• <

Wynik wyszukiwania - "wicepremier" - Wiadomości

MRiRW: tranzyt zboża przez Polskę w okresie od stycznia do maja br. zmniejszył się o połowę

W przyszłym tygodniu odbędą się spotkania grup roboczych w sprawie suszy i hodowli zwierząt - poinformował w piątek resort rolnictwa. Minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiedział, że resort postara się jak najszybciej wdrożyć wypracowane rozwiązania.
17.05.2024

Nowi ministrowie w rządzie Tuska

Premier Donald Tusk ogłosił dziś zmiany w rządzie. Zmieni się kierownictwo czterech ministerstw, w tym dwóch bezpośrednio związanych z gospodarką.
10.05.2024

Jak budować system bezpieczeństwa państwa? Otwarcie konferencji Defence24 Days

Na PGE Narodowym w Warszawie w dniach 6-7 maja odbywa się konferencja Defence24 Days, organizowana przez portal Defence24. W wydarzeniu uczestniczą krajowi i zagraniczni przedstawiciele władz, szeregu instytucji, firm i służb mundurowych. Skupiają się na tematach związanych z szeroko pojęty bezpieczeństwem. Nie brakuje tu więc zagadnień związanych z obroną infrastruktury krytycznej, modernizacji sił zbrojnych i tworzenia systemu bezpieczeństwa państwa w środowisku wielodomenowym.
06.05.2024

Irlandia chce odsyłać do Wielkiej Brytanii przybyłych stamtąd nielegalnych imigrantów

Rząd Irlandii chce odsyłać z powrotem do Wielkiej Brytanii nielegalnych imigrantów, których coraz większa liczba przyjeżdża z stamtąd w związku z przyjęciem przez brytyjski parlament ustawy pozwalającej na ich deportacje do Rwandy.
28.04.2024

Rosjanie rozwiązali tymczasowo problem niedoborów paliwa na Kubie

Rosjanie poprzez dwie duże dostawy ropy naftowej rozwiązali tymczasowo problem niedoborów paliwa na Kubie, donoszą w poniedziałek lokalne media, powołując się na źródła w kubańskim rządzie.
08.04.2024

Prężenie muskułów na Pacyfiku. Partnerskie ćwiczenia na morzu demonstracją przeciwko chińskiej ekspansji

Trwające napięcie na Oceanie Spokojnym w związku z ćwiczeniami sił morskich Australii, Filipin, Japonii i USA staje się kolejnym elementem międzynarodowej rywalizacji w tej domenie morskiej. Chiny uznają obecność okrętów na obszarze spornym za prowokacje, gdy z kolei państwa partnerskie podkreślają, że przestrzegają prawa do swobody żeglugi i przelotów oraz poszanowania praw morskich na mocy prawa międzynarodowego, odzwierciedlonej w Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza (UNCLOS).
08.04.2024

Zdaniem strony ukraińskiej tranzyt zboża w znakomitej większości nie odbywa się już przez Polskę tylko przez Morze Czarne

Większość postulatów protestujących rolników została spełniona - ocenił w środę na konferencji prasowej w Narwi (Podlaskie) wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Apelował przy tym o nieupolitycznianie obecnego protestu w siedzibie ministerstwa rolnictwa.
03.04.2024

Wicepremier Ukrainy: udało się wyeksportować 33,8 mln ton towarów morskim korytarzem

Dzięki ukraińskiemu korytarzowi morskiemu udało się wyeksportować 33,8 mln ton towarów; eksport przez ten korytarz jest większy niż w efekcie inicjatywy zbożowej - napisał w piątek wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow na platformie X.
29.03.2024

W tym roku otwarcie przetargu na "Orkę"?

Szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artur Kuptel przekazał informacje na temat planowanych inwestycji i programów związanych z modernizacją Wojska Polskiego. Jedna z podanych informacji dotyczy programu "Orka", związanego z dostarczeniem polskiej Marynarce Wojennej okrętów podwodnych.
25.03.2024

Australia wybiera BAE Systems i ASC do budowy okrętów podwodnych o napędzie atomowym

Rząd australijski wybrał firmy BAE Systems i ASC Pty Ltd do budowy nowej australijskiej floty okrętów podwodnych o napędzie atomowym w ramach najnowszego znaczącego osiągnięcia trójstronnego paktu bezpieczeństwa AUKUS zawartego między Australią, Wielką Brytanią i USA. Wicepremier Australii Richard Marles i sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps ogłosili tę wiadomość w Australii, wyznaczając kolejny krok na drodze do budowy i eksploatacji przez to państwo okrętów podwodnych o napędzie atomowym.
21.03.2024

Ukraińskie władze podkreślają, że większość eksportu żywności idzie nie przez Polskę, ale Morze Czarne i Dunaj

Polacy nie powinni szukać wroga na Ukrainie, ponieważ naszym wspólnym wrogiem jest Rosja, a ukraińskie produkty rolne nie stanowią żadnego zagrożenia dla polskiego rynku - oznajmił w poniedziałek wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
11.03.2024

Szwecja wstąpiła do NATO

Rząd Szwecji podjął w czwartek po południu decyzję o wstąpieniu kraju do NATO. To ostatnia czynność, jaka musiała zostać dokonana ze szwedzkiej strony, aby kraj stał się 32. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.
07.03.2024

Spotkanie ministrów obrony Polski i Szwecji w Gdyni. Kluczowe rozmowy na temat bezpieczeństwa

Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak Kamysz spotkał się ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Palem Jonsonem w Porcie Wojennym Gdynia, miejscu stacjonowania 3. Flotylli Okrętów. Była to okazja do zapoznania się z działalnością morskiego rodzaju sił zbrojnych, a także jego planów modernizacyjnych. Przedmiotem spotkania była także polsko-szwedzka współpraca w zakresie obronności, której sprzyja fakt, że rozpoczęła się finalizacja drogi Szwecji do zostania pełnoprawnym członkiem NATO.
04.03.2024

Odprawa MON z kadrą dowódczą Wojska Polskiego. Trwa wzmacnianie bezpieczeństwa państwa

29 lutego br. w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego odbyła się odprawa kierownictwa MON, w której uczestniczyło ponad 100 dowódców Wojska Polskiego. Odprawa dotyczyła m. in. spraw bieżących w obszarze bezpieczeństwa narodowego i obronności Rzeczypospolitej.
29.02.2024

We Lwowie rozpocznie się budowa linii kolejowej łączącej Ukrainę z krajami UE

We Lwowie rozpocznie się budowa linii kolejowej o europejskim rozstawie torów, przeznaczonej dla ruchu towarowego i pasażerskiego. Linia ta będzie biegła do granicy z Polską i połączy Ukrainę z krajami UE i siecią TEN-T.
27.02.2024

Wszystkie państwa UE zatwierdziły akces Szwecji do NATO. To wpłynie na bezpieczeństwo Bałtyku (ARTYKUL AKTUALIZOWANY)

Ratyfikacja wniosku Szwecji o akcesję do NATO przez parlament Węgier wyznacza początek nowej ery, czyni Sojusz jeszcze silniejszym i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego - ocenił w poniedziałek szef estońskiej dyplomacji Margus Tsahkna.
26.02.2024

Ukraińska kukurydza zebrana z torów; pociąg odjechał do portu w Gdańsku

W Kotomierzu k. Bydgoszczy zakończyło się zbieranie ukraińskiej kukurydzy wysypanej z wagonów na tory, a pociąg towarowy odjechał. Pracownik firmy zabezpieczającej transport przekazał PAP, że nie udało się zebrać ok. 30 ton.
26.02.2024

Zniszczono 160 ton ukraińskiego zboża

W Polsce zniszczono 160 ton ukraińskiego zboża, które było transportowane do portu w Gdańsku, by trafić do innych krajów – oświadczył w niedzielę wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
26.02.2024

