• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Węgierski parlament zagłosował za przyjęciem Szwecji do NATO

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Węgierski parlament zagłosował za przyjęciem Szwecji do NATO

Partnerzy portalu

Dzisiejsze głosowanie w węgierskim parlamencie zamyka trwającą od niemal dwóch lat drogę Szwecji ku NATO. Głosami większości posłów zdecydowano, że kraj ten stanie się 32. członkiem Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. To ma kluczowe znaczenie dla budowania bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim, czyniąc je niemal "wewnętrznym morzem NATO".

Droga Szwecji ku Sojuszowi, będąca zerwaniem z trwającą przeszło dwa wieki polityką neutralności, wiązała się z agresją Rosji na Ukrainę 24 lutego 2024 roku. Wtedy to 18 maja 2022 roku rząd szwedzki wraz z fińskim złożył  historyczny wniosek o przystąpienie do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Oba kraje zostały zaproszone do sojuszniczych struktur po szczycie NATO w Madrycie w lipcu tego samego roku. Przyjęcie nowych członków w struktury wiązało się z zatwierdzeniem przez każdego z pozostałych 30, lecz długo na przeszkodzie stały tu, z własnych powodów politycznych, Turcja i Węgry. Wpierw oba te kraje zdecydowały się na akceptację Finlandii, która stała się 31. członkiem NATO 4 kwietnia 2023 roku, o czym także pisaliśmy w kontekście jej wkładu w Sojusz. Polski rząd ratyfikował dokument o akceptacji przyjęcia Szwecji i Finlandii do NATO 7 lipca 2022 roku.

MW Szwecji


Akceptacja akcesu Szwecji do NATO przez Turcję miała miejsce pod koniec stycznia tego roku, w międzyczasie oskarżany o prorosyjskie sympatie rząd premiera Victora Orbana wielokrotnie unikał podjęcia ostatecznej decyzji. Dziś odbyło się głosowanie, które okazało się ostatecznym i wiążącym, czego jednak wielu komentatorów nie było tak pewnymi.

- Z radością przyjmuję głosowanie węgierskiego parlamentu za ratyfikacją członkostwa Szwecji w NATO. Teraz, gdy wszyscy sojusznicy wyrazili zgodę, Szwecja stanie się 32. sojusznikiem NATO. Członkostwo Szwecji uczyni nas wszystkich silniejszymi i bezpieczniejszymi - przekazał w na portalu X (dawniej Twitter) sekretarz NATO Jens Stoltenberg. 

- Dziś historyczny dzień. Parlamenty wszystkich państw członkowskich NATO zagłosowały obecnie za przystąpieniem Szwecji do NATO. Szwecja jest gotowa wziąć na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo euroatlantyckie - podkreślił premier Szwecji Ulf Kristersson.

Wstąpienie Szwecji do NATO mocno zmienia sytuację na Morzu Bałtyckim, czyniąc je właściwie "wewnętrznym morzem NATO", gdyż niemal wszystkie państwa nadbałtyckie, poza Rosją, mają należeć do jednego bloku sojuszniczego. W ten sposób umacniają bezpieczeństwo w regionie. Co istotne, Szwecja zapewnia tu istotny wkład poprzez swoją może niedużą, ale bardzo nowoczesną i stale modernizowaną marynarkę wojenną (Swenska Marinen), wzmacniając tym samym ochronę akwenu. Aktualnie trwają największe od 1988 ćwiczenia NATO pk. "Steadfast Defender 2024", w których biorą udział wszystkie państwa członkowskie, przy czym Szwecja była tu dotychczas państwem partnerskim. Co istotne, udział szwedzkich sił zbrojnych w manewrach sojuszniczych jako partner trwało już wcześniej, przygotowując kraj do wstąpienia w struktury sojusznicze i przyzwyczajając do związanych z tym procedur. W ten sposób podczas obecnie trwającego przedsięwzięcia wyjątkowo można spodziewać się wyjątkowej atmosfery w związku z przyjęciem w skład NATO kolejnego państwa.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.