• <

Polski Związek Żeglarski odsłania olimpijskie karty. Kolejne rekomendacje imienne

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Polski Związek Żeglarski odsłania olimpijskie karty. Kolejne rekomendacje imienne

Partnerzy portalu

Fot. Polski Związek Żeglarski

Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak w klasie 49erFX oraz Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki w klasie 49er uzyskali rekomendację Zespołu ds. Przygotowań Olimpijskich Polskiego Związku Żeglarskiego do reprezentowania Polski w igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Rekomendacja wymaga formalnego zatwierdzenia przez Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego, a następnie przez zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego. 

Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań) od początku sezonu znajdują się w bardzo dobrej formie. Polki kilka dni temu zajęły 4 miejsce w seniorskich mistrzostwach Europy, w kwietniu wygrały Last Chance Regatta we Francji i wywalczyły kwalifikację olimpijską dla kraju, zaś w marcu zajęły 10 miejsce w mistrzostwach świata. Dla Aleksandry Melzackiej będzie to drugi z rzędu start w igrzyskach. W Tokio, pływając w załodze z Kingą Łobodą zajęły 15 miejsce. Po tym starcie Kinga zakończyła karierę i zastąpiła ją Sandra Jankowiak, dla której będzie to olimpijski debiut.

- Jesteśmy niesamowicie podekscytowane, że to przed nami otwiera się szansa walki o olimpijskie medale. Teraz pełne skupienie na igrzyskach, mamy nad czym pracować i cieszę się, że będziemy mogły szlifować formę na olimpijskim akwenie w Marsylii. Na pewno chcemy dopracować starty do wyścigów, na pewno będziemy mocno pracować nad taktyką regatową, mamy zaplanowane też regaty treningowe z naszymi olimpijskimi rywalkami. Dużo pracy, dużo emocji i dużo optymizmu – mówi Sandra Jankowiak. 

Z kolei Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań) w listopadzie ubiegłego roku, drugi raz w swojej karierze, zostali wicemistrzami Europy. Pół roku później wywalczyli srebro w regatach Pucharu Świata w Hyeres. Od wielu lat żeglują w ścisłej światowej czołówce, ale będzie to dla nich pierwszy w karierze start w igrzyskach olimpijskich. 

- Za nami długie kwalifikacje wewnętrzne do Igrzysk Olimpijskich. Na ten sukces ciężko pracowaliśmy całą swoją karierę i cieszymy się że całe skupienie i energię możemy teraz skierować na start w igrzyskach. Już za tydzień rozpoczynamy pierwsze zgrupowanie, gdzie wraz z zespołem rozpoczniemy przygotowania do najważniejszej imprezy w naszym życiu. Czujemy ekscytację, czujemy dumę i wierzymy, że po ostatnim wyścigu Igrzysk Olimpijskich będziemy czuć szczęście i spełnienie – mówią Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki. 

Obie załogi pod okiem trenerów Zdzisława Staniula (49erFX) i Pawła Kacprowskiego (49er) w najbliższym czasie będą przygotowywały się do igrzysk na akwenie olimpijskim w Marsylii, a pomagać im będą sparingpartnerzy i jednocześnie załogi rekomendowane jako rezerwowe – Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (49erFX) oraz Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (49er). 

Żeglarskie zmagania podczas Igrzysk Olimpijskich odbywać się będą daleko od Paryża, bo w Marsylii. Polska ma zapewniony start w siedmiu z dziesięciu olimpijskich konkurencji. Do tej pory imienne rekomendacje otrzymali jeszcze Maja Dziarnowska i Paweł Tarnowski (oboje Sopocki Klub Żeglarski). w windsurfingowej klasie iQFoil. Czekamy na rekomendacje imienne w klasie ILCA 6 oraz w klasie Formula Kite kobiet i mężczyzn (W Hyeres odbywają się właśnie mistrzostwa świata w tej konkurencji).

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.