Szef MON: zdolności operacyjne Marynarki Wojennej będą podnoszone

Zdolności operacyjne Marynarki Wojennej będą podnoszone, to jest zobowiązanie naszego rządu - powiedział w sobotę w Pucku wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystości z okazji 104. rocznicy zaślubin Polski z morzem.
10.02.2024

Obchody 104. rocznicy zaślubin Polski z morzem w Pucku

Zdolności operacyjne Marynarki Wojennej będą podnoszone, to jest zobowiązanie naszego rządu - powiedział w sobotę w Pucku wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystości z okazji 104. rocznicy zaślubin Polski z morzem.
10.02.2024

Zebranie Komisji Obrony Narodowej - rozwój zdolności obronnych będzie postępował

Pierwsze po wyborach zebranie Komisji Obrony Narodowej, które odbyło się 8 lutego, było okazją do przedstawienia planów nowych władz odnośnie przedsięwzięć związanych z bezpieczeństwem państwa. Dla wielu specjalistów to spotkanie było istotne w związku z obronnością, zbrojeniami, w tym też pojawiającymi się szansami i zagrożeniami. Mimo to kilkugodzinne spotkanie mogło budzić pewne rozczarowanie.
09.02.2024

Steinhoff: Fuzja Orlenu z Lotosem to przykład braku odpowiedzialności

Fuzja Orlenu z Lotosem to przykład braku odpowiedzialności i niewystarczających kwalifikacji - ocenia były wicepremier Janusz Steinhoff. NIK, w opublikowanym w poniedziałek raporcie nt. transakcji uznała, że aktywa Lotosu sprzedano w cenie zaniżonej co najmniej o 5 mld zł.
05.02.2024

Ukraina wyeksportowała ponad 20 mln ton zbóż nowym korytarzem

Nowy korytarz zbożowy na Morzu Czarnym działa – Ukraina wyeksportowała nim już 20 mln ton produktów.
05.02.2024

Hiszpania. Rząd będzie dostarczał statkami odsoloną wodę do pogrążonej w suszy Katalonii

Do walczącej od 2021 r. z suszą Katalonii odsolona woda pitna będzie sprowadzana statkami z Walencji - poinformowała w sobotę wicepremier Hiszpanii Teresa Ribera po spotkaniu z władzami regionu autonomicznego Walencji.
03.02.2024

Położono stępkę pod budowę pierwszej fregaty w ramach programu Miecznik

W środę w Gdyni położono stępkę pod budowę pierwszej z trzech fregat dla Marynarki Wojennej w ramach programu Miecznik. Jednostka po wybudowaniu otrzyma nazwę ORP Wicher.
31.01.2024

Do wylicytowania w ramach WOŚP szkolenie na morzu, lotnicza sesja zdjęciowa czy też dzień szkoleniowy z Wojskami Specjalnymi

Dwudniowe szkolenie na morzu z Marynarką Wojenną, udział w lotniczej sesji zdjęciowej "Air to Air", dzień szkolenia z komandosami z jednostki Agat i Formoza - to niektóre z licytacji organizowanych przez Wojsko Polskie na rzecz tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
28.01.2024

Ważna uroczystość w Remontowa Shipbuilding S.A. 19 stycznia odbędzie się cięcie blach pod budowę piątego niszczyciela min

W gdańskiej stoczni odbędzie się ceremonia rozpoczęcia budowy nad kolejnym okrętem typu Kormoran II, przyszłym ORP Rybitwa (605), piątym niszczycielem proj. 258. To pierwsze tego typu wydarzenie w 2024 roku związane z realizacją zlecenia dla polskiej Marynarki Wojennej w kwestii dostarczenia nowoczesnych jednostek przeciwminowych. W przyszłości wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
15.01.2024

W 2023 Ukraina wyeksportowała drogą morską 15 mln towarów

Ukraina wyeksportowała od sierpnia 2023 roku 15 mln ton towarów drogą morską, przez tzw. korytarz humanitarny, utworzony w zachodniej części Morza Czarnego - poinformował w poniedziałek wicepremier Ołeksandr Kubrakow. Dwie trzecie - 10 mln ton - stanowiły produkty rolne.
08.01.2024

135 lat temu urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, budowniczy Gdyni

30 grudnia 1888 r. w Krakowie urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, w okresie międzywojennym wicepremier, minister przemysłu i handlu oraz skarbu, zasłużony dla powstania portu w Gdyni, autor koncepcji Centralnego Okręgu Przemysłowego, bohater sztuki „Imperium”.
30.12.2023

Ukraina wyeksportowała 10 mln ton towarów dzięki korytarzowi przez Morze Czarne

Dziesięć milionów ton towarów wyeksportowała Ukraina do 24 krajów korytarzem przez Morze Czarne od momentu utworzenia tego szlaku w sierpniu – poinformował we wtorek wicepremier Ukrainy Ołeksandr Kubrakow na platformie X.
19.12.2023

Grudzień '70 w Gdyni [wideo]

Każdego dnia wiaduktem nad przystankiem SKM Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski przechodzą tysiące osób. 53 lata temu to właśnie tutaj rozpoczęły się tragiczne wydarzenia, które później nazwano mianem „Czarnego Czwartku”, a które na stałe wpisały się w annały polskiej historii.
15.12.2023

Władysław Kosiniak-Kamysz przejął obowiązki na stanowisku ministra obrony narodowej

W obecności najważniejszych dowódców formacji Wojska Polskiego nowy wicepremier przejął obowiązki od swojego poprzednika na tym stanowisku, Mariusza Błaszczaka. Władysław Kosiniak-Kamysz został powołany 12 grudnia 2023 roku przez Sejm RP, a 13 grudnia zaprzysiężony na urząd Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej. 13 grudnia w Warszawie w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej odbyła się uroczystość objęcia obowiązków na stanowisku szefa resortu.
13.12.2023

Władysław Kosiniak-Kamysz kandydatem na wicepremiera i szefa MON w nowym rządzie

Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL i minister pracy i polityki społecznej w latach 2011-2015, kandydatem na szefa resortu obrony narodowej w trzecim gabinecie Donalda Tuska; ma być również wicepremierem.
12.12.2023

J.Sasin: spór między Westinghouse, a KHNP o technologię zostanie rozwiązany

Jestem absolutnie spokojny o to, że spór między Westinghouse, a KHNP o technologię budowy elektrowni jądrowych zostanie rozwiązany i taka inwestycja w Polsce będzie mogła być realizowana - stwierdził w poniedziałek były minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
28.11.2023

PGE PAK Energia Jądrowa otrzymała decyzję zasadniczą w sprawie budowy elektrowni jądrowej

PGE PAK Energia Jądrowa otrzymała decyzję zasadniczą wydaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska dotyczącą budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim. Decyzja MKiŚ umożliwia rozpoczęcie prac we wskazanej lokalizacji i jest potwierdzeniem zgodności planowanej inwestycji z celami polityki energetycznej Polski.
24.11.2023

Porywacze statku Galaxy Leader po raz pierwszy wystosowali postulaty i dopuścili możliwość negocjacji

Porywacze uprowadzonego w niedzielę na Morzu Czerwonym statku Galaxy Leader we wtorek po raz pierwszy wystosowali żądania i podali warunki ewentualnych negocjacji - poinformowała bułgarska telewizja publiczna. Bułgarskie media i władze interesują się losem statku, ponieważ kapitan i jego zastępca są Bułgarami.
21.11.2023

Wicepremier Ukrainy zaprzecza informacjom o zawieszeniu nowego korytarza zbożowego przez Morze Czarne

