• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Naddunajskie porty są obecnie krytycznym elementem bezpieczeństwa żywnościowego

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Naddunajskie porty są obecnie krytycznym elementem bezpieczeństwa żywnościowego

Partnerzy portalu

Wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow powiedział dziś na spotkaniu z delegacją Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), że porty nad Dunajem mają krytyczne znaczenie dla eksportu ukraińskich produktów rolnych w obliczu ograniczonej działalności portów nad Morzem Czarnym.

Jak podał na Facebooku ukraiński resort infrastruktury, Kubrakow spotkał się w Kijowie z delegacją EBOiR, której przewodniczyła prezes tej instytucji Odile Renaud-Basso. Spotkanie dotyczyło realizacji międzynarodowych projektów rozwoju portów nad Dunajem.

"Widzimy perspektywę współpracy dotyczącej rozwoju kompleksu portów naddunajskich. Prace rozpoczęliśmy w ubiegłym roku (...). Międzynarodowa inżynieryjna firma konsultingowa Royal HaskoningDHV, w ramach wspólnego projektu pilotażowego ministerstwa i EBOiR, opracowała listę działań mających na celu zwiększenie przepustowości portów naddunajskich, które dotyczą zmian inwestycyjnych, operacyjnych i regulacyjnych na Ukrainie, w Mołdawii i Rumunii" - powiedział Kubrakow. "Wysoko oceniamy współpracę z EBOiR i jesteśmy wdzięczni za wsparcie Ukrainy" - dodał.

Ministerstwo infrastruktury przypomniało, że wraz z podległymi mu instytucjami realizuje kilka wspólnych projektów z EBOiR. Należą do nich "Rozwój transeuropejskiej sieci transportowej. Ukraina - korytarze drogowe" - projekt mający na celu rozwój infrastruktury drogowej na Ukrainie, a także projekty, których celem jest usprawnienie sieci kolejowej.

EBOiR pomaga także Ukrainie rozwijać sieć logistyczną narodowego operatora pocztowego Ukrposzta. W ramach tych działań kupowane są nowe pojazdy, modernizuje się stary sprzęt oraz ponownie otwiera urzędy pocztowe na terytoriach wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji.

W poniedziałek ministerstwo infrastruktury poinformowało, że inicjatywa zbożowa dotycząca eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne jest zagrożona z powodu działań Rosji, która znów wstrzymała rejestrację statków transportujących żywność. Rosjanie - według ukraińskiego resortu - odmawiają rejestracji statków z ładunkiem i "tworzą swój własny plan inspekcji".

Umowa zbożowa została wynegocjowana z Rosją i Ukrainą przez ONZ i Turcję w lipcu 2022 roku i odnowiona na kolejne 120 dni w listopadzie 2022 roku, a potem w marcu br. Jej celem jest złagodzenie kryzysu żywnościowego wywołanego inwazją rosyjską na Ukrainę i związanym z tym wzrostem cen żywności. (PAP)

sm/ ap/
arch.

Fot. Depositphotos

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.