• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Rozpoczęła się konferencja "Digital Baltic - Towards common security"

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rozpoczęła się konferencja "Digital Baltic - Towards common security"

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

W Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni trwa międzynarodowe wydarzenie z udziałem przedstawicieli władz, sił zbrojnych i ekspertów, którego celem jest wydarzenia wzmocnienie obecnej i przyszłej współpracy w regionie Morza Bałtyckiego. Motywem przewodnim jest "Digital Baltic" (Cyfrowy Bałtyk).

Spotkanie i dyskusje zorganizowane zostały w trzech panelach. W ramach każdego z nich omawiano tematy z perspektywy strategicznej, wojskowej, naukowej i przemysłowej. Organizatorami wydarzenia są Ministerstwo Obrony Narodowej, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej.

Wydarzenie rozpoczęło się od wystąpienia wiceministra MON Marcina Ociepy, który podkreślił znaczenie współpracy państw leżących nad Morzem Bałtyckim oraz związanych z tym możliwości.

- Bałtyk jest dzisiaj zadaniem dla całego państwa polskiego, wszystkich jego struktur ale także sektorów, Wiele uwagi przykładamy do tego, jakie zagrożenie swoją polityką neoimperialną stanowi dla nas Rosja, chciałbym żebyśmy się na tej Rosji nie sfokusowali, żebyśmy spojrzeli na wyzwanie związane z nowymi technologiami jako na szasnę dla naszego przemysłu, nauki i sił zbrojnych, żeby wzmocnić nasze bezpieczeństwo. Musimy podwyższać nasze zdolności do obrony szczególnie jeśli chodzi o użycie nowych technologii związanych z zabezpieczaniem naszej infrastruktury krytycznej, wejść do portów, naszej świadomości sytuacyjnej oraz tego co na dnie morskim, pod wodą, nad wodą, wszędzie tam jest olbrzymie pole do popisu - podkreślił wiceminister.

Odnośnie stanu i znaczenia polskiej Marynarki Wojennej wypowiedział się inspektor MW w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych wiceadm. Jarosław Ziemiański. Poruszył kwestię powstających okrętów i wyraził nadzieję, że ich budowa oraz przekazanie morskiemu oddziałowi sił zbrojnych pozostanie niezakłócone. Odniósł się też do prowadzonych ćwiczeń morskich i współpracy z flotami innych państw, a także rozwijanych technologii, w tym użycia bezzałogowych pojazdów morskich.

- Kluczem są obrona kolektywna i współpraca na rzecz regionu. Chcemy być aktywni, doskonalimy nasze zdolności. Trzeba ustalić konkretną organizację, skoordynować wysiłki i zschynrchornizować pracę, aby osiągnąć oczekiwane efekty. Celem jest ochrona naszych zasobów morskich, zaczynając od portów, tak tych największych jak i leżących na Pomorzu Środkowym, a także wszystkich interesów morskich państwa, które muszą być ochraniane nie tylko w perspektywie lat, ale też dekad - podkreślił wiceadmirał.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.