Ukraina nie zatrzymywała funkcjonowania tymczasowego korytarza zbożowego przez Morze Czarne, a doniesienia o zawieszeniu trasy są nieprawdziwe; porty wokół Odessy nadal obsługują statki, które przybyły tą drogą - oświadczył w czwartek wicepremier Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
26.10.2023

Brytyjski resort obrony: ochrona Mostu Krymskiego dużym obciążeniem dla wojsk rosyjskich

Choć według władz Rosji uszkodzenia Mostu Krymskiego powstałe wskutek ukraińskiego ataku zostały naprawione, to korzystanie z niego pozostaje ograniczone, a jego zabezpieczanie pozostaje znaczącym obciążeniem dla rosyjskich wojsk - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
19.10.2023

Chrzest patrolowca SG-301. Gen. Józef Haller rozpoczyna służbę w Morskim Oddziale Straży Granicznej

Na terenie Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej na Westerplatte w Gdańsku odbyła się 12 października br. wyjątkowa i długo oczekiwana uroczystość. Z udziałem zaproszonych gości, kadry dowódczej oraz funkcjonariuszy, odbyła się ceremonia chrztu najnowszego nabytku Morskiego Oddziału Straży Granicznej, patrolowca SG-301 Gen. Józef Haller, typu OPV 70. To największa i najnowocześniejsza jednostka w historii formacji, jaka znalazła się w jej wyposażeniu.
12.10.2023

Kolejne statki z rudą i zbożem wyruszyły z Ukrainy

Trzy statki ze zbożem i rudą żelaza wypłynęły z portu w Czarnomorsku i portu Piwdennyj, a kolejnych pięć jednostek czeka na zacumowanie w celu załadunku - poinformował w niedzielę ukraiński wicepremier Ołeksandr Kubrakow.
01.10.2023

Musk krytykuje finansowanie statków NGO na Morzu Śródziemnym przez Niemcy

Elon Musk skrytykował na portalu X niemiecką politykę migracyjną, a mianowicie finansowanie organizacji pozarządowych (NGO), które zbierają nielegalnych imigrantów na Morzu Śródziemnym i odstawiają na włoskie terytorium. W odpowiedzi na reakcję niemieckiego MSZ Musk zastanawia się, czy to działanie nie stanowi naruszenia suwerenności Włoch.
30.09.2023

Włochy zaniepokojone obecnością niemieckich statków NGO na Morzu Śródziemnym

Szef włoskiego MSZ, wicepremier Antonio Tajani wyraził zaniepokojenie informacją o tym, że w kierunku wyspy Lampedusa płynie siedem statków organizacji pozarządowych pod banderą Niemiec. Od kilku dni trwa spór Rzymu z Berlinem, który postanowił finansować organizacje pozarządowe (NGO), ratujące migrantów na Morzu Śródziemnym i przewożące ich potem do Włoch.
29.09.2023

Belgia rozważa wykorzystywanie dronów do ochrony portów i infrastruktury na Morzu Północnym

Władze Belgii badają możliwości wykorzystywania dronów do ochrony portów i infrastruktury na Morzu Północnym - poinformował w czwartek wicepremier i minister sprawiedliwości Vincent Van Quickenborne.
28.09.2023

Ukraina. Tymczasowym korytarzem humanitarnym płynie kolejny masowiec ze zbożem

Drugi statek wypłynął z portu w Czarnomorsku na południu Ukrainy i podąża tymczasowym korytarzem humanitarnym przez Morze Czarne - powiadomił w piątek ukraiński wicepremier Ołeksandr Kubrakow. Statek Aroyat transportuje 17,6 tys. ton pszenicy, która ma trafić do Egiptu.
22.09.2023

Niczym potwór z Loch Ness. Nuklearny okręt podwodny budzi podziw i przeraża swoim wyglądem

Z udziałem najwyższych władz państwowych powitano powracający z długotrwałego patrolu atomowy okręt podwodny typu Vanguard, zdolny do wystrzeliwania pocisków balistycznych. Tego rodzaju jednostki stanowią główną broń odstraszania i jedną z najpotężniejszych broni w arsenale Royal Navy.
18.09.2023

Wicepremier Ukrainy: będzie więcej dronów, to będzie więcej naszych ataków i mniej okrętów Rosji

Ukraina będzie zwiększać produkcję dronów, co umożliwi kolejne ataki przeciwko okrętom rosyjskim - zapewnił ukraiński wicepremier Mychajło Fedorow, który - jak pisze Reuters - odegrał kluczową rolę w rozwijaniu na Ukrainie produkcji bezzałogowców.
16.09.2023

Trwa rozprawa wicepremiera Salviniego za blokowanie w sierpniu 2019 r. sprowadzenia na ląd migrantów

W piątek, w bunkrze więzienia Pagliarelli w Palermo odbywa się kolejna rozprawa włoskiego wicepremiera Matteo Salviniego. Jest oskarżony o blokowanie w sierpniu 2019 r. przez sześć dni wejścia do portu na wyspie Lampedusie hiszpańskiego statku "Open Arms" z 147 migrantami na pokładzie.
15.09.2023

Lampedusa ogłosiła stan wyjątkowy: na wyspie przebywa 4,5 tysiąca imigrantów

Rada miasta Lampedusa ogłosiła w środę wieczorem stan wyjątkowy po 48 godzinach ciągłego napływu imigrantów na wyspę. Przed ratuszem zebrali się mieszkańcy, którzy następnie wzięli udział w posiedzeniu rady miasta. Szef MSZ Antonio Tajani apeluje o stabilizację Sahelu - podały w czwartek media.
14.09.2023

Wicepremier Ukrainy: od lipca Rosja zniszczyła bądź uszkodziła 105 naszych obiektów infrastruktury portowej

Od 18 lipca rosyjskie wojska zniszczyły bądź uszkodziły 105 obiektów infrastruktury portowej Ukrainy - poinformował w środę ukraiński wicepremier i minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.
13.09.2023

Ukraina wykorzystuje chorwackie porty

Ukraina eksportuje zboże z wykorzystaniem morskich portów w Chorwacji.
08.09.2023

Elon Musk kazał wyłączyć sieć Starlink, żeby zablokować ukraiński atak na rosyjskie okręty

Elon Musk w ubiegłym roku wyłączył satelitarną sieć internetową Starlink, by zakłócić atak ukraińskich podwodnych dronów przeciwko flocie rosyjskich okrętów wojennych u wybrzeży Krymu - podała w czwartek CNN, powołując się na nieopublikowaną jeszcze biografię miliardera. Powodem miały być obawy o rosyjski odwet nuklearny.
07.09.2023

Sytuacja międzynarodowa pogarsza się, coraz więcej ludzi ucieka z Afryki

Pogorszenie się sytuacji międzynarodowej popycha coraz więcej ludzi do ucieczki z Afryki i poszukiwania miejsca w Europie poprzez szlak bałkański i Morze Śródziemne - tak obecny, niespotykany dotąd w takiej skali napływ migrantów do Włoch skomentował szef włoskiego MSZ, wicepremier Antonio Tajani. Jego zdaniem potrzebne są działania ze strony Unii Europejskiej
27.08.2023

Włochy. Ponad 100 tys. migrantów od początku roku, nasila się polemika wokół ich przyjmowania

We Włoszech w momencie, w którym liczba migrantów przybyłych od początku roku przekroczyła już 100 tysięcy, nasila się polemika między lokalnymi władzami a MSW na temat systemu ich przyjmowania. Burmistrzowie wielu miast, zwłaszcza na północy, alarmują, że nakładany na nich obowiązek przyjmowania coraz większej liczby osób rujnuje lokalne budżety.
21.08.2023

Zdaniem łotewskich władz eksport ukraińskiej żywności przez Bałtyk byłby niełatwy, ale pozostaje możliwy

