• <
attis_konferecnja_2024

Gaz-System przygotowuje Krajowy Dziesięcioletni Planu Rozwoju systemu przesyłu gazu

gm

08.12.2022 20:35 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Gaz-System przygotowuje Krajowy Dziesięcioletni Planu Rozwoju systemu przesyłu gazu

Partnerzy portalu

Gaz-System przygotowuje Krajowy Dziesięcioletni Planu Rozwoju systemu przesyłu gazu - GospodarkaMorska.pl
Fot. Gaz-System

Gaz-System przygotowuje Krajowy Dziesięcioletni Planu Rozwoju systemu przesyłu gazu - poinformowała spółka, zachęcając do wypełnienia ankiet, które zbadają zapotrzebowanie na gaz w najbliższym dziesięcioleciu. Przypomniano, że gaz to przejściowym nośnik energii na kolejne lata.

Gaz-System poinformował, że rozpoczyna działania mające na celu aktualizację planów rozwojowych systemu przesyłowego. "Zachęcamy do wypełnienia ankiet, które mają zbadać zapotrzebowanie na gaz w najbliższym dziesięcioleciu" - dodała spółka.

Wyjaśniono, że Gaz-System realizując obowiązki operatora systemu przesyłowego, zgodnie z Instrukcją Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej spółki oraz Ustawą Prawo Energetyczne, jest zobowiązany opracowywać cykliczne plany rozwoju systemu przesyłowego w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na paliwa gazowe, zarówno dotychczasowych, jak i przyszłych użytkowników systemu przesyłowego.

"Badanie ankietowe jest wstępnym etapem, poprzedzającym właściwe konsultacje w celu powstania Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju. Wszystkie podmioty, zainteresowane korzystaniem z gazu ziemnego, mają możliwość zgłoszenia swoich planów poprzez wypełnienie tej ankiety" - wskazał Gaz-System.

Zwrócono uwagę, że energetyka i ciepłownictwo, a także cały sektor przemysłowy w Polsce, stoją przed wieloma wyzwaniami, co "jest szczególnie widoczne w świetle burzliwych wydarzeń bieżącego roku". Spółka przypomniała, że gaz ziemny określany jest, jako niezbędny, przejściowy nośnik energii na kolejne lata, w procesie budowania gospodarki zeroemisyjnej.

Spółka podała, że podobnie jak w poprzedniej edycji badania rynku, ankieta ma postać elektroniczną i można ją znaleźć pod adresem: analizy.gaz-system.pl.

"Termin wypełnienia ankiety upływa 13 stycznia 2023 roku" - stwierdzono.

Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.