• <
Nauta_top_1100x200

PRS będzie nadzorować budowę holowników dla Marynarki Wojennej

pc/PRS

21.07.2017 09:27 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki PRS będzie nadzorować budowę holowników dla Marynarki Wojennej
PRS będzie nadzorować budowę holowników dla Marynarki Wojennej - GospodarkaMorska.pl

Umowa pomiędzy stocznią Remontową Shipbuilding a Polskim Rejestrem Statków na nadzór nad budową sześciu holowników dla MW RP w stoczni Remontowa Shipbuilding została podpisana we wtorek. Obejmuje ona sprawowanie specjalistycznego nadzoru technicznego w zakresie klasyfikacyjnym i konwencyjnym nad zatwierdzaniem dokumentacji technicznej, budową oraz próbami 6-ciu holowników dla Marynarki Wojennej  Rzeczypospolitej Polskiej.

O wyborze PRS jako towarzystwa klasyfikacyjnego zadecydowało kilka czynników. Jednym z nich jest fakt posiadania przez PRS własnych, kompletnych Przepisów klasyfikacji i budowy okrętów wojennych. Są w nich uwzględnione wszelkie mające zastosowanie wymagania: klasyfikacyjne, konwencyjne, standardy, normy i procedury wojskowe oraz cywilne, tak narodowe, jak i międzynarodowe, w tym NATO, UE i ONZ (IMO). Nie bez znaczenia jest również doświadczenie nabyte w czasie wcześniejszej współpracy PRS z Marynarką Wojenną oraz Stocznią Remontowa Shipbuilding przy budowie okrętu ORP kadm. X.Czernicki, czy  ostatnio sprawowany nadzór nad budową niszczyciela min typu „Kormoran”, budowanego również przez tę stocznię.

Należy podkreślić również fakt, że PRS jest członkiem Stowarzyszenia Klasyfikacji Okrętów Wojennych krajów NATO (NSCA) oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Bezpieczeństwa Okrętów Wojennych (INSA). Rolą ich jest tworzenie nowych przepisów bezpieczeństwa okrętów wojennych. W skład stowarzyszenia INSA wchodzą marynarki wojenne i towarzystwa klasyfikacyjne, a PRS jest  jednym z jego założycieli.

Ulokowanie budowy okrętu dla MW RP w stoczni Remontowa Shipbuilding oraz zatrudnienie do nadzoru nad budową narodowego towarzystwa klasyfikacyjnego to przykład działania dobrze służącego rozwojowi polskich instytucji i przedsiębiorstw. PRS ma nadzieję, że jego aktywność w tym obszarze będzie istotną składową działalności firmy i wkładem w podniesienie militarnego bezpieczeństwa Polski.

Do udziału w nadzorze nad projektowaniem i budową okrętów wojennych Polski Rejestr Statków przygotowywał się przez wiele lat. Współpraca z Marynarką Wojenną została nawiązana jeszcze w latach 60., a zintensyfikowana w latach 90. XX w. Doświadczenia, które zdobył PRS przez ostatnie 20 lat pozwoliły na sformułowanie i opublikowanie przepisów klasyfikacji i budowy okrętów wojennych oraz innych publikacji, które są stale aktualizowane. Dzięki temu rejestr może sprawować nadzory nad projektowaniem i budową, a także nad eksploatacją okrętów wojennych.

Ministerstwo Obrony Narodowej realizuje program modernizacji technicznej sił zbrojnych, w tym MW RP, który przewiduje budowę zarówno okrętów bojowych, jak też pomocniczych jednostek pływających. Polski Rejestr Statków, posiadając tak ogromne doświadczenie w nadzorze okrętów wojennych, liczy na nadzór nad budową kolejnych okrętów i jednostek wsparcia dla MW RP.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40187,00 $ tona 1,80% 3 gru
 Cynk 3323,00 $ tona 0,91% 3 gru
 Aluminium 2647,00 $ tona -0,26% 3 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.