangażowania polskich stoczni w programie "Orka"

Podczas 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach jednym z wystawców był południowokoreański koncern Hanwa, który jest jednym z oferentów chcących stanąć do przetargu na budowę okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej.
10.09.2023

Norwegia zamawia pociski przeciwokrętowe dla marynarki wojennej

Koncern Kongsberg Defence & Aerospace podpisał umowę uzupełniającą z Norweską Agencją Materiałów Obronnych (FMA) na trwające zamówienie pocisków Naval Strike Missile (NSM) w ramach dostaw dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii (Sjøforsvaret).
10.09.2023

Rumunia. Ministerstwo obrony zaprzecza informacji o eksplozjach rosyjskich dronów na terytorium kraju

Ministerstwo obrony w Bukareszcie kategorycznie zaprzeczyło w poniedziałek informacji, że rosyjskie drony spadły i eksplodowały na terytorium Rumunii. Takie oświadczenie wydał wcześniej tego dnia rzecznik ukraińskiego MSZ.
04.09.2023

MON: Formoza będzie miała nowy Zespół Bojowy do ochrony Baltic Pipe i gazoportu

W Dziwnowie rozpocznie funkcjonowanie nowy zespół bojowy Jednostki Wojskowej Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego. Zespół ma zająć się ochroną m.in. gazoportu w Świnoujściu i gazociągu Baltic Pipe.
22.08.2023

Rumunia ma swojego "Gawrona". Koniec marzeń o wielozadaniowej korwecie?

Władze kraju anulowały kontrakt na budowę serii nowych okrętów figurujących jako "korwety wielozadaniowe". Okręty miały zostać wyprodukowane przez francuską firmę Naval Group.
08.08.2023

MON monitoruje czynności rosyjskiej Marynarki Wojennej na Bałtyku

Na bieżąco i wnikliwie monitorujemy sytuację na Morzu Bałtyckim; Siły Zbrojne RP współpracują z partnerami z NATO – poinformowało PAP Ministerstwo Obrony Narodowej, pytane o doniesienia medialne o rozpoczęciu ćwiczeń rosyjskiej marynarki wojennej na Morzu Bałtyckim.
02.08.2023

Politechnika Gdańska zaopatrzy nowe Kormorany w systemy Głuptak

Trzy niszczyciele min typu Kormoran II, przyszłe ORP Jaskółka, ORP Rybitwa i ORP Czajka, które Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło w czerwcu 2022 roku, będą wyposażone w opracowany na Politechnice Gdańskiej system obrony przeciwminowej o kryptonimie Głuptak. Kolejny raz wyposażenie okrętowe powstałe z udziałem uczelni pojawi się i będzie używane na okrętach polskiej Marynarki Wojennej.
27.07.2023

Okręt podwodny programu "Orka"- co wiemy o potencjalnych oferentach?

Ogłoszenie przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka ruszenia z realizacją programu "Orka" rozpoczyna szereg prac w związku całym przedsięwzięciem. Jeszcze zanim choćby odbędzie się cięcie blach pod budowę pierwszego z okrętów, miną lata w związku z pracami koncepcyjnymi, konsultacjami rynkowymi, aż w końcu przetargiem i wyborem najlepszej oferty.
23.07.2023

Czołgi Abrams dla Polski. Pierwsza dostawa już w Porcie Szczecin

Zgodnie z zapowiedzią ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka do Polski dotarł statek z pierwszą partią 14 amerykańskich czołgów, które mają wzmocnić potencjał polskich sił zbrojnych. Rozładunek pojazdów odbył się w Porcie Szczecin.
28.06.2023

Rozpoczęła się konferencja "Digital Baltic - Towards common security"

W Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni trwa międzynarodowe wydarzenie z udziałem przedstawicieli władz, sił zbrojnych i ekspertów, którego celem jest wydarzenia wzmocnienie obecnej i przyszłej współpracy w regionie Morza Bałtyckiego. Motywem przewodnim jest "Digital Baltic" (Cyfrowy Bałtyk).
27.06.2023

Wiceminister MON: nie będzie bezpiecznego Bałtyku, jeśli nie będzie bezpiecznej północy

Nie będzie bezpiecznego Bałtyku, jeśli nie będzie bezpiecznej północy - przekonywał wiceminister MON Marcin Ociepa w trakcie międzynarodowej konferencji "Digital Baltic - Towards common security" organizowanej w Gdyni. Jego zdaniem kraje znajdujące się wokół Morza Bałtyckiego powinny pokazać swoją współpracę i stworzyć przewagę konkurencyjną.
27.06.2023

"Digital Baltic - Towards common security" już 27 czerwca w Akademii Marynarki Wojennej

W Bibliotece Głównej Akademii Marynarki Wojennej odbędzie się 27 czerwca br. międzynarodowa Konferencja "Digital Baltic - Towards common security". Głównym celem wydarzenia jest wzmocnienie obecnej i przyszłej współpracy w regionie Morza Bałtyckiego.
22.06.2023

VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego: Wkład przemysłu obronnego w zapewnienie bezpieczeństwa morskiego.

W trakcie trzeciej sesji zostały omówione aspekty związane rozbudową marynarki wojennej i pozostałych sił morskich. Przedstawiciele branży stoczniowej, zbrojeniowej, a także instytucji państwowych, w tym mundurowych, omówili stan inwestycji i plany na kolejne.
15.06.2023

Szef MON: jeszcze w tym roku planujemy postępowanie ws. zakupu okrętów podwodnych

Przystępujemy do realizacji programu Orka. Jeszcze w tym roku planujemy uruchomić postępowanie, którego celem będzie zakup okrętów podwodnych wraz z transferem niezbędnych technologii - poinformował w środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
24.05.2023

Nadzieja dla okrętów podwodnych? Program "Orka" wchodzi w nową fazę

W trakcie konferencji Defence24Day minister obrony narodowej ogłosił, że władze przystępują do realizacji programu "Orka" związanego z pozyskaniem okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej. W tym roku jest zaplanowane uruchomienie postępowania, którego celem będzie zakup okrętów podwodnych wraz z transferem niezbędnych technologii, które zamawiający chcą uzyskać w drodze zamówienia offsetowego.
24.05.2023

Włochy wysyłają niszczyciel, aby strzegł polskiego wybrzeża

W trakcie swojej wizyty we Włoszech minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił, że okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) przybędzie 20 maja na Bałtyk celem obrony m.in. terytorium Polski. W ten sposób ma także wzmocnić morski potencjał NATO w tym regionie.
18.05.2023

Pierwsze wyrzutnie HIMARS dotarły do kraju. Jak to wpłynie na bezpieczeństwo infrastruktury morskiej?

Pierwsze wyrzutnie HIMARS za pośrednictwem US Army dotarły 15 maja br. do Polski. Koncern Lockheed Martin został zaproszony do negocjacji umowy ramowej. Wyrzutnie mają zapewnić skokowy wzrost zdolności odstraszania i obronę przeciwlotniczą zarówno w ramach obrony kraju, jak i sojuszników z NATO. To też ważna informacja dla możliwości skutecznej ochrony morskiej infrastruktury przed zagrożeniami z powietrza.
15.05.2023

Alert RCB: w przypadku znalezienia obiektu przypominającego balon nie należy go podnosić, tylko zawiadomić policję

W związku z poszukiwaniem obiektu powietrznego przypominającego balon, RCB wydało w sobotę alert dla trzech województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego, by w razie znalezienia takiego przedmiotu nie podnosić go, tylko natychmiast zawiadomić policję.
13.05.2023

Odnotowano obiekt w polskiej przestrzeni powietrznej z kierunku Białorusi; prawdopodobnie balon obserwacyjny

Centrum Operacji Powietrznych odnotowało w polskiej przestrzeni powietrznej obiekt, który wleciał z kierunku Białorusi. Prawdopodobnie jest to balon obserwacyjny – informuje w sobotę rano resort obrony. Służby utraciły kontakt radarowy z obiektem w okolicach Rypina.
13.05.2023

Kolejna interpelacja poselska w sprawie okrętów podwodnych. Czy cierpliwość już się kończy?

