• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Wszystkie państwa UE zatwierdziły akces Szwecji do NATO. To wpłynie na bezpieczeństwo Bałtyku (ARTYKUL AKTUALIZOWANY)

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Wszystkie państwa UE zatwierdziły akces Szwecji do NATO. To wpłynie na bezpieczeństwo Bałtyku (ARTYKUL AKTUALIZOWANY)

Partnerzy portalu

Ratyfikacja wniosku Szwecji o akcesję do NATO przez parlament Węgier wyznacza początek nowej ery, czyni Sojusz jeszcze silniejszym i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego - ocenił w poniedziałek szef estońskiej dyplomacji Margus Tsahkna.

"Fakt, że Estonia i Szwecja stają się sojusznikami, a nie partnerami, pozwala nam na bliższą współpracę w zakresie obronności i bezpieczeństwa, znacząco zwiększa bezpieczeństwo regionu Morza Bałtyckiego i poprawia bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. Jestem przekonany, że akcesja Szwecji pozwoli nam skuteczniej stawić czoła wspólnym wyzwaniom i zagrożeniom w naszym regionie" - przyznał Tsahkna w komunikacie opublikowanym przez swój resort.

"Przez dziesięciolecia NATO nie straciło na znaczeniu, a zamiast tego stało się z każdym rokiem silniejsze. Jednocześnie kieruje się zasadami ustalonymi w 1949 r., a Estonia za jedną z najważniejszych z nich uważa politykę otwartych drzwi. Jesteśmy przekonani, że każde państwo europejskie musi mieć swobodę wyboru własnego bezpieczeństwa, a przystąpienie Szwecji jest dowodem znaczenia tej podstawowej zasady" - dodał minister spraw zagranicznych Estonii.

"Dołączenie Szwecji do NATO jest również sygnałem wysłanym Rosji o tym, że próby szantażu i odsunięcia NATO od jej sąsiedztwa nie powiodły się" - zaznaczyła na platformie X premier Estonii Kaja Kallas.

"Wreszcie! Do łańcucha wzmacniającego bezpieczeństwo w regionie Morza Bałtyckiego dodano kluczowe ogniwo. Członkostwo Szwecji w NATO doda więcej sił najsilniejszemu sojuszowi militarnemu na świecie - NATO!" - napisał z kolei na tej samej platformie estoński prezydent Alar Karis.

Z Tallina Jakub Bawołek (PAP)

jbw/ adj/


26.02.2024, 19:01 Warszawa (PAP)

Szef MON o roli Szwecji w NATO: ważna dla wzmocnienia obronności na wschodnich i północnych flankach Sojuszu

Szwecja jest na ostatniej prostej w drodze do członkostwa w NATO, to ważny krok dla wzmocnienia obronności na wschodnich i północnych flankach Sojuszu - oświadczył w poniedziałek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Parlament Węgier zagłosował w poniedziałek za przyjęciem Szwecji do NATO. Ratyfikacja musi zostać jeszcze podpisana przez głowę państwa, po podpisaniu ratyfikacji Szwecja zostanie 32. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"Szwecja na ostatniej prostej w drodze do członkostwa w NATO. To ważny krok dla wzmocnienia obronności na wschodnich i północnych flankach Sojuszu. Nowa rola w regionie bałtyckim rysuje się jako istotny element sojuszniczej strategii. Wielkie gratulacje!" - napisał na platformie X szef MON.

W węgierskim parlamencie za przystąpieniem Szwecji do Sojuszu głosowało 188 posłów, w tym deputowani rządzącej na Węgrzech koalicja Fidesz-KDNP oraz większość partii opozycyjnych. Przeciwko akcesji opowiedziało się 6 deputowanych skrajnie prawicowej partii Ruch Naszej Ojczyzny (Mi Hazank). (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ par/


26.02.2024, 19:41 Kielce (PAP)

Gen. Samol: Przystąpienie Szwecji do NATO zwiększy bezpieczeństwo w regionie Morza Bałtyckiego

Ratyfikacja przez parlament Węgier wniosku Szwecji o akcesję do NATO zwiększa bezpieczeństwo w regionie Morza Bałtyckiego - powiedział PAP gen. Bogusław Samol, były dowódca Korpusu Północno-Wschodniego. "Szwecja wnosi do Sojuszu Północnoatlantyckiego swój bardzo silny przemysł zbrojeniowy" - dodał.

