• <
SAR_2022

Błaszczak: negocjujemy ze Szwedami rozwiązanie pomostowe jeśli chodzi o okręty podwodne

ew

28.11.2019 12:49 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Błaszczak: negocjujemy ze Szwedami rozwiązanie pomostowe jeśli chodzi o okręty podwodne

Partnerzy portalu

Błaszczak: negocjujemy ze Szwedami rozwiązanie pomostowe jeśli chodzi o okręty podwodne - GospodarkaMorska.pl

Najkorzystniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wyposażenie Marynarki Wojennej RP w okręty podwodne, będzie zapewnienie - we współpracy z partnerem szwedzkim - "rozwiązania pomostowego" - powiedział w czwartek w Gdyni szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że negocjacje w tej kwestii już się rozpoczęły.

"Zakończyliśmy proces analityczny. W rezultacie tego procesu doszliśmy do przekonania, że należy zapewnić zdolność pomostową, jeśli chodzi o okręty podwodne. Analiza wskazała, że najkorzystniejszym rozwiązaniem pomostowym (...), jest współpraca z partnerem szwedzkim" - powiedział szef MON podczas obchodów 101. rocznicy powstania Marynarki Wojennej RP.

Jak zaznaczył, współpraca ze Szwedami dotyczy nie tylko wyposażenia w sprzęt, ale ma także charakter współpracy operacyjnej, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim.

"Przystąpiliśmy już do negocjacji w sprawie pozyskania tej zdolności pomostowej" - poinformował minister obrony narodowej. Podkreślił, że "tu chodzi o zdolność pomostową, a nie rozwiązanie docelowe". "Rozwiązanie docelowe także zostanie przygotowane i także zostanie wdrożone" - zapowiedział Błaszczak.

W środę portal Defence24.pl podał, że Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza kupić dla Marynarki Wojennej RP dwa używane okręty podwodne. Według portalu, chodzi o szwedzkie OP typu Soedermanland.

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.