Eksport ukraińskiego zboża do krajów trzecich przez korytarz bałtycki nie jest łatwym zadaniem i wiąże się z wyzwaniami logistycznymi, ale wykorzystanie łotewskich portów w tym celu jest możliwe, ocenił minister rolnictwa Łotwy Didzis Szmits.
01.08.2023

Prezydent Ukrainy podkreślił rolę papieskiego wezwania Rosji do utrzymania umowy zbożowej

To ważne, że papież Franciszek wezwał Rosję do powrotu do umowy zbożowej, reakcja światowych religijnych liderów na rosyjski terror jest niezwykle istotna dla całego świata - podkreślił w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
31.07.2023

Ukraina podejmuje dodatkowe działania, by chronić porty

Podjęliśmy dodatkowe działania, by zapewnić maksymalne działanie obrony przeciwlotniczej i chronić ukraińskie porty - poinformowała w sobotę Natalia Humeniuk, rzeczniczka ukraińskich wojsk na południu.
29.07.2023

Wicepremier Ukrainy: w ciągu dziewięciu dni Rosjanie uszkodzili 26 obiektów infrastruktury portowej i pięć cywilnych statków

"W ciągu dziewięciu minionych dni Rosjanie uszkodzili 26 obiektów infrastruktury portowej i pięć cywilnych statków; siły rosyjskie blokują żeglugę w okolicach Krymu i w pobliżu wód terytorialnych Bułgarii, ograniczając w ten sposób ruch statków płynących w kierunku ukraińskich portów morskich", poinformował wicepremier i minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.
28.07.2023

US Navy wcieliła do służby nowy okręt LCS, USS Canberra. To kolejna jednostka kontrowersyjnej serii

To historyczne wydarzenie, gdyż jednostka US Navy została oficjalnie oddana do użytku poza USA. Zbudowany przez koncern Austal okręt należy do specjalnej serii, która wywołuje niemało emocji ze względu na podnoszony przez krytyków sens całego przedsięwzięcia.
28.07.2023

Położenie stępki pod ORP Jaskółka. Kolejny etap budowy niszczyciela min w Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni odbyło się uroczyste położenie stępki pod nowoczesny niszczyciel min proj. 258, przyszłego ORP Jaskółka (604). To już czwarty okręt tej serii powstający na jej terenie i jednocześnie pierwszy z drugiego zamówienia na trzy jednostki, który ogłoszono w ubiegłym roku. Wydarzenie wpisuje się w ciąg inwestycji pod kątem rozwoju polskiej Marynarki Wojennej.
25.07.2023

Szefowie MSZ Włoch, Słowenii i Chorwacji zobowiązali się do walki z przemytnikami migrantów

Wspólne zobowiązanie do walki z przemytnikami migrantów, by nie dopuścić do następnych tragedii na morzu i ograniczyć nielegalną imigrację – to rezultat poniedziałkowego spotkania szefów MSZ Włoch Antonio Tajaniego, Słowenii Tanji Fajon i Chorwacji Gordana Grlicia Radmana w Ankonie.
10.07.2023

Tunel w Świnoujściu łączący wyspy Wolin i Uznam - oficjalnie otwarty

Tunel pod Świną oficjalnie otwarto w piątek; kierowcy samochodów przejadą nim wieczorem. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ocenił, że przeprawa, która łączy wyspy Wolin i Uznam, "kończy etap marzeń, a przenosi w realną, bezpieczną, od dawna wyczekiwaną rzeczywistość".
30.06.2023

Kaczyński: gospodarka morska musi stać się kołem zamachowym dla dynamicznego rozwoju Wybrzeża

Gospodarka morska powinna, a w zasadzie musi stać się kołem zamachowym dla dynamicznego rozwoju Wybrzeża oraz całej części naszej gospodarki narodowej - napisał w liście do uczestników szczecińskiego 10. Kongresu Morskiego wicepremier Jarosław Kaczyński.
27.06.2023

Wicepremier Kaczyński: inwestycja w Policach umacnia naszą niezależność energetyczną i surowcową

Inwestycja w Policach umacnia naszą niezależność energetyczną i surowcową, jest także jednym z najważniejszych elementów polityki reindustrializacji Polski, polityki stawiającej na innowacyjność i nowe technologie - oświadczył wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński w liście do uczestników uroczystości w zakładach Grupy Azoty.
22.06.2023

Wicepremier Sasin: chcemy inwestować w przemysł stoczniowy

Realizujemy plan wzmocnienia potencjału militarnego Polski; chcemy inwestować w przemysł stoczniowy - mówił w sobotę wicepremier Jacek Sasin w Gdyni podczas wmurowania kamienia węgielnego pod budowę dwóch hal na terenie PGZ Stoczni Wojennej.
19.06.2023

Szef BBN: rośnie świadomość znaczenia Bałtyku

Transport towarów, w tym sprzętu wojskowego i nośników energii, a także wojna w Ukrainie przyczyniają się do wzrostu świadomości znaczenia Bałtyku - powiedział w czwartek szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera podczas VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego.
15.06.2023

Po 45 latach jacht "Mazurek" jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim [ZDJĘCIA]

Po 45 latach jacht "Mazurek" jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim; to trzecia historyczna jednostka tego typu, która staje się eksponatem muzeum, ale eksponatem pływającym, bo tutaj będzie realizowany program edukacyjny - powiedział w sobotę wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.
10.06.2023

Rzecznik AU: okręty podwodne to m.in. odstraszanie przez zdolność do kontrataku

Okręty podwodne w polskiej Marynarce Wojennej będą nie tylko ochraniać szlaki komunikacyjne przed wrogimi okrętami, ale także zapewnią możliwość odstraszania przez zdolność do skutecznego kontrataku - powiedział PAP rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek.
28.05.2023

Świerczyński: realizacja programu Orka - przywrócenie zdolności niezbędnych na współczesnym polu walki

Realizacja programu Orka - zakupu okrętów podwodnych - to przywrócenie zdolności niezbędnych na współczesnym polu walki - powiedział PAP Marek Świerczyński z Polityki Insight, komentując zapowiedź wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka.
25.05.2023

Naczelny "Nowej Techniki Wojskowej": Marynarka Wojenna czeka na okręty podwodne

Marynarka Wojenna czeka na nowe okręty podwodne, są niezbędne, a zapowiedziany przetarg pozwoli uzyskać lepszą cenę i korzyści przemysłowe - powiedział PAP redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej" Mariusz Cielma.
25.05.2023

MON zapowiada powrót do programu Orka i zakup okrętów podwodnych

Rozpisanie przetargu na nowe okręty podwodne zapowiedział w środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Zakup takich jednostek w programie Orka od lat przewidywały plany modernizacyjne.
25.05.2023

Szef MON: jeszcze w tym roku planujemy postępowanie ws. zakupu okrętów podwodnych

Przystępujemy do realizacji programu Orka. Jeszcze w tym roku planujemy uruchomić postępowanie, którego celem będzie zakup okrętów podwodnych wraz z transferem niezbędnych technologii - poinformował w środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
24.05.2023

Nadzieja dla okrętów podwodnych? Program "Orka" wchodzi w nową fazę

W trakcie konferencji Defence24Day minister obrony narodowej ogłosił, że władze przystępują do realizacji programu "Orka" związanego z pozyskaniem okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej. W tym roku jest zaplanowane uruchomienie postępowania, którego celem będzie zakup okrętów podwodnych wraz z transferem niezbędnych technologii, które zamawiający chcą uzyskać w drodze zamówienia offsetowego.
24.05.2023

Sasin: celem jest jak najszybsze zdywersyfikowanie dostaw ropy do Czech, aby wyeliminować surowiec z Rosji

