• <

MRiRW: tranzyt zboża przez Polskę w okresie od stycznia do maja br. zmniejszył się o połowę

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski MRiRW: tranzyt zboża przez Polskę w okresie od stycznia do maja br. zmniejszył się o połowę

Partnerzy portalu

załadunek zboża

W przyszłym tygodniu odbędą się spotkania grup roboczych w sprawie suszy i hodowli zwierząt - poinformował w piątek resort rolnictwa. Minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiedział, że resort postara się jak najszybciej wdrożyć wypracowane rozwiązania.

Jak poinformował w komunikacie resort rolnictwa, w piątek wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz oraz szef resortu rolnictwa Czesław Siekierski spotkali się z rolnikami. Ministerstwo wskazało, że rolnicy zadeklarowali chęć dyskusji w grupach: o ochronie rynku wspólnotowego, o Zielonym Ładzie, o chowie i hodowli zwierząt oraz o wsparciu i rekompensatach dla rolników. Szef MRiRW poinformował, że tranzyt zboża przez Polskę w okresie od stycznia do maja br. zmniejszył się o połowę.

W komunikacie przekazano, że Kosiniak-Kamysz podkreślił, iż Europa musi mieć zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe, które wykluczy również nieuczciwą konkurencję. Według niego rynek powinien mieć zapewnioną ochronę przed produktami, które nie są wytwarzane z zastosowaniem zasad obowiązujących rolników w UE. Wicepremier powiedział, że obecnie dochodzi do "ekonomicznej wojny kontynentów".

Minister Siekierski zwrócił uwagę, że z początkiem 2025 roku rozpoczyna się polska prezydencja w UE i da ona możliwość wprowadzania na agendę konkretnych tematów odnośnie następnej perspektywy finansowej. Dlatego - jak podkreślił - tak ważna jest praca w grupach roboczych.

Jako przyczynę jednego z problemów na rynku minister Kosiniak-Kamysz wskazał utratę przez Polskę dotychczasowych rynków zbytu w Europie i poza nią. Zaznaczył, że ponad 90 proc. tranzytu zboża z Ukrainy odbywa się przez Morze Czarne oraz Rumunię. Zaznaczył, że jest zwolennikiem rozbudowy przez Polskę agroportu i terminali zbożowych.

"Dialog Unii Europejskiej z Ukrainą musi trwać wiele lat. Podobnie jak nasze rozmowy akcesyjne" – podkreślił wicepremier, wskazując na potrzebę wzmocnionych kontroli na granicy, aby na polski rynek nie trafiały produkty które, które nie spełniają unijnych norm.

Podczas spotkania poruszono także temat wprowadzania definicji "aktywnego rolnika", która miałaby stworzyć rozwiązania pomagające usprawnić pomoc kierowaną do osób prowadzących gospodarstwa produkcyjne. Rozmawiano również o potrzebie ubezpieczenia upraw oraz konieczności opracowania programu odbudowy pogłowie trzody chlewnej.

grg/ mmu/

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.