• <

Sejmowa komisja obrony narodowej przyjęła Program Rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2021-2035

pc

26.09.2019 04:32 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Sejmowa komisja obrony narodowej przyjęła Program Rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2021-2035

Partnerzy portalu

Sejmowa komisja obrony narodowej przyjęła Program Rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2021-2035 - GospodarkaMorska.pl

Sejmowa komisja obrony narodowej przyjęła Program Rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2021-2035 - poinformował w środę resort obrony. Sejmowa komisja obradowała w środę na posiedzeniu zamkniętym.

"Sejmowa Komisja Obrony Narodowej bez głosów sprzeciwu przyjęła dziś Program Rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2021 - 2035. To ostatni krok przed przyjęciem Planu Modernizacji Technicznej na 15 lat" - podało w środę Ministerstwo Obrony Narodowej na Twitterze.

Zaopiniowanie dla Ministra Obrony Narodowej Programu Rozwoju Sił Zbrojnych w latach 2021-2035 było tematem środowego, niejawnego posiedzenie sejmowej komisji obrony narodowej.

Po posiedzeniu przewodniczący sejmowej komisji obrony Michał Jach (PiS) potwierdził w rozmowie z PAP, informację podaną przez resort, że komisja przyjęła Program Rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2021 - 2035, bez głosów sprzeciwu. "Bardzo wysoko oceniam ten plan, bo jest długofalowy, z wyliczeniami, z prognozami zagrożeń, jest wiec bardzo kompleksowy. Widać, że wykonano przy nim dużą pracę. To jest bardzo potrzebny dokument planistyczny, który został dobrze zrobiony" - powiedział Jach.

W jego ocenie, dokument dobrze odpowiada na zagrożenia, jakie mogą się pojawić w przyszłości. Jak dodał, chodzi też o "szybkość rozwoju technologii militarnych, "które będą rozwijane przez możliwych agresorów". "W tym planie my też idziemy w tym kierunku (rozwoju technologicznego - PAP)" - powiedział Jach.

Pytany kiedy MON przygotuje Plan Modernizacji Technicznej na 15-letnią perspektywę stwierdził, że - jego zdaniem - plan taki powinien być przygotowany jeszcze w trakcie prac obecnego rządu. Oceniając dokument, przedstawiony posłom przez MON, Jach przyznał, że jego zawartość powinna być "klauzulowana".

Prezydent Andrzej Duda podpisał w grudniu 2018 r. nowelizację ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych. Jej celem było wydłużenie okresu planowania rozwoju Sił Zbrojnych z 10 do 15 lat.

Wydłużenie okresu planowania resort obrony narodowej uzasadniał dostosowaniem tego cyklu do długookresowych inwestycji oraz do systemu planowania przyjętego w NATO.

Wprowadzenie 15-letniego okresu planowania było jednym z zaleceń przeprowadzonego w latach 2016-17 Strategicznego Przeglądu Obronnego, którego autorzy ocenili, iż perspektywa 10-letnia nie wystarcza wobec potrzeby długookresowych programów zbrojeniowych.

MON zwracało też uwagę na wydłużenie okresu planowania z 10 do 15 lat w NATO, a przez to wydłużenie okresu, na jaki są planowane zobowiązania Polski w ramach Sojuszu.

Zgodnie z ustawą rząd co cztery lata określa szczegółowe kierunki rozwoju sił zbrojnych (dotychczas było to 10 lat, a po zmianie jest 15 lat). Dokument jest podstawą programu rozwoju sił zbrojnych. Na podstawie programu resort obrony wydaje szczegółowe plany, w tym plan modernizacji technicznej.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.