Naszym celem jest jak najszybsze zdywersyfikowanie dostaw ropy naftowej do Czech, gdzie w ramach Grupy Orlen działa koncern Unipetrol, aby całkowicie wyeliminować surowiec z Rosji - powiedział we wtorek wicepremier Jacek Sasin po spotkaniu z ministrem przemysłu Czech Josefem Sikelą.
23.05.2023

Były szef gabinetu Lecha Kaczyńskiego: projekt rurociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk jest szalenie ważny

Powrót do realizacji projektu rurociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk jest szalenie ważny. Doprowadzenie do tego, żeby ten rurociąg powstał to jeden z najważniejszych elementów polskiego bezpieczeństwa energetycznego - mówił w TVP Info b. szef gabinetu śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Robert Draba.
21.05.2023

Szef MON: Włosi będą wzmacniać naszą obronę przeciwlotniczą co najmniej pół roku

Włosi będą wzmacniać naszą obronę przeciwlotniczą co najmniej pół roku - przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak odnosząc się do przybycia do Gdynia włoskiego okrętu "Caio Duilio". Szef BBN Jacek Siewiera podkreślił, że jednostka ta, to jeden z najnowocześniejszych okrętów w Europie.
20.05.2023

Włochy wysyłają niszczyciel, aby strzegł polskiego wybrzeża

W trakcie swojej wizyty we Włoszech minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił, że okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) przybędzie 20 maja na Bałtyk celem obrony m.in. terytorium Polski. W ten sposób ma także wzmocnić morski potencjał NATO w tym regionie.
18.05.2023

Wyspy Owcze wciąż udostępniają Rosji swoje porty; istnieją obawy, że tam przygotowują akty sabotażu

Położone strategicznie pośrodku północnego Atlantyku Wyspy Owcze wciąż współpracują z Rosją przy połowie ryb i uniezależniają się od Danii. Jednocześnie rząd po naciskach Kopenhagi przygotowuje analizę skutków ewentualnego wypowiedzenia rosyjskiej umowy. Wyspiarze są w tej sprawie mocno podzieleni.
18.05.2023

MI: spotkanie ministrów ds. transportu Polski i Rumunii

Na marginesie konferencji pt. Lepsze połączenia dzięki instrumentowi "Łącząc Europę – CEF", która odbyła się 16 maja 2023 r w Bukareszcie, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk spotkał się z wicepremierem, ministrem transportu i infrastruktury Rumunii Sorinem Mihai Grindeanu.
16.05.2023

MI: O przyszłości europejskiego transportu w Bukareszcie

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wziął udział w konferencji pt. Lepsze połączenia dzięki instrumentowi „Łącząc Europę-CEF”.
16.05.2023

Polska i Rumunia podpisały deklarację ws. wzmocnienia współpracy w zakresie infrastruktury

O przyszłości europejskiego transportu w Bukareszcie rozmawiano podczas konferencji pt. Lepsze połączenia dzięki instrumentowi „Łącząc Europę-CEF”. Ministrowie transportu Polski i Rumunii podpisali również wspólną deklarację o wzmocnieniu współpracy w zakresie infrastruktury transportu kolejowego i drogowego.
16.05.2023

Pierwsze wyrzutnie HIMARS dotarły do kraju. Jak to wpłynie na bezpieczeństwo infrastruktury morskiej?

Pierwsze wyrzutnie HIMARS za pośrednictwem US Army dotarły 15 maja br. do Polski. Koncern Lockheed Martin został zaproszony do negocjacji umowy ramowej. Wyrzutnie mają zapewnić skokowy wzrost zdolności odstraszania i obronę przeciwlotniczą zarówno w ramach obrony kraju, jak i sojuszników z NATO. To też ważna informacja dla możliwości skutecznej ochrony morskiej infrastruktury przed zagrożeniami z powietrza.
15.05.2023

ISW: Rosja używa manipulacji i gróźb w związku z umową zbożową

Przedstawiciele Rosji próbują manipulować międzynarodowymi wysiłkami humanitarnymi, grożąc zerwaniem umowy zbożowej, wygasającej 18 maja - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), komentując brak rezultatu w rozmowach o przedłużeniu porozumienia.
12.05.2023

Sasin: "Nie udźwigniemy tempa Fit For 55"

Jesteśmy za transformacją energetyczną, ale w wymiarze możliwym do zrealizowania społecznie – mówił w środę w Poznaniu wicepremier, szef MAP Jacek Sasin. Transformacje powodowane ideologią, bez uzasadnienia ekonomicznego i społecznego, nie mogą się udać; zostaną odrzucone - dodał.
10.05.2023

Włochy: budowa mostu w Cieśninie Mesyńskiej ma kosztować 13,5 mld euro

13,5 miliarda euro będzie kosztować według prognoz rządu Włoch budowa mostu w Cieśninie Mesyńskiej, łączącego Kalabrię na stałym lądzie z Sycylią - poinformował w poniedziałek wiceminister infrastruktury i transportu Edoardo Rixi. W marcu tego roku rząd Giorgii Meloni przyjął dekret o budowie mostu. W 2013 roku plany te zostały zawieszone głównie ze względu na oszczędności w dobie kryzysu.
08.05.2023

Wystawa polskich pojazdów podwodnych w Narodowym Muzeum Morskim

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku zaprezentowano wystawę „W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku”. Ekspozycja składa się z unikatowych maszyn i narzędzi do badań głębin, skonstruowanych przez Polaków w okresie PRL i w pierwszych latach po transformacji.
27.04.2023

Półmetek remontu gdańskiego Żurawia

Zgodnie z planem przebiega remont słynnego gdańskiego Żurawia. Wydarzeniem symbolizującym półmetek prac było umieszczenie na jego szczycie charakterystycznego wiatrowskazu.
27.04.2023

Sasin: państwowe spółki sprowadziły na sezon zimowy 12,5 mln ton węgla

Import węgla na ostatni sezon zimowy wyniósł prawie 12,5 mln ton węgla - poinformował w czwartek wicepremier, minister aktywów Jacek Sasin. Jak dodał, węgiel przywiozły 242 statki, a z portów wyruszyło 3300 pociągów i 50 tys. ciężarówek z węglem.
27.04.2023

Sasin: utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego jeszcze w maju

Ostatnie uzgodnienia sektora energetycznego z sektorem bankowym powodują, że będzie możliwe formalne utworzenie NABE w maju br., być może do połowy miesiąca – zasygnalizował w poniedziałek w Katowicach wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
24.04.2023

W Australii odnaleziono wrak japońskiego statku, na pokładzie którego zginęło w 1942 roku ponad 1000 jeńców wojennych

Na Morzu Południowochińskim, niedaleko Filipin, odnaleziono wrak japońskiego statku handlowego Montevideo Maru, na pokładzie którego zginęło w 1942 roku ponad 1000 jeńców wojennych i internowanych cywilów, w tym 864 Australijczyków - powiadomił w sobotę wicepremier i minister obrony Australii Richard Marles.
22.04.2023

Naddunajskie porty są obecnie krytycznym elementem bezpieczeństwa żywnościowego

Wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow powiedział dziś na spotkaniu z delegacją Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), że porty nad Dunajem mają krytyczne znaczenie dla eksportu ukraińskich produktów rolnych w obliczu ograniczonej działalności portów nad Morzem Czarnym.
21.04.2023

Duda: Mierzeja Wiślana ma strategiczne znaczenie dla obrony terytorium i granic Rzeczypospolitej

Rejon Mierzei Wiślanej ma strategiczne znaczenie dla obrony granic i terytorium Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda, który obserwował we wtorek przy przekopie Mierzei ćwiczenia Zalew-23.
18.04.2023

Prorosyjscy hakerzy zaatakowali kanadyjskie porty

Trzy kanadyjskie porty - w Halifaksie, Montrealu i Quebecu, stały się w środę celem cyberataków; zostały zablokowane ich strony internetowe. Podobnie jak we wtorek, prorosyjscy hakerzy zablokowali na kilka godzin stronę premiera Kanady.
13.04.2023

