• <

Nowi ministrowie w rządzie Tuska

Partnerzy portalu

Fot. Krystian Maj / KPRM

Premier Donald Tusk ogłosił dziś zmiany w rządzie. Zmieni się kierownictwo czterech ministerstw, w tym dwóch bezpośrednio związanych z gospodarką.

Premier Donald Tusk ogłosił, że z Rady Ministrów odchodzą szefowie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcin Kierwiński, Ministerstwa Aktywów Państwowych Borys Budka, Ministerstwa Rozwoju i Technologii Krzysztof Hetman oraz Ministerstwa Kultury Bartłomiej Sienkiewicz. Ich odejście ze stanowisk związane jest z ich startem w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Jednocześnie premier podał nazwiska nowych ministrów. Szefem Ministerstwa Aktywów Państwowych zostanie Jakub Jaworowski. Był on już sekretarzem stanu w rządzie Ewy Kopacz. Mówiąc o jego nominacji premier stwierdził, że mimo wysiłków Borysa Budki, w spółkach Skarbu Państwa ciągle „jest sporo do wyczyszczenia”, a symbolem „całego tego bałaganu stał się pan Obajtek i sytuacja w Orlenie”.

– Tam już proces czyszczenia trwa, ale na pewno jeszcze bardzo dużo zadań w tej przestrzeni czeka nowego ministra. Nam też bardzo zależy, żeby spółki Skarbu Państwa, szczególnie te o strategicznym znaczeniu, prowadziły wspólnie z rządem przemyślaną strategię na rzecz polskiej gospodarki, bezpieczeństwa energetycznego – mówił Tusk.

Tekę ministra rozwoju i technologii obejmie Krzysztof Paszyk z PSL. Premier wyraził nadzieję, że będzie on „świetnie kontynuował” pracę, jaką rozpoczął w resorcie Krzysztof Hetman.

– Przy jego doświadczeniu politycznym, to będzie także bezcenny wkład w pracę rządu. Rządy koalicyjne mają to do siebie, że często więcej czasu poświęcają na jakieś utarczki, niż na pracę. Krzysztof Paszyk jest jedną z tych osób, która gwarantuje, że będziemy dalej pracowali raczej właśnie w sposób jednolity i taki synergetyczny – ocenił Tusk.

Na czele MSWiA stanie Tomasz Siemoniak, który będzie łączył tę funkcję ze stanowiskiem koordynatora ds. służb specjalnych.

– Nie muszę nikomu szerzej przedstawiać sylwetki pana Siemoniaka. Był wicepremierem w moim rządzie i rządzie pani premier Ewy Kopacz. Był wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji. Był ministrem obrony narodowej i w tej roli pełnił funkcję wicepremiera w poprzednich dwóch rządach PO – powiedział Tusk. Stwierdził także, że obecna sytuacja w Polsce i na granicach kraju wskazuje na konieczność wzmocnienia rządu i służb oraz lepszej koordynacji działań wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju. – Tutaj doświadczenie wyniesione z kierowaniem MON także się przyda, liczę na bardzo dobrą współpracę premiera Siemoniaka z premierem Kosiniakiem-Kamyszem.

Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego pokieruje Hanna Wróblewska.

– Na szczęście, jeśli chodzi o środowiska polskiej kultury, sztuki, muzealnictwa, nikogo nie będę musiał do nowej pani minister przekonywać. Całe jej życie i dorobek to najlepsze argumenty na rzecz tej nominacji – podkreślił Tusk.

Premier podał ponadto, że do formalnej nominacji nowych ministrów przez prezydenta dojdzie w poniedziałek o 10:30 w Pałacu Prezydenckim.


Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.