• <
attis_konferecnja_2024

Gaz-System informuje, że stan infrastruktury przesyłu gazu jest na bieżąco monitorowany

gm

16.11.2022 16:00 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Gaz-System informuje, że stan infrastruktury przesyłu gazu jest na bieżąco monitorowany

Partnerzy portalu

Gaz-System informuje, że stan infrastruktury przesyłu gazu jest na bieżąco monitorowany - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Stan techniczny infrastruktury przesyłowej Gaz-System jest na bieżąco monitorowany przez wyspecjalizowane służby eksploatacyjne, a także odpowiednie organy państwowe - poinformował PAP w środę Gaz-System.

We wtorek po godz. 15 - jak przekazali przedstawiciele polskich władz - na terenie leżącej niedaleko od granicy z Ukrainą wsi Przewodów (powiat hrubieszowski, woj. lubelskie) spadł pocisk; w wyniku eksplozji śmierć poniosło dwóch obywateli Polski. Siły rosyjskie przeprowadziły we wtorek po południu zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, wymierzony głównie w obiekty energetyczne.

PAP zapytał Gaz-System, spółkę odpowiadającą za przesył gazu w Polsce, jak w obliczu zaistniałej sytuacji zabezpieczona jest tzw. krytyczna infrastruktura gazowa: kluczowe gazociągi, terminal w Świnoujściu służący do importu gazu ziemnego w postaci LNG. Czy ta ochrona zostanie po zdarzeniu w Przewodowie wzmocniona?

"Stan techniczny infrastruktury przesyłowej Gaz-System jest na bieżąco monitorowany przez wyspecjalizowane służby eksploatacyjne, a także odpowiednie organy państwowe - poinformowała PAP spółka w środę.

Zaznaczono, że "przesył gazu jest realizowany zgodnie z zamówieniami".

Spółka zaznaczyła, że "informacja na temat podjętych działań zabezpieczających stanowi tajemnicę państwową".

Wybuch w Przewodowie z dużym prawdopodobieństwem nastąpił na skutek zestrzelenia rosyjskiej rakiety. Nie możemy jednak wykluczyć żadnych scenariuszy. Rosja mogła chcieć skonstruować atak, którego jednym z efektów było skłócenie Polski i Ukrainy - stwierdził w środę na posiedzeniu RBN premier Mateusz Morawiecki.

Gaz-System podaje, że jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.