Francuskie siły morskie przechwyciły na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Sycylii tankowiec Deliver, należący do rosyjskiej floty cieni używanej do omijania sankcji.
Statek płynął pod banderą Kamerunu (z której został wcześniej skreślony), co oznaczało żeglugę bez przynależności państwowej. Został zatrzymany podczas rejsu z rosyjskiego terminalu Primorsk w kierunku Kanału Sueskiego.
– Nie pozwolimy, by flota cieni finansowała rosyjską machinę wojenną – oświadczył prezydent Emmanuel Macron.
Deliver (IMO 9194983) to tankowiec zbudowany w 2000 r. Jest to już kolejne w tym roku przechwycenie jednostki z rosyjskiej floty cieni przez kraje europejskie.
La Marine Nationale a arraisonné mardi le pétrolier Deliver alors qu’il transitait au large de la Sicile en infraction avec le droit de la mer.
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) June 25, 2026
Cette nouvelle action contre la flotte fantôme, conduite quelques jours après une opération similaire par le Royaume-Uni… pic.twitter.com/5Gjn43MhLr
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty