• <
BOTA_2023

Nowy Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych RP. De facto jest też dowódcą polskiej Marynarki Wojennej

07.02.2023 18:55 Źródło: GOV
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Nowy Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych RP. De facto jest też dowódcą polskiej Marynarki Wojennej

Partnerzy portalu

Nowy Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych RP. De facto jest też dowódcą polskiej Marynarki Wojennej - GospodarkaMorska.pl
MON

W poniedziałek, 6 lutego 2023 r. w Pałacu Prezydenckim, Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, wręczył postanowienia o mianowaniu na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generałowi broni Wiesławowi Kukule oraz na stanowisko Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej generałowi brygady Maciejowi Kliszowi. W uroczystości udział wziął wicepremier Mariusz Błaszczak, a także przedstawiciele kadry dowódczej Wojska Polskiego.

W trakcie uroczystości zwierzchnik sił zbrojnych RP prezydent Andrzej Duda podziękował obu generałom za ich długoletnią służbę w Wojsku Polskim. Ustępującemu dowódcy złożył wyrazy uznania za to, że odpowiadał za DGRSZ w bardzo trudnym i wyjątkowym dla Polski okresie, tj. pandemii COVID-19, kryzysu imigracyjnego na granicy z Białorusią oraz rosyjskiej agresji na Ukrainę. Nowemu dowodzącemu życzył sukcesów na dalszej drodze służbowej.

Szef MON zaznaczył, że rozwój sił zbrojnych RP będzie kontynuowany, co jest istotne dla bezpieczeństwa kraju oraz zdolności działania w ramach NATO. 

Podczas uroczystości prezydent odznaczył Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski generała Jarosława Mikę, kończącego kadencję na stanowisku Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Obejmując stanowisko DGRSZ gen. broni Wiesław Kukuła stał się najważniejszym wojskowym w armii, a zarazem dowódcą Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej. Z racji na reformę dowództw, wszystkie trzy zostały w 2013 roku rozwiązane, a w ich miejsce utworzono od 1 stycznia 2014 roku Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Temu pierwszemu podlegają inspektoraty poszczególnych formacji. Na czele Inspektoratu Marynarki Wojennej i przez to najwyższym dowódcą w morskim rodzaju sił zbrojnych jest od 2018 roku wiceadm. Jarosław Ziemiański.

Warto jeszcze pamiętać, że istotną jednostką polskiej Marynarki Wojennej jest Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego. Podlega pod DORSZ i odpowiada za przekazane siły morskie, a także lądowe i powietrzne podczas prowadzonych operacji i ćwiczeń w regionie Bałtyku. Dowódcą jednostki jest od 2018 roku wiceadm. Krzysztof Jaworski. 

Początek lutego wiąże się z dużymi zmianami kadrowymi na najwyższych stanowiskach. Niedawno taka miała miejsce w 3. Flotylli Okrętów stacjonującej w Gdyni, o czym pisaliśmy TUTAJ. Jeszcze w tym tygodniu podobna ceremonia odbędzie się w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Z pewnością nie są to ostatnie, duże zmiany w morskim rodzaju sił zbrojnych, o czym będziemy informować na bieżąco.

Dziękujemy za wysłane grafiki.