Minister Telus: musimy uruchomić maksymalnie możliwy wypływ zboża z Polski

Musimy zahamować napływ zboża z Ukrainy i uruchomić maksymalnie możliwy wypływ zboża z Polski - powiedział we wtorek w Programie III Polskiego Radia szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Dodał, że ma pomysł rozdysponowania tego zboża na całą Europę.
11.04.2023

Marynarka Wojenna uczciła pamięć o swoim dowódcy

Rocznice zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej są co roku powracającymi tematami, będącymi powodem zarówno do kontrowersji, jak i zadumy. Wśród 96 ofiar lotu rządowego Tu-154 10 kwietnia 2010 roku był ówczesny dowódca polskiej Marynarki Wojennej, adm. floty Andrzej Karweta.
11.04.2023

PGE Polska Grupa Energetyczna powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna 3 kwietnia 2023 r. zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka. Spółka pod nowym zarządem zmieni nazwę na PGE Energetyka Kolejowa. Tym samym Grupa PGE umocniła swoją pozycję największego producenta i dystrybutora energii elektrycznej w Polsce, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo polskiej energetycznej infrastruktury kolejowej.
04.04.2023

Afryka i kraje arabskie zainteresowane zwiększeniem importu polskiego zboża

Zboże z Polski będzie wyeksportowane tak, by zwolnić magazyny na żniwa; jest zainteresowanie zwiększeniem importu przez państwa afrykańskie, toczymy też rozmowy m.in. z Marokiem czy Arabią Saudyjską - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w rozmowie z portalem wp.pl.
04.04.2023

OPEC+ redukuje wydobycie ropy naftowej

Arabia Saudyjska i inni producenci ropy z OPEC+ zapowiedzieli w niedzielę dobrowolną redukcję wydobycia ropy naftowej od maja do końca 2023 r. Równolegle Rosja zadeklarowała wydłużenie podobnych ograniczeń w tym kraju do końca roku - wynika z informacji podanych przez agencję Reutera.
02.04.2023

MSZ: w Afryce i na Bliskim Wchodzie jest dość spore zainteresowanie zbożem z Polski

W Afryce i na Bliskim Wchodzie jest dość spore zainteresowanie zbożem z Polski; lada moment będzie ono już tam transportowane - powiedział PAP wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Dodał, że do najuboższych państw, takich jak Jemen czy Sudan, zboże będzie wysyłane w ramach pomocy humanitarnej.
02.04.2023

Kowalczyk: blisko 1 milion ton zboża będzie można miesięcznie wyeksportować

Plan jest taki, żeby do żniw wywieźć zboże z Polski; będzie miało ono pierwszeństwo w polskich portach i na kolei - powiedział w niedzielę wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk w TVP1. Według ekspertów, blisko jeden milion ton zboża będzie można miesięcznie wyeksportować - dodał.
02.04.2023

Zboże będzie priorytetem PKP i w portach

W logistyce zboże będzie priorytetem - zarówno na PKP, jak i w portach - wskazał w czwartek Programie I Polskiego Radia wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Poszukujemy też intensywnie rynków zbytu, głównie w krajach afrykańskich, może nawet łącząc sprzedaż z pomocą humanitarną - dodał.
30.03.2023

ORP Jaskółka już powstaje. Ceremonia cięcia blach pod budowę czwartego Kormorana

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę czwartego niszczyciela min proj. 258. To symboliczne rozpoczęcie procesu dostarczania drugiej partii okrętów tego rodzaju dla polskiej Marynarki Wojennej.
28.03.2023

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbędzie się ceremonia cięcia blach pod budowę czwartego Kormorana

We wtorek 28 marca 2023 roku o godzinie 12.00 w stoczni Remontowa Shipbuilding należącej do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding S.A. odbędzie się uroczystość cięcia pierwszych blach do budowy czwartego z serii niszczyciela min typu Kormoran II.
26.03.2023

Rząd dopłaci do transportu zboża do nadbałtyckich portów

Władze chce dofinansować transport pszenicy i kukurydzy do portów nadbałtyckich. Stawki będą uzależnione od odległości od portów. Najwięcej do tony zboża dopłaci się we wschodnich i południowych województwach.
24.03.2023

Przyjęto dekret w sprawie budowy mostu łączącego Kalabrię z Sycylią

Rząd Włoch przyjął dekret, który otwiera drogę do realizacji odkładanej od lat i stale powracającej w planach budowy mostu w Cieśninie Mesyńskiej, który ma połączyć Kalabrię z Sycylią. Projekt tej inwestycji bije rekordy pod względem liczby jej planów, decyzji w sprawie przystąpienia do robót i ich wstrzymywania. Prace mają rozpocząć się do lata przyszłego roku.
17.03.2023

Strącony przez Rosjan dron MQ-9 Reaper to maszyna rozpoznawcza, wykorzystywana również do misji bojowych

Rosyjski myśliwiec uderzył we wtorek w amerykański samolot bezzałogowy MQ-9 Reaper lecący nad Morzem Czarnym, powodując jego runięcie i zniszczenie. MQ-9 Reaper to maszyny rozpoznawcze, ale mogą też przenosić uzbrojenie i wykonywać misje bojowe. Dron waży 2,2 tony, ma zasięg do 2,5 tys. km, może latać przez ponad dobę. Posiadają je stacjonujące w Polsce wojska amerykańskie. Reapery są również używane przez Siły Zbrojne RP.
14.03.2023

Włoski minister: za emigrantami płynącymi do Włoch stoi Grupa Wagnera

Już w 2021 roku komisja parlamentu Włoch do spraw nadzoru nad służbami specjalnymi ostrzegała, że to finansowana przez Rosję grupa Wagnera obecna w Libii wspiera wysyłanie migrantów do Europy – ujawnił były szef tej komisji, obecnie minister do spraw firm Adolfo Urso.
14.03.2023

Pierwszy polski gazowiec dotarł do Świnoujścia [WIDEO]

W miniony piątek do terminalu LNG w Świnoujściu zawinął Lech Kaczyński – pierwszy metanowiec z planowanej na 8 jednostek floty Orlenu. Na jego pokładzie przypłynęło z USA 70 tys. ton skroplonego gazu ziemnego. To tyle, ile przez 7 dni zużywają wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce.
13.03.2023

Pierwszy gazowiec z floty Orlenu dostarczył LNG do terminala w Świnoujściu

Lech Kaczyński dostarczył do terminala LNG w Świnoujściu 70 tys. ton LNG z terminala Sabine Pass w USA. Gazowiec ten to pierwszy z floty jednostek do przewozu LNG Grupy Orlen, który zawinął do gazportu z ładunkiem gazu.
11.03.2023

Morawiecki: Arabia Saudyjska staje się dla nas ważnym partnerem, jeśli chodzi o dywersyfikację dostaw ropy naftowej

Polska dywersyfikuje dostawy ropy naftowej z całego świata i dla nas Arabia Saudyjska staje się coraz ważniejszym partnerem - mówił premier Mateusz Morawiecki we wtorek w Rijadzie. Jako obszary kooperacji wskazał też rolnictwo, przemysł zbrojeniowy, turystykę i informatykę.
08.03.2023

Prezes PKN Orlen: koncern będzie dochodzić roszczeń za wstrzymanie przez stronę rosyjską dostaw ropy

PKN Orlen będzie dochodzić roszczeń za wstrzymanie przez stronę rosyjską dostaw ropy naftowej - zapowiedział w poniedziałek w Radiu Zet prezes koncernu Daniel Obajtek. Pytany z kolei o nadmiarowe zyski, oświadczył, że Orlen takich nie ma.
06.03.2023

Do 69 wzrosła liczba ofiar katastrofy łodzi z migrantami

Do 69 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych katastrofy łodzi z migrantami, do której doszło pod koniec lutego u brzegów Kalabrii we Włoszech. W sobotę znaleziono na plaży ciało dziecko wyrzucone przez morze. Łącznie potwierdzono dotąd śmierć 15 dzieci. Zaginionych jest od około 30 do ponad 40 osób.
04.03.2023

Błaszczak: "Naszym celem jest przynajmniej 300-tysięczna armia". Jak ma się do tego Marynarka Wojenna?

