• <
Baltexpo2023_duży

Rocznica zatopienia rosyjskiego okrętu Saratow. Ukraiński generał opublikował nagranie

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rocznica zatopienia rosyjskiego okrętu Saratow. Ukraiński generał opublikował nagranie

Partnerzy portalu

Siły Zbrojne Ukrainy

Dokładnie rok temu siły ukraińskie przeprowadziły skuteczny ostrzał rakietowy skierowany na jednostki morskie Federacji Rosyjskiej stacjonujące w okupowanym Berdiańsku. Zniszczono wtedy okręt desantowy proj. 1171 Saratow. Z tej okazji naczelny dowódca sił ukraińskich gen. Walerij Załużny, opublikował nagranie z tej akcji.

Była to jedna z pierwszych tak spektakularnych akcji armii Ukrainy, która wtedy od miesiąca toczyła dramatyczne boje przeciwko rosyjskiej agresji. Przypomnijmy, że sytuacja wyglądała bardzo pesymistycznie, czego symbolem było samozatopienie flagowego okrętu Marynarki Wojennej Ukrainy, fregaty "Hetman Sahajdaczny". Walki toczyły się właściwie pod Kijowem i choć długość wojny przekraczała prognozy analityków i polityków (mówili, że zwycięstwo Rosji to kwestia dni), to wciąż nie było wiadomo, czy kraj ma szansę na obronę. Zatopienie okrętu wroga było więc tutaj nie tylko jego osłabieniem, ale i wielkim sukcesem propagandowym dla obrońców, budującym ich morale.

Wprawdzie długo Kreml nie potwierdzał utraty okrętu, ale na pierwszych, często słabej jakości zdjęciach widać było okręty spowite kłębami dymu. Oznaczało to albo ich zniszczenie, albo chociaż uszkodzenie. Było to tym bardziej ważne, gdyż okręty proj. 1171 były przeznaczone do dostarczenia i rozładunku techniki wojskowej, wykorzystywanej przez Rosję w konflikcie. Utrata tych jednostek morskich (a przy tym potencjalnie cennego ładunku) okazywałaby się tym boleśniejsza dla strony atakującej, a dla broniącej się budująca.

Nie było to ostatnie w ramach wojny na morzu toczonej przez Ukrainę, pokazując znaczenie utrzymywania bezpieczeństwa portów oraz osłony okrętów. Najbardziej spektakularnym sukcesem było zatopienie krążownika rakietowego Moskwa, będącego okrętem flagowym rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Jego śladem poszły również kolejne okręty sił agresora. Ukraińcom udało się uszkodzić bądź zatopić także trałowiec Iwan Gołubiec, holownik Wasilij Biech, duży okręt Cezar Kunnikow (bliźniak Saratowa), trzy okręty desantowe typu Ropucha, kuter desantowy typu Sierna i sześć kutrów desantowo-szturmowych typu Raptor.

Siły Zbrojne Ukrainy

Dziękujemy za wysłane grafiki.