• <
smartre_2023

Wiceszef MON wręczył nagrody laureatom konkursu na projekty pojazdów bezzałogowych

jb

08.12.2022 16:19 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Wiceszef MON wręczył nagrody laureatom konkursu na projekty pojazdów bezzałogowych

Partnerzy portalu

Wiceszef MON wręczył nagrody laureatom konkursu na projekty pojazdów bezzałogowych - GospodarkaMorska.pl
Fot. Gov.pl

Laureaci konkursu MON na zaprojektowanie bezzałogowych pojazdów lądowych, powietrznych i morskich otrzymali w czwartek nagrody; wśród nagrodzonych pojazdów znalazł się projekt drona bojowego, zdalnie sterowanego pojazdu ewakuującego rannych czy zwiadowczej łodzi bezzałogowej.

W czwartek w warszawskiej Wojskowej Akademii Technicznej odbyła się uroczystość wręczenia nagród MON w konkursie skierowanym do studentów i absolwentów uczelni wojskowych, którzy mieli za zadanie zaprojektować bezzałogowy system powietrzny, lądowy albo morski, do "zastosowań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa".

Konkurs był adresowany do studentów i doktorantów uczelni wojskowych; w tym roku odbyła się jego druga edycja. Każdy uczestnik mógł złożyć pracę konkursową indywidualnie lub zespołowo. Projektowane drony należą do jednej z kilku kategorii: rozpoznawcze, bojowe, amunicja krążąca oraz urządzenia wsparcia. Nagroda za zajęcie pierwszego miejsca w każdej z kategorii wyniosła 50 tys. zł, za drugie miejsce - 25 tys., za trzecie - 10 tys. zł, a za wyróżnione projekty - 5 tys. zł.

Nagrody laureatom wręczył wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz, który poinformował, że na konkurs wpłynęło ponad 40 propozycji projektów, z których do realizacji wybrano 23. "Zostały one zrealizowane przy wsparciu MON. Ta kreatywność po raz kolejny przeszła najśmielsze oczekiwania" - dodał.

"Przyznam, że podczas obrad kapituły mieliśmy niełatwe zadanie, by wyłonić te najlepsze projekty - różnice w punktacji były naprawdę w wielu przypadkach minimalne. Dzisiaj mogę śmiało powiedzieć, że mamy gigantyczny, olbrzymi potencjał w naszych uczelniach wojskowych. Naszym celem w tym konkursie jest to, żeby te projekty, które dzisiaj są we wstępnej fazie, w przyszłości wchodziły na wyposażenie polskiego wojska, aby w przyszłości może stały się hitem eksportowym polskiego przemysły obronnego" - powiedział Skurkiewicz.

Szef Agencji Uzbrojenia oraz pełnomocnik ministra do spraw pozyskania, wdrażania i integracji bezzałogowych systemów powietrznych, lądowych i morskich generał brygady Artur Kuptel zadeklarował, wsparcie dla kolejnych edycji konkursu i że będzie "bacznie przyglądał się tworzonym rozwiązaniom". "A te najbardziej obiecujące i potrzebne siłom zbrojnym będą miały szanse przejść pełną ścieżkę prac rozwojowych" - oświadczył.

Wśród nagrodzonych projektów - w kategorii wsparcia - znalazł się m.in. zdalnie sterowany pojazd „Łasica” umożliwiający ewakuację rannych żołnierzy z pola walki, a także m.in. transport amunicji czy sprzętu, o zasięgu 1 km. W kategorii bojowej nagrodzony został również projekt drona bojowego „Striker-1”, umożliwiający, poza używaniem różnych typów uzbrojenia, zrzucanie z powietrza zaopatrzenia, czy pomocy medycznej dla żołnierzy na polu walki.

Poza tym pierwsze miejsce w kategorii rozpoznawczej zajęli autorzy projektu ważącego niecały kilogram drona rozpoznawczego "Kronos", który miałby wspierać jednostki lądowe na poziomie plutonu, oferując transmisję wysokiej jakości obrazu na żywo, a także autorzy projektu drona "Tygrys" - większej jednostki, która może spędzić w powietrzu do pół godziny.

Wyróżniony nagrodą został także morski system rozpoznawczy "Sum". "To system składający się z dwóch modułów - nawodnego i podwodnego. Służy do wykrywania i identyfikacji obiektów podwodnych" - tłumaczył w rozmowie z dziennikarzami jeden z autorów projektu. Jak podkreślił, projekt powstał od podstaw od ogłoszenia konkursu w marcu, a całość konstrukcji zmieściła się w przewidzianym budżecie 50 tys. złotych.

Podczas czwartkowej uroczystości nagrody otrzymali laureaci drugich i trzecich miejsc oraz wyróżnień. Nagrody dla laureatów pierwszego miejsca wręczył natomiast wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podczas obchodów Dnia Podchorążego 29 listopada w Belwederze.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.