• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

MON zmienia plany. Zamiast 16, chce kupić 12 śmigłowców dla polskiej armii

pc

27.03.2017 16:20 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo MON zmienia plany. Zamiast 16, chce kupić 12 śmigłowców dla polskiej armii

Partnerzy portalu

MON zmienia plany. Zamiast 16, chce kupić 12 śmigłowców dla polskiej armii - GospodarkaMorska.pl

Zmiana planów zakupu śmigłowców dla polskiej armii. Ministerstwo Obrony Narodowej zamiast 16 chce kupić 12 maszyn – poinformowało radio RMF FM. Wcześniej w planach resortu było 8 śmigłowców dla wojsk specjalnych i 8 dla marynarki wojennej.

MON kupi mniej śmigłowców do zadań morskich, czyli zwalczania okrętów podwodnych i prowadzenia akcji ratowniczych na morzu. W planach są obecnie tylko 4 maszyny. 4 pozostałe to tzw. opcja na najbliższe lata.

Powodem takiej decyzji są ograniczenia budżetowe. Koszt 16 maszyn z ograniczonym offsetem to około 7 miliardów złotych. Wcześniej za 50 Caracali z rozbudowanym programem offsetowym armia miała zapłacić 13,5 miliarda złotych.

Jak ustalił reporter RMF FM Grzegorz Kwolka, postępowanie w  ogóle może nie dojść do skutku, ponieważ minister obrony Antoni Macierewicz miał na wewnętrznym dokumencie odręcznie zapisać cenę, jaką powinna zapłacić armia i była ona nierealnie niska. Wygórowane są także wymagania offsetowe, co może doprowadzić do niezrealizowania kontraktu.

Pierwsze koperty ze wstępnymi ofertami od producentów zostały otwarte w poniedziałek o 10:00. Zaproszenie przekazano im 20 lutego. Tego dnia Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił rozpoczęcie negocjacji z trzema wykonawcami: konsorcjum PZL Mielec i Sikorsky Aircraft Corporations (należące do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin), WSK „PZL-Świdnik” (należące do włoskiej grupy Leonardo) oraz konsorcjum Airbus Helicopters i Heli Invest. Startowały one w poprzednim postępowaniu, w którym do ostatniego etapu został zakwalifikowany śmigłowiec H225M Caracal oferowany przez Airbusa i które w październiku 2016 r. zakończyło się bez podpisania umowy po fiasku rozmów offsetowych.

Od tego czasu MON ponownie rozpoczęło procedurę pozyskania śmigłowców w ramach pilnej potrzeby operacyjnej i wciąż składa nowe obietnice.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.