Parlament Węgier zagłosował w poniedziałek za przyjęciem Szwecji do NATO. Po podpisaniu ratyfikacji przez węgierską głowę państwa Szwecja zostanie 32. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

„Moim zdaniem Szwecja już od dawna była takim nieformalnym członkiem NATO. Cieszę się, że już niedługo zostanie to sformalizowane” – powiedział gen. Samol.

„Po przystąpieniu Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego region Morza Bałtyckiego stanie się regionem natowskim. Zwiększa to nasze bezpieczeństwo w tym regionie. Oczywiście ogranicza też możliwości militarne Federacji Rosyjskiej wobec sytuacji na Morzu Bałtyckim. Przynajmniej ta północna flanka NATO, chodzi tutaj o nasze bezpieczeństwo, w pełni zostanie zabezpieczona” – podkreślił były dowódca Korpusu Północno-Wschodniego. Dodał, że teraz pozostaje tylko kwestia wspólnych ćwiczeń i wspólnej strategii wojskowej, jeśli chodzi o region Morza Bałtyckiego.

„Jak również ćwiczeń przygotowania natowskich sił, a więc struktur militarnych, do współdziałania na wypadek jakichkolwiek zapędów rosyjskich wobec krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego” – powiedział gen. Samol, który zaznaczył, że „oprócz systemu bezpieczeństwa w rejonie Morza Bałtyckiego, Szwecja wnosi kolejny bardzo ważny element do struktur nie tylko wojskowych, ale i politycznych NATO.

„Swój bardzo silny przemysł zbrojeniowy, czego w tej chwili brakuje w Europie. Widzimy to na przykładzie wojny na Ukrainie, gdzie Europa nie jest w stanie zabezpieczyć potrzeb ukraińskich sił zbrojnych. Chodzi tutaj m.in. o dostarczenie wystarczającej ilości amunicji. Szwecja zdecydowanie wzmacnia potencjał obronny Sojuszu Północno-Atlantyckiego” – podkreślił. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ par/


26.02.2024, 19:44 Londyn (PAP)

W. Brytania/ Premier Sunak o ratyfikacji wejścia Szwecji do NATO: to historyczny dzień

To historyczny dzień dla NATO - oświadczył w poniedziałek brytyjski premier Rishi Sunak, komentując ratyfikację przez parlament Węgier wniosku Szwecji o członkostwo w Sojuszu. Minister obrony Grant Shapps podkreślił, że wejście Szwecji uczyni NATO silniejszym.

"Historyczny dzień dla naszego Sojuszu. Szwecjo, nie możemy się doczekać, aby już wkrótce powitać cię w NATO" - napisał Sunak na platformie X.

"Przystąpienie Szwecji do NATO uczyni sojuszników bezpieczniejszymi, NATO silniejszym, a obszar euroatlantycki bardziej stabilnym. Z niecierpliwością czekam na bliską współpracę z Palem Jonsonem (ministrem obrony Szwecji-PAP), aby wzmocnić partnerstwo obronne Wielkiej Brytanii z naszym najnowszym sojusznikiem w NATO" - napisał z kolei Shapps.

W poniedziałek Parlament Węgier zagłosował za przyjęciem Szwecji do NATO. Po podpisaniu ratyfikacji przez węgierską głowę państwa - nowo wybranego w poniedziałek prezydenta Tamasa Sulyoka lub przewodniczącego parlamentu, który do czasu objęcia przez niego urzędu w dniu 5 marca sprawuje obowiązki prezydenta - Szwecja zostanie 32. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. (PAP)

bjn/ adj/


26.02.2024, 22:00 Kielce (PAP)

Gen. Koziej o zgodzie Węgier na akcesję Szwecji do NATO: sygnał dla Rosji, że Sojusz ma swoją wartość odstraszającą

Zgoda parlamentu Węgier na przystąpienie Szwecji do NATO to sygnał dla wszystkich, szczególnie dla Rosji, że Sojusz Północnoatlantycki ma swoją wartość odstraszającą – podkreślił w rozmowie z PAP gen. Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

