• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Spotkanie ministrów obrony Polski i Szwecji w Gdyni. Kluczowe rozmowy na temat bezpieczeństwa

04.03.2024 13:01 Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Spotkanie ministrów obrony Polski i Szwecji w Gdyni. Kluczowe rozmowy na temat bezpieczeństwa

Partnerzy portalu

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Palem Jonsonem w Porcie Wojennym Gdynia, miejscu stacjonowania 3. Flotylli Okrętów. Była to okazja do zapoznania się z działalnością morskiego rodzaju sił zbrojnych, a także jego planów modernizacyjnych. Przedmiotem spotkania była także polsko-szwedzka współpraca w zakresie obronności, której sprzyja fakt, że rozpoczęła się finalizacja drogi Szwecji do zostania pełnoprawnym członkiem NATO.

W trakcie wizyty ministrowie przybyli do siedziby gdyńskiej flotylli, gdzie zapoznali się z zadaniami 3. FO oraz jej działalnością, w tym w związku z trwającym ćwiczeniem pk. "Ostrobok-24", będącym częścią "Dragon-24" i "Steadfast Defender-24". Kadrę dowódczą polskiej Marynarki Wojennej reprezentowali m.in. inspektor MW wiceadm. Jarosław Ziemiański, dowódca Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego wiceadm. Krzysztof Jaworski, dowódca 3. FO kadm. Andrzej Ogrodnik oraz dowódca 8. FOW kadm. Piotr Sikora.


Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

Szef MON rozmawiał o planach modernizacji Marynarki Wojennej RP a także zadaniach, jakie formacja będzie realizować na rzecz bezpieczeństwa Polski i pozostałych państw NATO. Następnie odbyło się jego spotkanie z ministrem obrony Szwecji w zakresie wspólnego budowania obronności. Szefowie resortów omawiali również kwestie realizacji kontraktów, pomocy Ukrainie oraz powitania Szwecji jako członka w NATO. Przypomnijmy, że 26 lutego węgierski parlament jako ostatni w sojuszu przegłosował wstąpienie tego państwa do struktur Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. To rozpoczęło finalizację długiej drogi Szwecji do NATO, po tym jak jeszcze w 2022 rozpoczęła wraz z Finlandią akces do struktur NATO.

W ramach współpracy polsko-szwedzkiej w zakresie bezpieczeństwa trwają intensywne programy zbrojeniowe. Do kraju mają przybywać samoloty wczesnego ostrzegania Saab 340, które będą użytkowane przez Polskie Siły Powietrzne i stacjonowały w Siemirowicach. Ponadto w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. trwa budowa dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin", przyszłych ORP Jerzy Różycki i ORP Henryk Zygalski. Potencjalnie pierwszy z nich zostanie zwodowany jeszcze w grudniu tego roku, a oba mają wejść do służby do 2027 roku w ramach Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. FO.

AKTUALIZACJA

W trakcie spotkania ministrowie obrony Polski i Szwecji podpisali umowę na dostarczenie do Wojska Polskiego granatników Carl-Gustaf M4, wraz z celownikami FCD558 oraz amunicją: przeciwpancerną, odłamkowo-burzącą, przeciwpancerno-odłamkową, burzącą, wielofunkcyjną, dymną, oświetlającą, szkolną, treningową i ćwiczebną. Armia razem z granatnikami otrzyma również pakiety logistyczny i szkoleniowy oraz dokumentację techniczną. Przedmiotem rozmów szefów resortów obrony były również kwestie współpracy polsko-szwedzkiej w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, realizacji kontraktów, pomocy Ukrainie oraz powitania Szwecji jako członka w NATO.

- Bardzo się cieszę ze wstąpienia do NATO, podkreślając naszą solidarność i współpracę. Polska i Szwecja nie będą już tylko partnerami, ale także sojusznikami w ramach NATO. Jesteśmy pod wrażeniem inwestycji Polski w infrastrukturę obronną. Szwecja będzie wspierać Polskę nie tylko w rejonie Morza Bałtyckiego, ale w ramach całego Sojuszu - podkreślił Pal Jonson.

- Szwecja to nasz ważny partner. Tym bardziej, że dziś przywitałem pana ministra nie tylko Polsce, ale przywitałem pana ministra również w NATO. Cieszymy się ogromnie, że Szwecja staje się członkiem NATO, naszego sojuszu bezpieczeństwa, który daje nam niezwykłe gwarancje. Mogłem dziś usłyszeć, że Szwecja wie, że wstępuje do paktu, który jest zorganizowany na rzecz współpracy, ale co najważniejsze wstępuje do paktu, który będzie bronił każdego skrawka ziemi państw członkowskich NATO. Pan minister w imieniu Królestwa Szwecji wyraził pełne oddanie dla artykułu piątego - powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Granatnik Carl-Gustaf M4 jest najnowszą wersją rozwojową rodziny granatników Carl-Gustaf. Przeznaczony jest do zwalczania wszelkiego rodzaju współczesnych wozów bojowych, w tym ciężkich pojazdów opancerzonych, takich jak czołgi. Pozwala na likwidowanie siły żywej nieprzyjaciela i obiektów umocnionych, a także na oświetlanie pola walki i jego zadymianie. Charakteryzuje się skutecznym zasięgiem od 300 do 2100 metrów w zależności od wykorzystanej amunicji. W porównaniu do wcześniejszej wersji M3, granatnik Carl-Gustaf M4 cechuje się usprawnieniami ergonomicznymi pod kątem walk na terenach zurbanizowanych – mniejszymi wymiarami oraz niższą masą. Granatnik posiada szynę Picatinny, która umożliwia montaż dodatkowych przyrządów obserwacyjno-celowniczych.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.