Temat okrętów podwodnych wzbudza zainteresowanie nie tylko wśród entuzjastów zagadnienia, martwiących się o stan zasłużonego dla polskiej Marynarki Wojennej Dywizjonu Okrętów Podwodnych. Ukazała się kolejna interpelacja w sprawie przyszłości jednostki i jej sytuacji, będącej obecnie najdramatyczniejszą w jej długoletniej historii.
09.05.2023

Rumunia inwestuje w okręty podwodne. Przykład dla Polski?

W związku z rosnącymi wydatkami na zbrojenia kolejne państwo NATO postanowiło zwiększyć zdolności swojej marynarki wojennej. Po blisko 20 latach Rumunia chce mieć znów możliwość prowadzenia działań podwodnych. W ich zakresie boryka się z podobnymi problemami jak Polska.
17.04.2023

Kolejna dostawa czołgów i armatohaubic dotarła do Portu Gdynia

W godzinach porannych na terenie gdyńskiego portu wyładowano kolejną partię techniki wojskowej z Korei Południowej - 5 czołgów K2 i 12 armatohaubic K9, które trafią do 16. Dywizji Zmechanizowanej.
22.03.2023

Rozpoczynają się Wojskowe Targi Służby i Pracy

Po raz pierwszy Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji organizują Wojskowe Targi Służby i Pracy. To jedyne w Polsce wydarzenie w całości poświęcone promocji nowych form służby wojskowej wprowadzonych ustawą o obronie Ojczyzny. Targi odbędą się w Olsztynie oraz w 15 miastach w Polsce, 17-18 marca 2023 r. (piątek – sobota) w godz. 9.00-18.00. Aktywny udział w przedsięwzięciu ma również morski rodzaj sił zbrojnych, która będzie się prezentować w Gryfinie.
16.03.2023

Baltchem zostanie objęty ochroną, jako ważny dla bezpieczeństwa państwa

W wykazie prac legislacyjnych zamieszczono projekt zmiany rozporządzenia, która pozwoli objąć spółki Baltchem S.A. Zakłady Chemiczne i Oktan Energy & V/L Service” Sp. z o.o. ochroną przewidzianą w ustawie o kontroli niektórych inwestycji ważnych dla bezpieczeństwa państwa.
14.03.2023

W murach AMW podsumowano plany rozwoju technologii morskich i obronności państwa

W Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni odbyła się odprawa koordynacyjna podsumowująca realizację projektów związanych z domeną morską. Była to okazja do spotkania przedstawicieli władz z instytucjami związanymi z bezpieczeństwem państwa, wyższej kadry dowódczej polskiej Marynarki Wojennej oraz środowiska akademickiego.
01.03.2023

Poselska interpelacja w sprawie okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej

Kwestia posiadania przez Polskę okrętów podwodnych oraz zdolności w zakresie broni podwodnej jest od kilku lat coraz bardziej palącym problemem polskiej Marynarki Wojennej. W tej sprawie kilkukrotnie z różnych stron podnoszono głosy i zapytania w sprawie rozwiązania tej kwestii i przyszłości Dywizjonu Okrętów Podwodnych - najstarszej, wciąż aktywnej jednostki morskiego rodzaju sił zbrojnych z ponad 90-letnią historią.
10.02.2023

Zmiany na stanowiskach dowódczych w polskiej Marynarce Wojennej

Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło dziś zmiany na stanowiskach dowódczych w morskim rodzaju sił zbrojnych.
16.01.2023

Rafineria Gdańska będzie w bazie podmiotów podlegających szczególnej ochronie

Rafineria Gdańska i Unimot 1 stycznia 2023 r. znajdą się w wykazie podmiotów podlegających szczególnej ochronie - wynika z opublikowanego w czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji rozporządzenia Rady Ministrów z podpisem premiera Mateusza Morawieckiego.
29.12.2022

Prezydent i szef MON w Porcie Gdynia. Uroczysty odbiór sprzętu dla wojska

Prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak wzięli udział w uroczystym odbiorze pierwszej dostawy uzbrojenia zamówionego dla polskiej armii. Wydarzenie miało miejsce w terminalu BCT w Porcie Gdynia, gdzie rozładowane zostały nowe czołgi i armatohaubice.
06.12.2022

MON: w Porcie Gdynia rozładunek pierwszych koreańskich czołgów i armatohaubic

W Gdyni trwa rozładunek pierwszych koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9, które wkrótce trafią na wyposażenie Wojska Polskiego - poinformowało w poniedziałek wieczorem na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.
05.12.2022

Stocznia Wojenna w Gdyni zbuduje brytyjskie okręty? Prezes zdradza szczegóły

Radio Gdańsk ustaliło, że Stocznia Wojenna w Gdyni ma zamiar podpisać nowy kontrakt na wybudowanie brytyjskich okrętów wojennych. Informację tę potwierdził prezes stoczni Paweł Lulewicz.
30.11.2022

Baltexpo 2021. Miecznik – stocznie już gotowe, kadry lada moment

Podczas poświęconych programowi Miecznik paneli na trwających targów Baltexpo, rozmówcy przedstawili ramowy program prac i zapewnili, że firmy wchodzące w skład konsorcjum PGZ-Miecznik będą przygotowane do budowy fregat.
06.09.2021

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni. Wyjątkowa promocja oficerska za nimi [ZDJĘCIA]

W sobotę (7 sierpnia) na placu apelowym Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się uroczysta promocja oficerska. Była to zarazem pierwsza taka promocja w historii. W 6-miesięcznym studium oficerskim naukę rozpoczęło 15 osób.
08.08.2021

Błaszczak: inwestycja na Mierzei Wiślanej ma znaczenie także dla bezpieczeństwa

Inwestycja na Mierzei Wiślanej ma charakter gospodarczy, ale także dotyczący bezpieczeństwa, połączenie Elbląga z morzem stwarza możliwości do wzmocnienia militarnego jeśli zaszłaby taka potrzeba - zaznaczył w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak.
21.06.2021

Konfederacja: sprzeciwiamy się likwidacji rybołówstwa na Zalewie Wiślanym

Decyzja ministra obrony zamknęła możliwość rybołówstwa na Zalewie Wiślanym; względy bezpieczeństwa nie mogą oznaczać, że rybacy tracą źródło utrzymania bez odszkodowań - podkreślali w środę politycy Konfederacji oświadczając, że sprzeciwiają się likwidacji rybołówstwa na tym akwenie.
16.06.2021

MON: nieprawda, że rosyjski okręt przekroczył polskie wody terytorialne

Jako nieprawdziwą Ministerstwo Obrony Narodowej określiło w sobotę informację, jakoby rosyjska korweta przekroczyła polskie wody terytorialne.
05.06.2021

Hydromech - sprawdzeni w boju. Firma od realizacji wymagających projektów wojskowych

Projekty na potrzeby polskiego wojska były jednym z tematów wtorkowej (11 maja) konferencji w siedzibie firmy Hydromech w Lublewie Gdańskim. Udział w niej wzięli przedstawiciele firmy, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz lokalni samorządowcy. – Chcemy wykorzystać lokalny potencjał i dać pracę specjalistom. Nasza firma jest gotowa na wyspecjalizowaną współpracę – mówi prezes Karina Gronkowska.
13.05.2021