Naszym celem jest przynajmniej 300-tysięczna polska armia, ale także jak najwięcej ludzi, którzy zostaną przeszkoleni, będą potrafili obsługiwać broń oraz zachować się w sytuacji kryzysowej; odporność, którą budujemy realnie odstrasza agresora - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
11.02.2023

Od marca Rosja zmniejszy wydobycie ropy o 5 proc.

Od marca Rosja będzie wydobywała dziennie o 500 tys. baryłek ropy mniej - poinformował wicepremier Aleksander Nowak. Pół miliona baryłek ropy to około 5 procent dziennej produkcji.
10.02.2023

Poselska interpelacja w sprawie okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej

Kwestia posiadania przez Polskę okrętów podwodnych oraz zdolności w zakresie broni podwodnej jest od kilku lat coraz bardziej palącym problemem polskiej Marynarki Wojennej. W tej sprawie kilkukrotnie z różnych stron podnoszono głosy i zapytania w sprawie rozwiązania tej kwestii i przyszłości Dywizjonu Okrętów Podwodnych - najstarszej, wciąż aktywnej jednostki morskiego rodzaju sił zbrojnych z ponad 90-letnią historią.
10.02.2023

Nowy Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych RP. De facto jest też dowódcą polskiej Marynarki Wojennej

W poniedziałek, 6 lutego 2023 r. w Pałacu Prezydenckim, Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, wręczył postanowienia o mianowaniu na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generałowi broni Wiesławowi Kukule oraz na stanowisko Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej generałowi brygady Maciejowi Kliszowi. W uroczystości udział wziął wicepremier Mariusz Błaszczak, a także przedstawiciele kadry dowódczej Wojska Polskiego.
07.02.2023

Nowe źródła wytwarzania pomogą zatrzymać wzrost kosztów energii

Jako lider zielonej zmiany prowadzimy najbardziej zaawansowany projekt rozwoju morskich farm wiatrowych w polskiej strefie na Bałtyku. Uruchomienie produkcji energii wytwarzanej przez nasze wiatraki na morzu planujemy już w 2026 r. - mówi DGP prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
30.01.2023

Sasin: rozwój energii z wiatru nie może być uciążliwy dla mieszkańców

Nadal uważamy, że rozwój energetyki wiatrowej nie może wpływać negatywnie na komfort życia mieszkańców, nie zmieniliśmy zdania w tej sprawie - zapewnił we wtorek wicepremier Jacek Sasin. Podkreślił, że korekty w ustawie odległościowej są możliwe dzięki postępowi technologicznemu.
24.01.2023

Błaszczak: Realnie wzmacniamy Wojsko Polskie

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że rząd w praktyczny sposób wzmacnia polską armię i odstrasza potencjalnego agresora. Przypominał, że w 2023 roku siły zbrojne otrzymają amerykańskie Himarsy, czołgi Abrams i samoloty koreańskie FA-50. Szereg wydatków dotyczy także marynarki wojennej.
19.01.2023

PGE w Davos: już w 2036 roku może w Polsce ruszyć pierwsza komercyjna elektrownia jądrowa

Przedstawiciele PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A., ZE PAK oraz południowokoreańskiego KHNP, czyli wszystkich podmiotów zaangażowanych w projekt budowy elektrowni atomowej w Pątnowie, spotkali się w Domu Polskim w szwajcarskim Davos. W ustalaniu kolejnych etapów tej przełomowej inwestycji uczestniczyli również przedstawiciele najwyższych władz Polski - prezydent RP Andrzej Duda oraz wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
19.01.2023

Polskie porty mają być zdolne przeładować w tym roku 12,6 mln ton zbóż

W MRiRW debatowano o tym, jak udrożnić eksport zboża z Wschodu. Resort poinformował, że we wtorek pod przewodnictwem wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka odbyło się posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Transportu Produktów Rolnych i Spożywczych z Ukrainy.
17.01.2023

Zmiany na stanowiskach dowódczych w polskiej Marynarce Wojennej

Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło dziś zmiany na stanowiskach dowódczych w morskim rodzaju sił zbrojnych.
16.01.2023

Rośnie rola partnerstwa polsko-ukraińskiego w kwestii wymiany towarowej

Tranzyt produktów rolnych z Ukrainy przez terytorium Polski był głównym tematem rozmów wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim.W spotkaniu uczestniczył też wiceminister Rafał Romanowski.
23.12.2022

Ropa WTI zyskuje, Rosja zapowiada spadek wydobycia

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zyskały w bieżącym tygodniu ponad 5 proc., a surowiec WTI kosztuje w piątek z rana nieco ponad 78 USD za baryłkę. Rosja grozi obniżeniem wydobycia nawet o 700 tys. baryłek dziennie w odpowiedzi na limit cen ropy ustalony przez kraje Zachodu.
23.12.2022

Pierwsza dostawa propanu dotarła do gazoportu w Policach [WIDEO]

22 tys. ton propanu do uruchomienia instalacji odwodornienia propanu i produkcji polipropylenu dotarło w czwartek do Morskiego Terminalu Gazowego w Policach w ramach inwestycji Polimery Police. Projekt obejmuje m.in. budowę zintegrowanego kompleksu chemicznego.
22.12.2022

Rosja chce zbudować statki Indiom

Rosja poszukuje kontraktów dla swoich stoczni. Według Livemint, Moskwa złożyła Indiom ofertę, na mocy której pomoże w leasingu i budowie statków o dużej pojemności, które miałyby uniezależnić Nowe Delhi od zagranicznych linii żeglugowych.
21.12.2022

Sasin: kontrola nad Rafinerią Gdańską jest całkowicie zabezpieczona

Kontrola nad Rafinerią Gdańską jest całkowicie zabezpieczona ustawą o ochronie niektórych inwestycji, która obowiązuje od kilku lat – powiedział we wtorek w Polsat News wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
20.12.2022

Uroczystości z okazji 52. rocznicy Grudnia '70

17 grudnia 1970 r. ok. godz. 6.00 w okolicach przystanku kolejowego Gdynia Stocznia wojsko i milicja otworzyły ogień do zdążających do zakładu pracy stoczniowców, którzy posłuchali apelu wicepremiera PRL Stanisława Kociołka, aby wrócić do pracy. Nie był to koniec okrutnych zdarzeń tego dnia.
17.12.2022

Uroczysta przysięga żołnierzy przed ORP Błyskawica

Niemal 250 żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej złożyło przysięgę wojskową na Skwerze Kościuszki w Gdyni, przed ORP Błyskawica.
10.12.2022

Wiceszef MON wręczył nagrody laureatom konkursu na projekty pojazdów bezzałogowych

Laureaci konkursu MON na zaprojektowanie bezzałogowych pojazdów lądowych, powietrznych i morskich otrzymali w czwartek nagrody; wśród nagrodzonych pojazdów znalazł się projekt drona bojowego, zdalnie sterowanego pojazdu ewakuującego rannych czy zwiadowczej łodzi bezzałogowej.
08.12.2022

Węgry. Szef MSZ: nasze firmy mają od 2026 roku wykorzystywać port w Trieście dla celów eksportowych

