• <

Chiny zwrócą przejęty amerykański podwodny dron

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Chiny zwrócą przejęty amerykański podwodny dron
Chiny zwrócą przejęty amerykański podwodny dron - GospodarkaMorska.pl

pc

17.12.2016 Źródło: PAP

Chiński resort obrony narodowej oświadczył w sobotę, że zwróci amerykański podwodny dron przejęty przez chiński okręt na wodach międzynarodowych Morza Południowochińskiego i prowadzi rozmowy z USA na ten temat. Oskarżył USA o nagłaśnianie tej sprawy.

Ministerstwo poinformowało, że odkryło „niezidentyfikowany sprzęt” i sprawdziło go, aby zapobiec jakimkolwiek problemom nawigacyjnym. Następnie odkryło, że chodzi o amerykański dron.

– Chiny postanowiły zwrócić go amerykańskiej stronie w odpowiedni sposób. Chiny i USA są w kontakcie w tej sprawie – napisał resort na stronie internetowej.

– Amerykańskie jednostronne nagłaśnianie (tej sprawy – PAP) jest nieodpowiednie i nie służy spokojnemu rozwiązaniu tej kwestii. Wyrażamy ubolewanie z tego powodu – dodano.

Chińskie ministerstwo obrony narodowej wezwało też Waszyngton do zakończenia działań rozpoznawczych na wodach, które Chiny traktują jako swoje. – Sprzeciwiamy się temu i domagamy się, aby USA zakończyły takie działania – podkreślono.

Zdaniem przedstawicieli władz Stanów Zjednoczonych, podwodny dron ze statku oceanograficznego należącego do marynarki wojennej USA został przechwycony w czwartek w rejonie na północny zachód od filipińskiej zatoki Subic Bay. Stało się to, gdy amerykańska jednostka oceanograficzna USNS Bowditch miała podjąć drona.

Do sporu przyłączył się w sobotę prezydent elekt Donald Trump, który napisał na Twitterze: „Chiny ukradły drona rozpoznawczego amerykańskiej marynarki wojennej na wodach międzynarodowych, wyciągnęły go z wody i zabrały do Chin”. Trump nazwał to czymś bezprecedensowym.

Wcześniej w sobotę chiński tabloid rządowy „Global Times” napisał, że Pekin oczekuje spokojnego rozwiązania tej sprawy.

Chiny roszczą sobie prawa do kluczowych rejonów i wysp na Morzu Południowochińskim, co doprowadziło do sporu z Filipinami, a także z Wietnamem, Malezją, Tajwanem i z Brunei. Przez akwen ten prowadzą ważne szlaki żeglugowe. Ocenia się, że wartość transportowanych nimi towarów sięga 5 bln dolarów rocznie. W ostatnich latach Chiny rozpoczęły intensywne prace przy sztucznym powiększaniu powierzchni wysp wchodzących w skład spornego archipelagu Spratly na Morzu Południowochińskim. Waszyngton kwestionuje roszczenia Pekinu do tego akwenu.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33097,00 $ tona -1,39% 10 maj
 Cynk 3037,00 $ tona 2,15% 10 maj
 Aluminium 2565,00 $ tona 1,87% 10 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.