Błaszczak: polskie stocznie zdolne zbudować fregatę

Polski przemysł stoczniowy jest w stanie zbudować fregatę rakietową przewidzianą w programie okrętu obrony wybrzeża Miecznik, finansowanie jest zapewnione – powiedział we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że umowa może zostać podpisana w tym roku.
23.02.2021

Zakończenie studiów I stopnia w Akademii Marynarki Wojennej

Akademia Marynarki Wojennej wzbogaciła się o kolejnych absolwentów studiów I stopnia. Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się dziś (19 lutego) w Audytorium AMW. Swoje prace dyplomowe obroniło 75 podchorążych, w tym po raz pierwszy w historii na kierunkach systemy informacyjne w bezpieczeństwie specjalność cyberbezpieczeństwo oraz mechatronika w specjalności prace podwodne.
19.02.2021

Wojskowi studenci stworzą nowe drony

Ministerstwo Obrony Narodowej wspólnie z wojskowymi uczelniami wyższymi –Wojskową Akademią Techniczną, Akademią Marynarki Wojennej, Lotniczą Akademią Wojskową oraz Akademią Wojsk Lądowych– organizują konkurs na opracowanie i realizację projektu bezzałogowego systemu powietrznego (BSP) oraz bezzałogowego systemu morskiego (BSM) na potrzeby Wojska Polskiego. Konkurs skierowany jest do podchorążych i cywilnych studentów oraz doktorantów uczelni wojskowych. Wartość nagrody głównej w obu kategoriach – bezzałogowego systemu powietrzneg
05.01.2021

Remonty eksponatów Muzeum Marynarki Wojennej

Jak wszystkie instytucje kultury, Muzeum Marynarki Wojennej z powodu pandemii pozostaje zamknięte. Pod nieobecność zwiedzających kilka cennych eksponatów przechodzi kurację odmładzającą. Inne czekają w kolejce. Konserwacje wspiera samorząd oraz społeczeństwo.
10.12.2020

Fregaty dla Marynarki Wojennej, czyli Miecznik bliżej realizacji?

18 listopada Inspektorat Uzbrojenia, w odpowiedzi na pytania redakcji Zespołu Badań i Analiz Militarnych, poinformował o postępach programu Miecznik. Zgodnie z upublicznionymi danymi, stosowne rekomendacje trafiły na biurko ministra Mariusza Błaszczaka.
24.11.2020

Rekonstrukcja rządu - likwidacja Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

W wyniku rekonstrukcji rządu liczba ministerstw zmniejszyła się z 20 do 14. Część resortów została zlikwidowana, a zakres ich kompetencji został podzielony na nowe lub istniejące resorty. W rządzie pojawiły się też nowe nazwiska, w tym: wicepremier Jarosław Kaczyński, Przemysław Czarnek i Grzegorz Puda. Zlikwidowano między innymi Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kierowane przez Marka Gróbarczyka.
30.09.2020

Most pontonowy na Wiśle będzie gotowy w czwartek

10 września most pontonowy na Wiśle będzie gotowy do użytkowania - mówił we wtorek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, przekazując informacje na temat budowy mostu pontonowego na Wiśle. Dodał, że przeprawa będzie mogła być wykorzystywana do listopada.
08.09.2020

ISR: Bałtyk jest strategicznym zasobem Polski

Położenie Polski nad Bałtykiem i szerszy kontekst geostrategicznych uwarunkowań obowiązujących w regionie akwenu stwarza dla naszego kraju szerokie, chyba dalece niewykorzystane perspektywy wzmacniania pozycji w relacjach transatlantyckich. To niezwykle istotne dla polskiej racji stanu.
07.09.2020

Wojsko wybuduje most pontonowy na Wiśle

Na prośbę prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego na Wiśle wybudowany zostanie most pontonowy, który doprowadzi rurociąg do oczyszczalni ścieków "Czajka" - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk po wtorkowym posiedzeniu sztabu kryzysowego poświęconego awarii w "Czajce".
01.09.2020

MK stworzy agendę celem wypracowania umowy sektorowej dla offshore

Ministerstwo Klimatu stworzy agendę mającą na celu wypracowanie umowy sektorowej w zakresie wspierania morskiej energetyki wiatrowej, na wzór umowy z Wielkiej Brytanii, poinformował wiceminister klimatu Ireneusz Zyska.
02.07.2020

Lotos ponownie wspiera walkę z pandemią

500 tys. kombinezonów, 300 tys. przyłbic i 100 tys. ochraniaczy na buty – tyle materiałów łącznie pozyskała Grupa LOTOS na rzecz walki z pandemią. W poniedziałek 18 maja we Wrocławiu wylądowała ostatnia transza środków ochrony indywidualnych zakupionych przez koncern na zlecenie polskiego rządu. Operację po raz kolejny zorganizowano w ramach programu SALIS.
18.05.2020

Kolejny transport sprzętu ochronnego zakupionego przez Lotos dotarł do Polski

Samolot An-124 "Rusłan" z około 105 tys. kombinezonów i 210 tys. przyłbic na pokładzie wylądował w poniedziałek o 17.30 na lotnisku Wrocław-Strachowice. To kolejny transport środków niezbędnych do walki z COVID-19 zakupionych w Chinach na zlecenie polskiego rządu przez Grupę Lotos - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.
11.05.2020

MON zerwał umowę na budowę okrętu „Ratownik” zawartą z konsorcjum PGZ

Niedotrzymaniem terminu oraz wzrostem kosztów realizacji projektu i budowy okrętu "Ratownik" uzasadnia zerwanie umowy Inspektorat Uzbrojenia. Konsorcjum złożone z Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA (lidera), Stoczni Remontowej Nauta SA, Stoczni Wojennej PGZ Sp. z o.o. i OBR CTM SA umowę na budowę prototypowego ratownika zawarło z MON pod koniec grudnia 2017 r.
25.04.2020

Kto dostarczy nowe śmigłowce dla Marynarki Wojennej? MON bada rynek i prowadzi rozmowy

Ministerstwo Obrony Narodowej bada rynek i prowadzi rozmowy w celu pozyskania nowych śmigłowców dla Marynarki Wojennej. Ich głównem celem będzie identyfikacja i zwalczanie jednostek podwodnych.
16.03.2020

W Warszawie zakończyło się V Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa (foto, wideo)

23 stycznia w hotelu Sound Garden w Warszawie odbyło się V Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, zor­ga­ni­zo­wane przez Zarząd Targów Warszawskich i Akademię Marynarki Wojennej. Tematyką tegorocznej edycji FBM były głównie nowe okręty dla Marynarki Wojennej w ramach nowego Planu Modernizacji Technicznej i ochrona cywilnej infrastruktury morskiej traktowanej jako fundament bezpieczeństwa państwa. Portal GospodarkaMorska.pl tradycyjnie objął wydarzenie patronatem medialnym.
26.01.2020

Błaszczak: negocjujemy ze Szwedami rozwiązanie pomostowe jeśli chodzi o okręty podwodne

Najkorzystniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wyposażenie Marynarki Wojennej RP w okręty podwodne, będzie zapewnienie - we współpracy z partnerem szwedzkim - "rozwiązania pomostowego" - powiedział w czwartek w Gdyni szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że negocjacje w tej kwestii już się rozpoczęły.
28.11.2019

MON chce kupić 30-letnie szwedzkie okręty podwodne. Polski przemysł stoczniowy może nie doczekać się nowych kontraktów

Marynarka Wojenna jest najbardziej zaniedbanym i niedoinwestowanym rodzajem sił zbrojnych – mówi dr hab. Paweł Soroka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zakup nowych okrętów to jedna z najbardziej palących potrzeb, bo stare jednostki – liczące średnio ponad 30 lat – są wycofywane ze służby. Tymczasem MON zamierza, według doniesień mediów, kupić kolejne 30-letnie używane jednostki, tym razem okręty podwodne ze Szwecji. Okręty te mają następnie zostać wyremontowane w szwedzkiej stoczni, co ma kosztować ponad mili
28.11.2019