W poniedziałek parlament Węgier zagłosował za przyjęciem Szwecji do NATO. Po podpisaniu ratyfikacji przez węgierską głowę państwa Szwecja zostanie 32. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego

„Bardzo dobra decyzja dla Polski, NATO i bezpieczeństwa europejskiego. Szkoda tylko, że tak późno. Ta dotychczasowa postawa Węgier wnosiła sporo ryzyka do spoistości Sojuszu Północnoatlantyckiego. Trochę zaczęła przypominać pewne ryzyko, jakie do Sojuszu wnosiła i nadal wnosi Turcja, z którą podobny problem był wcześniej” – podkreślił prof. Koziej. Jak dodał, poszerzenie NATO o Szwecję, a wcześniej o Finlandię, to „bardzo wyraźny sygnał dla wszystkich, w szczególności dla Rosji, że NATO ma swoją wartość odstraszającą”.

„Że to nie tylko są słowa, ale praktycznie działania, jak ostatnio Szwecji i Finlandii, czy wielkie starania Ukrainy, krajów z Bałkanów, które chcą się w NATO znaleźć. Znaczy to, że Sojusz się nie zestarzał i nie popsuł. To bardzo ważne jeśli chodzi o ten poziom bezpieczeństwa, na którym rozpatruje się kwestie zapobiegania wojnom, odstraszania i powstrzymywania potencjalnych zagrożeń” – powiedział były szef BBN.

Jak zauważył, wstąpienie Szwecji do NATO domyka północną flankę Sojuszu Północnoatlantyckiego, po wcześniejszym wstąpieniu Finlandii.

„Przesądza definitywnie, że Bałtyk jest już jeziorem natowskim, a nie morzem, w którym Rosja ma cokolwiek do powiedzenia. Dojście floty szwedzkiej do flot sojuszniczych sprawia, że Flota Bałtycka jest już zupełnie zamknięta w Petersburgu i portach obwodu kaliningradzkiego. Można powiedzieć, że dokończony został proces +natoizacji+ Bałtyku” – zaznaczył Koziej.

Podkreślił, że Szwecja i Finlandia mają bardzo dobrze zorganizowany system wojskowy, „zarówno jeśli chodzi o tradycję, jak i o dostosowanie do współczesnych zagrożeń”. Dodał, że członkostwo Szwecji w NATO jest „bardzo wyraźnym wzmocnieniem Sojuszu” i ma bardzo duże znaczenie dla Polski.

„Jesteśmy na styku pierwszej linii drugiej zimnej wojny. Warto sobie uzmysłowić, że stan obecny relacji między Rosją a Zachodem nabiera coraz bardziej charakteru właśnie zimnej wojny. Byliśmy razem z krajami bałtyckimi Litwą, Łotwą i Estonią, na tej głównej linii frontu tej zimnej wojny. Dojście tych dwóch krajów skandynawskich jest bardzo ważne dla Polski. Wzmacnia potencjał Sojuszu i odstrasza ewentualne zapędy Rosji” – zaznaczył prof. Koziej. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ par/


26.02.2024, 22:03 Bukareszt (PAP)

Prezydent Rumunii: Szwecja w NATO wzmocni obronę i odstraszanie na wschodniej flance

Ze Szwecją w NATO wzmocnimy obronę i odstraszanie na wschodniej flance Sojuszu i będziemy kontynuować nasze mocne wsparcie dla Ukrainy – oświadczył prezydent Rumunii Klaus Iohannis, komentując poniedziałkową ratyfikację przez parlament Węgier wniosku Szwecji o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim.

"Dzisiaj spełniły się warunki, by powitać Szwecję w NATO" – napisał w poniedziałek na platformie X Iohannis.

"Wkład Szwecji w bezpieczeństwo euroatlantyckie jest istotny. Ze Szwecją w NATO wzmocnimy obronę i odstraszanie na wschodniej flance i będziemy kontynuować nasze mocne wsparcie dla Ukrainy. Razem jesteśmy silniejsi" – podkreślił rumuński prezydent.