Porozumienie warte 45 mln euro umożliwia rozpoczęcie prac, aby od 2026 roku węgierskie firmy mogły eksportować towary z wykorzystaniem części włoskiego portu w Trieście należącej do Węgier - powiedział minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.
07.12.2022

Prezydent i szef MON w Porcie Gdynia. Uroczysty odbiór sprzętu dla wojska

Prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak wzięli udział w uroczystym odbiorze pierwszej dostawy uzbrojenia zamówionego dla polskiej armii. Wydarzenie miało miejsce w terminalu BCT w Porcie Gdynia, gdzie rozładowane zostały nowe czołgi i armatohaubice.
06.12.2022

Pierwsza dostawa tegorocznych zakupów zbrojeniowych z Korei – czołgi i armatohaubice

Czołgi K2 i samobieżne armatohaubice K9 wchodzą w skład pierwszej dostawy południowokoreańskiego uzbrojenia kupionego w tym roku przez Polskę. W uroczystym odbiorze sprzętu w Gdyni mają wziąć we wtorek udział prezydent Andrzej Duda i wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
06.12.2022

MON: w Porcie Gdynia rozładunek pierwszych koreańskich czołgów i armatohaubic

W Gdyni trwa rozładunek pierwszych koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9, które wkrótce trafią na wyposażenie Wojska Polskiego - poinformowało w poniedziałek wieczorem na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.
05.12.2022

Ukraina. Media: Putin odbył przejażdżkę po Moście Krymskim

Władimir Putin odbył przejażdżkę po Moście Krymskim, łączącym Rosję z okupowanym Krymem – powiadomił w poniedziałek portal Hromadske, powołując się na komunikat Kremla.
05.12.2022

Ropa w USA zalicza najmocniejszy tygodniowy wzrost cen od 2 miesięcy

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują, a w ujęciu tygodniowym surowiec zaliczy najmocniejszy wzrost notowań od prawie 2 miesięcy - informują maklerzy.
02.12.2022

Flisactwo wpisane na Listę UNESCO

Cieszymy się, bo to jest kolejny dowód, że polskie niematerialne dziedzictwo jest ważne - powiedział PAP wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, odnosząc się do decyzji o wpisie tradycji flisactwa na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.
01.12.2022

Projekt komisji ds. polityki energetycznej: pierwszy raport z działalności do 17 września 2023 r.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich w latach 2007-2022 pierwszy raport ze swojej działalności miałaby opublikować do 17 września 2023 r. - wynika z projektu ustawy powołującej tę komisję. Kluby poselskie miałyby przedstawić kandydatów do komisji w ciągu dwóch tygodni od wejścia przepisów w życie.
01.12.2022

Stocznia Wojenna rozbudowuje swój potencjał

PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. poinformowała o uruchomieniu postępowania przetargowego, którego celem jest wybór generalnego wykonawcy robót budowlanych mających zaowocować powstaniem nowego kompleksu produkcyjnego, który ma umożliwić realizację m.in. programu Miecznik.
25.11.2022

Soboń: potrzebujemy więcej węgla nie tylko ze względu na wysokie ceny gazu

Wiceminister finansów Artur Soboń podkreślił, że kraj potrzebuje więcej węgla nie tylko ze względu na wysokie ceny gazu, ale też dlatego, że węgiel nie może być dzisiaj importowany z Rosji.
25.11.2022

Sasin: Rafineria Gdańska będzie wpisana do specjalnego rozporządzenia

Po fuzji Orlenu z Lotosem, w rozporządzeniu wskażemy wyraźnie, że Rafineria Gdańska należy do przedsiębiorstw, których niekontrolowana sprzedaż nie jest możliwa - poinformował w niedzielę wicepremier Jacek Sasin.
20.11.2022

Wiceszef MAP: propozycja rządu ws. portu w Elblągu aktualna

Rządowa propozycja ws. portu w Elblągu jest nadal aktualna - powiedział w sobotę wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka. Na antenie Radia Olsztyn podkreślił, że to jest propozycja dobra dla Elbląga.
19.11.2022

Rozbudowa magazynów Elewarr w północnej Polsce przełoży się na transport zbóż

Modernizacja i rozbudowa magazynów produktów rolniczych spółki Elewarr w północnej Polsce ma kosztować 250 mln zł. To ważna inwestycja, która przełoży się na eksport zbóż przez bałtyckie porty - ocenił wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
18.11.2022

Wicepremier Sasin: bez zgody rządu nie ma możliwości sprzedaży Rafinerii Gdańskiej

Zdaniem wicepremiera i ministra aktywów państwowych nie ma możliwości sprzedaży Rafinerii Gdańskiej bez zgody rządu. Ponadto obowiązuje ustawa o ochronie strategicznych dla państwa inwestycji, która skutecznie chroni przed takim działaniem.
18.11.2022

KE wzywa do natychmiastowej pomocy migrantom na statku Ocean Viking

Komisja Europejska wezwała w środę do "natychmiastowego sprowadzenia na ląd w najbliższym bezpiecznym porcie" 234 migrantów, którzy przebywają na pokładzie norweskiego statku Ocean Viking, ostatniego z czterech statków humanitarnych, które utknęły ostatnio na Morzu Śródziemnym.
10.11.2022

W. Brytania. Resort obrony: naprawa Mostu Krymskiego potrwa do września 2023 r.

Most Krymski, uszkodzony na początku października wskutek eksplozji, nie zostanie w pełni naprawiony przed wrześniem 2023 r., co ogranicza zdolność Rosji do transportu wojsk i sprzętu na Krym i południową Ukrainę - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
09.11.2022

Włochy. Ponad 560 migrantów na statkach stojących u brzegów Sycylii, rząd: trzeba to zdusić

Ponad 560 migrantów znajduje się na statkach organizacji pozarządowych, stojących od kilku dni u brzegów Sycylii w oczekiwaniu na wpuszczenie do portów. Wicepremier Matteo Salvini oświadczył w poniedziałek, że napływ migrantów to rezultat "organizowanych podróży", które trzeba "zdusić".
07.11.2022

Kowalczyk o eksporcie ukraińskiego zboża: będziemy rozwijać ten szlak przez Polskę

Będziemy rozwijać ten szlak przez Polskę, by wspomóc Ukrainę, ale też, żeby zboże dotarło do krajów arabskich i Afryki Północnej - zadeklarował w piątek wicepremier, szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk, pytany o eksport ukraińskich towarów rolnych przez Polskę.
28.10.2022

Szef MSZ udaje się do Jordanii; weźmie udział w Konferencji Śródziemnomorskiej OBWE

Szef MSZ Zbigniew Rau udaje się z wizytą do Jordanii, gdzie jako przewodniczący OBWE weźmie udział w corocznej Konferencji Śródziemnomorskiej OBWE. Jak zapowiedział rzecznik resortu Łukasz Jasina, głównymi tematami rozmów szefa polskiej dyplomacji będą: bezpieczeństwo energetyczne, terroryzm i uchodźcy.
23.10.2022

Prezydent: nikt nie miał wątpliwości, że szkoła morska będzie Polsce potrzebna

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nikt nie miał wątpliwości, że szkoła morska, kształcąca kadry do służby na morzu będzie Polsce potrzebna - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas gali z okazji stulecia wyższego wojskowego szkolnictwa morskiego i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
21.10.2022

Błaszczak: misja Akademii Marynarki Wojennej jest niezwykle istotna dla bezpieczeństwa RP

Misja Akademii Marynarki Wojennej jest niezwykle istotna dla bezpieczeństwa RP, by Marynarka Wojenna stała na straży bezpieczeństwa Polski musimy mieć wyedukowanych marynarzy i oficerów - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podczas obchodów 100-lecia Akademii Marynarki Wojennej.
21.10.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.