Jach: 7 mld zł trafi do polskiego przemysłu zbrojeniowego; to najwięcej w historii

Mówienie, że MON mało wydaje na zakup uzbrojenia produkowanego przez polskie zakłady jest manipulacją danymi; w przyszłym roku do polskiego przemysłu trafi 7 mld zł; to najwięcej w historii - powiedział przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach (PiS).
03.10.2019

Siemoniak: nie spełniły się obietnice PiS, że przemysł obronny będzie kołem zamachowym gospodarki

Nie spełniły się obietnice rządu PiS, że polski przemysł obronny stanie się kołem zamachowym polskiej gospodarki - podkreślił w środę w Rzeszowie wiceszef PO Tomasz Siemoniak. Jego zdaniem 70 proc. pieniędzy w 2018 r. powędrowało za granicę; PGZ notuje straty.
02.10.2019

Błaszczak: w 2019 r. MON złoży w polskim przemyśle zbrojeniowym zamówienia o wartości 6,8 mld zł

Zamówienia kierowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej do polskiego przemysłu zbrojeniowego są wyższe niż kilka lat temu; w tym roku ich wartość osiągnie ponad 6,8 mld zł - mówił w poniedziałek w Fabryce Broni "Łucznik" w Radomiu szef MON Mariusz Błaszczak.
30.09.2019

Sejmowa komisja obrony narodowej przyjęła Program Rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2021-2035

Sejmowa komisja obrony narodowej przyjęła Program Rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2021-2035 - poinformował w środę resort obrony. Sejmowa komisja obradowała w środę na posiedzeniu zamkniętym.
26.09.2019

Nowa potężna broń w US NAVY [foto, wideo]

USA wprowadza nową broń na Pacyfiku. W pociski Naval Strike Missile uzbrojony został okręt marynarki wojennej USA USS Gabrielle Giffords, który opuścił port San Diego na początku września. Zdaniem analityków nowe uzbrojenie może zachwiać równowagą w obszarach takich jak Morze Południowochińskie. W Polsce w pociski NSM od kilku lat wyposażone są Nabrzeżne Dywizjony Rakietowe.
11.09.2019

MON ogłasza konkurs na najlepszą pracę o cyberbezpieczeństwie

Konkurs na najlepszą pracę poświęconą kryptologii, cyberobronie, cyberbezpieczeństwu lub zwalczaniu cyberprzestępczości, ogłosiło ministerstwo obrony narodowej; pula nagród wynosi 39 tys. zł – poinformował w czwartek resort.
29.08.2019

Posłowie PiS proponują, by klasy mundurowe działały według wytycznych określonych przez MEN i MON

Grupa połów PiS złożyła w Sejmie projekt zmierzający do tego, by klasy mundurowe w szkołach ponadpodstawowych działały według wytycznych określonych przez MEN i MON, tak by kształcenie w tych klasach było zorganizowane systemowo, jak ma to miejsce w przypadku klas sportowych.
20.06.2019

Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju

8. Flotylla Obrony Wybrzeża czynnie włączyła się do udziału w kolejnej edycji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju, który trwał od 30 maja do 5 czerwca 2019 r. W tych dniach jednostki 8.FOW wzięły udział w projekcie "Morze to życie".
06.06.2019

Morze to życie: akcja sprzątania plaży

Marynarze 3. Flotylli Okrętów wezmą jutro, 5 czerwca, udział w akcji sprzątania plaży w Gdyni - Redłowie. Akcja ma na celu podnoszenie świadomości przyrodniczej i ekologicznej społeczeństwa.
04.06.2019

MON: portal Polityka.pl mija się z prawdą porównując wartość śmigłowców AW101 z Caracalami

W związku z artykułem porównującym wartość śmigłowców AW101 z Caracalami, który ukazał się na łamach portalu "Polityka", Ministerstwo Obrony Narodowej wydało komunikat. Poniżej publikujemy jego pełną treść.
28.04.2019

Druga edycja Forum Wizja Rozwoju już w czerwcu!

Sto debat upamiętniających stulecie odzyskania niepodległości, pięć tysięcy uczestników i pięćset autorytetów uczestniczących w szesnastu blokach tematycznych – to najkrótsza zapowiedź drugiej edycji Forum Wizja Rozwoju. Wydarzenie, które po sukcesie ubiegłorocznej odsłony znalazło miejsce w kalendarzu najważniejszych polskich spotkań gospodarczych, odbędzie się w dniach 24-25 czerwca br. W tym roku w obiektach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
26.02.2019

MON: 20 pikników w jednostkach wojskowych na XX-lecie Polski w NATO (wideo)

Dwadzieścia pikników w jednostkach wojskowych na XX-lecie polskiego członkostwa w NATO odbędzie się 9 marca; w programie pokazy musztry i sprzętu, występy orkiestr, spotkania z żołnierzami i poczęstunek – zapowiedziało w poniedziałek MON.
25.02.2019

Studencie, spróbuj sił w wojsku! (wideo)

Studiujesz na uniwersytecie, ale twoje zainteresowania sięgają w stronę militariów? A może po prostu chcesz spróbować swoich sił w wojsku i poznać podstawy? Studenci mogą teraz dołączyć do projektu „Legii Akademickiej”, którą będzie realizowała m.in. gdyńska Akademia Marynarki Wojennej. Trwa nabór do drugiej edycji szkolenia.
04.02.2019

Minister obrony wydał rozporządzenie o podwyżkach w wojsku

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wydał rozporządzenie podnoszące wynagrodzenie żołnierzy zawodowych poszczególnych grup. Nowe kwoty wejdą w życie od 1 lutego, ale z wyrównaniem od 1 stycznia.
23.01.2019

Błaszczak: Mamy rozpisany przez ministerstwo obrony narodowej przetarg na śmigłowce

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak proszony o komentarz do zakupu przez Węgry od Francuzów śmigłowców Caracal i offsetu odparł, że w Polsce mamy już dwie fabryki śmigłowców. A podobna umowa Francji z naszym krajem spowodowałaby zamknięcie jednej z nich.
27.12.2018

Francuzi nie chcą już wspierać programu Orka?

Orka bez Francuzów. W poniedziałek Marek Świerczyński, analityk ds. bezpieczeństwa Polityka Insight, poinformował, że wsparcie francuskiej rządowej agencji ds. uzbrojenia DGA udzielane koncernowi stoczniowemu Naval Group w zakresie sprzedaży Polsce pocisków samosterujących MdCN dla okrętów podwodnych budowanych w programie Orka, zostało wstrzymane. Francuzi nie przewidują sprzedaży ich okrętu uzbrojonego w pociski innego producenta.
05.12.2018

MON chce wydać 12 mld zł na fregaty przeciwlotnicze nieprzydatne do obrony Polski. W czasie wojny okręty te nie przetrwają nawet kilku minut

Niezależny ośrodek analityczny opublikował stanowisko, w którym komentuje decyzję Ministerstwa Obrony Narodowej o zakupie trzech fregat przeciwlotniczych. Zdaniem ekspertów, koszt zakupu takich okrętów szacować można, opierając się na danych z innych państw europejskich, na kwotę około 12 miliardów złotych. Instytut Jagielloński przypomina, że jest to kolejna próba zakupu fregat przez MON, po zamieszaniu z nieudanym zakupem używanych australijskich okrętów latem 2018 r.
29.11.2018

Polskie Lobby Przemysłowe zabiera głos w sprawie powstrzymania degradacji Marynarki Wojennej

Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego opracowuje opinie, analizy, stanowiska oraz ekspertyzy dotyczące polskiej gospodarki, poszczególnych branż polskiego przemysłu lub konkretnych jego problemów, a także obronności. Tym razem, wystosowało pismo dotyczące powstrzymania degradacji Marynarki Wojennej RP i jej odbudowy z udziałem polskiego przemysłu stoczniowego. Otrzymali je najwyżsi decydenci i dowódcy wojskowi w kraju. Są to między innymi: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, minister gospodarki m
07.11.2018

O planowaniu obronnym i NATO z amerykańskim profesorem

Zajmuje się tematyką Marynarki Wojennej i jest autorytetem w dziedzinie nauk o obronności. Prof .Thomas Young wygłosi w Gdyni cykl wykładów. 26 października i 9 listopada w bibliotece Akademii Marynarki Wojennej będzie można wysłuchać jego prelekcji na temat obronności. Spotkania odbędą się w ramach projektu Katedra Ad Hoc, który jest realizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
25.10.2018

Rezygnacja dra Jakuba Skiby z funkcji Prezesa PGZ S.A.

