pc/PAP
Kontrakt na okręty podwodne Ministerstwo Obrony Narodowej podpisze z francuskim koncernem Naval Group – nieoficjalnie dowiedział się portal w polityce.pl. Do Marynarki Wojennej trafią zatem okręty Scorpene uzbrojone w pociski europejskiej grupy MBDA. Oficjalną decyzję w tej sprawie MON ogłosi na początku stycznia.
W piątek płk Anna Pęzioł-Wójtowicz, rzeczniczka MON, poinformowała, że rozwój Marynarki Wojennej RP jest jednym z priorytetów ujętych w zaktualizowanym w 2016 r. planie modernizacji technicznej.
– Priorytet ten realizowany jest w ramach programu operacyjnego „Zwalczanie zagrożeń na morzu”, zakładającego systematyczną i kompleksową odbudowę potencjału morskiego. Niemniej jednak najważniejszym i zarazem najbardziej ambitnym oraz kosztownym programem jest pozyskanie okrętów podwodnych nowego typu Orka. Okręty te mają stanowić zasadniczy element bojowy oraz rozpoznawczy Marynarki Wojennej, a jednocześnie dzięki wyposażeniu w pociski manewrujące będą kluczowym elementem państwowego i sojuszniczego arsenału odstraszania militarnego – zaznaczyła rzeczniczka.
Okręty podwodne – wraz z ofertą daleko idącej współpracy przemysłowej – proponują Polsce szwedzki koncern Saab z A26, niemiecka grupa TKMS (ThyssenKrupp Marine Systems) z okrętami typów 212A i 214 oraz francuska Naval Group (dawniej DCNS) proponująca okręt Scorpene uzbrojony w pociski europejskiej grupy MBDA. Francuzi nie przewidują uzbrojenia ich okrętu w pociski innego producenta. Integrację okrętu z pociskami dalekiego zasięgu, wpisującymi się w strategię utrudniania dostępu potencjalnemu przeciwnikowi i odstraszania go, Macierewicz uznał za atut francuskiej propozycji.
– Dostawy pierwszego okrętu planowane są w latach 2024-2026. Przy czym zakłada się, że przed kontraktem na zakup okrętów podpisane zostaną stosowne umowy międzyrządowe, stwarzające warunki do rozwoju strategicznej współpracy wojskowej i przemysłowej na kanwie programu Orka pomiędzy Polską a krajem dostawcy – zaznaczyła rzeczniczka MON.
W ramach programu Orka MON planuje zakup trzech-czterech nowych okrętów podwodnych. Wartość programu szacuje się na 10 mld zł. Polska zamierza kupić nowe okręty podwodne uzbrojone w pociski manewrujące dalekiego zasięgu. Potencjalni dostawcy deklarują daleko posuniętą współpracę z polskim przemysłem przy budowie i utrzymaniu okrętów.
Sejm uchwalił ustawę rozszerzającą uprawnienia wojska i służb na Morzu Bałtyckim
Okręty podwodne mieczem sił morskich. Model odstraszania morskiego definiujący równowagę strategiczną
Na plaży w Lipawie został znaleziony dron. Łotweskie wojsko go zidentyfikowało
ARP S.A. podpisało trzy listy intencyjne w sektorze defence. Celem wzmocnienie krajowego potencjału obronnego
Polska i Norwegia współautorami bezpieczeństwa Bałtyku
Szef MON: zespół zadaniowy ds. programu ORKA przygotował rekomendacje dla rządu