• <
bulk_cargo_port_szczecin

Hiszpania. Rząd będzie dostarczał statkami odsoloną wodę do pogrążonej w suszy Katalonii

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Hiszpania. Rząd będzie dostarczał statkami odsoloną wodę do pogrążonej w suszy Katalonii

Partnerzy portalu

Do walczącej od 2021 r. z suszą Katalonii odsolona woda pitna będzie sprowadzana statkami z Walencji - poinformowała w sobotę wicepremier Hiszpanii Teresa Ribera po spotkaniu z władzami regionu autonomicznego Walencji.

Do Katalonii będzie regularnie transportowana woda z zakładu odsalania wody morskiej usytuowanego w pobliżu portu w mieście Sagunto koło Walencji, na wschodzie kraju - dodała Ribera.

Podczas sobotniego spotkania szef regionalnego rządu Walencji Carlos Mazon podkreślił, że wraz z nasilającą się suszą w kilku regionach Hiszpanii w kraju należałoby ogłosić "solidarność wodną" pomiędzy wspólnotami autonomicznymi.

Dodał, że solidarność wodna pomiędzy regionami Hiszpanii powinna zostać zatwierdzona ustawowo i dotyczyć pomocy obszarom, na których występują poważne niedobory wody pitnej.

W czwartek premier rządu Katalonii Pere Aragones ogłosił wprowadzenie z powodu suszy stanu wyjątkowego w tym regionie. Restrykcje w zużyciu wody obowiązują tam w ponad 200 gminach i dotyczą łącznie 6 mln mieszkańców, którzy maksymalnie w ciągu dnia mogą zużyć do 200 litrów wody na osobę.

W ramach ograniczeń mieszkańcom Katalonii zakazano mycia samochodów, podlewania ogródków i trawników, a także ograniczono ciśnienie w kranach.

Działające na terenie Katalonii zakłady przemysłowe zostały zobowiązane do ograniczenia zużycia wody o 25 proc., hodowcy zwierząt muszą ją ograniczyć o 50 proc., zaś rolnicy o 80 proc.

Marcin Zatyka
zat/ adj/

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.