Z dniem 21 września 2018 r. zdecydowałem się z powodów osobistych zrezygnować z funkcji prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
21.09.2018

Witold Słowik będzie pełnił obowiązki prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Od piątku Witold Słowik będzie pełnił obowiązki prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej - poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Obrony Narodowej. W czwartek z Witoldem Słowikiem spotkał się szef MON Mariusz Błaszczak.
20.09.2018

Naval Group: polskie okręty zbudujemy w polskich stoczniach. Prace mogą ruszyć za rok

W ramach programu Orka realizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej do polskiej Marynarki Wojennej mają trafić trzy nowe okręty podwodne uzbrojone w rakiety manewrujące. Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach François Dupont z francuskiego koncernu stoczniowego Naval Group opowiedział w rozmowie z PAP o możliwościach współpracy w tym zakresie ze stroną polską.
10.09.2018

Ślązak nie wejdzie do służby w marcu przyszłego roku. PGZ Stocznia Wojenna wydała komunikat

Ślązak nie wejdzie do służby w planowanym terminie. Jak ustalił reporter Radia Gdańsk, zamiast w marcu, ma to nastąpić najwcześniej latem przyszłego roku. Powód? Prace na jednostce jeszcze się nie zakończyły.
23.08.2018

MON: Polska będzie współpracować z Australią w dziedzinie bezpieczeństwa

Wizyta ministra Mariusza Błaszczaka w Australii i spotkanie z minister obrony oraz ministrem do spraw przemysłu obronnego tego kraju wzmocniły wzajemną współpracę obronną obu państw i stanowi bazę do podpisania w przyszłości umowy o współpracy w tym obszarze. Relacje polsko-australijskie są bardzo dobre, rozmowy dotyczyły przede wszystkim globalnego bezpieczeństwa, szkolenia wojskowego, bezpieczeństwa cybernetycznego oraz współpracy wojskowej w długofalowej perspektywie.
22.08.2018

Szczerski: szansa na porozumienie z Australią w sprawie współpracy wojskowej

Istnieje szansa na porozumienie w sprawie kompleksowej współpracy wojskowej między Polską i Australią - powiedział w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Podkreślił, że relacje między obu krajami mają "duży potencjał".
20.08.2018

Sasin: MON będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny

Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona.
19.08.2018

Wkrótce mają ruszyć negocjacje ws. zakupu okrętów podwodnych. Specjalną ofertę współpracy złożyli Polsce Francuzi

Nowe okręty podwodne dla Marynarki Wojennej to jedna z najbardziej palących potrzeb polskiej armii. Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało przyspieszenie w tej sprawie – po podpisaniu umowy na system Patriot niebawem podjęte mają zostać negocjacje dotyczące zakupu okrętów podwodnych. Naval Group, francuski producent okrętów podwodnych Scorpène, proponuje współpracę przemysłową która pozwoli na stworzenie w Polsce dwóch tysięcy miejsc pracy.
13.07.2018

Jach: Priorytetami MON – zakup m.in. śmigłowców uderzeniowych, okrętów podwodnych i systemu rakietowego

Priorytetowymi inwestycjami, nad którymi pracuje Ministerstwo Obrony Narodowej jest m.in. zakup: śmigłowców uderzeniowych Kruk, systemu artylerii rakietowej Homar oraz okrętów podwodnych - podkreślił w czwartek szef sejmowej komisji obrony narodowej Michał Jach (PiS).
12.07.2018

Posłowie PO: dymisja szefa Marynarki związana z brakiem nowych okrętów

Dymisja inspektora Marynarki Wojennej kontradmirała Mirosława Mordela wiąże się z zastojem w modernizacji technicznej, w tym brakiem zakupu nowych okrętów – ocenili w środę posłowie PO. We wtorek MON poinformowało o zmianie na stanowisku inspektora MW.
20.06.2018

Skurkiewcz: MON nie rezygnuje z żadnego z programów modernizacyjnych dla wojska

Odwołanie zaproszenia do składania ofert ws. zakupu śmigłowców dla wojsk specjalnych wynika ze zmiany kolejności realizacji potrzeb Sił Zbrojnych; nie oznacza to całkowitej rezygnacji z zakupu tych maszyn - powiedział w piątek w Sejmie wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
16.06.2018

Nowe śmigłowce niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa na Bałtyku. Marynarka Wojenna potrzebuje przeskoku technologicznego

Możliwości modernizacyjne wojskowych śmigłowców, które latają od lat 60 ub. wieku, są dość ograniczone i niezbędny jest przeskok technologiczny – mówi gen. Piotr Patalong, były dowódca Wojsk Specjalnych. W ramach prowadzonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej postępowania do Marynarki Wojennej ma trafić osiem śmigłowców przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych i prowadzenia misji ratowniczych na morzu. Dziś tę funkcję pełnią wysłużone, postradzieckie śmigłowce Mi-14. Nowe maszyny są niezbędne, żeby zapewnić bezpie
25.04.2018

ORP Sokół trafi do Muzeum Marynarki Wojennej

ORP Sokół, okręt podwodny typu Kobben, obecnie jeden z trzech, które posiada polska Marynarka Wojenna, zostanie wycofany ze służby w połowie roku. Ta niezwykła jednostka stanie się wtedy obiektem muzealnym Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, na co wyraziło zgodę Ministerstwo Obrony Narodowej.
12.03.2018

ORP Mewa - zasłużony kandydat na okręt muzeum

Wraz z pojawieniem się w PMW nowego niszczyciela min Kormoran rozpoczyna się dyskusja o dalszej przyszłości jednostki którą zastąpił to jest ORP Mewa
05.01.2018

Okręty podwodne dla Marynarki Wojennej dostarczy francuski koncern Naval Group

Kontrakt na okręty podwodne Ministerstwo Obrony Narodowej podpisze z francuskim koncernem Naval Group – nieoficjalnie dowiedział się portal w polityce.pl. Do Marynarki Wojennej trafią zatem okręty Scorpene uzbrojone w pociski europejskiej grupy MBDA. Oficjalną decyzję w tej sprawie MON ogłosi na początku stycznia.
31.12.2017

Najdroższy i najnowocześniejszy okręt brytyjskiej Royal Navy przecieka

Kosztował 3,1 mld funtów i jest największym oraz najnowocześniejszym okrętem brytyjskiej marynarki wojennej. Mimo to, okazało się, że ta supernowoczesna jednostka, którą zaledwie kilka dni temu odebrała sama królowa Elżbieta, nie jest aż tak doskonała. Lotniskowiec HMS Queen Elizabeth przecieka.
19.12.2017

Dworczyk: Od 2018 r. „Legia Akademicka” zostanie rozszerzona o moduł dla oficerów rezerwy

