• <
BOTA_2023

Holandia przekaże Ukrainie dwa niszczyciele min typu Alkmaar

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Holandia przekaże Ukrainie dwa niszczyciele min typu Alkmaar

Partnerzy portalu

MO Holandii

Podczas swojej wizyty w Odessie minister obrony Holandii Kasja Ollongren ogłosiła, że jej kraj przekaże okręty, które wzmocnią potencjał obronny Ukrainy. Ma się to przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa na Morzu Czarnym.

W trakcie marcowej wizyty minister spotkała się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, Ołeksijem Reznikowem. Rozmawiali o wzmocnieniu obrony wybrzeża, znaczeniu swobodnego przepływu jednostek morskich i bezpieczeństwa na morzu. Szczególnie istotnym zagadnieniem była ochrona statków ze zbożem, które są wyprawiane z Kijowa. Pomimo umów ze stroną rosyjską stale istnieje obawa, że znajdą się na celowniku Floty Czarnomorskiej. Ponadto nawet jeśli zakończy się konflikt pozostanie problem w postaci nawet tysięcy min zalegających w toni Morza Czarnego, w tym na wodach przybrzeżnych Ukrainy. Stąd wyposażenie floty w okręty przeciwminowe jest jedną z paląca potrzeb. Oprócz tego Siły Zbrojne Ukrainy otrzymają radarowe systemy wykrywania dronów oraz systemy do szybkiej budowy mostów.

- Dziś w mieście portowym Odessa ogłosiłam, że Holandia zamierza dostarczyć Ukrainie dwa okręty przeciwminowe. Belgia i Holandia rozpoczną w tym roku szkolenie ukraińskich załóg tych jednostek. Inicjatywa ta przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa morskiego na Morzu Czarnym - przekazała Kasja Ollongren.

Holenderski resort obrony przekazał w komunikacie prasowym, że dotychczasowa pomoc militarna Ukrainie wyniosła 1,2 mld euro.

- Ukraina jest państwem morskim. Będziemy bronić naszego Morza Czarnego i Azowskiego tak samo jak naszego lądu i nieba. Jestem bardzo wdzięczny premierowi Markowi Rutte i minister Kasji Ollongren za przekazanie dwóch okrętów przeciwminowych typu Alkmaar dla Marynarki Wojennej Ukrainy - powiedział Ołeksij Reznikow.

Niszczyciele min typu Alkmaar należą do rodziny okrętów opartych na typie Tripartite, używanych przez Belgię, Francję i Holandię, a także eksportowanych do innych krajów (to dotyczy też przekazywania używanych okrętów). W Królewskiej Holenderskiej Marynarce Wojennej (Koninklijke Marine) w latach 1983-1989 wprowadzono do służby 15 tego typu jednostek, z których część stopniowo wycofywano, przekazując też do innych państw, w tym Bułgarii, Indonezji, Łotwy i Pakistanu.

Obecnie w wyposażeniu morskiego rodzaju sił zbrojnych pozostaje sześć takich okrętów. Mają 51,6 metrów długości, a ich maksymalna wyporność wynosi 605 ton. Osiągają prędkość 18 węzłów, a załoga liczy 55 oficerów i marynarzy. Główny napęd stanowi silnik dieslowy Brons-Werkspoor A-RUB 215V-12 o mocy 1,400 kW, wspierany przez wał, dwa stery ACEC 180 kW (240 KM) oraz dziobowy ster strumieniowy. W swoim wyposażeniu ma również sonar DUBM 21B oraz radar nawigacyjny Decca 1229. Uzbrojenie stanowią automatyczna armata F2 20mm, cztery karabiny maszynowe, w tym dwa 12,7 mm i dwa kolejne 7,62 mm.

Z racji na ich wiek oraz wyeksploatowanie władze holenderskie planują wraz z Belgią zastąpić je nowym typem, budowanym przez Konsorcjum Naval & Robotics spółek Naval Group i ECA Robotics. Jednocześnie jako sprawdzone, okręty typu Alkmaar po wyremontowaniu i dostosowaniu do ukraińskich potrzeb mają być zdolne do jeszcze wielu lat służby. Prawdopodobnie zostaną też potraktowano jako rozwiązanie pomostowe, nim kraj zaopatrzy się w nowoczesne niszczyciele przeciwminowe.

Szkolenia ukraińskich załóg mają się rozpocząć się w II poł. 2023 roku, więc najprawdopodobniej latem. Same okręty mają wejść na ukraińskie wody w 2025 roku. 

Dziękujemy za wysłane grafiki.