W poniedziałek parlament Węgier zagłosował za przyjęciem Szwecji do NATO. Po podpisaniu ratyfikacji przez węgierską głowę państwa - nowo wybranego w poniedziałek prezydenta Tamasa Sulyoka lub przewodniczącego parlamentu, który do czasu objęcia przez niego urzędu w dniu 5 marca sprawuje obowiązki prezydenta - Szwecja zostanie 32. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

just/ adj/


27.02.2024, 01:12 Warszawa (PAP)

Prezydent: cieszę się, że węgierskie Zgromadzenie Narodowe zagłosowało za przystąpieniem Szwecji do NATO

Cieszę się, że węgierskie Zgromadzenie Narodowe zagłosowało za przystąpieniem Szwecji do NATO. Zyskujemy cennego sojusznika w regionie Morza Bałtyckiego - podkreślił w nocy z poniedziałku na wtorek prezydent Andrzej Duda.

Parlament Węgier zagłosował w poniedziałek za przyjęciem Szwecji do NATO. Ratyfikacja musi zostać jeszcze podpisana przez głowę państwa, po podpisaniu ratyfikacji Szwecja zostanie 32. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"Cieszę się, że węgierskie Zgromadzenie Narodowe zagłosowało za przystąpieniem Szwecji do NATO. Zyskujemy cennego sojusznika w regionie Morza Bałtyckiego. Razem jesteśmy silniejsi" - skomentował prezydent Duda na swoim profilu na Facebooku.

W węgierskim parlamencie za przystąpieniem Szwecji do Sojuszu głosowało 188 posłów, w tym deputowani rządzącej na Węgrzech koalicja Fidesz-KDNP oraz większość partii opozycyjnych. Przeciwko akcesji opowiedziało się 6 deputowanych skrajnie prawicowej partii Ruch Naszej Ojczyzny (Mi Hazank). (PAP)

Daria Porycka
dap/ kb/


27.02.2024, 03:10 Helsinki (PAP)

Prezydent Finlandii: przyjęcie Szwecji do NATO pieczętuje nasze członkostwo w Sojuszu 

Zgoda na przyjęcie Szwecji do NATO dokonana przez wszystkich sojuszników „dopełnia” członkostwo Finlandii w Sojuszu – oświadczył prezydent Sauli Niinisto po decyzji węgierskiego parlamentu. Szwedzkie lotnictwo i marynarka wojenna są potężnym wsparciem dla fińskich wojsk lądowych – komentują media. 

„Witamy w NATO. Razem będziemy silniejsi” – ogłosił premier Finlandii Petteri Orpo, po tym jak Węgry jako ostatni sojusznik, ratyfikowały wniosek akcesyjny Szwecji.

„Już nie będzie białej plamy na mapie NATO” – powiedział z kolei przewodniczący komisji obrony narodowej w fińskim parlamencie, Jukka Kopra. Podkreślił, że Szwecja odgrywa kluczową rolę w planowaniu obronnym na północy Europy. Dzięki Szwecji w NATO możliwe będzie gromadzenie wojsk i ich przemieszczanie, gdyby Finlandia znalazła się w kryzysie – dodał, odnosząc się do geograficznego położenia Finlandii i jej długiej granicy z Rosją.

W analizach porównawczych potencjałów obronnych Finlandii i Szwecji zwraca się przede wszystkim uwagę na liczebność fińskich wojsk lądowych (blisko 900 tys. rezerwistów) oraz siły wojsk pancernych i artyleryjskich, zaś w przypadku Szwecji na lotnictwo, marynarkę wojenną oraz rozwijane zaawansowane technologie wojskowe – przypomniało radio Yle.

Finlandia złożyła wniosek akcesyjny do NATO wspólnie ze Szwecją w maju 2022 r. w odpowiedzi na atak Rosji na Ukrainę. Strategiczna linia fińskiej polityki zagranicznej zakładała, że do ostatecznego członkostwa w Sojuszu (w tym planowania obrony Finlandii), niezbędne jest również przyjęcie Szwedów do NATO, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo dostaw. Podkreślano przede wszystkim dostęp do szwedzkiej infrastruktury drogowej, baz morskich oraz lotnisk; mówiąc niekiedy wprost, że „bez Szwecji Finlandii obronić się nie da”. Finlandia została przyjęta do NATO 4 kwietnia 2023 r. 

Z Helsinek Przemysław Molik
pmo/ kb/


Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.