• <

W Australii odnaleziono wrak japońskiego statku, na pokładzie którego zginęło w 1942 roku ponad 1000 jeńców wojennych

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo W Australii odnaleziono wrak japońskiego statku, na pokładzie którego zginęło w 1942 roku ponad 1000 jeńców wojennych

Partnerzy portalu

wrak
Fot. Twitter/@AndrewBGreene

Na Morzu Południowochińskim, niedaleko Filipin, odnaleziono wrak japońskiego statku handlowego Montevideo Maru, na pokładzie którego zginęło w 1942 roku ponad 1000 jeńców wojennych i internowanych cywilów, w tym 864 Australijczyków - powiadomił w sobotę wicepremier i minister obrony Australii Richard Marles.

Poszukiwania wraku były prowadzone na głębokości ponad 4 tys. metrów przez specjalistów w zakresie badań głębinowych, w tym archeologów podwodnych. Wsparcie tej misji zapewnił resort obrony Australii. Pozostałości statku odnaleziono na północny zachód od filipińskiej wyspy Luzon - poinformował Marles, cytowany przez agencję Reutera.Nieoznakowany statek Montevideo Maru, płynący z Nowej Gwinei w kierunku chińskiej wyspy Hajnan, został w lipcu 1942 roku omyłkowo storpedowany przez amerykański okręt podwodny. Zatopienie Montevideo Maru jest uważane za największą katastrofę morską w historii Australii.

"W ten sposób kończy się jeden z najbardziej tragicznych rozdziałów w morskiej historii naszego kraju. Dokonując identyfikacji wraku zrobiliśmy coś, co byliśmy winni rodzinom ofiar tej katastrofy", podkreślił australijski wicepremier.

szm/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.