Od 2018 roku, po zakończeniu pilotażu, program "Legia Akademicka" zostanie rozszerzony o trzeci moduł; oprócz szkolenia dla szeregowców i podoficerów, będzie też obejmował szkolenie dla oficerów rezerwy - poinformował w czwartek wiceszef MON Michał Dworczyk.
23.11.2017

Budowa Kormorana zakończona sukcesem. MON zamówi dwa kolejne niszczyciele min

Inspektorat Uzbrojenia potwierdził, że Ministerstwo Obrony Narodowej zamówi dwa kolejne niszczyciele min typu Kormoran II – poinformowało Radio Gdańsk. Nowa umowa ma zostać podpisana jeszcze w tym roku. Prototypową jednostkę stocznia Remontowa Shipbuilding przekazała Marynarce Wojennej w ubiegłym tygodniu. Kormoran wejdzie do służby już w najbliższy wtorek.
23.11.2017

Gróbarczyk: priorytetem jest odbudowa przemysłu stoczniowego

Przemysł stoczniowy jest priorytetowy, odbudowa tego przemysłu stała się nadrzędnym celem naszych działań - podkreślił w środę minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
15.11.2017

Były Inspektor Marynarki Wojennej: Zmiany w planie modernizacji armii idą w dobrym kierunku

Odtworzenie Rodzajów Sił Zbrojnych i powrót do dowództw Rodzajów Sił Zbrojnych, w tym Dowództwa Marynarki Wojennej, które zakłada Strategiczny Przegląd Obronny, to krok w dobrym kierunku – ocenia wiceadmirał rez. dr Ryszard Demczuk, były Inspektor Marynarki Wojennej. Zmiany strukturalne i wzmocnienie polskiej armii – zakładane przez SPO – mają zwiększyć zdolność samodzielnej obrony. Pod tym kątem ekspert pozytywnie ocenia też kierunek modernizacji Marynarki Wojennej. Nowa strategia zakłada, że MW i jej okręty będą pełniły
13.11.2017

Gdynia: W Akademii Marynarki Wojennej otwarto laboratorium służące tworzeniu map

W Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni otwarto w piątek laboratorium Militarnych Systemów Informacji Przestrzennej. Dzięki trzem dronom z kamerami o wysokiej rozdzielczości oraz specjalistycznemu oprogramowaniu studenci będą uczyć się m.in. tworzyć specjalistyczne mapy.
27.10.2017

Szatkowski: Ustawa o wydatkach na armię ma być podpisana w poniedziałek

Nie ma żadnych sygnałów, żeby pan prezydent miał zawetować ustawę o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych; ustawa „od zawsze miała być podpisana w poniedziałek" - podkreślił w piątek wiceszef MON Tomasz Szatkowski.
21.10.2017

Od września służby ratunkowe na Bałtyku mają ograniczone możliwości. Pilnie potrzebne są nowe śmigłowce do prowadzenia akcji ratunkowych na morzu

Marynarka Wojenna od września korzysta tylko z jednego punktu stacjonowania dla śmigłowców ratujących życie. W dwóch pozostałych bazach nie ma dyżurów alarmowych ze względu na konieczność przeglądu technicznego i remontu dwóch ciężkich śmigłowców. Dlatego możliwości służb ratowniczych są bardzo ograniczone. Zapewnienie bezpieczeństwa żeglarzom, rybakom i turystom wypoczywającym nad Bałtykiem wymaga zakupu nowych śmigłowców, dostosowanych do ratowania życia i prowadzenia akcji w trudnych warunkach meteorologicznych.
05.10.2017

Powstał Kodeks Polskiej Grupy Zbrojeniowej - kolejny krok konsolidacji

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) przygotowała Kodeks, którego celem ma być taka konsolidacja polskiego przemysłu zbrojeniowego, by mógł on skuteczniej wdrażać nowoczesne technologie i efektywniej konkurować o zamówienia zagraniczne - poinformowano w czwartkowym komunikacie Grupy.
05.10.2017

Macierewicz: armia Hallera wywalczyła Polsce dostęp do morza

Nie było takiego punktu w Polsce i na frontach polskich, w których armia gen Józefa Hallera nie odgrywałaby decydującej roli pozwalającej nam dzisiaj wspominać tamte dzieje, tamten czas - podkreślił szef MON Antoni Macierewicz. Jak dodał to armia Hallera wywalczyła dostęp do morza dla Polski.
04.10.2017

MON wkrótce wybierze okręty podwodne dla polskiej armii

Ministerstwo Obrony Narodowej ma jeszcze w tym roku zadecydować o dalszym losie programu modernizacyjnego Orka i o zakupie okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej. Jednym z trzech oferentów jest francuska Naval Group. Na targach zbrojeniowych w Kielcach na początku września koncern prezentował swój wielozadaniowy okręt podwodny Scorpène, który za kilka lat może znaleźć się na wyposażeniu polskiej armii. Francuska grupa deklaruje też, że jest otwarta na współpracę z polskim przemysłem w sektorze morskiej energetyki odnawialnej.
29.09.2017

Projekt TomBridge łączy doświadczenie z usługami na najwyższym poziomie

Projekt TomBridge powstał na początku 2017 r. Jego największą siłą jest team profesjonalnych doradców z wieloletnim doświadczeniem biznesowym. To zespół wykwalifikowanych specjalistów posiadających wszechstronną wiedzę w zakresie strategii biznesowych, taktyk negocjacyjnych, zarządzania projektami, wsparcia rozwoju biznesu i budowania relacji. Posiada międzynarodowe know-how. Doskonale zna rynki zagraniczne i rynek polski. Posiada również niezbędne certyfikaty i poświadczenia bezpieczeństwa osobowego, które są gwarancją świadcz
18.09.2017

Macierewicz o Centrum Usług Biznesowych PGZ: decyzja o kluczowym znaczeniu

Powstanie w Radomiu Centrum Usług Biznesowych PGZ ma kluczowe znaczenie w perspektywie realizacji ważnych dla obronności Polski kontraktów m.in. dotyczących systemów Patriot i Homar oraz zakupu okrętów podwodnych - powiedział w poniedziałek w Radomiu szef MON Antoni Macierewicz.
18.09.2017

Morawiecki: Chcemy rozwijać najnowsze techniki obronne

Chcemy z naszymi partnerami rozwijać międzynarodową współpracę przy rozwoju najnowszych technik przemysłu obronnego - powiedział we wtorek w Kielcach wicepremier Mateusz Morawiecki. W Kielcach rozpoczął się XXV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, który potrwa do piątku.
05.09.2017

Dworczyk: Do 2019 r. w każdym powiecie ma być jedna klasa wojskowa

Do 2019 r. w każdym powiecie ma być jedna szkoła średnia, która prowadzi klasę wojskową - powiedział we wtorek wiceszef MON Michał Dworczyk. Dodał, że absolwenci tych klas będą odbudować zasoby osobowe rezerw polskich Sił Zbrojnych. Zapewnił też, że zainteresowanie programem jest duże.
05.09.2017

Przedsiębiorcy, a obronność państwa?

