• <
smartre_2023

Odznaczenia za Baltic Pipe i inne strategiczne inwestycje Gaz-System

gm

17.11.2022 12:44 Źródło: Gaz-System
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Odznaczenia za Baltic Pipe i inne strategiczne inwestycje Gaz-System

Partnerzy portalu

Odznaczenia za Baltic Pipe i inne strategiczne inwestycje Gaz-System - GospodarkaMorska.pl
Baltic Pipe podczas budowy. Fot. Gaz-System

Minister Klimatu i Środowiska oraz Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, 16 listopada 2022 r. wręczyli odznaczenia państwowe 48 pracownikom i współpracownikom spółki za zaangażowanie i wkład pracy w realizację inwestycji zwiększających bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Odznaczenia „Zasłużony dla przemysłu naftowego i gazowniczego” przyznała Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa. Natomiast odznaczenia „Za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczpospolitej Polskiej” przyznał Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda.

„W obecnej, trudnej sytuacji geopolitycznej zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju jest najwyższym priorytetem Rządu. To m.in. dzięki Państwa kompetencjom, wiedzy, wieloletniemu doświadczeniu i zaangażowaniu Polska od lat rośnie w siłę. Inwestycje Gaz-System, takie jak budowa Baltic Pipe, interkonektorów ze Słowacją i Litwą czy rozbudowa Terminalu LNG w Świnoujściu, zostały ukończone w najlepszym momencie. Dzięki nim, kiedy inne państwa gorączkowo poszukują alternatywnych źródeł dostaw gazu, my jesteśmy niezależni i bezpieczni energetycznie” – podkreśliła minister Anna Moskwa.

W 2022 roku Gaz-System zakończył największy program inwestycyjny w historii polskiego przesyłu gazu. W ostatnich sześciu latach wybudowane zostały trzy nowe interkonektory z sąsiednimi państwami tj. Litwą, Słowacją i Danią, zakończono budowę Korytarza Północ – Południe oraz zwiększone zostały moce regazyfikacyjne Terminalu LNG w Świnoujściu. Łącznie w tym okresie powstało blisko dwa tysiące km gazociągów i wybudowano lub rozbudowano cztery tłocznie gazu. Wszystkie projekty zostały zrealizowane w terminie. Dzięki temu krajowy system przesyłowy został przestawiony na oś północ – południe, a Polska zerwała z wieloletnią zależnością gazową od Rosji, umożliwiając transport gazu ziemnego do odbiorców z wielu kierunków i źródeł dostaw. Uroczystość odbyła się w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowisk.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.