• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

"Puls Biznesu": Konsorcjum SBT zaskarżyło decyzję o dzierżawie terminalu zbożowego

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski "Puls Biznesu": Konsorcjum SBT zaskarżyło decyzję o dzierżawie terminalu zbożowego

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Międzynarodowe konsorcjum Szczecin Bulk Terminal (SBT), związane z grupami Viterra i Copenhagen Merchants, złożyło skargę do WSA na decyzję resortu infrastruktury o unieważnieniu przetargu na dzierżawę terminalu zbożowego w Porcie Gdynia - informuje środowy "Puls Biznesu".

Jak podała gazeta, SBT rozważa również dalsze kroki prawne, w tym wejście w spór z portem. "Uważamy, że skoro nasza oferta została uznana za najkorzystniejszą, to my powinniśmy zostać najemcą" - powiedział prezes spółki Rafał Różański, cytowany przez "PB".

Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka wyjaśnił decyzję kwestiami bezpieczeństwa kraju. "Dlatego po zasięgnięciu opinii właściwych służb i organów decyzja resortu nie mogła być inna" - napisał na platformie "X" (dawniej Twitter).

Ministerstwo uznało, że skarga złożona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie ma postaw, ponieważ "konsorcjum nie było stroną postępowania administracyjnego".

"Puls Biznesu" zauważył, że zanim oficjalnie zapadła decyzja o unieważnieniu przetargu, politycy publicznie sprzeciwiali się przekazaniu gdyńskiego terminalu w dzierżawę SBT. "Już pod koniec ubiegłego roku przedstawiciele koalicji alarmowali, że PiS chce oddać terminal w obce ręce" - pisze dziennik, dodając jednak, że ówczesny rząd też publicznie sprzeciwiał się zawarciu umowy z międzynarodowym konsorcjum.

Zdaniem prezesa SBT, politycy sprzeciwiający się wydzierżawieniu spółce terminalu wskazywali jako pożądanego najemcę państwową Krajową Grupę Spożywczą. Ta jednak nie wzięła bezpośredniego udziału w przetargu. W opinii Różańskiego, unieważnienie przetargu wydłuży czas przygotowania terminalu do zwiększonych przeładunków.

"Hub jest przestarzały. Na domiar złego kilka lat temu wybuchł w nim pożar, który zniszczył część infrastruktury. W związku z tym konieczne są znaczne inwestycje" - podkreślił prezes SBT w rozmowie z "Pulsem Biznesu".

gkc/ lm/

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.