• <

Rząd dopłaci do transportu zboża do nadbałtyckich portów

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Rząd dopłaci do transportu zboża do nadbałtyckich portów

Partnerzy portalu

Port Gdańsk

Władze chce dofinansować transport pszenicy i kukurydzy do portów nadbałtyckich. Stawki będą uzależnione od odległości od portów. Najwięcej do tony zboża dopłaci się we wschodnich i południowych województwach.

W piątek w wykazie opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów ws. szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z informacji zamieszczonej w wykazie wynika, że projekt ma zostać przyjęty przez rząd do końca marca.

Zwrócono uwagę, że w wyniku agresji Rosji na Ukrainę ograniczeniu uległ eksport zbóż z Ukrainy tradycyjnymi kanałami, czyli przez porty na Morzu Czarnym. Zwrócono uwagę, że spowodowało to znaczący, nienotowany nigdy wcześniej, wzrost przewozu ukraińskich zbóż przez polską granicę. Nadmierny przywóz zbóż z Ukrainy destabilizuje krajowy rynek zbóż, szczególnie w regionach południowo-wschodniej Polski. Do Polski są przywożone w szczególności kukurydza i pszenica. Wyjaśniono też, że projekt wprowadzi pomoc w formie dofinansowania transportu pszenicy i kukurydzy do portów nadbałtyckich. Proponuje się aby stawki pomocy były zróżnicowane w zależności od odległości od portów nadbałtyckich i wynosiły za tonę pszenicy i kukurydzy przewiezionej z: województwa warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego - 100 zł; województwa - lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego - 150 zł; województwa lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, opolskiego i dolnośląskiego - 200 zł.

Podczas jednej z dyskusji w ramach Europejskiego Forum Rolniczego komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformował, że KE zgodziła się na pomoc publiczną z polskiego budżetu dla rolników w kwocie 600 mln zł. Ma być też dodatkowe wsparcie dla polskich rolników z powodu napływu ziarna z Ukrainy i na ten cel dodatkowo przeznaczone zostanie przez KE niemal 30 mln euro. "W sumie będzie to 900 mln zł dla polskich rolników. Jeśli będzie taka konieczność rozważymy kolejne transze takiej pomocy. To rząd zdecyduje, kto i w jakiej wysokości dostanie te pieniądze" – mówił Wojciechowski. Z kolei premier Mateusz Morawiecki w czwartek w Brukseli, po zakończeniu pierwszego dnia obrad szczytu UE, przekazał, że Polska wnioskuje o większe środki z Unii Europejskiej na wsparcie sprzedaży ukraińskiego zboża. Morawiecki wskazał, że na razie dla Polski przeznaczono na ten cel mniej niż 200 mln zł. Jak ocenił, jest to kwota nieadekwatna.

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk informował, że na początku przyszłego tygodnia ma odbyć się "okrągły stół" dotyczący eksportu zboża. Na spotkanie mają zostać zaproszone firmy eksportowe, organizacje rolnicze, a także przedstawiciele resortu infrastruktury oraz Krajowej Grupy Spożywczej. Według Kowalczyka najistotniejszym problemem jest wywiezienie ukraińskiego zboża z Polski. Informował ponadto, że podczas "okrągłego stołu" mają paść propozycje dotyczące eksportu, kredytowania i magazynowania. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ drag/

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.