• <
smartre_2023

MON kupi śmigłowce dla ratowników morskich? Wszystko zależy od decyzji rządu

PMK

01.03.2016 12:10 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie MON kupi śmigłowce dla ratowników morskich? Wszystko zależy od decyzji rządu

Partnerzy portalu

MON kupi śmigłowce dla ratowników morskich? Wszystko zależy od decyzji rządu - GospodarkaMorska.pl

Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza zakupić śmigłowce dla ratownictwa morskie, ale tylko pod warunkiem, że rząd zezygnuje z zakupu francuskich Caracalai – wynika z informacji Gazety Wyborczej.

Obecna sytuacja polskiego ratownicwa morskiego jest dramatyczna. Głównie ze względu na brak śmigłowców. Z tego powodu tymczasowo zawieszono działanie puktu dyżurnego w Gdyni. Od października zeszłego roku tylko maszyny z Darłowa latały do akcji ratowniczych.

Sytuację miał poprawić zakup francuskich Caracali, ale rząd zamierze wycofać się z tej inwestycji. W tej sytuacji MON planuje organizację przetargu na zakup śmigłowców ratowniczych. Resortowi powinno zależeć na czasie, gdyż polska marynarka dysponuje tylko 10 maszynami ratowniczymi, z czego połowa znajduje się w remoncie. Z pozostałej 5 dwa śmigłowce Mi-14 już w przyszłym roku mają zakończyć służbę.

- Części będą zużyte już na tyle, że nie będą mogły latać i producent nie przedłuży im resursu – powiedział dla Radia Gdańsk Robert Zawada, były pilot wojskowy i ekspert lotniczy.

Innym typem maszyny wykorzystywanej przez polskie ratownictwo jest W3RM Anakonda. - Gdyby były cały czas sprawne i w ruchu, to może i wystarczyłyby naszym ratownikom, ale są praktycznie cały czas w remoncie, albo na różnego rodzaju przeróbkach - tłumaczy Zawada.

Dane na temat terminu i szczegółów przetargu mamy poznać w przyszłym tygodniu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.