• <

Węgry. Szef MSZ: nasze firmy mają od 2026 roku wykorzystywać port w Trieście dla celów eksportowych

gm

07.12.2022 20:48 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Węgry. Szef MSZ: nasze firmy mają od 2026 roku wykorzystywać port w Trieście dla celów eksportowych

Partnerzy portalu

Węgry. Szef MSZ: nasze firmy mają od 2026 roku wykorzystywać port w Trieście dla celów eksportowych - GospodarkaMorska.pl

Porozumienie warte 45 mln euro umożliwia rozpoczęcie prac, aby od 2026 roku węgierskie firmy mogły eksportować towary z wykorzystaniem części włoskiego portu w Trieście należącej do Węgier - powiedział minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

Szef dyplomacji przebywał w środę z wizytą w Rzymie, gdzie spotkał się między innymi z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim, który zajmuje również stanowisko ministra infrastruktury i transportu w rządzie Giorgii Meloni.

„Dzięki wspólnemu programowi rozwoju oba kraje chcą uczynić Triest jednym z najważniejszych portów w Europie Środkowej” – powiedział Szijjarto.

Wiadomość o zakupie przez Węgry za 31 mln euro terenu we włoskim porcie o powierzchni 32 ha z 300-metrowym dostępem do morza w ramach 60-letniej koncesji podano w lipcu 2019 roku. W zamierzeniu inwestycja ta ma zapewnić węgierskim firmom szybszy i łatwiejszy dostęp do portów morskich. Informację o porozumieniu podali wówczas Szijjarto oraz Salvini; ten drugi pełnił wtedy funkcję ministra spraw wewnętrznych Włoch.

W listopadzie słoweńska agencja STA informowała również, że w zamian za zainwestowanie 200 mln euro w budowę nowego połączenia kolejowego Divaca-Koper w Słowenii rząd w Budapeszcie próbował uzyskać wydzieloną działkę na terenie portu Koper nad Adriatykiem (około 20 km od Triestu) lub w jego okolicy. Słowenia ostatecznie zdecydowała, że będzie realizować inwestycję bez udziału zagranicznych partnerów.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.