Resort chciałby zastąpić nowymi przepisami obowiązującą od ponad 15 lat ustawę o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców. Nowelizacja, która dotychczas jest na etapie uzgodnień, wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców, których państwo uznało za ważne dla obronności kraju oraz daje kontrowersyjne uprawnienia organom administracji rządowej.
28.08.2017

MON rozpoczął dogłębną reformę polskiej armii

Najpóźniej za 12 lat Polska będzie zdolna samodzielnie odeprzeć atak na swoje terytorium. Zreformowany zostanie system zakupu sprzętu, uzbrojenia i szkolenia polskich wojsk. Armię czekają też poważne zmiany kadrowe i organizacyjne - to tylko początek długiej drogi reform, które szykuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Po zakończonym w maju Strategicznym Przeglądzie Obronnym resort na dobre zajął się porządkowaniem stanu polskich sił zbrojnych.
14.08.2017

MON: Remont okrętów podwodnych - niezbędny

Do czasu uzyskania nowych okrętów podwodnych zlecono podstawowy remont obecnie eksploatowanych jednostek. Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i podtrzymanie umiejętności załóg - poinformowało w czwartek Ministerstwo Obrony Narodowej.
10.08.2017

Jeszcze w tym miesiącu możliwe przyspieszenie postępowania przetargowego na śmigłowce dla sił specjalnych

Na początku lipca Ministerstwo Obrony Narodowej powołało specjalne zespoły, które zajmą się przygotowaniem umów offsetowych z dostawcami śmigłowców dla polskiej armii. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym miesiącu resort wystosuje zaproszenia do składania ofert. MON w pierwszej kolejności chce kupić maszyny dla sił specjalnych. W przetargu startuje m.in. śmigłowiec S70i produkcji Lockheed Martin oraz AW101 produkcji Leonardo Helicopters.
26.07.2017

PRS będzie nadzorować budowę holowników dla Marynarki Wojennej

Umowa pomiędzy stocznią Remontową Shipbuilding a Polskim Rejestrem Statków na nadzór nad budową sześciu holowników dla MW RP w stoczni Remontowa Shipbuilding została podpisana we wtorek. Obejmuje ona sprawowanie specjalistycznego nadzoru technicznego w zakresie klasyfikacyjnym i konwencyjnym nad zatwierdzaniem dokumentacji technicznej, budową oraz próbami 6-ciu holowników dla Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej.
21.07.2017

Polska Grupa Zbrojeniowa i Bell Helicopter zacieśniają współpracę w zakresie śmigłowców

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. oraz Bell Helicopter z grupy Textron 18 lipca podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie platform, m.in. śmigłowca wielozadaniowego UH-1Y Venom. To kolejny krok w stronę zacieśnienia wzajemnych relacji biznesowych pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową i Bell Helicopter po tym, gdy w grudniu 2016 r. został podpisany listy intencyjny o kooperacji dotyczącej śmigłowca szturmowego AH-1Z Viper.
18.07.2017

MON szykuje się do podpisania umowy na budowę sześciu holowników

Ministerstwo Obrony Narodowej szykuje się do podpisania umowy na budowę sześciu holowników dla Marynarki Wojennej – poinformował portal trojmiasto.pl.
30.05.2017

Trwają manewry USA i Korei Płd. na Morzu Japońskim

Rząd w Seulu potwierdził w niedzielę, że na Morzu Japońskim trwają ćwiczenia południowokoreańskiej marynarki wojennej z Amerykanami. W tym dniu USA i Korea Południowa zakończyły inne, doroczne ćwiczenia wojskowe "Foal Eagle".
30.04.2017

MON zmienia plany. Zamiast 16, chce kupić 12 śmigłowców dla polskiej armii

Zmiana planów zakupu śmigłowców dla polskiej armii. Ministerstwo Obrony Narodowej zamiast 16 chce kupić 12 maszyn – poinformowało radio RMF FM. Wcześniej w planach resortu było 8 śmigłowców dla wojsk specjalnych i 8 dla marynarki wojennej.
27.03.2017

Budowa Ślązaka pochłonęła już ponad mld zł. A końca nie widać

Już miliard złotych wydano na projekt budowy okrętu Ślazak - dowiedział się reporter Radia Gdańsk. A na skończenie budowy wciąż trzeba czekać.
22.03.2017

MON potwierdziło unieważnienie przetargu na budowę holowników dla MW

Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło doniesienia „Gazety Wyborczej Trójmiasto” o zerwaniu przetargu na holowniki dla Marynarki Wojennej. Miała je zbudować stocznia Remontowa Shipbuilding za ponad 200 milionów złotych. Jako oficjalny powód MON podało „nieusuwalną wadę”.
15.03.2017

Szef MON: śmigłowce kupimy szybciej, taniej i lepiej spełniając wymagania wojska

Kupimy śmigłowce szybciej, taniej i lepiej spełniając wymagania wojska – zapewniał w poniedziałek szef MON Antoni Macierewicz. Zaznaczył, że wojsko ma istotniejsze potrzeby niż śmigłowce, np. wynikające zagrożenia, jakie stwarzają rosyjskie rakiety.
21.02.2017

ORP „Ślązak” na razie nie zmieni nazwy

ORP „Ślązak” z tym samym imieniem. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało portal Defence24.pl, że resort nie pracuje obecnie nad zmianą nazwy patrolowca OPR „Ślązak” na ORP „Lech Kaczyński”.
20.02.2017

Ministerstwo Obrony Narodowej w sprawie śmigłowców rozpoczęło negocjacje z 3 wykonawcami

W nawiązaniu do zapowiedzi Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza z 18 lutego 2017 r. w sprawie ogłoszenia przetargu na zakup śmigłowców wielozadaniowych dla polskiego wojska, Inspektorat Uzbrojenia, jako zamawiający w imieniu Ministra ON uzbrojenie i sprzęt wojskowy dla polskich Sił Zbrojnych, ogłosił rozpoczęcie negocjacji z 3 wykonawcami, którzy już wcześniej złożyli oferty wstępne na dostawy 8 śmigłowców zdolnych do prowadzenia przez wojska specjalne misji poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach bojowych oraz 8 maszy
20.02.2017

ORP „Ślązak” czy ORP „Prezydent Lech Kaczyński”? Politycy dyskutują

Zmiana tradycji nadawania imion polskim okrętom? Jak poinformował portal interia.pl, Ministerstwo Obrony Narodowej ma nowy pomysł, by teraz takie jednostki nosiły nazwiska polskich prezydentów. Zdaniem źródeł cytowanych przez portal, zgodnie z tą propozycją politycy chcą także zmienić nadaną przez poprzedni rząd nazwę „Ślązak” na „Prezydent Lech Kaczyński”.
12.02.2017

Już niedługo Kormoran wejdzie do służby. Wciąż wprowadzane są jednak poprawki

Zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding niszczciel min Kormoran miał zostać oddany do służby. Termin ten jednak został wydłużony, ze względu na wprowadzane poprawki. Okręt ma ostatecznie trafić do służby w przyszłym miesiącu.
06.02.2017

W tym roku do polskiej armii ma trafić 16 śmigłowców. Polskie zakłady mogą zaspokoić większość potrzeb WP

W końcówce ubiegłego roku Ministerstwo Obrony Narodowej rozpisało przetarg na zakup 16 śmigłowców dla polskiej armii „w ramach pilnej potrzeby operacyjnej”. Osiem maszyn ma trafić do sił specjalnych, zaś kolejnych osiem śmigłowców przeznaczonych do zwalczania zagrożeń na morzu otrzyma Marynarka Wojenna. Do negocjacji w postępowaniu ogłoszonym przez MON przystąpiły Airbus Helicopters (producent caracali), zakłady PZL-Świdnik, w których Leonardo Helicopters produkuje AW 149, oraz PZL Mielec, w których amerykańska firma Sikorsky pro
30.01.2017

Brudziński: Produkcja w Stoczni Szczecińskiej będzie zależna od oferty rynkowej

Produkcja w Stoczni Szczecińskiej, po przejęciu jej przez Fundusz Inwestycyjny Mars, będzie zależna od oferty rynkowej – powiedział w piątek wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński. Zapewnił, że władza nie zamierza sterować gospodarką.
29.01.2017

Nad Bałtykiem ma powstać największa grupa stoczniowa

Zakup Stoczni Szczecińskiej przez Fundusz Inwestycyjny Mars jest pierwszym krokiem w odbudowie polskiego przemysłu stoczniowego – podkreślali w poniedziałek przedstawiciele polskich władz na konferencji w Szczecinie. Nad Bałtykiem ma powstać największa grupa stoczniowa.
23.01.2017

PGZ Stocznia Wojenna - nowy podmiot w strukturze PGZ przejmie Stocznię Marynarki Wojennej?

