• <
bulk_cargo_port_szczecin

Ukraina wyeksportowała ponad 20 mln ton zbóż nowym korytarzem

jm

05.02.2024 10:00
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Ukraina wyeksportowała ponad 20 mln ton zbóż nowym korytarzem

Partnerzy portalu

Nowy korytarz zbożowy na Morzu Czarnym działa – Ukraina wyeksportowała nim już 20 mln ton produktów.

Od sierpnia, kiedy ustanowiono nowy korytarz żeglugowy przez Morze Czarne po tym, jak Rosja wycofała się z porozumienia w sprawie poprzedniego, Ukraina wyeksportowała nim już 14,3 mln ton produktów rolnych.

Poprzedni korytarz zbożowy był efektem negocjacji między Rosją, Turcją i ONZ. Rosja zobowiązała się umożliwić eksport zbóż z Ukrainy i zapewnić bezpieczeństwo statkom handlowym płynącym korytarzem. W praktyce jednak dużo mówiło się o tym, że rosyjskie kontrole statków są opóźniane i przeciągają się, by z korytarza skorzystało jak najmniej jednostek. Finalnie Rosja wycofała się z porozumienia po tym, jak ukraińskie siły zbrojne zeszłego lata zaatakowały jej okręty, do których dopłynęły prawdopodobnie po części korzystając właśnie z korytarza zbożowego.

Niemniej jednak w sierpniu został ustanowiony kolejny korytarz – tym razem bez udziału Rosji, która jednak nie jest w stanie zagrozić jednostkom korzystającym z niego po utracie pozycji m.in. na Wyspie Węży. Droga funkcjonuje – jak poinformował wicepremier Ukrainy Oleksandr Kubrakow, od początku jej istnienia wyeksportowano nią już ponad 20 milionów ton zbóż, z czego aż 14,3 mln ton wypłynęło z portów w regionie Odessy.

W samym styczniu 2024 roku przeładunki sięgnęły 6,3 mln ton – to wynik bliski rezultatom sprzed wojny.

fot. Depositphotos

Tagi:
''

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.