Wszystko wskazuje na to, że nadchodzą długo zapowiadane przez MON zmiany dotyczące sytuacji Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni, od lat znajdującej się w upadłości.
16.01.2017

NIK krytycznie o konsolidacji przemysłu obronnego przez koalicję PO-PSL

Konsolidacja sektora przemysłu obronnego w strukturze nowego podmiotu gospodarczego - Polskiej Grupie Zbrojeniowej S.A. - nie została poprzedzona rzetelnymi analizami systemowymi. Jedynym celem procesu była koncentracja kapitału, bez określenia planu konsolidacji spółek wniesionych do Grupy i wynikających z tego potencjalnych korzyści. Mimo upływu trzech lat od jej utworzenia nie została przedstawiona ostateczna wizja funkcjonowania Grupy i nadal nie wdrożono jej strategii. Wciąż nie są osiągane korzyści dla Sił Zbrojnych
06.01.2017

Chiński lotniskowiec wpłynął na Morze Południowochińskie

Pierwszy chiński lotniskowiec Liaoning i pięć innych okrętów wpłynęło w poniedziałek na Morze Południowochińskie – poinformowało tajwańskie ministerstwo obrony narodowej. Pekin utrzymuje, że chodzi o rutynowe manewry.
24.12.2016

Chiny zwrócą przejęty amerykański podwodny dron

Chiński resort obrony narodowej oświadczył w sobotę, że zwróci amerykański podwodny dron przejęty przez chiński okręt na wodach międzynarodowych Morza Południowochińskiego i prowadzi rozmowy z USA na ten temat. Oskarżył USA o nagłaśnianie tej sprawy.
17.12.2016

MON: Jednym z priorytetów jest modernizacja Marynarki Wojennej

Ministerstwo Obrony Narodowej wydało specjalne oświadczenie, w którym odniosło się do realizacji Programu Modernizacji Technicznej. Jak podało ministerstwo, na jego realizację do 2022 roku ma być przeznaczone 61 miliardów złotych. Jednym z priorytetów jest modernizacja Marynarki Wojennej, która ma ruszyć już w przyszłym roku.
04.12.2016

ORP „Kormoran” wejdzie do służby w przyszłym roku

Mimo że Ministerstwo Obrony Narodowej powiadomiło o czteromiesięcznym opóźnieniu przy budowie najnowocześniejszego niszczyciela min ORP „Kormoran”, jego wykonawca, czyli stocznia Remontowa Shipbuilding z Gdańska, stanowczo zaprzecza tym doniesieniom.
03.11.2016

Marynarka Wojenna bez nowych śmigłowców

Wycofanie się polskiego rządu z zakupu francuskich wielozadaniowych śmigłowców H225M Caracal to zła wiadomość dla Marynarki Wojennej. 14, z kupionych w ramach przetargu na śmigłowce wielozadaniowe maszyn, miało bowiem zasilić jej sprzętowe możliwości i zwiększyć bezpieczeństwo na Bałtyku. Teraz Marynarka Wojenna musi pozostać przy starych śmigłowcach. Mankament jest jeden – ich zdolności użytkowe kurczą się z dnia na dzień.
09.10.2016

Polska Grupa Zbrojeniowa z ofertą nowoczesnych symulatorów i trenażerów

Spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. dysponują kompleksową ofertą innowacyjnych symulatorów i trenażerów dla różnych rodzajów Sił Zbrojnych RP. Jeden z nich – opracowany przez Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. trenażer TR-I – został wyróżniony nagrodą DEFENDER podczas XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
24.09.2016

Transfer technologii, rakiety manewrujące, niezależność użycia to według DCNS główne cechy francuskiej oferty na okręty podwodne dla Polski

1,5 mld euro może kosztować program wymiany wysłużonych okrętów podwodnych Marynarki Wojennej. Francuski koncern DCNS proponuje okręty Scorpène uzbrojone w rakiety manewrujące i strategiczną niezależność dla Polski w ich wykorzystaniu. Przedstawiciele koncernu zapewniają, że współpraca obejmować będzie transfer nowoczesnych technologii do polskiego przemysłu oraz utworzenie w kraju przeszło tysiąca nowych miejsc pracy.
29.08.2016

MON kupi śmigłowce dla ratowników morskich? Wszystko zależy od decyzji rządu

Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza zakupić śmigłowce dla ratownictwa morskie, ale tylko pod warunkiem, że rząd zezygnuje z zakupu francuskich Caracalai – wynika z informacji Gazety Wyborczej.
01.03.2016

ORP Ślązak może zostać oddany nawet 18 miesięcy później niż zakładano. Pod znakiem zapytania stoi realizacja programów na kolejne okręty wojenne

Opóźnienie w oddaniu ORP Ślązak może sięgać nawet 18 miesięcy – ocenia kmdr por. rez. Maksymilian Dura, dziennikarz portalu Defence24.pl. Prace mogą trwać niemal dwukrotnie dłużej, niż deklarowała Stocznia Marynarki Wojennej. W konsekwencji duże straty poniesie Marynarka Wojenna
30.12.2015

Współpraca Saab i Stoczni Marynarki Wojennej

Saab, spółka prowadząca działalność w zakresie bezpieczeństwa i obronności, ogłosiła podpisanie listu intencyjnego ze Stocznią Marynarki Wojennej S.A. w Gdyni. Porozumienie stanowi podstawę do podjęcia bliskiej współpracy przy oferowaniu wspólnych dostaw rozwiązań morskich, w tym okrętów podwodnych, zamówionych przez Ministerstwo Obrony Narodowej dla Polskiej Marynarki Wojennej.
05.11.2015

Wizyta wicepremiera Tomasza Siemoniaka w Akademii Marynarki Wojennej

W środę (21.10) w Akademii Marynarki Wojennej z wizytą przebywał wicepremier Tomasz Siemoniak. Podczas środowego pobytu w Gdyni szef resortu obrony spotkał się z rektorem-komendantem AMW kmdr. prof. dr. hab. Tomaszem Szubrychtem oraz z kadrą kierowniczą uczelni. Podczas rozmów poruszone zostały kwestie dotyczące programów edukacyjnych, które są przeznaczone dla studentów wojskowych i cywilnych. Omówiono także perspektywy rozwoju uczelni, w tym bazy dydaktycznej i szkoleniowej.
22.10.2015

MON rozważa osobny zakup okrętów podwodnych i pocisków samosterujących. Eksperci: to błąd strategiczny i biznesowy

Gdyby – jak sugeruje MON – rozdzielono zakup trzech okrętów podwodnych i rakiet manewrujących, to koszty zakupu znacznie by wzrosły – przekonuje wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Byłoby to więc nie tylko błędem strategicznym, lecz także biznesowym.
12.10.2015

Niesiołowski: Zakup okrętu podwodnego i pocisków samosterujących u jednego producenta zagwarantuje spójność wyposażenia floty

Ministerstwo Obrony Narodowej proponuje, by rozdzielić proces zakupu okrętów podwodnych i pocisków manewrujących, stanowiących ich najważniejszy oręż. Zdaniem Stefana Niesiołowskiego, posła Platformy Obywatelskiej i przewodniczącego parlamentarnej Komisji Obrony Narodowej realizacja tego programu w takim kształcie będzie trudna, bo zagrażałoby to spójności uzbrajania Marynarki Wojennej.
08.10.2015

Dziękujemy za wysłane grafiki.